VNV Nation: "Me keskendume positiivsetele ning motiveerivatele tunnetele"

Kirjutas Max_452
14-04-2011

Laupäeval esineb klubis Tapper esmakordselt Eestis VNV Nation, ahju süütavad kodumaine stiiliassortii Forgotten Sunrise ning lõunanaabrite sündipopi orkester StandART.

VNV Nation, mille moodustavad Ronan Harris ja Mark Jackson, on vaieldamatult maailma dark-electro/synthpopi tippu kuuluv artist, kes on seisnud mõõnadeta kogu oma eksistentsi vältel uhkelt stiilikaaslaste Covenanti, And One’i ja Apoptygma Berzerki kõrval. VNV Nationi isikupärasemaid jooni on oskus kokku segada toimiv mikstuur synthpopist, industrialist, pop-muusikast, indie-lembelisest rockist ja sümfoonilisest muusikast. Kui lisada veel suurepärane vokaal, sõnumiga lüürika ning teatav annus inteligentset trance’i on hea muusikamaitsega kuulaja hing hetkega müüdud. Pole ime, et just VNV järgi hakati taolist muusikat kutsuma futurepopiks.

Küsitlesid Helene Loonet ja Anders Melts, vastas Ronan Harris.

Rääkides futurepopist kui stiilist on alati juttu, et VNV Nation ja Apoptygma Berzerk on selle juured. Ok, räägitakse ka, et kaks inimest leiutasid samaaegselt jalgratta, aga kes oli futurepop’is ikkagi esimene? Teie või Apop?
Või kaks tüüpi, kes samaaegselt algebra leiutasid…
Kumbki ei olnud esimene kuna termini võtsime kasutuse koos Apopiga kirjeldamaks uute albumite kõla, mida aastal 1999 tegime. Meil olid samad mõjutajad ning lähenesime sarnaselt loodavale saundile. Kui kuulsime, mille kallal teine töötab, oli see kummaline kokkusattumus kuna olime mõlemad sama asja jälil, teineteisest täiesti sõltumata. Ma tundsin, et oleks vaja mingit uut terminit seda kirjeldamaks ja soovitasin seda Stefanile Apopist kuna see oli täiesti uus saund ning tahtsime seda rõhutada. Kuid nimele oli üks peamine põhjus; mõlemad bändid tahtsid, et neid Saksamaal raadiotes mängitaks ning saksa raadiod poleks puudutanud midagi mis tuleb nö tumedast skenest. Seega kasutasime sõna futurepop, et panna neid uskuma, et see on mingi uus ja lahe groovy stiil ja petta neid meie muusikat mängima. See töötas.

Lugedes YouTube kommentaare või foorumeid, on näha, et inimesed on teie esinemistest väga liigutatud. Tulenevalt sellest, et teil on palju öelda ning sinu emotsionaalse lüürika esitusviis puudutab neid. Kas see on nii mõeldud või see lihtsalt kujuneb nii? Olete kunagi mõelnud nö rõõmsa muusika loomisele?
See on klassikaline viga, seostada “emotsionaalset” millegi negatiivse või “kurvaga”. Me oleme inimesed. Me tunneme ning suure osa ajast mõtleme “miks” ning soovi korral saame sellest õppida. Kui me seda ei teeks, oleksime robotid. On olemas positiivseid ja negatiivseid emotsioone kuid meie keskendume positiivsetele ning motiveerivatele tunnetele. Me ei laula küll kutsikatest, päikselistest päevadest või lilleaasal jalutamisest vaid inimlikest kogemustest inimestele, kes tunnevad, et on ärkvel, samas kus teised on unes. Kirjutame takistuste ja väikluse ületamisest, paremaks inimeseks saamisest, tugev olemisest ning sellest, et maailm ei ole igav kahedimensiooniline reaalsus. Kuna see ei ole. Paljudel inimestel alternatiivses skenes on elus raskuseid ning nad mõtlevad väga paljudele asjadele. Nad võiksid küll otsida bände, mis rõhutavad “kõik on sitt ja maailm saab otsa” mentaliteeti, kuid meie pole see bänd. Sõnad mida kõige tihemini peale oma esinemist inimestelt kuuleme, on “energiline”, “eufooriline” ja “tugev”. Minu meelest on see hea asi.

