Ansambel Andur – Eestimaa parimad pojad

Kirjutas triip
20-02-2006

Nii ütleb enda kohta Ansambel Andur.

Ansambel Andur on tõusev täht Eesti muusikataevas ja seda tänu oma geniaalsetele ja humoorikatele laulusõnadele ning meeldejäävatele meloodiatele ning miks mitte ka omapärasele vokaalile, mis kõlab kohati veidi pahuralt ning kindlasti ei tasu oodata korrektsust ja toonide puhtust.

Ansambel Andur on pärit Paidest ning oma praeguses koosseisus alustasid nad tegevust 2002 aastal, kuid teadjamaile on Ansambel Anduri liikmed Tursk ja Paju tuttavad juba samuti Paides tegutsenud ansambli Rooza Öökull aegadest. Praegu kuuluvad ansamblisse Foto, Tursk, Paju, Lokk ja T!M.O.M.S.

Ansambli eripära on see, et instrumentide valdajad ei ole lõplikult paika pandud ja nii võib tõeliselt segadusse sattuda, kes on kes, sest poisid vahetavad esinemise jooksul pille üsna tihti. Siiski on välja kujunenud,et tihedamini leiame me trummide tagant Loki ning enamasti on Paju kidramees. Basskitarr ja teine kitarr vahelduvad Tursa ja Foto käes kiiremini, kui foorituli Pärnu maantee ristmikul ning just nemad on kordamööda grupeeringu vokaalne teostus.

Isemoodi tüüp on T!M.O.M.S, kes ei mängi ansamblis ühtki instrumenti, ega ka lase oma häälepaelu valla. T!M.O.M.S seisab kontserditel seljaga publiku poole ning loeb raamatut ja kui vaja, asendab ansambli moosekantidele noodipulti.

Ansambli esimene ülesastumine toimus 2002 aasta suvel Vormsi Festivalil, kus müüdi läbi ka nende viieses tiraazhis olev plaat „Teie Kangelased“, mille väljaandjaks on noormehed naljaga nimetanud plaadifirma Wuffel Recordsi.

Vürtsi lisab asjale ka noormeeste endi vaba suhtumine—see ei tähenda aga seda,et bänditegu neile üks suur suva on. Nimelt sai Ansambel Andur 2005. aasta sügisel maha esimese päris kauamängivaga „Tuled Peale“. Pärisalbumiga just seepärast, et enne seda lindistatud kolm albumitäit varasemat loomingut ei ole kunagi päris plaadifirma all välja antud (küll võib neid kuulata Ansambel Anduri koduleheküljelt). Nüüd aga produtseeris albumi „Tuled Peale“ plaadifirma Seksound. Plaadil on kaasategevad veel Jaan Pehk ansamblist Koer ning plaadifirma Seksound asutaja Rein Fuks.

Palad plaadil on tänu oma lihtsatele sõnadele ning omapärastele meloodiatele meeldejäävad ning vaatamata lihtsusele siiski löövad. Samuti on kiiduväärt pillide käsitlemismeisterlikkus ja käikude puhtus.

Plaadi avalugu „Tuled maha“ on väärikas avalöök ning sissejuhatus plaadile. Reibas „JUHHUU“ laulu esimestes taktides tõstab tuju ning paneb nii mõnegi tantsulõvi jala tatsuma. Lugu iseenesest ei peida endas sügavat elumõtet või armastuse saladust, kuid fraas „Tuled maha-Tuled peale“ jääb häbitult kauaks pähe kummitama.

Laulud „Puhuvad Tuuled“ ning „Sa tuled kevadel“ on vaieldamatult ühed ilusaimad palad vähemalt sellel albumil, kui mitte kogu ansambli repertuaaris. Ainuke lugu plaadil, mis pole noormeeste enda kirjutatud, on laul „Vaikus“ ning andunum ansambli austaja võib sellest fakti juba kuulmise teelaru saada. Lood „Elu tsitadellis“, “Rekka“ ning „Meie maja ümber“ on kindlalt kujunenud ka kontserdihittideks. Paistab, et ansamblil on head suhted puhkpillidega,s est nagu varemgi, kasutati neid plaadi tegemisel kompoti vürtsitamiseks. Ansambel Andur koosneb kahtlemata äärmiselt musikaalsetest inimestest, kel on kindlasti potentsiaali rikastamaks Eesti muusikat ka edaspidi.

Kindlasti peaks kõik indie austajad ning ka teised muusikasõbrad seda plaati kuulama. Tegemist on ju siiski Eesti Parimate Poegadega ning kel õnne on sattuda nende kontserdile, saab mõnusa elamuse võrra rikkamaks.

Ans. Anduri kodukas

Veel artikleid