Von Krahl saab 24-aastaseks!

Kirjutas MC STan B
28-10-2016


Von Krahl tähistab sel nädalavahetusel juba oma 24. sünnipäeva. Esinejate nimekiri on vägagi muljetavaldav, nende seas on Mick Pedaja, Pedigree, Dead Furies, Kali Briis Band, Gerd Janson (GER) jpt. Uurisin programmijuhilt Mark Stukiselt, mis tänapäeval Krahlis üldse toimub ja mida on sünnipäevapeolt oodata.

Mark, palju õnne Krahli 24. sünnipäeva puhul. Sa ise alustasid tööd programmijuhina eelmise aasta alguses. Kuidas seni läinud on?

Aitäh! Alustasin jah aprillis 2015. Siis pigem programmi koostamisega otseselt ei tegelenud. See oli kuni hooaja lõpuni eelmise programmijuhi poolt kokku pandud ja ma lihtsalt niiöelda majandasin seda. Minu programm läks käiku septembrist 2015. Võrreldes siis eelmise aastaga, ütleks, et liigume õiges suunas!

Milliseks on programm sinu käe all kujunenud? Mis suunas sa näed Krahli ettevõtmisi liikumas?

Mina olen suurt rõhku pannud Krahli majasündmuse AUX peale. AUX on siis eelmise aasta sügisel startinud igakuine elektroonilise muusika pidu. Tundsin, et Krahl oli selles skenes (house/techno/rütmimusa) kuidagi kõrvale jäänud ja tahtsin hirmsasti seda vibe’i siia tagasi tuua. Seega alustasingi selle seeriaga, et iga kuu mõni valdkonna suurnimi kohale tuua ja siduda seda tugevalt visuaalse poolega, mille eest vastutab andekas Emer Värk. Aga kindlasti pole see ainuke suund. Krahl on läbi aastate olnud koduks erinevatele bändidele ja tahame seda traditsiooni jätkata. Von Krahl on ikkagi kultuurimaja!

Me oleme sinuga veel selle põlvkonna esindajad, kelle jaoks Krahl oli noorusaegadel väga oluline koht. Mis sinu esimene mälestus Krahlist on ja milline on kõige rohkem meelde jäänud seik sealt?

Hah! Noh, mina käisin "lapsepõlves" ikka päris palju Krahlis. Iga kuu oli menüüs nii Check 1, 2 kui ka Bashment. Ise olin siis veel 17-aastane ja et peole sisse saada, pidin oma passist koopia tegema ja MS Paindis sünniaasta numbreid natukene muutma. Kusjuures, samad turvamehed, kes toona seda koopiat uksel uurisid, töötavad siiamaani seal! Tunnistasin isegi kõik selle neile üles!

Mis nad ütlesid selle peale?

Ütlesid, et edaspidi ma enam Krahli oodatud pole. See oli küll nali nende poolt.

Kas sa näed Krahlis ka põlvkonnavahetust? Suvel ilmus Ekspressis artikkel, kus mõned klubide omanikud kurtsid, et noori käib klubides aina vähem. Ühelt poolt on põhjuseks, et lapsi sündis 90ndate algul vähem ning teiseks on noored ise ka öelnud, et klubis peab midagi erilist toimuma, et sinna minna.

Kindlasti. Tänapäeva noored, kes kõik Youtube’i ajastul üles kasvanud, tõesti ei käi nii palju pidudel. Krahlis aga toimub nii palju erinevaid asju – teater, tsirkus, standup, rokk, tehno, hakklihatoru, luuleõhtud ja räpp. Siin peaks igale vanusegrupile midagi olema! Oleme inspiratsiooni saanud Londonist ja Berliinist, kus klubikultuur ikka veel õitseb. Peab noori harima ning leiame, et kui inimestel valikut pole, siis ei hakkagi keegi kusagil käima.

Räägi peost ka. Krahli sünnipäevad on alati nii vägevad olnud, et ühe päevaga hakkama ei saa. Või oleks saanud, aga heade asjade kokkulangemisel otsustasite peo kolmepäevaseks venitada?

