JAFF ja anime = suurte silmadega nunnud tüdrukud? Mitte päris…

Kirjutas Rasmus Kütt
01-05-2013

7. Jaapani animatsiooni filmifestival (JAFF) toimub tänavu 1. – 12. mail Tallinna kinodes Artis ja Solaris ning Tartu kinos Ekraan. Festivalil linastub üle 20 anime-teose erinevates žanrites, filme on nii noortele kui täiskasvanutele. Veidi põhjalikumalt on festivali ideestiku ning seal toimuva lahti kirjutanud Rasmus Kütt.

Anime on jaapanlaste lühend sõnast animatsioon. Nimetades seda aga lihtsalt jaapani multifilmiks, oleks see liiga lihtsakoeline, sest see ei annaks aimu selle meediumi sügavusest ja mitmekesisusest, mille pärast ta ongi niivõrd populaarne miljonite fännide seas üle kogu maailma. Mõned väidavad, et anime ja sinna juurde kuuluvate tööstusharude (manga, DVD, muusika, nukud ja muud meened) puhul on tegu ühe Jaapani kultuurekspordi alusvundamendiga.

Anime on justkui asendanud jaapani kaasaegse filmi, mille hiilgeajad jäid mitmekümne aasta tagusesse perioodi. Anime tegeleb teemadega, millega läänemaailmas tegeleb film ja palju on tegemist täiskasvanutele orienteeritud teemadega ning keerukate ja läbimõeldud süžeedega. Animetööstuse kiirenevale kasvule aitasid suuresti kaasa ka legendaarse manga- ja anime artisti Osamu Tezuka teosed ja katsetused 1960ndatel.

Paljudel tekib aga sõna “anime” kuulmisel ettekujutus, et tegu on lastele suunatud jaapani multifilmidega, kus on peamiselt tegelasteks igasugused armsad loomad või suurte silmadega piiksuva häälega nunnud tüdrukud.
Suured silmad aitavad emotsioone võimsamalt esile tuua ning vaatajates tekitada kaastunnet. Kaader filmist “K-On!”Suured silmad aitavad emotsioone võimsamalt esile tuua ning vaatajates tekitada kaastunnet. Kaader filmist “K-On!”
Tõepoolest, need stereotüübid on üks osa sellest tohutu laiast anime valdkonnast ja Eestis pole kahjuks väga palju erinevatest žanritest pärit animesid linastunud. Õnneks üks kord aastas aitab JAFF tuua vaatajateni ka hoopis teistsuguseid animeid. Vaadates näiteks selle aasta kava, siis võib öelda, et nunnud animed on vähemuses ning enamuses on animed, mida saab iseloomustada järgmiste märksõnadega: Jaapani folkloor, shintoism ja budism, ulme ja tulevikuühiskond, küborgid, Euroopa keskaaeg ja rüütlid, “keelatud alla 16”, inimloomuse üle arutlemine, laste kasvatamine, psühholoogiline draama, metafüüsilised teekonnad, sürreaalsus ja sümbolism jms.

JAFFil on sel aastal taaskord kavas ka paljudele eestlastele tuntud “Minu naaber Totoro” näitamine, mis on tehtud kuulsaima animemeistri Hayao Miyazaki poolt. Paljud on näiteks tema täispikkade teoste puhul arvanud, et need tihti inimese ja looduse konfliktist Berserk: Kuldajastu - Kolmas film. PosterBerserk: Kuldajastu – Kolmas film. Posterkõnelevad sotsiaalkriitilised ja fantaasiarikkad maailmad on väljamõeldised, kuid tegelikkuses kasutab sensei Miyazaki tihti motiive ja tegelasi Jaapani folkloorist ja kohandab neid vajadusel oma filmide jaoks. Mõned väikesed lapsed lausa kardavad Totoro tegelast…

Tänavune JAFF on muidu koondatud 5. erinevasse kategooriasse: „Põhiprogramm“ (kõige värskemad animed), „Klassika“, „Sensei Gisaburo Sugii“, „Kassid animes“ ja „Joonistada või mängida“. Neljas esimeses kategoorias leiab mitmeid ülal mainitud tõsisemate teemadega animesid. Soovitan JAFFi personaalse kava kokkupanemisel lugeda festivali kodulehel sisukirjeldusi ja vaadata treilereid ning JAFFi kohta saab head infot, koos filmisoovitustega, ka siitsamast Rada7 foorumist.

Festivali avab uue põlvkonna animevirtuoosi Mamoru Hosoda fantaasiadraama "Hundilapsed Ame ja Yuki" (2012), mis võitis eelmisel kuul Japan Academy Awards tseremoonial prestiižika peaauhinna parima animatsiooni kategoorias.

Samuti tasub kindlasti-kindlasti minna ka Kumu kunstimuuseumisse, kus on avatud näitus „Ulmelised ruumid ja linnavisioonid. Jaapani animatsiooni kõrghetked", mis esitab žanri kõrgajast, 1990. aastatest pärit olulisemate teadusulme animefilmide loomise käigus valminud joonistusi ja taustaplaane. Näitus toob vaatajani originaaljoonistused tähtsaimatelt Jaapani animekunstnikelt ja –filmirežissööridelt. JAFFi kinopileti ettenäitamisel saab kaks piletit ühe hinnaga.

Julget animemaailma avastamist JAFFil!

Festivali veeb:www.animefest.eu
Radateema: http://www.rada7.ee/yritus/69426/

Veel artikleid