Islandi päev puistab 21. augustil Tallinna linna üle Islandi kultuuriga

Kirjutas Rada7.ee
10-08-2011

Pühapäeval, 21. augustil toimub üle Tallinna Islandi kultuurifestival Islandi päev, mille avab juba südaööl Tallinna Lauluväljakul suursündmuse Vabaduse laul raames Islandi president Ólafur Ragnar Grímsson. Islandi päevaga tänab Eesti riik ja välisministeerium Islandi riiki vapruse eest aastal 1991 Eesti taasiseseisvumist esimesena tunnustamast. Islandile pühendatud päeva raames astub erinevais Tallinna sisehoovides, kontserdipaikades ja Islandi Väljakul üles üle kümne saareriigi muusikakollektiivi, avatakse Islandi-teemalised näitused ning põhjamaadest inspireeritud toiduturg. Suur osa programmist on huvilistele vaba sissepääsuga.

Välisminister Urmas Paeti sõnul toimub Islandi päev ja välispoliitika konverents tänuavaldusena Islandile tähistamaks Eesti ja Islandi erilist suhet. "Islandi otsus taastunnustada Eestit esimese riigina vaid mõnikümmend tundi pärast taasiseseisvumise väljakuulutamist on ja jääb Eestile ajalooliseks pöördepunktiks,“ ütles Paet. „Islandi julge samm muutis otsustamise lihtsamaks paljudele teistele riikidele, kes seda eeskuju järgisid," lisas ta.

Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. aastapäeva tähistamiseks korraldavad välisministeerium ja Eesti välispoliitika instituut 20. augustil konverentsi „20.08.1991 – Twenty Years On“, millel osalevad ka mitme naaberriigi praegused ja endised välisministrid ning teised riigitegelased. Põhjamaade, Eesti, Läti, Leedu aga ka Poola ja Venemaa mitmed toonased ja praegused valitsusjuhid ning välisministrid keskenduvad konverentsil viimase kahekümne aasta jooksul saadud kogemustele ning uutele väljakutsetele.

“Fakt, et Eesti riik on otsustanud pühendada oma iseseisvuse taastamise 20. aastapäeva ühele teisele riigile, nimetades selle Islandi päevaks, on meie riigile suur au. Seda, kui kõrgelt me Eesti otsust hindame, peegeldab ka fakt, et Islandi päeva avab 20. augusti südaööl Lauluväljakul Islandi president. Ma olen kindel, et see päev, täis muusikat, disaini, kirjandust ja fotograafiat, tugevdab meie riikide kultuurilisi sidemeid veelgi,“ kommenteerib Islandi suursaadik Elín Flygenring.

Islandi päeva avab 21. augustil kl 12:00 Jazzkaare brunch Katusekinos, kus esineb mainekas islandi uue generatsiooni helilooja ja pianist Olafur Arnalds koos keelpillikvartetiga. Katusekinos jätkub Islandi päev ka hilisõhtul kuulsa Islandi ansambli Sigur Rós dokumentaalfilmiga “Heima”. Kell 13:00 avab Islandi välisminister Össur Skarphéðinsson Viru keskuse Rahva Raamatus kirjandusplakatite näituse “Imeline Island: tänapäeva kirjanike portreed”, kus on kohal ka tõlgete kaudu Eesti lugejaile tuttavad kirjanikud Andri Snær Magnason ja Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson.

Päeva sündmuste tuiksooneks on Islandi Väljak toiduturuga, mille teemaks “inspireeritud Islandist”. Islandi kööki tutvustavad tunnustatud islandi kokad Ragnar Omarsson ja Bjorgvin Myrdal ning põhjamaade- ja islandi mõjutustega menüüsid pakuvad ka mitmed Eesti restoranid. Toiduturu Islandi Väljakul avavad Eesti ja Islandi välisministrid. Islandi Väljaku laval astuvad üles Karlakori meeskoor ning islandi noore põlvkonna šikimaid peobände Retro Stefson.

Üheks päeva tippsündmuseks on kindlasti ka islandi kaasaegse disaini näituse avamine Islandi presidendi poolt Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, millele järgneb muuseumi sisehoovis islandi post-rock neliku For A Minor Reflection kontsert, keda tihti võrreldud kaasmaalastest Sigur Rós’iga.

Restoranis SFÄÄR avab Islandi välisminister Össur Skarphéðinsson fotograaf Pall Stefanssoni loodusfotode näituse “Valgusaastad” ning päev jätkub muusikamaja sisehoovis, kus huvilistel avaneb võimalus kohtuda kahe maineka islandi kirjaniku Adalsteinn Asberg Sigurdssoni ja Andri Snaer Magnasoniga. Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone sisehoovis tutvustab islandi võtmes americana saundi laulja-laululooja Lay Low, Tornide Väljakul kaigub Mosfelli segakoor, Meistrite Hoovis kuuleb neofolkarit Snorri Helgasoni ning Gustav Adolfi Gümnaasiumi hoovi täidab elujaatava barokkpopiga miniorkester Hjaltalin.

