Röövel Ööbik – Supersymmetry

Kirjutas Dunkelheit
13-02-2006

Röövel Ööbik on nagu Eesti muusika südametunnistus. Eesti punkroki esimesse kuldaega sündinud, kohalikus skenes massidele mõistetamatut alternatiivset teemat ajanud (“ajast ees”), kooperatiivi Kuldnokk label’i all kasseti välja andnud, omavahel tülitsenud, hetkeks peaaegu kujuteldamatutesse Peeli-kõrgustesse tõusnud ja rokkmuusika madalkonjunktuuri ajal vaikselt klubimuusikasse suubunud. Iga õige indie-mehe jaoks peaks Röövel Ööbiku saatus piinatud kunstnikuhinge (resp. bändi) ideaalkujundina välja joonistuma. Mida veel vaja on? Miks legend iseennast rahule ei jäta?

Paradoksaalne, aga Rööbiku – siiski rokkbändi – suurimaks teeneks sai klubimuusika ja -kultuuri Eestisse toomine. Aastal 1994 jällegi ajast ees. Aga praegu justkui hoopis ajakohane. Tänapäeva amoraalse kõikelubavuse tingimustes leiab mõte tantsu- ja rokkmuusika lähendamisest järjest laiemat kõlapinda. Vaadake, mismoodi klubimööbel Hollywoodis “rokkimas” käib või vanad heavy’i-mehed heldinult Depeche Mode’i kuulavad. Olemas on ansambel Franz Ferdinand! Ja vahepeal Una Bomba nime all jumal-teab-mida teinud Röövel Ööbik on kümme aastat hiljem ühtäkki tagasi – poprokim kui kunagi varem.

“Supersymmetry” pole mingi juurte juurde tagasi pöördumine – sellist muusikat pole Rööbik varem teinud. Veel vähem on tegemist püüdega niigi surnud avangardrokile veel üht vinti peale keerata. Ajavaimuga kaasa minna? Laiskadele keskealistele meesterahvastele pole innovatsioonid nii või teisiti kombeks. Ja üldse on elu nii integreeritud, et kompromissidele minemata ei saa midagi. Ümberringi laiuvat pop- ja miks mitte ka alternatiivkultuurirämpsu vahedalt tõlgendades on seevastu võimalik nii mõndagi ära teha.

Niisiis on aeg 90ndate teise poole pungipohmelusest üle saanud Eesti uue põlvkonna indie-meestele ja garaažirokkaritele koht kätte näidata. Või mis koht – isakesed oskavad lihtsalt ise ja paremini. Ja jõuavad samal ajal Eesti alternatiivskene ja ühe selle isadest – ansambel Röövel Ööbiku enda – peenelt välja naerda.

“Supersymmetryst” õhkub mõnusat (ära)tegemisrõõmu, mis on kindlasti üks küpse rokkmuusika põhiline väärtus.

RÖÖVEL ÖÖBIKU KONTSERDID

Neljapäeval, 16. veebruaril
Tartus
Klubis Maailm
Enne ja peale kontserti mängib plaate DJ Siim Nestor

Laupäeval, 18. veebruaril
Kell 22.00
Tallinnas
Rock Café’s
Pilet 100
Õhtu käivitab ORELIPOISS
Vahepeal valib muusikat DJ Siim Nestor

Röövel Ööbiku kodukas: http://www.umblu.com/rooveloobik

Veel artikleid