Disco Ensemble: midagi pole meiega juhtunud üle öö

Kirjutas Cyberbear
17-03-2009

Soome post-hardcore nelik Disco Ensemble on üks sedasorti bänd, millele võib Eestist kadeda pilgu heita. Aastaid koos mänginud neliku albumid on põrutanud tippu kodumaal ning meeste ajakavas on kindla koha leidnud kontserdid Euroopa linnade rokiklubides. Mis värk on ja kuidas seejuures ausaks jääda, sellest räägib ansambli solist Miikka Koivisto.

Kõrvalt vaadates on teil järjekindlalt hästi läinud. Kas on olnud ka hetki kus olete tundud, et kui nüüd end kokku ei võta, jääte senitehtust ilma?
Nagu isegi märgid, pole meiega midagi üle öö juhtunud. Oleme suutnud endale rajada lojaalse fännibaasi. Teisisõnu mäletatakse meid kauem kui mõnda bändi, mis lihtsalt kusagilt esile hüppab. Ja samas kui sa teed asju sammhaaval, siis on lihtsam jalgu maapeal hoida. Sa ei võta edu kui loomulikku asja vaid kui autasu. Ma arvan, et iga bändi „tee või sure“ hetk on iga tema plaat. Teed jamasid plaate või annad lohakaid kontserte, siis käid kindla peale alla.

Kui tõsine on konkurents Soome bändide vahel. Milline peab – ja kas ka teie pidite – olema bänd, et tähelepanu või tunnustust pälvida?
Soome on nii väike, et kui su bänd on hea, siis seda pannakse ikka tähele. Konkurents ja võistlused on keskpäraste bändide pärusmaa, kes vajavad välist tähelepanu.
Meiega oli nii, et andsime algul võimalikult palju kontserte, lõime teiste bändidega kampa et koos mängida mitte ei konkureerinud nendega. Lõpuks jäime oma praegusele mänedźerile-agendile silma ning saime plaadistus- ja kontserdikorralduslepingud.

Kuidas te raja taha mängime saite, kuidas väikesed ja ilmselt pooltühjad Euroopa rokiklubid teid vastu võtsid?
Meie esimene Euroopa turnee oli täielik D.I.Y., meie agent lihtsalt leppis kontserdid kokku sinna kuhu vaid sai. Mängisime sheffides Śveitsi klubides ja piraatkottide vabriku keldris Poolas. Tallinnas mängisime ka – või oota! – see oli see punker-klubi, vist Tartus hoopis.
Keegi ei teadnud meist muidugi mummugi aga kesk-Euroopa rokiklubides osatakse tuuritavate bändidega külalislahkelt ümber käia. Ja kontsertidel on ikkagi oluline täiega kütta ka siis, kui saal on pooltühi. Ka need vähesedki pealtvaatajad mäletavad ju sind. Mingid superkontserdid olid meil üldse neljale inimese.

Mida soovitaksid bändile, kes soovib olla tuntud ka väljaspool oma kodumaad, mõned vihjed?
Pole me nii kuulsad midagi. Ma ei tea kas meie soovitusi peaks üldse kuulama kui tahad saada megakuulsaks peavooluartistiks. Lihtsalt võta kätte ja anna kontserte. Kobi bussi ja tuurita. Pealegi on see ju lõbus…

Millist rolli mängib plaadifirma Disco Ensemble’i tegemistes, kuidas on rollid jaotatud?
Sisuliselt me kasvasime üles koos meie plaadifirma Fullsteam Recordsiga. Nagu meiegi alustasid nad kuue aasta eest nullist ja tänaseks on tegu suure firmaga, mis on välja andnud palju plaate ning mis tegeleb ka kontsertide korraldamisega. Ka teevad nad aktiivselt oma artistidele rajatagust reklaami. Nad on suurepärased ja kuigi ma ei tahaks seda niiviisi sõnastada, poleks me nende abita nii kaugele jõudnud. Meie suhe on kusjuures sümpaatne. Harilikult on plaadifirmakutid parajad kaabakad.

Kust läheb teie jaoks piir eduka bändi ja sellouti vahel?
Pungitaustaga bändid on alati sellout, kui nad natukenegi kuulsust koguvad. Samas hoiab see bändi maitsetuste tegemisest tagasi. Me ütleme iga nädal mõnele asjale ei. Aga mõnikord on ka mõistlikum skene-politsei pikalt saata. Kui sa ikka usud mida sa teed, siis pole sellel kaagutamisel mõtet.

Kas see tähendab ka stiilipiiride pidamist või rikkumist ka uute lugude kirjutamisel?
Mingid piirid on meisse sisse kasvanud aga me lükkame neid järjekindlalt laiemaks. Ma ei kujutaks näiteks ette, et me teeksime klaveriballaade. Kuigi – miks mitte?

Loe pikemat versiooni @ Melu.ee
Disco Ensemble @ MySpace

Bänd esineb 28. märtsil Tallinn Music Weeki raames Tallinnas klubis Hollywood ja on MTV showcase programmis koos Bedwettersi, lack of Eoinsi, Trafficu, Evestuse ja Happyendlessiga (Leedu). Loe bändide ja programmi kohta lisaks: tallinnmusicweek.ee

Ivo, Rada7.ee: “Disco Ensemble on kindlasti programmi nimekaimaks esinejaks. Artikli pealkiri on paljuütlev – see on kõik sihikindla töö tulemus. Kas oleks teadnud minagi neist midagi, kui poleks neid meie väikestes esinemiskohtades aastaid tagasi näinud? Omal ajal toimunud laivid Krahli baaris ja Rockstarsis jätsid aga väga positiivse mulje. Nende edulugu tundub muidugi võrdlemisi hoogne – 2005 esinesid nad Rockstarsis, 2006 olid juba Roskilde nimekirjas.”

Ingrid Kohtla, MTV Eesti: “MTV Eesti TMW showcase sisaldab lisaks kohalikele prioriteetartistidele ka edukaid "näidisbände" Baltikumist ja Soomest. Happyendless, see "Baltimaade parim kunstiekspordiartikkel" on ehe näide sellest, kuidas on võimalik ilma oma algusaegade underground-esteetikat ja -hoiakut reetmata vallutada MTV üle-balti edetabeleid ja trügida ametliku Balti regiooni "Hot" artistina ligi 20 Euroopa riigi MTV kanalite mängukavva. Sarnane on ka Soome post-hardcore bändi Disco Ensemble edutee – alustanud kohalike keldriklubide "keikkadest" on nad tänapäeval juba Glastonbury festivalil esinenud; nende muusikavideod ja raadiosinglid on raadiote ja telekanalite mängukavas Kesk-Euroopast USA’ni jne. Suurepärased tee-ise-järele eeskujud, või mis?”

Veel artikleid