Rootsi-Mihkli kirikus on võimalus osa saada islandi kolme põlve tippheliloojate Atli Heimir Sveinssoni, Atli Ingólfssoni ja Páll Ragnar Pálssoni loomingust eesti-islandi koosluse Konveier Ensemble eestvedamisel.

Islandi päevale paneb punkti suur Islandi päeva pidu, mis vallutab kell 21:00-03:00 terve Von Krahli teatrimaja. Krahli klubi- ja teatrisaalis ning terrassil teevad etteaste kuus päeva jooksul vanalinna hoovides ja näitusesaalides esinenud põnevat ja erikõlalist artisti, kellele lisandub energiline Reykjaviki elektrotrio Sykur ning peo finaalis dj-setiga islandi elektroonilise souli suunanäitaja-bändi GusGus asutajaliige, multitalent President Bongo.

“Islandi päev on harukordne ja eriline sündmus – üks väike riik tuleb teisele väiksele riigile külla, võttes kaasa olulise osa oma kultuuripildist. Võimalus näha-kuulda ühe päeva vältel siin samas Tallinnas aktuaalset ja põnevat tipptasemel Islandi muusikat ja kunsti on tõeliselt suur kingitus meile nii Eesti kui Islandi riikide poolt,” kommenteerib Islandi päeva korraldaja Helen Sildna.

Islandi päeva ellukutsujateks on välisministeerium ning Islandi riik, sündmuse korraldaja on Musiccase ning projektipartneriteks Islandi muusikaeksport, Islandi filmikeskus, Islandi disainikeskus, Islandi kirjandusfond (Bókmenntasjóður), Fabulous Iceland, Tallinn Music Week, Jazzkaar, Konveier, PÖFF, Katusekino, Eesti Disainerite Liit, Disainiöö, EMTD, Carma Group

Islandi päeva kava:

12:00 Jazzkaar esitleb: Olafur Arnalds Katusekino terrassil (Viru Keskuse katuseterrass, Viru Väljak 4/6), pilet 8-10 EUR

13:00 Plakatinäituse "Imeline Island: tänapäeva kirjanike portreed” avamine Viru Keskuse Rahva Raamatu kaupluses. Näitus on avatud kuni 4. septembrini, sissepääs vaba.

13:00 – 17:00 Toiduturg ja “Inspired by Iceland” esitlus Islandi Väljakul (Välisministeeriumi ees, Islandi Väljak 1)
13:00 Karlakori meeskoor
14:00 Toiduturu avavad Islandi ja Eesti välisministrid
14:30 Retro Stefson
15:00 – 17:00 DJ-d
Sissepääs vaba

14:00 Snorri Helgason Pierre Chocolaterie kohviku sisehoovis Meistrite Hoovis (Vene tn 6), sissepääs vaba

14:30 Eesti Disainerite Liit, Islandi Disainikeskus ja ETDM esitlevad: Islandi kaasaegse disaini näituse avamine Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (Lai tn. 17).

15:00 For a Minor Reflection Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi sisehoovis (Lai tn 17), sissepääs vaba

15:00 fotograaf Pall Stefanssoni loodusfotode näituse “Valgusaastad” avamine restoranis SFÄÄR.

16:00 Adalsteinn Asberg Sigurdsson ja Jaak Johanson Muusikamaja sisehoovis (Uus tänav 16c)

17:00 Lay Low Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone sisehoovis (Pikk 17/Lai 14), sissepääs vaba

18:00 Mosfelli segakoor Tornide Väljakul, sissepääs vaba

19:00 Hjaltalin Gustav Adolfi Gümnaasiumi hoovis (Suur-Kloostri 16). Sissepääs vaba.

20:00 “Konveier” (Pall Ragnar Palsson ja Tui Hirv) esitleb: Atli Heimir Sveinssoni, Atli Ingólfssoni ja Páll Ragnar Pálssoni looming Rootsi-Mihkli kirikus (Rüütli 9) Pilet 5 EUR

21:00 Islandi päeva PIDU Von Krahli teatris, baaris ja sisehoovis (Rataskaevu 10), pilet 10 EUR
21:00 uksed
22:00 For a Minor Reflection (baar)
23:00 Sykur (teatrisaal)
23:00 Snorri Helgason (sisehoov)
00:00 Hjaltalin (baar)
01:00 Gus Gus DJ-set (teatrisaal)
01:00 Lay Low (sisehoov)
02:00 Retro Stefson (baar)
03:00 DJ

22:00 PÖFF esitleb: Sigur Rós “Heima” film Katusekinos, sissepääs Katusekino piletiga.

Artiklis kasutatud fotod on tehtud painkilleri poolt Islandi päeva väljakuulutamisel.

Veel artikleid