Liisi Koikson, katsetaja ja erinevates žanrites turnija


Liisi Koikson esitab Intsikurmus lugusid oma aprillis ilmunud värskelt albumilt “Coffee For One”. Ingliskeelne album valmis koostöös produtsendi Raul Ojamaaga. “Seekord oli kindel plaan minna elektroonikaga katsetama ja proovida enda olemust uue taustsüsteemiga sobitada. Produktsiooni osas jõudsime Rauliga üsna kergesti üksmeelele. Tahtsin tulla välja oma varasematest raamidest ja katsetada millegi uuega. Loodetavasti see õnnestus.”

Esimeseks singliks uuelt albumilt oli pala „Procrastination Queen”, kus teeb külalisena kaasa ka Elephants From Neptune’i Robert Linna. “Esimesse singlisse tahtsin tabada selle hetke, kui korraga on lahtisi otsi ja vastamata kõnesid juba liiga palju, ja ei jõua enam tubli olla. Nii et ainuke asi, mida teha jaksad, on mingit tobedat koeravideot youtube’ist vaadata ja loota, et kõik kuidagi ise laheneb. Täiesti ebaefektiivne jaanalinnu tehnika, aga tuleb siiski ette,” jutustab Liisi.

Kui ma ei eksi, siis on mingis mõttes ring täis – alustasid inglisekeelse plaadiga “The Gemini Diaries” (2002), tegid vahepeal portsu eestikeelseid (omanimeline, jõululaulude plaat, “Väike järv”, “Väikeste asjade võlu”, “Ettepoole”, “Liisi Koikson ja Vaikne Esmaspäev”, “Õhtu Rannal”) ning nüüd oled tagasi inglise keele juures “Coffee For One’iga”. Kas see oli miskitpidi teadlik valik või lihtsalt läks nii? Mingi seose saab vist siin tõmmata ka vahepealse Londonis elamisega?

Minu uus album on tõesti vägagi seotud Londonis elamisega ja mõjutatud sellest muusikast, mis seal siis aktuaalne oli ja pead tõstis. Samas ka soov astuda korraks mingilt turvaliselt rajalt kõrvale ja katsetada soundide ja rütmidega. Ma ei ole muidugi mingi arvestatav soulilaulja, aga kuidagi meeleolu kisub tihtipeale sinnapoole. Siis sai ka mõni lugu selles vaimus tehtud.

Uue plaadi esimene singel oli üllatus, vähemalt minu jaoks meeldiv üllatus. Kuidas on albumile tervikuna tagasiside olnud?

Tervikuna on olnud tagasiside päris hea. Eks plaadil ongi palju erinevaid lugusid ja ühte lemmikut ei ole kuulnud, et oleks. Jazzkaare kontserdid näitasid, et plaate ostsid nii noored kui ka vanem generatsioon, nii et tundub, et kõnetab ka inglise keeles, mis on hea uudis mulle.

Mulle jäi ka huvitav ebakõla silma. “Procrastination Queen” räägib ebaefektiivsusest, ühes hiljutises intervjuus jällegi mainisid, et emaks saamine on õpetanud aja efektiivselt kasutamise väärtust. Kuidas sellega siis ikkagi lood on?

Aja planeerimisega on endiselt ikkagi halvasti. Lapsega peab seda muidugi õppima, aga ma ei saa öelda, et nüüd oskan ja kõik jookseb. Ja muidugi, kui miski üldse asjade edasilükkamist ravib, siis on see beebi kõrvalt plaadi välja andmine. See oli paras katsumus, aga saan tänada ainult suurepärast Liisi Voolaidu, kes asjad koguaeg tules hoidis ja mind innustas ja orgunnis hommikust õhtuni, et kõik õigeks ajaks tehtud saaks.

Mille põnevaga oled viimasel ajal veel tegelenud ja millega hetkel artistina tegeled?

