Reportaaž: Batushka + Hyperion ja Condescension Tapperis

30-10-2018 | kirjutas: Arvi Tapver

Foto: Marco Manzi
„Merch“ – see kõikvõimas, lummav ja ühtlasi igavesest ajast igavesti neetud sõna!

Juba Tapperi trepist teisele korrusele tõustes – kes veel ei tea, siis klubi asub teisel korrusel ja nii juba kümmekond aastat – hakkas silma, kui tõene on väide, et bändid ei teeni tänapäeval mitte piletitest või plaadimüügist, vaid ikka kõiksugu fänni-kraamist: T-särgid, märgid, kleebised, kruusid jne.

Kui black-metalil oleks oma messias, siis olnuks tal õige hetk rahavahetajad pühakojast ehk klubist välja ajada, sest kirjutatud on: „Minu koda hüütagu palvekojaks, aga teie teete selle röövlikoopaks!“ Nii ajas Jeesus kauplejad templist välja. Aamen!

Tapperisse messiast ei ilmunud, ilmus Batushka ehk venekeeli Isake – tähenduses (kiriku)papp. Vast parem oligi, et ei ilmunud, sest rahavahetajad ehk särgimüüjad teenisid ju raha ikka neile samadele bändidele. Mis teha, moodsad ajad!

See piiblist pärit motiiv pole päris kohatu võrdlus, sest nagu juba mainit – „batushka“ on vene papp ja bänd mängib kiriku liturgial põhinevat muusikat, aga teeb seda black metali võtmes ning teatavasti on see muusikaliin juba igiammustest aegadest flirtinud pigem satanismiga. Vürtsi lisab see, et tegemist on poolakatega, kes on teatavasti pigem katoliiklased.

Anomaaliaid leidub veelgi, aga heakene küll – kui just keegi ei pand tähele, et vene õigeusu ristid laval „upside down“ ehk tagurpidi seisavad, oleks võinud arvata, et tegemist on öise jumalateenistusega nii paarisaja joogisevõitu osalejaga. Teate küll, nagu lihavõttepühade aegu. Tuleb vaid ortodoksi kirik leida. Kui pole osalenud, siis soovitan – saate kindlasti lõuatäie või rohkemgi!
Foto: Marco Manzi
Tagasi muusika juurde – kui YouTube´ist Batushka täispikka kontserti otsida, siis põnevaim osa on kommentaarid, mis jagunevad laias laastus kolmeks: A. nendeks, mis võrdlevad bändi Ghost´iga; B. nendeks, mis kinnitavad teile, et Batushka pole midagi ligilähedastki Ghost´iga ning C. nendeks, mis arvavad, et neid ei peaks üleüldse võrdlema. Tõepoolest, nii ongi! Kõigil kolmel on õigus!

Kui keegi veel ei tea, siis tegemist on muusikaga, mille klassi-puhtust ilmestavad kardaan-basstrumm, näomaalingud, massiivsed kitarri-ludistamised, palju suitsu ning valgusefektid.

Õigus – YouTube´is oli ka neljanda kategooria kommentaatoreid: nimelt neid, kes tundsid huvi, kus on laval trummar ning neid, kes sellele vastasid, et trummar on erilise, vaid selle eriotstarbelise õigeusu sümboolikaga ehitud sirmi taga.
Foto: Marco Manzi
Nii ka Tapperis. Trummar ei väljunud kogu tunni kestnud show jooksul kordagi oma sirmi tagant! Tegelikult poleks ka vahet olnud, kui ta ka oleks. Nimelt kannavad kõik bändiliikmed näo ees musta riiet ehk ka justkui „sirme“. Selle kohta pajatavad teadjamad, et põhjus olla selles, et tegemist on Poolas omamoodi „all-star“-bändiga ehk siis kuulsate muusikute kõrvalprojektiga, mida nad aga häbenevad enda nime all teha või midagi sinnapoole.

Üldparameetrite järgi nägi see välja nii, et laval oli peale laulja (ja tolle sirmi taga kükitava trummari) bassi- ja kitarrimängijad ning kolm koorilauljat. Kadunud Peeter Ristsoo oleks neid ilmselt „taustanikkujateks“ tituleerinud, aga tegelikult ajas trio oma osa kenakesti ära – täitsa nii!

Niisiis, (kui silm ei petnud, siis) laval asetsenud seitsmiku teenindamiseks ehk püünele laskmiseks oli korraldajate sõnul kaasas veel kümme isikut ehk tehnilist personali ja nüüd tekkis saalisolijal (ehk minul) küsimus seoses Vaiko Epliku algatet hiljutise poleemikaga Eesti muusika konkurentsivõime ja tasustamisega. Küsimus ise on lihtne: millal tasuks Eestis selletaolise bändi puhul ära samaväärne show?

