B.D.Ö paneb ümaraid asju kandilisse kasti ja vastupidi

Kirjutas kodutööstus
08-06-2009

12. juunil ilmub Eesti 90ndate alternatiivmuusika lipulaevaks tituleeritud B.D.Ö. kauaoodatud kogumikplaat Heavy Metal Megahits. Bänd on teinud stuudios linti ka kaks uut lugu ja esineb 13. juunil 15.15 Rabarockil. Küsimustele vastavad Lemo ja Alo.

Miks otsustasite seekordsel Rabarockil comeback’i teha?
Lemo (L)
: Me arvasimegi, et see saab olema esimene küsimus. Me ei tee comeback’i, sest me pole laiali läinudki.
Alo (A): Me pole kunagi teinud ühtegi (väljakuulutatult) viimast kontserti, me pole ka stuudios käinud, aga kambana oleme kogu aeg suhelnud. Ühel hetkel lihtsalt ei tulnud järgmist kontserti.
L: Samas teisest küljest – ehk me olemegi kambäkk-bänd.
A: Selles mõttes jah, et “kambäkk” on ju väga hea stiilinimetus.

Ilmub ka B.D.Ö. hitikogumik. Juttu B.D.Ö. vana materjali re-reliisimisest oli juba esimese Rabarocki ajal, 2005. aastal. Kuidas see nii kauaks venima jäi?
A
: Lakooniline vastus oleks: me pole viitsinud (naerab).
L: Veel lakoonilisem vastus oleks aga see, et kogu materjal oli kadunud. Me ei teadnud, kus meie stuudiolindid on. Seoses kolimisega leidsin ma need kohast, kus nad ei oleks tohtinud olla. See oli oluline motivatsioon re-reliisimist mitte edasi lükata ja hakata mõtlema, et ehk nüüd oleks aeg. Kõik asjad tunduvad ju alguses marulihtsad. Anname plaadi välja, teeme kontserdi ja kõik on väga tore. Aga mida enam sa mingisse teemasse süüvid, seda rohkem oksi tekib puule. Praegu oleme enam-vähem need oksad suutnud kuidagi ära taltsutada, aga vahepeal oli küll täielik segadus. Mõtteid oli rohkem, kui teha oleks jõudnud.
A: Me oleme muidugi selles suhtes ka hea bänd, et meil mingit üksmeelt asjade suhtes ei valitse. See, mida me põhiliselt teeme, on vaidlemine igasuguste vormiliste küsimuste üle. Kas plaadil peaks olema 23 lugu või 12, kas plaadi ümbris peaks olema punane või must jne. Eks sinna kulub ka oma aeg.
L: Lõpptulemusena me lahendame need küsimused autoritaarselt. Me anname konkreetse asja kellegi kätte, kes selle ära teeb ja mingit demokraatiat ei ole.
A: See on ka kõige parem lahendus, siis ei ole teistel midagi möliseda. See mees, kes asja ära teeb, see ka otsustab, kuidas see välja hakkab nägema.

Kuidas tuli omal ajal idee, et “Band From One Billion Years B.C.” singlit publikule tasuta jagada?
A
: Siis oli selline idee veel seksikas ning internet ikka veel väga uus kanal ja kõik üritasid mõelda, kuidas interneti abil muusikat müüa. Kuid siis oli too mõte veel värske, et kuidas kõik kolib internetti ja kuidas me müüme seal palju muusikat. Meie mõtlesime selle peale, et äkki me ei peakski siis seal muusikat müüma, vaid anname tasuta. See tundus nii tore.
L: Et seda mitte nii väga tasuta saada, siis pidid inimesed natukene vaeva nägema. Minu jaoks oli internet siis täiesti võõras teema ja mina poleks suutnud seda teha. Kasseti saamiseks oli vaja netist üles leida B.D.Ö. koduleht ja välja printida meie allkirjad.
A: Enamusel inimestel polnud arvuteid ja ka enamikel firmadel polnud arvuteid, eriti veel selliseid, mis kuhugi võrku ühendatud oleks. Kõik käis vanaaegselt – post, kirjad, telegrammid. Kui ausalt öelda, siis oli idee võita odavat populaarsust, mis ka toimis, kuna sellest tehti ju kohe uudis.
L: Me ju vihkasime seda muusikat, mida me tegime – meie eesmärk oli hoopis saada kuulsaks ja rikkaks. Kuulsaks peaaegu saime, rikkaks ei saanud. Nüüd on siis käes aeg rikkaks saada.