See aasta sattus jah nii mitu esinejat, et ühele päevale need mitte kuidagi ära ei mahtunud. Otsustasime siis peo jagada pooleks – reedel on rõhk live musal ja laupäeval plaadimängijatel. Bändidest on kohal Pedigree, Ouu, Dead Furies, Kali Briis ja ürgse saundiga Mick Pedaja ning laupäeval AUX’i raames sõidab Saksamaalt kohale üks house’i ja techno kulisside respekteeritumaid avalikke saladusi – Gerd Janson, Lisaks temale on kohal hunnik kohalikke selektoreid.

Pedigreeta vist pole ükski viimase aja Krahli sünnipäev möödunud, eks? Selles suhtes hea korraldada, üks bänd alati kindel.

Minu teada jah. Pedigree on nagu Von Krahli keskkooliaegne pinginaaber. Von Krahl saab 24, Pedigree 23.

On sul endal ka mingeid unistusi, mis võiks veel Krahlis olla? Midagi, mis teeks Krahli veel ägedamaks või on Krahl sisuliselt ideaalilähedane koht?

Tahaks Krahli 50. sünnipäevale plaate tulla mängima! Kindlasti saab programm alati suuremaks, laiemaks ja mitmekesisemaks minna. Seega noored, kellel on huvitavad ideed, kindlasti andke nendest teada, oleme uuteks väljakutseteks alati valmis!

Ma eeldan, et sa, kui AUXi põhiline eestvedaja, ootad vast kõige rohkem Gerd Jansoni setti. Aga kelle live kõige rohkem paelub?

Kindlasti veedan laupäeva õhtu Krahli ülemise saali esireas, näpud püsti Gerd Jansoni setti nautides. Reedel aga ootan eriti Pedigree laivi, sest see energia seal laval on päris eepiline!

See nädalavahetus on tuugalt üritusi täis. Kas Krahli sünnipäevale veel inimesi mahub?

Kindlasti mahub, mida rohkem seda uhkem! Igaks juhuks tasub suvised vahetusriided kaasa võtta!

Läheb palavaks?

Loodetavasti.

Madis Nestor räägib laupäeval ülesastuvast Gerd Jansonist:

Artistide meenutusi Von Krahlist.

Ardo Kivi Dead Furiesest:
"Kuna me esineme Dead Furiesega Krahlis nende 24. sünnipäeval esimest korda, siis üritasin meenutada, millal ma esimest korda Krahlis käisin ning millal esimest korda esinesin. Esimene külastus oli The Cure tribuut 20 aastat tagasi, kui ma õigesti mäletan ja esimene esinemine oli bändiga Kingpin aastal 1997, kus esinesid veel peale meie East Trading Wang ja Pedigree. Külastusi ja kontserte on tänaseks päevaks võimatu kokku lugeda, kuna neid on tõesti väga-väga palju olnud. Meeliülendav on taas Von Krahli lavalaudadele astuda. 28. kohtume jälle!"

Kali Briis Band:
Laura: „Von Krahlis oli ju minu ja Alani maailma kõige esimene esinemine ja reaalelus kohtumine. Trumme mängis keegi Karu, Alani sõber Paidest. Alan äkki mäletab täpsemaid detaile“
Alan: „Esimene kord oli tõesti Krahlis Laura, Karu ja Pätsiga. Alan sõi hormoone tol ajal ning nägi näost seitse korda laiem välja, laval saatsid teda ärevushäirest tulenevad kõhukrambid ja südame kloppimine. Alles viimase loo ajal sain aru, et tegelt on khuul esineda. See oli umbes seitse aastat tagasi. Esimene ülesastumine Kali Briis Bandiga oli samuti Von Krahlis ning see oli ühtlasi ka esimene kord kui tundsin ennast päris artistina.“

Lisainfo:
Von Krahl 24

Veel artikleid