Vastus on veel lihtsam – ilmselt mitte kunagi. Mäng ei vääri küünlaid, nagu klassikud ütlevad, aga küünlaid oli laval palju, lisaks veel suitsu, mürri ja viirukeid.

Batushka polnud Eestis esimest korda ja seda oli märgata juba fänni-särkide rohkusest saalis – kel vana särk mustaks saanud, sai soetada merchi letist muidugi uue.
Foto: Marco Manzi
Korraldaja sõnul oli rahvast nii 40 prossa välismaalased ja keegi teadis arvata, et suuremas osas olevat olnud soomlased. Võimalik. Seda keelt kuulis päris ohtrasti rahva seas. Põhjus võis osaliselt olla ka selles, et järjekorras teise, Rootsist pärit bändi Hyperion´i laulja on soomlane. Tolle bändi kohta tasub veel mainida, et erakorraliselt oli laval kolm kitarrimängijat. Laulja ise põhjendas seda eravestluses lihtsalt vajadusega erinevaid helisid ehk kõlapilte esile kutsuda. Kui seletus oleks pooltki sama veenev kui bänd laval, siis oleks ehk temaga veel ühe õlle teinud.

Bändi kiituseks veel nii palju (ja see kehtis ka ülejäänud kahe bändi kohta), et vokaalisooritus ei mattunud muusika massiivide alla nagu seda black jm metali bändide puhul pahatihti juhtub. Tegelikult on raske ette kujutada midagi hullemat kui metalli-bändi, mis ei mõju usutavalt. Batushkat supportinud bändid seda olid. Siinkohal remargi korras – esimeseks bändiks olnud kohalik, Narva punt Condescension oleks ehk sama rahvusvahelise mõõdu välja andnud, kui poleks bassitar kahe loo vahel lausa ootamatult malbel häälel bassimonitori volüümi palunud.

Kokkuvõtteks – bläkki oli, metalli oli. Tore oli näha Pohma õllekraanide taga; Matit helipuldis, kes esimesele kahele bändile heli keeras; Marikat, Kaidot ja palju teisi, aga nüüd pean lõpetama, sest abikaasa jõudis koju ja kupatab mind poodi söögikraami hankima.

Järgmise korrani!
Foto: Marco Manzi
Damn.Loud Booking järgmised üritused:
03.11 The Underground Youth (UK) + Up The Sky (osale piletimängus siin!)
16.11 Jozef Van Wissem (NL) + Mauno Meesit

Arvi Tapver
Töötanud varasemalt Rada7-le, Õhtulehele, teinud koostööd erinevate luureorganite ja missiagentuuridega, olnud aktiivne ühiskondlikes organisatsioonides ning hoidnud aktiivselt maksudest kõrvale.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

Filthyheart
30-10-2018
kell 14:49

Hea lugemine.
Kui varasemalt on batushka arvatud olevat behemothi ja mgla vendadega pooleks, siis selle põhjal saanuks tõesti nimetada batushkat poola "all-star" metalligrupiks. Aga me kõik teame, et ei behemothis ega mglas pole raskelt ülekaalulisi tegelasi. Noidsamu maskide taha peituvaid inimesi on tegelikult kerge kindlaks teha kui tead kust infot otsida.

Konsa oli maasikas muidugi.

thon
30-10-2018
kell 21:34

Filthyheart kirjutas:
Hea lugemine.
Kui varasemalt on batushka arvatud olevat behemothi ja mgla vendadega pooleks, siis selle põhjal saanuks tõesti nimetada batushkat poola "all-star" metalligrupiks. Aga me kõik teame, et ei behemothis ega mglas pole raskelt ülekaalulisi tegelasi. Noidsamu maskide taha peituvaid inimesi on tegelikult kerge kindlaks teha kui tead kust infot otsida.


Laulja peaks olema Hermhi ninamees, isegi metal-archives on olemas.
https://www.metal-archives.com/artists/Bart/107043 mis iseenesest oleks ka loogiline, kuna viimane juhib ka Witching Hour Productionsi, mille kaubamärgi alt see kõik alguse sai. Huvitav fakt on, et nüüd on nad Metal Blade all.