Aasta 1993, Noorte Muusa, terve bänd on pärast kontserti pikkuse järjekorras üles rivistatud

B.D.Ö. on ilmselt ainus bänd, kes on osalenud Tallinna linnavolikogu valimistel. Juhtus see 1993. aastal. Kui te oleksite volikokku pääsenud, mis te siis oleksite korda saatnud?
L
: Meie slogan oli: “Laske meid pumba juurde, eks me siis vaatame, mis me teeme.” Aga meid ei lastud, seega me ei tea, mis me oleks teinud.
A: Mina seal ei kandideerinud, aga arvan, et sitemat linnavolikogu kui praegu, on ikka raske valida.
L: Mingi üle seitsmekümne hääle me saime. Ma ei tea isegi, kes need olid, kes meie poolt hääletasid, sest me ise propagandat ei teinud.
A: Kui Lemo oleks linnapea, siis kindlasti poleks teed halvemas olukorras, kindlasti ei oleks maamaks kõrgem, kindlasti ei oleks rohkem igasugu kinnisvaraskandaale jne. Üldplaanis ei oleks muidugi ilmselt mingit vahet.

Soome rahvusringhäälingu YLE TV noortesaade Rock Tsirkus käis 1992. aastal Tallinnas ja filmis video teie loole “Lets Ski”. Kuidas teid sinna valiti?
L
: See on minu jaoks ka täiesti hämar, seda ei tea vist keegi. Lihtsalt sadasid meile prooviruumi sisse. Ma ei tea, kelle kaudu ja kuskohast. Saate teemaks oli, et tuleme Tallinna ja näitame seda nõuka-aegset koledust, mida tol ajal veel hulgi siin leidus.
A: Äkki me olime kõige tüüpilisem nõukogude bänd või veel parem, kõige ebatüüpilisem.
L: Vaadates tänasel päeval seda videot, tundub see väga ägeda asjana.
A: Nad sundisid meid mängima. Lisaks saime me kõige selle eest raha. Saime soome marku ja teps mitte vähe. Kohe kui nad olid filmimise lõpetanud, laoti meile kenasti margad peo peale – see oli väga tore (naerab).

B.D.Ö.-l on aukartustäratav hulk muusikavideoid. Estonia kontserdisaalis filmitud “Synthezier is Not My Friend” ja juba jutuks olnud “Lets Ski” pärinevad ajast kui eratelekanalid hakkasid alles tekkima. Kui raske oli omal ajal videot teha?
L
: Eks ta tutvuste teema oli. Me olime omas nišis erilised ja silmapaistvad. Selle oma silmapaistvuse tõttu me saime esinema näiteks RaudTV-sse ja eks ta sealt hakkas looma. Videote tegemine oli muidugi alati mingi spetsiaalse saate jaoks, sa ei saanud lihtsalt minna ja öelda tehke meile video.
A: Minu arvates oli see siiski lihtsam kui tänapäeval, kuna asi ei taandunud rahale. Sul oli vaja saadet, mis sinult video telliks ja edasi läks kõik juba lihtsalt. Video võidi teha ükskõik kellele. Tänapäeval on jälle see, et ükskõik kes võib video teha kui tal vaid raha on.

