Zāle puudutab rohutasandimuusikaga südamete sügavamaid sfääre

Kirjutas takashi
Sildid
07-12-2017

Foto: Roberts Vidzidskis
9.detsembril astub Rakvere festivali Darkland Fire 8 ühe peaesinejana üles Läti kuueliikmeline muusikakollektiiv Zāle (tõlkes "rohi"). Bänd on üsna noor, ent juba suisa kahel korral nomineeritud Läti olulisimale muusikaauhinnale „Kuldne mikrofon“ folkmuusika kategoorias ja korra ka selle pälvinud. Bänd oli lahkelt nõus Rada7ga oma lugu jagama ja küsimustele vastama. Bändi seisukohad edastas nende liider Harry Vagrant.

Mis on teie enda arvates Zāle muusika kiire edu põhjuseks?
Usume, et edu põhjuseks on hingestatus, mis avaldub kõigis meie lugudes. Neid kuulates saavad inimesed puudutatud nende südamete sügavaimal tasandil. Ja veel, me kasutame palju erinevaid instrumente ning meil on kolm suurepärast lauljat – igaüks neist esindab unikaalset hääletämbrit.

Vaatamata kommertsedule esinete sageli alternatiivmuusika festivalidel. Kuidas te ise määratlete oma muusikat ja fänne?
Meie muusika sobitub lihtsasti tumefolgi žanrisse, kuid peame mainima, et see on märksa mitmekülgsem. Tihtilugu esitame ballaade, keskajahõngulisi ja isegi idamaiseid lugusid. Samuti on laialdane valik romantilisi muusikapalu ning kaemuslikke teoseid. Rääkides meie fännidest – nad olid, on ja loodetavasti jäävad briljantseteks.

Millised teie lugudest on bändi enda jaoks kõige tähenduslikumad?
Meile meeldivad „Rozā pļavas“ (Pink Meadows), „Tumšā upe“ (The Dark River), „Flames“ ja mitmed-mitmed teised. Kui nüüd tõsiselt rääkida, siis on väga raske eelistada üht lugu teisele, sest iga lugu on vaid sellele omase iseloomuga ja kannab endaga teatud aroome ning emotsioone. Me armastame neid kõiki.

Millised bändid on mõjutanud Zāle muusikat?
Dead Can Dance, Aquarium, Yulunga, Omnia, Irfan, Shireen, Lhasa De Sela, The Cure, The Doors, Depeche Mode, Tabla Beat Science, Cesair, Eivor, Wardruna

Millised on teie tulevikuplaanid seoses Zālega?
Me töötame pidevalt uute ideedega: lood, videod, kontserdid. Nii et loovus ei peatu kunagi.

Millisena näete tumefolgi kui žanri tulevikku ja arenguid?
Me usume, et see areneb ja muutub järjest mitmekülgsemaks ja laiemalt tuntuks. Näeme festivalidel, nagu näiteks Castlefest, et igal aastal tõuseb esile mõni andekas ja omanäoline uustulnuk.

Foto: Roberts Vidzidskis
Mida veel teete peale bändiga toimetamisele?
Peale bändi on enamikul meist päevatöö. Mõni meist on ajakirjanik, psühhoterapeut, tõlkija või töötab arhitektuuri vallas ja nii edasi.

Te esinete laupäeval Rakveres festivalil Darkland Fire 8, kus seekord astub üles veel kolm välismaist bändi ja viis eesti muusikakollektiivi. Festival on osa EV 100 pidustustest. Kui palju te üldse teate Eesti muusikast ja bändidest?
Me teame mõningaid bände – Metsatöllu, näiteks.

Rakveres seisab rohkelt diskussioone põhjustanud keskväljakul jõulupuu. Millist puud eelistate: kas traditsioonilist metsast toodud jõulupuud või fantaasiaküllast installatsioonipuud?
Loomulikult eelistame fantaasiapuud!

Kas teile meeldib Arvo Pärt ja kas teate tema seost Rakverega?
Meile ta meeldib! Aga me ei teadnudki, et ta on Rakverega seotud.

Kas esinete Eestis esmakordselt? Mida võib festivali publik oodata teie kui ühe peaesineja ülesastumisest?
Jah, see on meie esimene kontsert Eestis. Kuulajad võivad oodata meilt head saundi ja kuhjaga energiat.

Millised on teie ootused Rakvere publikule?
Loodame, et publik naudib meie muusikat ja meie kontsert on nende jaoks justkui ilus talvine muinaslugu.

Lisainfo:
Darkland Fire 8

Veel artikleid