Hawthrone
04-11-2018
kell 22:01

No tore ju et peale Ghosti maskide langemist uus teema mida arutada :D

ajudoonor
05-11-2018
kell 15:19

Arvi on cool taadike esiteks tahan mainida seda. nüüd võib-olla loen artikli ka läbi. aga autor on õige mees ja kui keegi tahab vaielda siis pange kiiver pähe ja saame kokku ja vaatame.

tont
05-11-2018
kell 16:30

ajudoonor kirjutas:
nüüd võib-olla...

nüüd soovitan käbe raha koguma hakata, sest Alice in Chains tuleb Rock cafe-sse. Teine variant, kui oled piisavalt jõukas, osta juba olemasolevate ressurssidega pilet ära, kui müüki tuleb.

dokora
05-11-2018
kell 17:42

Ehk tulevad Alice in Chains´i jälgedes kunagi ka Linkin Park ja Soundgarden, aga nende kolme bändi fännina ma küll väga kahtlen kas tahaksin minna.

thon
05-11-2018
kell 18:47

tont kirjutas:
ajudoonor kirjutas:
nüüd võib-olla...
nüüd soovitan käbe raha koguma hakata, sest Alice in Chains tuleb Rock cafe-sse. Teine variant, kui oled piisavalt jõukas, osta juba olemasolevate ressurssidega pilet ära, kui müüki tuleb.


Vaatasin kah just, et Jun. 13 - Rock Cafés, Tallinn Alice in Chains

ajudoonor
06-11-2018
kell 05:57

MIDAAAAAAAAAAAAAAA????????????????


püksid raisus

ajudoonor
06-11-2018
kell 06:01

kurat 3 päeva peab ootama veel, et saaks piletit osta. ma olen viisakalt öeldes õhinas.

ajudoonor
06-11-2018
kell 06:22

dokora kirjutas:
Ehk tulevad Alice in Chains´i jälgedes kunagi ka Linkin Park ja Soundgarden, aga nende kolme bändi fännina ma küll väga kahtlen kas tahaksin minna.


soundgarden nüüd küll vaevalt tuleb.

Kirill
31-12-2018
kell 14:05

Sellised arengud siis:


My name is Krzysztof “Derph” Drabikowski. Most of You know me by the moniker Христофоръ, the leader and creator of the musical project Batushka. I am recording this video because I have lost control over Batushka’s website, Facebook page, webstore and as of Tuesday, even the Instagram account. This is the only way I can tell You what is happening and how my former vocalist is trying to take the band away from me. I created Batushka in the spring of 2015. I am the author of the music, lyrics, the name, the painting that you know from the album cover and the overall monk image idea. I have made the musical arrangements, wrote the melodies and recorded most of the instruments on the Litourgiya album in my private home studio. Before the finishing touches I invited Bartłomiej Krysiuk to do the vocals according to my guidelines, and Marcin Bielemiuk to re-record my drums parts on acoustic percussion. Batushka was meant to be an anonymous musical project, and from the beginning the idea was to keep the line-up unknown to the public so that the listeners could focus their attention on the musical experience itself. The album, released by Krysiuk’s underground label, became a hit. The demand for live shows from all over the world was enormous. So, I decided to, with the help of my friends, bring Batushka's music on to the live stage. During the past two years I have written and recorded the material for the second Batushka album, and Krysiuk pressed me to release it as soon as possible. As I wasn't satisfied with the results yet, I postponed the release of the follower of Litourgiya which followed with Krysiuk declaring he is leaving the band. On the Friday of the 21st of December I learned that Krysiuk hired musicians to produce an album that he planned to release as the new Batushka record, behind my back! He also registered Batushka as his personal trademark. Before I managed to do anything, he cut off my access to all Batushka's media platforms, and tries to enforce some kind of censorship on all media interested in the band situation. In response I have taken legal action and have been advised by my lawyer to not say anything further. All the new pictures you see on the website and Facebook page are of Krysiuk and random people like his son pretending to be Batushka. Every upcoming festival claiming to have Batushka in their line-up has made a deal with Krysiuk and not me. I would like to kindly ask You to copy and share this message wherever You can. Let the truth be heard.
As of now the only true Batushka will be that without Krysiuk behind the mic.

Hawthrone
01-01-2019
kell 21:56

No loodame et lepivad ära ja lasevad hoopis duubelalbumi välja! Ilmselt ei, aga oleks mõlema osapoole uut materjali põnev kuulata siiski. Umbes nagu Ghosti bändiliikmed oleks peale tüli teinud oma Ghosti edasi uue lauljaga :D (Magna Carta Cartel ei lähe arvesse).

thon
02-01-2019
kell 11:31

Hawthrone kirjutas:
No loodame et lepivad ära ja lasevad hoopis duubelalbumi välja! Ilmselt ei, aga oleks mõlema osapoole uut materjali põnev kuulata siiski. Umbes nagu Ghosti bändiliikmed oleks peale tüli teinud oma Ghosti edasi uue lauljaga :D (Magna Carta Cartel ei lähe arvesse).


Las teevad mitu bandi ikka Batushka, Matushka, Babushka, Dedushka, kuulaja ainult võidab.