Green Christmas 2005 –

Kirjutas Dunkelheit
23-12-2005

Juba kümme aastat Rakveret metal-maailmakaardil hoidnud festival “Green Christmas” oli seekord suurem ja võimsam kui ei kunagi varem. Lumme mattunud Põhja-Eesti väikelinna kogunes sadu rokientusiaste igast Eesti nurgast. Ja esmakordselt kahepäevasena toimunud festivalil oli kõigile erinevate maitsetega muusikasõpradele midagi pakkuda: sünget ja sümfoonilist doom metalit, kurja industriaali, vana head soome-ugri rokki ja palju muud.

Üritusele sai osaks ka pretsedenditu meediatähelepanu – seda kajastasid praktiliselt kõik suuremad Eesti ajakirjandusväljaanded (Virumaa Teataja, Postimees, SL Õhtuleht, Kuulutaja, Eesti Päevaleht). Kuid võib nentida, et nii mõnestki küljest jäid need arvamused pealiskaudseteks, “GCl” toimus nimelt ka palju sellist, mis kogu aja pressikonverentsidel ja backstage’is passinud glamuursel seltskonnapressil kahe silma vahele jäi. Seevastu rada7 toimekal tiimil jätkus tähelepanu ka mõne festivali tumedatel äärealadel pead tõstva nähtuse tarvis.

Vaadanud-kuulanud ära esimese päeva soojendusesinejate valiku (mille hulgast parimaks hääletame kahekesi Neaera ning nende mosh pit’i), oli aeg küps minemaks tagasi juurte juurde. Rakvere kultuurimajas, esimese “Green Christmasi” toimumiskohas, oli end mängima sättinud veel mingi soojendusbänd ja siis – esimese päeva teenimatult varju jäänud peaesineja – ansambel SPLIT MIND. Otsemaid lõid näkku võimaste kitarririffide hävitav energia ja tõelist kurjust kandev vokaal, lisaks veel seksika bassitsiki nobedad näpuliigutused – kultuurimaja kümnepealise publiku ees andis oskuslikult UG-esteetikat ja moodsat nu metal stiili ühendav Split Mind fännide rõõmuks endast kõik, keeldumata ka lisalugudest. Rock’n’roll! Samuti saab organiseerimise kohta öelda vaid kiidusõnu. Rahvamaja kollaste seinte vahel oli kõik tarvilik olemas: õllelett januste jaoks, turvamehed taltsutamaks rahvamassi ja saalinurgas isegi ehitud kuusepuu, mis tuli küll kõigile kontserdikülastajatele vist meeldiva üllatusena.[quote=right]”Rakvere linnapea Andres Jaadla ütles, et festival läheb aasta-aastalt aina paremaks ning tõsiselt tuleb koos korraldajatega mõelda, kuidas seda veelgi paremini linnapilti tuua.” – Virumaa Teataja.

Teine päev ja raskemuusika kuulajatest vallutatud Rakvere. Halba 3D graafikat meenutavate kuplitega kaunistatud keskväljak. Aastaajale kohaselt ilutseb seal ka ehitud kuusk, mille külge aheldatud aparaadist kostab kaunist jõulumuusikat. Väike laps mängib vanaema valvsa pilgu all lumega kuuseokstel. Bussijaama poolt läheneb rühm lakku täis metal-osse, kellest üks poeb osavalt okste vahele ja kuseb kuuse peale, samal ajal kui teine midagi lapsele seletab. Jah, selline ongi kohalike jaoks “Green Christmas 2005”, kahepäevane juubelifestival. Lähedal ristmikul teeb autotäis karvaseid avarii.

Ka festivali teine päev pakkus hulgaliselt põnevaid esinejaid: industriaali, militaarset metal’it, vana head sellout rokkmuusikat ja isegi ühe bändi 25nda sünnipäeva tähistamist. Eriti tuleks ära märkida ennast “Green Christmasil” alati parimast küljest näitavat JMKEd, kellel õnnestus tänu tehnilistele äpardustele esitada harva live’is kuuldavat ballaadi “Munni monument”.

Intervjuu festivali peaesinejaga

Mida tähendab teie jaoks Split Mind?
Meie jaoks on Split Mind see, mis on meid kokku liitnud, aga eeskätt soov tegelda selle muusikaga, mida me praegu teeme.

Kes on teie bändi liikmed?
Meie bänd koosneb neljast liikmest: Stas – mic, Konstantin – kitarr, Alina – bass, Max – trummid. Bändi keskmine vanus on 20 a.

Kui kaua te olete tegutsenud?
Varsti on meil esimene juubel, üks aasta. Kas ei ole vähevõitu? 🙂
Ehkki kõik meie bändiliikmed on osalenud varem ka teistes bändides, seega on meie bändi liikmetel olemas ka mitmesuguseid esinemiskogemusi.

Millist muusikat te teete?
Meie muusika stiili võib lühidalt nimetada nu metal’iks, tegelikult me mängime aga kõike, mis meile meeldib, püüdes seejuures saavutada originaalsust ning mitte mängida old school metal’it.

Kus te esinenud olete?
Tegelikult on meie bänd esinenud vaid kolmel korral, sest bänd alustas oma esinemistegevust kaks kuud tagasi.

Kes kirjutab teie bändis lood ja sõnad?
Kõigi bändi tekstidega tegeleb vokalist, kusjuures muusikat kirjutab kitarrist, kodus musitseerides akustilise kitarriga.

Kui oluline bänditegemine teie jaoks on?
Meie jaoks bändi tegemine on väga tahtis, sest muusika on just see väljund, mis võimaldab meil luua vastavaid emotsioone.

Kui hästi on teie muusikat siiamaani vastu võetud?
Meie muusika on pälvinud erilise poolehoiu eeskätt just noorte hulgas.

Milline on teie muusika sõnum?
Meie muusikat võib iseloomustada kui segu kurjusest ja energiast, selles võib veenduda igaüks, kes külastab meie kontserti.

Kes on teie muusikalised eeskujud?
Meil ei ole mingeid konkreetseid muusikalisi eeskujusid. Ehkki mõned võivad öelda, et oleme KORNi sarnased, sest meil on väga madala häälestusega kitarrid. Me arvame, et see arvamus pole õige, me ei püüa kedagi matkida.

Millised plaanid on teil tulevikuks?
Meie tulevikuplaanides on kontsertesinemised ja muusikalise materjali kvaliteetne helilindistus.

Kes on teie kuulajad ja fännid?
Meie kuulatajateks on need inimesed, kes on huvitatud meie muusikast ja meie loomingust tervikuna.

Rääkige midagi mõne oma loo sündimisest?
Midagi erilist ei meenu, kuid tuleb meelde, et üks päev enne stuudio lindistust me tegime laulu ümber ja järgmisel päeval lindistamise ajal me ei suutnud meenutada kuidas uut varianti mängida. 🙂

Kuidas teile meeldis “Green Christmas 2005”?
Oli täitsa lõbus.

Midagi, mida te tahaksite veel lisada?
Tahaks tänada kõiki kuulajaid ja meie sõpru toetuse eest, kohtume kontsertidel!

Split Mind

“Green Christmas”

Südamlikku jõuluaega teile kõigile soovib alternatiivmuusikaportaal rada7.ee!

Veel artikleid