"Put On The Music" – Riia, Läti

Kirjutas ivo
27-01-2006

Lätlaste üle natuke huumorit teha oskab vast iga eestlane. See on justkui sissekodeeritud omadus, kaasasündinud, loomulik. Naaberriikide teema � Eesti vs. Läti, Soome vs. Rootsi, Rootsi vs. Norra jne. Just selliste naljade saatel sai laupäeval 21. jaanuaril alustatud autosõitu Läti poole, sest rada7 toimekas meeskond oli kutsutud Riias toimuvale �Put On The Music� heategevuskontserdile.

Selle aasta �Put On The Music� toimus raudtee muuseumis, mis natuke soojema ilma puhul oleks olnud täiesti pädev koht kontserdiks, kuid kuna väljas oli ca. 30 miinuskraadi, siis need seinad just väga olukorda ei päästnud. Lahenduseks oli vist planeeritud odav alkohol, hoolimata sellest, et külastajad tundusid küll suures osas alaealised. Läti viin tegi seest soojaks ning ainult tänu sellele suutsime esimese bändi etteaste vältel vastu pidada. Cacophonics ehk Läti versioon Slide Fifty’st pakkus (üle)küllastava pildi punkrokk muusikast, unustamata ka mängida hoogsalt kavereid kuni �American Idiotini� välja. Kohati meenutas olukord koolipidu, kus kiljuvad alaealised tüdrukud kilkavad ja õhkavad lahedate bändipoiste poole, kisa tugevus sõltub aga muidugi mängitava kaveri populaarsusest pop-muusika edetabelites.

Esinejatest mainiks ära veel Voiceks Voiska, mis on juba seepärast tähelepanuväärne, et nad teevad ska muusikat ja seda Lätis. Selles teemas Läti vast ainukesed arvestatavad tegijad, kui mitte üldse ainsad. Paksud tromboonid, terav kitarr, omapärased trummid … Täitsa nagu päris, aint laulavad läti keeles. Isegi Läti õlu maitses neid kuulates. Huvitav oli täheldada ka võrdlemisi külma vastuvõttu ja ka kommentaare. Kahjuks polnud võimalust uurida, kas see tulenes punkrokkpublikust, american high-school party mentaliteedist või ongi nende tagasiside selline.

Ma kardan, et ma ei suuda ausalt hinnata Luksemburgi hc bändi dEFDUMp, sest olin juba ammu ootanud ühte natukenegi kompetentset selle teema esinejat. Nende reklaamlausete hulka kuulus, et nad on tuntud energiliste ja vitaalsete lava-show’de poolest. Nad vastasid täielikult ja rohkemgi veel ootustele. Õhtu nael, ja tundus, et vähemalt osa publikust ka teadis, mida teha sellise bändi ajal.

Peaesineja Donots on väga edukas poppunkbänd, mille albumid on alates 2002 aastast ka Saksamaa edetabelites. Donots on mänginud enam kui tuhat kontserti ja on praegu Euroopa populaarsemaid selle stiili viljelejaid. Ka Läti ei tundunud olevat erand, võrdlemisi suur saal oli rahvast täis. Peaaegu võis end kujutleda kuskile USA high-school party‘le aulasse, kiljuvad tsikid lava ees.

Naljad ja kriitika kõrvale jättes on mul äärmiselt hea meel näha tihedamat koostööd Balti riikide vahel. Ammu peaks juba olema aeg sealmaal, et siinsed korraldajad reklaamiksid oma üritusi aktiivsemalt piiri taga ja vastupidi. Eriti just Lätiga, sest see on ju tegelikult siinsamas. Autosõit kahe pealinna vahel võtab aega vaid nelja tunni ringis. Hea märk edasiliikumise kohta on ka BUME � Balti Uue Muusika Edetabel, kus osalevad kolme riigi bändid, neist Eesti omadest ka rada7s tuntud, nagu Soterios, Brides in Bloom, Dahling, Hoop, Under Mariè, Slide Fifty …

Järgmine kord jälle ja loodetavasti suurema osalusega eestlaste poolt, et hotellis eeskujulikult rokkstaarina suuremat kära teha.

http://www.cacophonics.lv/
http://www.voiska.lv/
http://www.defdump.com/
http://www.donots.de/

Veel artikleid