Mooncake on Mooncake

Kirjutas Ivo Kiviorg
10-08-2011

Väidetavalt Vene instrumentaalse post-rocki lipulaevaks nimetatud Mooncake on võtnud sihiks Balti riigid ning käes on Eesti kord – neljapäeval (11.08) Narva kontsert, reedel (12.08) Tallinnas Von Krahlis ning lõpetuseks laupäeval (13.08) Põlvas Uue Ajastu Festivalil. Kasutasin käbe võimalust pommitada küsimustemeiliga, mis on toimumas Venemaal ning mis on bändil endal uudist.

Viimased aastad on toonud väga palju erinevaid post-rock bände, mis pahatihti kõlavad väga sarnaselt. Samas teie kohta kirjutatakse, et teil on täiesti oma saund ja stiil. Oskate selle ehk sõnadesse panna? Mis teeb teid erinevaks ning võibolla isegi paremaks kui teised?
Muusikat on alati sõnadega keeruline kirjeldada. Jah, meil on oma stiil ja päris ausalt öeldes – me isiklikult ei kleebiks oma muusikale vaid post-rocki silti. Lihtsalt me ei loo ega mängi ainult selle stiili piires. Me oleme muutuvad ning haarame midagi kaasa ka teistest žanritest. Uus, veel salvestamata, materjal on veelgi mitmekülgsem kui meie eelmised lood. Seega… me ei mängi seda või teist muusikat. Mooncake on Mooncake.

Mis on hetkel Mooncake’i kuumimad uudised? Midagi erilist, mille üle uhke olla? Tuuritate te palju väljaspool Venemaad? Miks just Balti tuur?
Meil on hetkel päris palju asju toimumas: akustiline DVD, split-EP koos sakslastega C.U.T.E., Balti tuur ja remiksid. Lisaks tähistame sel aastal oma bändi viiendat sünnipäeva. Me oleme muidugi selle kõige üle väga uhked, aga eriti selle tuuri üle, sest me pole seni liiga palju piiritaga tuuritanud. See on meie esimene kord esineda EU-s ning selle lõpppunkt on suur festival. Lisaks on meil novembris tulemas Hiina tuur, ka see midagi sellist, mille peale tasub ärevil olla.
Kui nüüd sellest Baltikumi tuurist eraldi rääkida, siis see kõik algas, kui Uue Ajastu Festivali korraldajad kutsusid meid peaesinejateks festivali viimasele päevale. Me olime nõus ning mõtlesime, et oleks rumalus jätta kasutamata võimalus külastada ka ülejäänud Balti riike. No ja siis otsustasime tuuri korraldada. See võttis meil kuus kuud ja mai lõpuks olid kuupäevad paigas.

Andsite just välja huvitava Baltic Remixes reliisi. Näen siin seoseid Leedu (remiksijad) ja Eestiga (kaanepilt). Kust selline idee, miks sellised valikud?
See idee tuli tegelikult käigu pealt. Tahtsime endale veidi lisatähelepanu tuuriks ning muidugi tahtsime teada, kuidas võiksid kõlada remiksid meie lugudest. Me saime heale lainele kahe Leedu DJ-ga – Noythe ja SoulSonic. Enne seda proovisime mitmetega, kuid saavutasime hea koostöö vaid nende kahe tüübiga. Ja me arvame, et nad tegid väga head tööd, kõik neli miksi on suurepärased.

Mis seis üldse post-rockiga Venemaal on? On teil seal kõva skene? Või isegi võibolla mitte konkreetselt post-rock, ehk isegi üldiselt alternatiivskene? Mis on need kõige ägedamad festivalid / klubid / üritustesarjad seal? Kas on ehk mõni bänd, mida te soovitaks meil kontrollida?
Uusi post-rock bände tekib iga päev ja skene on lai, kuid mitte tugev – seni on vaid mõni neist hea. Nagu sa ise juba ütlesid, need bändid kõlavad ühte moodi. Paljud muusikud siin arvavad, et kõik tuleneb atmosfäärist, kuid reaalsuses mitte – ei saa mängida välja vaid aeglastele trummibiitidele ja kolmekordse delay‘ga kitarridele. Kui sul ei ole tabavaid meloodiaid ega põnevaid tehnilisi pöördeid, siis oled hukule määratud. Lisaks ei huvita neid bände salvestamise kvaliteet, rääkimata materjalist endast.
Kui rääkida alternatiivskenest üldiselt… noh, see sõltub ikkagi täpsemalt, millest rääkida. Võib rääkida alternatiivsest elektroonikast, metalist jne. Muidugi, meil on seda kõike siin. Kui me räägime nö indie bändidest… noh, on mõned, kes mängivad head indie-poppi, näiteks On-The-Go ja Pompeya Moskvast.

Aga mis on üleüldine seis Venemaal? Muidugi jääme muusika teemadesse. Mis on väga “now” ja väga “in” – rääkides nii laiatarbe maitsest kui alternatiivsemast joonest?
Enamus venelasi püsivad nn. Vene roki teemas. Vähesed kuulavad Lääne muusikat. See on ka põhjuseks, miks üpris vähe bände üldse proovib mängida mitte-Vene-rocki ja mängivad lõpuks midagi sarnast nagu DDT. See on kurb, kuid sellest ei saa nii lihtsalt üle. Jah. On ka Vene pop, kuid see on täielik katastroof. Isegi hullem kui Vene rock. Seega meie püsime kindlalt põranda all 🙂

Ja muidugi – teie lubadused meie lugejatele ja kontserdikülastajatele Eestis on… ?
Me teeme absoluutselt oma parima, et anda suurepärased kontserdid!

12-08-2011 Mooncake & Kosmofon @ Von Krahl
11-08-2011 kuni 14-08-2011 Uue Ajastu Festival 2011: Rahu sagedus
mooncakeband.com

Veel artikleid