Uus klubi U3 täidab vanalinna peopaikade tühimiku

Kirjutas MC STan B
04-12-2018

Richard MägarRichard Mägar
Kevadel läks suure skandaaliga kinni endine klubi Sinilind. Kurvastust oli muusikaringkondades tohutult, sest kadus ju suurepärane pidude korraldamise koht otse vanalinnas. Loodus aga tühja kohta ei salli ning juba sel laupäeval avab samades ruumides uus klubi U3. Nimi on võetud aadressi järgi (Uus tn. 3) ning uueks juhatajaks on Richard Mägar, kes enda sõnutsi on hetkel Eesti noorim klubiomanik.

Palju õnne klubiomanikuks saamise puhul! Räägigi, mis pani sind endist Sinilindu üle võtma?
No tegelikult ei olnud algselt plaanis, et ma tahan Sinilindu üle võtta või konkreetselt neid ruume. Plaan tuli pigem sellest, et on live-kohtade puudus. Normaalses suuruses saale, ütleme, kuhu mahub 200-300 inimest on Tallinnas väga vähe. Olen seda Noortebändi korraldamisega näinud – ei taha alati minna Rock Cafesse, sest seal peab saali 1000 inimesega täitma. Tekkis ka see probleem – kuna mingi hetk pandi Sinilind kinni ja peatselt ka Kelm, siis ma oma sõpruskonnaga tundsin, et mul ei ole kuskil käia. Telliskivi jääb minust kaugele, aga selliseid kesklinna lounge’ilikke kohti on vähe. See töö ruumide nimel hakkas pihta 5. juunist. Siis ma kirjutasin esimest korda Kinoliidule, küsisin kuidas nende ruumidega on, kas saaks tulla vaatama. Sinilinnu draamast oli vähe aega möödas, oli veel hell teema. Nad polnud kuulutustki jõudnud üles panna. Aga peagi õppisime teineteist lähemalt tundma ja nii see läks.

On sul lisainfot, miks Sinilinnu ja Kinoliidu vahel asjad üldse hapuks läksid?
Eks seal tekkisid arusaamatused Sinilinnu ja Kinoliidu vahel, aga ma ei oska täpsemalt öelda, sest ma pole Kinoliidu hääletoru. Usun, et ehk seal mingid inimlikud arusaamatused-möödarääkimised olid, aga selle kohta peab Kinoliidult küsima. Loomulikult on raske siit edasi minna, sest Sinilind on paljudele olnud väga tähtis, aga me üritame tuua U3 uut vaibi sisse.

Sa pidid vist ka kogu sotsiaalmeedia ja muud kontaktid uuesti üles ehitama? Endistel omanikelt midagi üle võtta ei saanud?
Sinilinnu omanikega pole mul mingit pistmist. Olen täiesti puhas leht. Klubil on täiesti teine nimi, kontseptsioon, hingamine.

Oled sa mõelnud, kas U3 saab teha sellist laadi üritusi, et kontsert enne, pidu pärast? Eesti inimene tahab millegi pärast kas ühte või teist.
Tead, kuna esimene pidu oli 27. oktoober ning oleme kuu ja peale katsetanud asju, siis reaalsus on see, et hakkame U3 rohkem livedeks kasutama. Jutul on käinud ka tuntud üritustesarjad nagu Ennu Ratas või Vallaliste pidu, nii et ma loodan, et ka nemad jõuavad lõpuks siia. See on õige märkus, et kui on kontsert, siis inimene ei taha jääda. Tulevikus tahaks arendada üldse seda, et nädala sees oleks saal kinni, aga teised ruumid lahti, kus saab mõnusalt kokteile rüübata. Nädalavahetustel oleks ikkagi üks suur klubi.

Kuigi avamispidu on alles 8. detsembril, oled juba mõned proovipeod teinud. Kuidas läinud on?
Hästi on läinud. Metro Luminal esitles oma uut plaati, ütleksin, et oli täismaja. PÖFF korraldas siin pidu, Technoloogia. Aga eks me areneme veel. Paljud veel ei tea U3, nende jaoks on see ikka Sinilind. Eks see üleminek ühelt nimelt teisele ongi raske.