Liigub ringi kuulujutt, et “Band From One Billion Years B.C.” videot näidati omal ajal Kanal 2-s nii tihti, et selle kohta tuli vaatajatelt kaebusi. Kuidas teil õnnestus see video seal sellisesse rotatsiooni saada?
L
: Misasja? Väga huvitav fakt. Kui nii oli, siis võis põhjus olla selles, et see oli lihtsalt oma aja kohta eriti lahe video või et B.D.Ö.-ga lähedalt seotud inimesed tegid seal saateid.
A: Ma ei teadnudki, et seda omal ajal nii palju näidati – selles mõttes täitsa uus info. Tegelikult väga huvitav, seda oleks ju võinud siis kasutada näiteks saate signatuurina, et enne igat saadet neli minutit. Ise ma mäletan ,et seda lasti seal ikka suht kenasti reklaamipauside vahele jne. Me peaksime üritama seda korrata.
L: Kui seda pauside vahele lasti, siis meil küll ausalt ei olnud nii palju raha, et seda sinna lükata.
A: Tänapäeval võiks muidugi nii teha, et ostab endale igasse reklaamipausi eetriaega ja siis laseb mingit videot, millega inimestel katus sõitma panna.
L: Igal juhul kui see tõesti nii oli, siis väga lahe, et suutsime kedagi väsitada.

Kust tuli idee “Operation B” Vanilla Ninjaga uuesti sisse teha?
A
: Vanilla Ninjast. Mõtlesime nende peale ja idee tuli.
L: Tegelikult on nad ju meie algkoosseisust, meil on hästi laia koosseisuga ansambel.
A: Piret oli 7 ja Lenna oli 6.
L: Kuna me üle väga pika aja jälle kontserti teeme, siis mõtlesime, et kutsuks kõik tegelased jälle kokku.
A: Nad on nii rokid tšikid. Meile tundus, et tahaksime nendega koos midagi teha ja selgus, et neile ka idee väga meeldib. Ninjad olid meie esimene valik ja kui selgus, et ka nemad on nõus, siis läks loomulikult kohe asjaks. Samas, ega me lugu liiga palju ümber ei teinud.
L: Originaal jääb samaks, sinna tuleb lihtsalt Ninjade sündipartii ja vokaalid juurde. Rabarockil on nad ka meiega laval.
A: Rabarockil teevad nad meiega isegi rohkem lugusid.

Synthesizer is Not My Friend video filmimiselt (Lemo, Danel, Petuke)

B.D.Ö.-ga seoses mäletatakse festivali Operatsioon B. Kuidas oli tol ajal sellist festivali organiseerida ja kust see idee tuli?
L
: 23. oktoober on rahvusvaheline B.D.Ö. päev, mida me hakkasime tähistama aastal 1994. ETV-s oli otsesaade, kus arutleti teemal B.D.Ö. ning näitlikud materjalid B.D.Ö.-s olevate inimeste näol olid stuudios. Seal lahati teemasid, et mis tunne on olla B.D.Ö.-s , mida vanemad ütlesid, kui said teada, et oled B.D.Ö.-s ja kas sõbrad on hakanud eemale hoidma. Kõik see kulmineerus kahepäevase festivaliga, mis toimus Nõmme kultas.
A: Point on selles, et ega me ei esinenud seal ainult ise, vaid kutsusime ka sõbrad esinema. Ning selgus, et neid oli palju ja neid kes tahtsid esineda, oli veel rohkem.
L: Isegi oma õlle andsime välja.
A: Kui järgmisel aastal hakkasime organiseerima, siis tundus, et peaks neile sõpradele veel rohkem ruumi andma ja võtma ka vähem enesekeskse nime. Saanud uue nime, kippus festival veelgi laienema. Sellest järgneval või ülejärgneval aastal muutusime veel ambitsioonikamaks. Mõtlesime, et muusikast on vähe ja võiks sinna kaasata sõpru erinevatelt aladelt. See viis selleni, et nimetasime selle mäsu linnakultuuri festivaliks, mida me nii pikka aega vedasime, kuni viitsimist oli.
L: Mingi hetk koondusid sinna alla performance, kujutav kunst, linnaruumi kasutamine kunstis, filmifestival, ERKI-moeshow jne. Samal aastal kui ERKI-s oli Clawfinger, oli Von Krahlis ka kino. Mingi hetk oli see peak ära ja festival hakkas oma rada kulgema. Ma loodan, et Operation B ideest on initsiatiivi ja motivatsiooni saanud tegelased, kes seda nüüd kultuuri tegemiseks kasutavad.

