Üks isevärki reisikiri, Mr. Peter Hayden – Born A Trip

Kirjutas Rene13
26-09-2012

Born A Trip, täpselt fikseeritud sünnimomentBorn A Trip, täpselt fikseeritud sünnimoment
Tahaks alustada vabas sõnastuses kokkuvõttega Mr. Peter Haydeni kodulehel olevast biograafiast.

Üle kümne aasta tegutsenud vaba ja võimekas kvintett Soomest (Kankaanpää nimelisest linnakesest), kelle spetsialiteetide hulka kuuluvad pikad improvisatsioonid ja ettenägematult vahelduv instrumentatsioon segatuna nägemusliku metafüüsikaga.
Kuulajale pakutakse (sise)kosmoseajastu droogi-ohelikust ajasuretaja reisikirja. Visiiti vaba meele äärealadele, meditatsioonikursust senise olemisetasandi ületamiseks, "holistlikku" kõigekogemise seisundit. Nende loodu passib ergutama ja ka saatma kuulaja vaimset taassündi.

"Born A Trip" on pikalt tegutsenud Mr. Peter Haydeni teine kauamängiv.

Reklaamtekstina ju igati mõjus, sest tegemist on ühe enamlevinud (roki)müüdi taasjutustusega – pakutakse ettekujutust, kuidas indiviidi sisemaailm on midagi väärtuslikumat, ilusamat ja puhtamat kui teda ümbritsev tegelikkus. Sisekaemust idealiseeritakse viimase piirini, rõhutades selle üleolekut kõige meelelise suhtes. Nii kaugele nad muidugi ei lähe, et psühhedeelses valguses vaid kehamaalinguid kandes poseerida. Hoolimata viimasest, võib ikkagi öelda, et Mr. Peter Haydeni suhted maailmaga on keerulisemate killast – nende müügiargumendiks on pühadus, sõnumiks üleskutse metafüüsilisse ja spirituaalsesse reaalsusesse häkkida ja lubaduseks muusikaline enteogeen – keemiline virtuaalsus, kus kõik on üks ja üks on kõik.

Peale selle on ka nende suhted kuulajaga keerulised.
Näiteks on albumi vahelehel mainitud, et nii kontseptsioon kui laulusõnad on bändi omalooming. Esimesega on sotid enamvähem selged, aga katsu välja nuputada, mida instrumentaalalbumil viimaste all mõeldud on.
Võib oletada, et silmas on peetud albumi tagaküljele trükitud mõistatuslikku 17-punktilist nimekirja, sest plaadivoldiku ülejäänud tekstiline osa sisaldab nappe tänusõnu ja lindistamiskoha ja -aja alast infot.
Mainitud nimekirjast järjekorras ilmekamaid välja noppides: "Astral Vessel Ready", "Enter The Spiral", "Funeral in Space", "Purgatorium", "New Highs". Seal näib isegi oma süsteem olevat ja ükskõik missugusel teisel juhul nimetataks seda süsteemi loonimedeks. Aga arvestades, et "Born A Trip" koosneb vaid ühest, ligi 70 minuti pikkusest instrumentaalpalast?
Ehk annab Mr. Peter Hayden nõndamoodi tarbemuusika ja selle pakendamise väljakujunenud reegleid eirates mõista, et kolme ja poole minutiliste lugude, refräänide ja kohustuslike filleritega kirgastumist juba ei paku.

Mr. Peter Hayden iseMr. Peter Hayden ise
Vähemalt ei jää nemad oma vastutegevuse ja eskapismiga ideoloogiliselt turvalisse vormiihalusse toppama (a’la post-roki läägemad momendid), otse vastupidi. Õnneks või õnnetuseks, kuidas kellelegi, näitab bänd kõlama pääsedes eelpool konstrueeritud David Bowmani poosile ise trääsa. Elitaristliku ilutsemise asemel paisatakse kuulaja suunas mürtsuv annus metalselt raskeid ja psühhedeelselt venivaid kitarrimassiive. Pragisev sludge, doom, space-rock. Sedasorti füüsiline ja higiselt räpane, väljapoole suunatud energiaga värk. Kui kosmiline siis mitte kogu omniversumiga harmoonias olev viirukihaisune võnkumine, vaid katastroofihüpoteesist lähtuv kuu tekkimise kirjeldamine muusika keeles, kus avakosmos lehkab kõrbenud liha, kuuma metalli ja keevituse järele. Vähemalt niimoodi astronaudid seda kirjeldanud on.

Esimest korda lastakse hinge tõmmata alles albumi 20. minutil kui pingeline, transsi viivate järgnevustega ja feedbackist ning elegantselt napist, kohati mõtteid industrialile viivast süntesaatorilisandist tuge saav sissejuhatus undavaks mõtiskluseks suubub. Et mõned minutid hiljem süttimismomendiks kriitilist massitihedust kogudes 30. minuti kandis omaenda raskuse all kokku kukkudes supernoovana sähvatada. Edasi sarnased tsüklid korduvad, aga samasugust tulisust enam ei saavutata. Ei saa öelda, et albumi teine pool igav oleks, seal on oma momente – intensiivset bassiplõnnimist ja hulle, otse pealuu sisse minevaid sünte – aga "Born A Trip" käib oma trumbid albumi esimeses pooles välja. Ent missugused trumbid need on.

Eks veenduge ise, terve album on bandcampis kuulamiseks üleval mrph.bandcamp.com/album/born-a-trip.
Tagajärgede eest vastutab iga kuulaja ise!

Veel artikleid