Forgotten Sunrise „Behind the Abysmal Sky / Forever Sleeping Greystones“

Kirjutas Tarmo Kasearu
13-11-2009

Kodumaine Nailboard Records on "Gems from Estonian Metal Vault"-sarja raames sedakorda vägagi kenakesed pärlid välja kaevanud. Olen ise neid Forgotten Sunrise´i vanu väljaandeid juba aastaid otsinud, üks ("Behind the Abysmal Sky") on õnnestunud bändi poolt väljastatud mini-CDRi kujul ka kätte saada. Nüüd aga on korraga rohkem käes kui isegi soovida oskasin. Nimelt on ühele plaadile koondatud tänapäeval tumedat eksperimentaal-elektroonilist muusikat viljeleva Forgotten Sunrise´i kaks esimest üllitist: 1993. aastal ilmunud demo "Behind the Abysmal Sky" ning aasta hiljem ilmunud lühialbum "Forever Sleeping Greystones", boonuseks veel mitmed kontsertsalvestused. Pikema staažiga metallisõpradele peaks see uudis rõõmsa nostalgiapisara palgele tooma, bändi uuema loomingu (eeldatavalt noorem) austajaskond seevastu aga ei pruugigi ehk teada, et FS tegi algusaegadel tõeliselt isikupärast death metalit, mida iseloomustasid lisaks massiivsele saundile ka tume atmosfäärsus, meloodilisus, eriti hästi kõlav mahlakas-kuri vokaal ning eelkõige tahtmine piire pidevalt edasi nihutada.

Plaadilt kõlav muusika on ajaproovile väga hästi vastu pidanud. Julgen väita, et FS oli 1990. aastate esimeses pooles õilmitsenud Eesti deathiskene omanäoliseim esindaja, mis arvestades tegutsenud ansamblite rohkust on saavutus omaette. Bänd kirjutas äärmiselt meeldejäävaid lugusid, võttes küll aluseks surmametalli üldised skeemid, kuid muutes ning täiendades neid julgelt oma nägemuse kohaselt – nii teiste stiilide mõjutusi sisse segades kui vajadusel defi kohta täiesti ebatraditsionaalseid pille (sünt, parmupill, hiljem ka viiul ning flööt) kasutades. Lisaks veel ka veidi puhast mees- ja naisvokaali – kõik see aitas muusikale originaalsust lisada. Keskmisele deathisõbrale pidi olema ikka paras üllatus, kui ta korralikku röginat ja ragistamist oodates kasseti esimest korda mängima pani ning klaveriintro kauneid helisid kuulis. Usutavasti oleks FS ka laias maailmas suutnud laineid lüüa. Boonuseks olevad kontsertsalvestused on üllatavalt hea kvaliteediga, neist kõige olulistemaks pean enda jaoks nelja varemavaldamata lugu. Omamoodi puändi paneb plaadile seejuures viimane rada, aga jäägu see siinkohal üllatuseks. Eraldi kiitust väärib ka plaadi välimus: originaalkujundusi osavalt kokku kombineeriv ilus digipak, millel silm tõesti puhkab. Vahelehel olevad fotomeenutused on täiesti ajaloolise väärtusega, kahju vaid, et näha olevate artiklite tekst lugemiseks piisavalt suur ei ole.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et viimaks ometi sai tükike Eesti metalli olulist ajalugu väärikalt taaselustatud. Loodetavasti jagub Nailboardil võimalusi ja tahtmist taoliste kalliskivide kuulajateni toomist jätkata. Minevikus on neid veel paras peotäis oma taasavastamist ootamas – tasapisi võiks sedasi täiesti korraliku Eesti metalli aardelaeka kokku saada.

10/10

Forgotten Sunrise "Behind The Abysmal Sky / Forever Sleeping Greystones" Digipak CD
Sari: "Gems From Estonian Metal Vault"
Nailboard Records, 02.11.2009

"Behind The Abysmal Sky" demo (1993)
1. Intro : Sunrise
2. Rottening Art
3. Alive In The Grave
4. Indifference
5. Son Of Sun
6. Knock-Outro : Solstice

"Forever Sleeping Greystones" EP (1994)
7. Unknown Land Of Silence
8. Ode To The Depressive Timedance
9. Enjoyment Of Sunrise
10. In Your Eyes

Kontsertlood aastast 1995
11. Forgotten Sunrise
12. Snowflowers
13. Indifference
14. Son Of Sun
15. Blizzard
16. Enjoyment Of Sunrise
17. My Little Dreamangel (Princess Of Azure)

Veel artikleid