Danel rääkis R2-le antud intervjuus, et B.D.Ö.-l on kavas Rabarockil rekordeid purustada. Saate sellest täpsemalt rääkida?
L
: Teeme Rabarockil rekordi – lavale tuleb maailma suurim heavy metal bänd. Esinemise käigus kanname ette heavy metal’i ametliku hümni, milleks on “Heavy Metal Non Stop”. See oli juhtumisi ka B.D.Ö. esimese kasseti nimilugu ja me kanname selle ette teadaolevat suurima heavy bändina. Ma ei oska öelda, palju neid kidramehi, trummareid, bassimehi ja lauljaid laval on, aga neid on vähemalt kakskümmend.
A: Kitarriste on juba tubli kakskümmend.

B.D.Ö.-st rääkides ei saa ümber 1993. aasta Rock Summerist ja seal püstitatud rekorditest. Mille taha see siis lõpuks jäi, et need ei pääsenud Guinessi rekordi raamatusse?
L
: Sellega on see pull värk, et kõik teavad, et B.D.Ö. tegi rekordeid, aga keegi ei tea täpselt, mis rekordid need olid. Kas see oli maailma pikim lugu või maailma lühimad mehed, kes mängisid? Ajaloo huvides selgitame, et me mängisime maailma lühima rokkfestivalidel esitatud loo “Väike Kivi Kukkus Vette”, mille pikkus on alla sekundi. Ja teine oli maailma pikim rokkfestivalidel hüppelt mängitud lugu ja see oli juba kõvasti üle sekundi. Neid tehes ühtlasi avastasime, et oleme teinud rekordi sama seltskonna poolt lühikese ajavahemiku jooksul püstitatud rekordite tegemises. Põhjus, miks nad ei läinud kirja, oli see, et nad oleksid pidanud nende kvalifitseerimiseks avama uue kategooria: “sport ja muusika”, kuna neid rekordeid ei saanud panna spordi alla ja neid ei saanud panna muusika alla.
A: Saime Guinessi rekordite raamatu poolt lakoonilise vastuse, et kuna selliseid asju varem ei ole tehtud, siis ei saa neid ka rekordite raamatusse lisada.

EstonianMetal.com lehel on B.D.Ö. biograafia viimaseks lauseks: “Turned off during christmas 1996 because the mission was completed.” Milline oli siis B.D.Ö. missioon?
L
: Jaa, tegelikult missioon kestab edasi. B.D.Ö. missioon on manipuleerida meediaga ja lahutada inimeste meelt, pakkudes neile võimalusi vaadata tavalisi asju teise nurga alt, pannes ümaraid asju kandilisse kasti ja vastupidi. Tegelikult on ka loos “Operation B” meie missioon välja öeldud. Seal on fraas: “Operation B eliminates music haters”. Seega, meie missioon on muusika vihkajaid elimineerida, nad on seda väärt.
A: Mulle see esimene missioon meeldib rohkem. Ma ühinen esimesega, ma kedagi elimineerida väga ei tahaks.

Ütlesite, et “Heavy Metal Non Stop” on heavy metal’i hümn. Te võiks sellele ÜRO kaudu rahvusvahelist tunnustust otsida, et ka maailma muusikaringkonnad tunnustaksid seda lugu ametliku heavy metal hümnina.
L
: Hea mõte.
A: Me hakkame seda taotlema. Eestil on esindaja ÜROs olemas, mida loo kirjutamise ajal veel ei olnud.
L: Ja kui vaja, siis võime ka rahukaitseväed B.D.Ö.-sse viia.

Kuula:http://www.myspace.com/BDOHeavyMetalNonstop
Vaata:http://www.youtube.com/user/BDOHeavyMetalNonstop

Ja ole Rabarockil lava ees laupäeval kell 15.15!

Veel artikleid