Before The Dawn – tõusev Surmatäht

Kirjutas Yrg
23-03-2011

25. märtsil astub klubis Rockstar´s Tallinn Music Week 2011 raames toimuva Nailboard Recordsi showcase´i esinejana üles Soome raskemuusika viimase aja komeete Before The Dawn, kes esitleb ühtlasti ka oma kuuvanust uut kauamängivat "Deathstar Rising". Kõigile sünge, ent kaasakiskuva meloodilise death/gothic-metali ning vihase urina – võimsa selgehäälse vokaali sümbioosi austajatele on tegu tõelise taevamannaga. Teeme siinkohal lühikest juttu Before The Dawni "pomo" Tuomas Saukkoneniga.

Alustuseks õnnitlen Before The Dawni viimase aja edu puhul – uus album, 3. koht "parima bändi" kategoorias Finnish Metal Awardsil ning sinu enda pärjamine samal üritusel kui "parim instrumentalist"!
See oli lihtsalt suurepärane! Pärast kogu seda tööd, mida ma Before The Dawniga enam kui 10 aastat teha rabanud olen, on sellist tunnustust tõsiselt meeldiv kogeda.

Before The Dawn on alati olnud rohkem või vähem Tuomas Saukkonen, on mul õigus? Kui palju on bändis sind ning kui palju on sinus Before The Dawni?
Before The Dawn sai alguse Tuomas Saukkoneni sooloprojektina ning ma olen alati hoidnud ohjad enda käes, kui asi puutub bändimanagementi, kontserdite organiseerimisse ning ennekõike muusikasse. Ka muusikast ja laulusõnadest võib leida suure osa minust endast. Before The Dawn on ses mõttes nagu minu süngem vend, keda mul pole olnud 🙂 Meie ühine tee on viinud meid läbi tumedate aegade, ent me oleme kohanud ka vaimustavaid publikuid ja lahedaid maid, ning loonud palju muusikat. See tee kindlasti jätkub!

Mis pilguga sa täna bändi algusaegadele tagasi vaatad?
Esimesed aastad meenuvad mulle väga kergete ja lahedatena. Kõik oli uus ja põnev. Noore mehe elu ilma igasuguste muredeta. Nüüd olen ma morn ja vana ning kõik tundub tonnide võrra keerulisema ja raskemana. 🙂

Kuidas sa uut albumit "Deathstar Rising" kirjeldaksid, nii muusika kui laulusõnade poole pealt?
Ma tahtsin luua väga kitarri- ja rifipõhist albumit ning kogu produktsiooni motoks oli "vähem on rohkem". "Deathstar Rising" on esimene Before The Dawni album, kus puuduvad täielikult klahvpillid – seda eesmärgiga anda kitarrile nii palju ruumi kui võimalik. Lisaks soovisin hoida igasugust toimetamist-töötlemist võimalikult minimaalsel tasemel. Trummid said sisse mängitud vanakooli-stiilis, mina samas ruumis kitarril saatmas. Põhimõtteliselt jämmisime lood lindile. 🙂 Laulusõnade poole pealt väga muutusi ei ole – minu isiklik pimedus.

Teie eelmine plaat "Soundscape Of Silence" ilmus kolm aastat tagasi. Mil määral on Before The Dawn nende aastatega muutunud ja arenenud?
Suurim muutus puudutab kindlasti trumme. Atte liitus meiega mõned aastad tagasi ning see on minu arvates parim, mis Before The Dawniga trummide osas juhtuda sai. Atte energia ja gruuv on meie muusikale väga palju juurde andnud. Mulle kui laulukirjutajale on võimalus töötada koos tasemel trummariga äärmiselt oluline. Before The Dawni minevikus ei ole see alati nii olnud.

Mida tähendab teile plaadileping Nuclear Blastiga? Saan ma õieti aru, et jätkate siiski koostööd ka Stay Heavy Recordsiga?
Leping Nuclear Blastiga tähendab Before The Dawni jaoks kahtlemata ülisuurt hüpet edasi. Samas oli minu soov, et meie Soome turu eest hoolitseks Stay Heavy. Me oleme üheskoos olnud väga kõva tiim ning ma ei näinud ühtegi põhjust selle lõhkumiseks.

Kuidas ristusid bändi ja norrakas Lars Eikindi (tuntud ka sellistest Norra bändidest nagu Winds, Age Of Silence, Khold ja Tulus) teed?
Lars laulis session-liikmena sisse osa meie kolmanda kauamängiva "The Ghost" vokaalipartiidest. Sealtmaalt on ta Before The Dawniga seotud olnud. Tal on väga tugev, hingestatud ja unikaalne hääl, mis on ülimalt oluliseks osaks bändi muusikast.

Sa oled muusikaga seotud sisuliselt iga ihurakuga. Kes on aga Tuomas Saukkonen väljaspool muusikat? Oled sa seal üldse olemas?
Jah, see teine mina on täiesti olemas, kuid ta on "üksik hunt" ning varjab end kiivalt!

Sul on mõningaid huvitavaid… ee… kirgesid, iseäranis body suspension (konksud lükatakse nahast läbi ning keha tõstetakse nende abil õhku rippuma – toim.). Mis tungide ajel sa nii kaugele lähed? Julged ehk oma kogemustest ka rääkida?
Ma ei ole ses mõttes veel päris lõpuni välja läinud, aga konksud on mul seljas olnud ikka mitmeid kordi – peamiselt video- ja fotosessioonide ajal, kui ma olen teinud nn. "tõmbamist". See loob väga võimsa efekti ja näeb välja palju valusam kui tegelikult on. Ma ei saa valust mingit naudingut, aga minu valulävi on kõrge ning mul on väga lihtne selliseid asju proovida. Sügav respekt Ameerika indiaanlaste vastu, kes seda esimestena praktiseerisid. Mehed rippusid halvimal juhul mitu päeva, et vaimudega kontakteeruda. Vaat see on tõsine "hardcore"! 🙂

Kui mu mälu ei peta, siis esinete 25. märtsil Eestis esmakordselt. Millised on sinu ootused ja lootused?
Tegelikult me käisime Eestis aastat 5 tagasi, soojendasime Moonspelli. Samas ootan eelseisvat kontserdit sama suure põnevusega!

Video loole "Deathstar" – http://www.youtube.com/watch?v=6J8xf3nuCtw

http://www.beforethedawn.com/
http://www.myspace.com/beforethedawnmusic

—–

25. märts, klubi "Rockstar´s" (Tatari 6)

Tallinn Music Week & Nailboard Records esitlevad:

BEFORE THE DAWN (FIN) – laval 00:30
TAAK – laval 23:30
GORESOERD – laval 22:30
CEREMONIAL PERFECTION – laval 21:30
SOUNDARCADE (LV) – laval 20:30

Pilet 8.- eelmüügist / 10.- kohapealt
Uksed 19:00

Lisainfot:

http://www.tallinnmusicweek.ee
http://www.facebook.com/tallinnmusicweek
http://www.nailboard.org

Veel artikleid