Olid lähedalt seotud Noortebändi korraldamisega. Millest sinu arvates on tänapäeval bändidel puudust? Kas ainult headest esinemiskohtadest?
Bändi mõiste on ju tänapäeval muutunud. Ei pea olema neli-viis inimest, vaid vabalt võib olla üks-kaks. Mul peaksid tulema uuel aastal Otsa kooli jam’id siia sisse tulema. Seda saali on alati kiidetud akustika, suuruse ja võimaluste poolest.

U3s siis seda muret pole, mille üle korraldajad Sinilinnu puhul pidevalt kurtsid, et aastaid on tegutsetud, aga elementaarset tehnikat ikka pole?
Sellega ma tegelen igapäevaselt. Minu jaoks on oluline produktsioonikvaliteet ehk mis tehnika saalis on ja mis võimalusi see pakub. Juba see annab kohale ilme. Ei pea roiskunud PA’ga laivi andma.

Kui lihtne või raske oli sul rahastust saada? Üks teine klubiomanik ütles, et toetust saada on väga keeruline, sest ööklubi peetakse väga nišiürituseks.
Rahastust selles valdkonnas saada on väga raske. Meelelahutusvaldkonnas ei taheta sulle raha anda, sest keegi ei tea, milline on homne päev – kas jood šampust või kerjad siinsamas Viru tänaval. Rahastust ei taha anda ei pank ega EAS, sest risk on meeletult suur. Mul on mõned head tuttavad, kes on mind selles toetanud. Usun, et olen neisse piisavalt usku süstinud ega peta nende lootusi.

Kui vaadata ka viimaste aastate trendi, siis paistab, et ka erinevad tuntud üritustesarjad ei ole pikalt ühte kohta pidama jäänud. Kõik rändavad mööda erinevaid klubisid. Kas sa ise plaanid U3 pigem pinnana välja rentida või on kavas ka enda sarju teha?
Siin kuu aja jooksul olen katsetanud erinevaid asju. Minu tugevuseks on see, et mul on koht. Nüüd on vaja võita promootorite usaldus, et saaks koostööd alustada. Mõned seemned on mulda külvatud, mõnede üritustesarjadega on juba räägitud. U3 ei pea midagi nullist üles ehitama. Lava-tehnika kõik olemas.

Räägi ka avamispeost. Kas selleks ajaks on klubi sajaprotsendiliselt valmis?
Tead, ei julge öelda, et on sajaprotsendiliselt. Ma pidevalt vaatan, et siin-seal võiks midagi juures olla. Aga põhiline on valmis – ruumid on olemas, WC-d töötavad. Arendustöö käib pidevalt.

Miks valisid just Chalice’i ja ansambli Muster avamispeoks?
Minu jaoks oli oluline, et erinevad nimed saaks kokku. Muster on suuremale avalikkusele tundmatum nimi, aga omas vanusegrupis neid teatakse. Chalice tegutseb pidevalt ja kõnetab 30-aastast inimest, aga ka nooremat. Ta on heas mõttes klassik. Muster on uus Tanel Padar või Taukar. Nemad on oma muusikas sellise punkti leidnud, et ma ei imestaks, kui nad võtavad Taukari või Padari koha üle. Sellise line-upiga on hea edasi minna. Kui oleks avamispeoks võtnud mõne suure nimega artisti, siis seda ületada oleks raske.

Aga lõpetuseks: kui U3 läheb hästi, kas plaanid veel klubisid avada?
Miks mitte? Kui läheb hästi, saab asjad tööle, siis ma ei näe põhjust, miks ei peaks.

Lisainfo laupäevase ürituse kohta leiad siit: U3 Avapidu: Chalice/Jarek Kasar, Muster, Ilus Hetk jt.
Enne ametlikku avapidu toimub reedel aga seal Sibyl Vane’i ja The Boondocksi kontsert.

Veel artikleid