KMFDM – kuudid muudavad sõbralikud koerad kurjaks

Kirjutas tess
Sildid
09-06-2009

Esimese Rabarocki päeva lõpetab legendaarne industriaalmetal pioneer KMFDM – bänd, kes tänaseks on tegutsenud juba 25 aastat ja kel alles äsja ilmus järjekordne stuudioalbum nimega „Blitz“. KMFDM jääb silma ka oma loomingu hästi väljatöötatud ning algusest peale sama liini jätkava kujundusliku stilistikaga ning on tunnustatud, kui äärmiselt hea kontsertbänd.
Hoolimata sellest, et pealtnäha lihtsana tunduva meili-intervjuu läbiviimisega kaasnes rohkelt äpardusi ja arusaamatusi (lõppakordina mitme küsimuse kaotsiminek), siis jäi bändiliider Sascha Konietzko endistviisi sõbralikuks ja leidis aega vastamiseks, olenemata tõsiasjast, et bändi kontserttuur on juba hoo sisse saanud.

KMFDM on väga intensiivselt tegutsev bänd – te olete peaaegu igal aastal andnud välja plaadi, millele järgneb alati ka kontsert-tuur. Kuidas sul jätkub kõigeks selleks energiat ja seda lisaks ka veel mitmeks kõrvalprojektiks?
Ma ei ole oma elus tundnud energiapuudust. Ma olen kogu aeg väga tegus ja ma armastan seda, mida teen.

Bänd alustas 1984-ndal aastal. Tunned sa tagantjärgi mingit seost ka Orwelli kuulsa romaaniga – temaatika on ju osaliselt täiesti sobiv teie loominguga?
Orwell oli muidugi visionäär, ise sellest tõenäoliselt mitte teadlik olles. 😉
KMFDM peegeldab toimuvat vahetult ja ajast sõltumatult. Nagu mõranenud peegel, mis näitab pilte eri tahkudena.

Mitut tähendusversiooni sa oled bändi nimest kuulnud lisaks algsele „Kein Mehrheit Für Die Mitleid“ ja populaarseimale „Kill Mother Fucking Depeche Mode“? On mõni ägedam meelde ka jäänud?
Ma arvan, et umbes 2000 tähendust peaks kokku saama.
Mu lemmikud, lisaks muidugi originaalile „KEIN MEHRHEIT FÜR DIE MITLEID“ on „Kalte Melkerhände fürchtet die Milchkuh“ (Lüpsja külmad käed hirmutavad lehma v Lehm kardab lüpsja külmi käsi) ja „Kennels make friendly dogs mean“(Kuudid muudavad sõbralikud koerad kurjaks).

Mis juhtus 1999. aastal kui bänd laiali läks ja miks otsustasid 2002. aastal uuesti KMFDMiga jätkata?
KMFDM oli lihtsalt ümberstruktrueerimise faasis ja see võttis paar aastat. Ma ei ole kunagi KMFDMist loobunud, oli vaja lihtsalt selginemisaega.

Oled öelnud, et armastad oma „tööd“ ja niikaua kui publikul jätkub huvi, kavatsed sina KMFDMiga edasi tegutseda. Bänd pidas just oma 25ndat aastapäeva, näeme me ka 50ndat?
Kõik läheb seni hästi…nii et muidugi, miks mitte? 😉

Miks loobusite vahepeal oma traditsioonilistest viietähelistest plaadinimedest?
Idee ja kontseptsioon on tavaliselt just siis paremini toimivad, kui nendest vahepeal kõrvale kaldutakse.

Kuidas leidsite kummalise sõna „tohuvabohu“? Eestis muide tekitas see plaadinimi laialdasemat elevust, sest selline sõna, täpselt sellises kirjapildis, on eesti keeles kasutusel ja paljudel pole aimugi, et see on laen heebrea keelest.
Sõna „tohuvabohu“ on tavaliselt kasutusel kirjeldamaks totaalset kaost, vormitust, sellist „suure paugu“ laadset asja. Ma lihtsalt armastan selliseid suuri sõnu. 😉

Kasutan nüüd tsitaati ajakirjandusest – „…From KMFDM’s inception, the band has been highly political. Their lyrics typically call for the rejection of and resistance to incompetent rule in capitalist society…“ Kas sul on arusaam sellest, kuhupoole maailm peaks edasi liikuma nüüd, kui järjekordse majanduskriisiga on tõestatud pidevale tarbimise kasvule suunatud kapitalistliku ühiskonna jätkusuutmatus? (Eesti peaminister näiteks kutsub siiski inimesi üles majanduskriisist väljatulekuks rohkem tarbima.)
Ma ei usu, et kellelgi on selget arusaamist, mis toimuma hakkab. Üles on kerkinud palju probleeme ja samaväärne hulk võimalikke lahendusi, kuid kindlasti ei saa kunagi olema „masterplan’i“, mis korraga kõik lahendaks. Ma arvan, et kõige selle keerukus viib välja tsivilisatsioonide languseni ja see on algus tõeliselt tumedatele ja süngetele aegadele.

Jätkan tsitaadiga – „…as well as outrage over terrorism, violence, oppression, censorship, and, most explicitly, war.“ Miks, hoolimata teie selgelt väljendatud vägivallavastasele sõnumile, leidub inimesi, kelle jaoks teie looming on väidetavalt ettekääne vägivallaks?
Inimestel kipub olema kalduvus dekonstrueerida sõnum ja hajutada saadud tükid ja raasud,
tahud ja killud ning tarbida ainult neid osi, mis neis huvi äratavad. Tänapäeva maailmas, on 99.9% inimeste tähelepanuvõime kahanenud hoolimatult minimaalseks.

Tuleb sulle äkki tuttavana ette nimi Sasha Grey? Ta on 21-aastane pornonäitleja, kes muuhulgas mängis peaosa Oscari-võitjast režissöör Steven Soderbergh’i hiljutises filmis. Ta on teatanud, et nime Sasha on ta võtnud sinu auks (Grey on loomulikult Oscar Wilde’i loomingust). Mis sa sellisest seosest arvad?
Vau!! Tegelikult see mind eriti ei huvita, mida sellised inimesed teevad ja ütlevad. Kõlab, nagu oleks esile kerkimas järjekordne starfucker. 😉

Oled öelnud, et kui sa ei teeks muusikat, siis oleksid arvatavasti kokk. Mis oleks su firmaroog?
See oleks sulam Jaapani ja Itaalia köögist. Ma arvan, et kokkamine ja see, kuidas ma lähenen muusika loomisele, on üsna sarnased protsessid.

Millisest plaadist hetkel kõige rohkem vaimustuses oled?
Hetkel kuulan ma enim uut Angelspiti remikside albumit ja Komor Kommando „Das EP’d“.

Kas sa tead midagi ka Eestist või kui palju te jõuate tuuril olles üldse süveneda kohtadesse, kuhu satute?
Ma loodan, et mul on kohale jõudes võimalus ka ringi vaadata, sest mu hea sõber, R.E.M.-i trummar Bill Rieflin väidab, et Tallinn on üks ta lemmik-kohti. Sealjuures tuleb veel arvestada, et see on mees, kes reisib ringi isegi rohkem, kui mina seda teen. Niisiis ma ootan väga Eestisse tulekut. Kui aus olla, siis ma veel sellest riigist suurt midagi ei tea, aga ma kavatsen ennast kurssi viia kohe, kui ma olen su intervjuuküsimustele vastamise lõpetanud.

www.kmfdm.net
www.myspace.com/officialkmfdm
www.rabarock.ee

Veel artikleid