Iiris soovitab Intsikurmul vaadata: Lepatriinu, Holy Fuck ja Cigarettes After Sex

Kirjutas Ivo Kiviorg
31-07-2017


Viimastel aastatel on Iiris resideerunud Londonis, kus ta lõpetas edukalt eelmisel suvel ülikooli ning andis suurlinnast inspiratsiooni saanuna välja “Hope” EP (I Love You Records, 2016), millelt pärinev singel “Iridescent Love” jõudis maineka briti muusikablogi The Line of Best Fit 2016. aasta 50 parima loo hulka. Iirise uut loomingut kiitsid ka sellised muusikaajakirjad nagu Pigeons and Planes, The Clash Music, The 405, Complete Music Update ja i-D. 2016. aasta suvi tõi endaga kaasa ka kirjastuslepingu Universali muusikakirjastusega Stockholmis.

Märtsi lõpus ilmus tema uus topeltsingel „Stranger / Drugs & Money” – mõlemad lood said fännide sooja vastuvõtu osaliseks ning väga menukas oli ka Iirise Tallinn Music Weeki raames antud kontsert. Aprillis ja mais oli “Stranger” Raadio 2-s enimmängitud kodumaine lugu ning sellele sai Hindrek „Masa” Maasiku poolt filmitud ka muusikavideo.

Koostööle muusikavideote meistri Masaga jätkus Iirisel vaid kiidusõnu: "Ta võttis minuga ise ühendust ja temaga oli suurepärane koostööd teha. Leppisime kokku, et me ei aja süžeed keeruliseks – tema võtab kaamera, paneme laserid tööle ja ma saan muusika taustal tantsida justkui oleksin üksinda oma toas. Tundub, et me saime seda õiget emotsiooni ausalt edasi anda. Koreograafia sündis kohapeal, hetkes – nii nagu ma end sel momendil tundsin."

Iirise sõnul räägib "Stranger" andestamisest: "Olles enesega õrn, on kergem olla õrn ka teistega. Kui sa andestad endale, siis on lihtsam andestada ka teistele."

Singli teise poole, „Drugs & Money”, tarvis palus Iiris saata kõigil kuni 10-sekundilisi klippe, et teha lüürikavideo ning selle toimetamisega ta ongi viimasel ajal hõivatud olnud. „Lisaks olen teinud poistega Intsikurmu jaoks proovi ning kirjutanud enamasti kitarril ballaade, kuulanud Hiroshi Yoshimurat ning viimistlenud tarokaardi ladumise kunsti. Mängin oma sõbrantsi Ailsa (Ailsa Tully – toim.) bändis SPD ning teen veits bäkkvokaalseid häälitsusi keskajast inspireeritud meloodiatele. Samuti on Londonis valmimas uuele singlile video ühe ägeda Leedu daamiga,” räägib Iiris.

Intsikurmul on Iirise teine ja viimane suveesinemine Eestis ning teda näeb laval reedel kell 21.00. „Intsukurmu jaoks tuleb suurem koosseis ning suhteliselt rütmikas tunnine sett. Ajee. Mina olen põnevil, bänd on põnevil, tuleb hää.”

Intsikurmu selle aasta programmist leiab aga üle 30. esineja, neist pea kolmandik väliskülalised. Küsisime ka Iiriselt tema soovitusi, keda kindlasti vaatama-kuulama minna.

LEPATRIINU

Laulja-laulukirjutaja Lepatriinu loob lüürika kaudu muinasjutte koos kaasahaaravate elektrooniliste rütmide ja akustiliste instrumentidega. Tallinnast pärit laulja ja laulukirjutaja on seotud muusikaga juba väga varajasest east ning tegelenud laulmisega juba üle 20 aasta, aga tema esimene EP tuli välja selle aasta alguses, 10. jaanuaril.

Iiris: „Ise ootan oma sõpru näha ning kuulda, mis nad teinud on. Oma vana kala sõpsi Lepatriinut tahaksin näha, sest ma ei ole teda veel bändiga kogenud. Olen väga rõõmus, et ta teeb täpselt seda, mis ta tahab ning olen saanud näha, kuidas ta on aastate jooksul arenenud ning oma värvilist maailma aina paremini/otsesemalt edasi annab.”

Lepatriinu esineb reedel kell 18.00.

CIGARETTES AFTER SEX

Brooklynis pesitseva bändi Cigarettes After Sex muusikast õhkub rahuldustunnet – muusika rullub meie ees lahti nagu pisaratest nõretav romantiline film: endassehaarav, sidus ja teise dimensiooni viiv. Mazzy Star ja Red House Paintersi mõjutustega luksuslikud armastuslaulud teevad Cigarettes’idest esineja, kes loob omaette maailma ja inspireerib andunud järgijaid. Juunis ilmunud debüütalbumi leiad kuulamiseks näiteks Spotifyst.

Iiris: „Loomulikult tahaks näha Cigarettes After Sexi, keda sai eelmisel aastal Positivusel nähtud ja tundus selline chill vibe, et inimesed lausa mediteerisid publikus.”

Cigarettes After Sex esineb laupäeval kell 23.00.

HOLY FUCK

Holy Fuck üllatas kogu maailma 2005. aastal, sest midagi nendesarnast lihtsalt varem ei olnud – raju komisjonipoest leitud hõnguga punkbänd, kes on pühendunud rütmile ja oskab luua sellise õhustiku, et nende esinemine sarnaneb pigem maaväliste jõududega kohtumise kui tavalise rock-kontsertiga. See on nagu Fela Kutist inspiratsiooni saanud Einstürzende Neubauten, kus Brian Eno on klahvidel ja mikseri kõik kanalid on maksimaalsele võimsusele keeratud.

Iiris: „Sellest playlistist siit tundus äge asi Holy Fuck, mida tahaks näha. Lihtsalt selle loo põhjal. Ja samuti Mikk Simson soovitas seda bändi. Samuti Shipsea, NOEPi, Vaiko Epliku, Mauno Meesiti, Erki Pärnoja ja Frankie Animali peab ära nägema.”

Veel artikleid