Hetkel on käsil suvi ja erinevad kontserdid üle Eesti. Üks neist on Veljo Tormise tribute kava koos Kadri Voorandi, Jaak Sooääre ja Paul Danieliga, millega pälvisime eelmisel aastal ka Etno Kulbi uustulnuka tiitli ja selline tunnustus folgiinimestelt oli väga suur rõõm. Olengi selline katsetaja ja erinevates žanrites turnija. Armastan mängida nii jazz- kui folkmuusikutega, sest mõlemas maailmas on siin eestiski geniaalseid tegijaid ja on tohutu au, kui nad mind endale võrdseks lavapartneriks peavad.

Kas oskad öelda, mida võime oodata esinemisest Intsikurmu festivalil?

Intsikurmul oleme laval täies koosseisus bändiga ja meiega on laval ka plaadi produtsent Raul Ojamaa, kes võtab endale kitarristi rolli. Esitame kõik lood ja lisaks mõned coverid artistidelt, kes olid uue kava mõjutajateks.

Taaskord, nagu Marten Kuninga ja Iirise puhul, küsisime Liisilt ka tema soovitusi, keda Intsikurmu programmist veel kindlasti vaatama-kuulama minna. Liisi ise astub bändiga lavale reedel kell 18.00.

LUCY ROSE

Liisi: „Tema trummariga sattusin paar aastat tagasi Londonis ühel jamnightil kokku ja me sõitsime öösel koos Ronnie Scottsi (legendaarne jazziklubi – toim.) ja esitasime üksteisele väljakutse, kumb julgeb minna küsima, et kas saaks ka peale. Mina läksin ja küsisin, ei saanud. Viis minutit hiljem libistas ta ennast ilma küsimata trummide taha ja sai linnukese kirja. Nii tehakse asju :)”

Lucy Rose on väljahüütud artistidest kindlasti üks nimekamaid. Kasvõi Spotifys on Lucyl igakuiseid kuulajaid veidi rohkem kui meil vabariigis elanikke. Warwickshire tüdrukust on saanud üks enim lugupeetuid ja mõjukamaid uue generatsiooni UK artiste indie- ja akustilise muusika skenedes. Lucy on panustanud vokaaliga ka sõprade bändi Bombay Bicycle Clubi salvestustel, kuid enamasti keskendunud oma loomingule, laenates oma häält lisaks vaid valitutele – näiteks Ghostpoet või The Manic Street Preachers. Tema teine album „Work It Out” viis ta ka Hyde Parkis Neil Youngi toetama, Glastonbury Festivali lavale ning UK raadioedetabelites esimese kümne hulka. Viimase suurejoonelisema ettevõtmisena võib välja tuua Lõuna-Ameerika tuuri, kus ta esines tasuta fännide organiseeritud kontsertidel Ecuadoris, Peruus, Tšiilis, Argentiinas, Uruguays, Paraguays, Brasiilias ja Mehhikos. Põnevast reisiseiklusest ja muusikuelu mõtisklustest ilmus ka dokumentaalfilm, millele saab kaasa elada YouTubes. Juulis ilmus ka värske album „Something’s Changing”.

Lucy Rose esineb reedel kell 20.00.

CIGARETTES AFTER SEX

Liisi: „Mõnus unelev vokaal pani kohe tahtma sügavamale toolileeni ennast sisse suruda ja lihtsalt olla selle looga koos.”

Brooklynis pesitseva bändi Cigarettes After Sex muusikast õhkub rahuldustunnet – muusika rullub meie ees lahti nagu pisaratest nõretav romantiline film: endassehaarav, sidus ja teise dimensiooni viiv. Mazzy Star ja Red House Paintersi mõjutustega luksuslikud armastuslaulud teevad Cigarettes’idest esineja, kes loob omaette maailma ja inspireerib andunud järgijaid.

Cigarettes After Sex esineb laupäeval kell 23.00.

HUNT

Liisi: „Sest ma olen Hanna-Liisa Uusma isiku fänn. Minu arust ta on lihtsalt jube äge inimene ja kõik, mis ta teeb, on tehtud kogu täiega.

Eelmisest aastast tegutsenud ansambel HUNT ühendab helis ja visuaalis indie-souli ja elektrobiidid post-romantilise hoiakuga. Bändis on Brigitta Davidjants ning Hannaliisa Uusma.

HUNT esineb reedel kell 00.00.

Kuula kõikide esinejatega Rada7.ee pleilisti SoundCloudis siit.

Veel artikleid