Kas üks inimene saab maailma muuta?
Ajalugu on täis juhtumeid, kus üks inimene on käivitanud sündmusteahela mis on muutnud meie käitumist ja eluviisi. Ma ei arva, et meie oleme ühed neist kuid arvan, et kindlustame paljude inimeste nägemust neist endist ning maailmast. Kuuleme seda inimestelt kogu aeg. Me oleme vist rohkem nagu bänd mis ühendab oma muusikaga samamoodi mõtlejaid.

Kas oled kursis mõne alternatiivse elektroonilise bändiga Baltikumist?
Kahjuks ma alati ei uuri, kust mingi bänd pärit on. Ma kuulan nii palju muusikat, et alati ei ole aega otsida infot inimeste kohta, kes seda teevad. Ma ei tea, kas mõni neist bändidest on näiteks Eestist või mitte. Loodan, et mõned on. Oleks kena teada saada, kui me esinema tuleme.

Kas tead midagi meie riigist? Oled sa varem Eestis käinud?
Ma pole varem Eestis käinud ning olen seetõttu väga elevil. Me kõik oleme. See on pika ja põneva ajalooga riik ning ma olen Euroopa ajaloost väga huvitatud. Mu lemmik kogemus on igas riigis istuda kohvikus ja vaadata mööduvaid inimesi. Näha nende nägusid, kuidas nad räägivad, saada aimu inimestest ning nende käitumisviisist. Veel parem, kui ma saan inimestega rääkida.

Kas on mõni koht kuhu te pole veel esinema jõudnud, kuid kindlasti tahaks külastada?
Jaapan oli mu nimekirjas esikohal, kuid peale viimaseid sündmusi, ma ei usu, et see juhtub. Tahaksin mängida mitmetes Euroopa riikides mida pole olnud võimalus veel külastada, lihtsalt selleks et neid riike külastada. Euroopa paelub mind. Tahaksin mängida ka mujal Baltikumis ning väga tahaksin käia Hiinas, et näha nende antiikseid ajaloolisi monumente.

Oletame, et plaanin pikemat sõitu ning peaksin kuulamiseks valima ühe teie albumi. Millise peaksin võtma ja miks?
Peaksin ütlema “Of Faith, Power and Glory” või “Empires”. Mõlemad albumid on nagu raamatud milles on peaaegu, et läbiv narratiiv. Mõlemal on lai emotsionaalne ja heliline ulatus- eufoorilised tantsulood ja sisekaemuslikud palad ning ka palju muid elemente. Seega reis on kui päevik nagu ka album mida kuulad.

Nine Inch Nails’i Trent Reznor võitis hiljuti Oscari parima filmi muusikalise tausta eest. Kas filmimuusika on midagi mis teile huvi pakuks, mille tegemine ühel päeval huvi võiks pakkuda? Kui jah, siis milline film teid inspireerida võiks?
Mulle väga meeldiks mõnele süngele draamale kunagi muusikat kirjutada. Ei mingit kommertsi või Hollywoodi vaid midagi sõltumatut. Muusika on filmis emotsionaalne indikaator, olgu see siis orkestrimuusika või minimaalne instrumentide ning meloodia kasutus. Vihje vaatajale atmosfääri kohta mis tugevdab ajastut, stiili ja tunnetust mida režissöör edasi anda tahab. Armastan filmimuusikat ning selle kasutamist. Isegi muusika puudumine annab filmile oma atmosfääri ning oleksin hea meelega vastutav mõne filmi toonide esiletoomise eest.

Mis on sinu lemmik rada 7?
Meenub kaks, mis kirjeldavad minu iseloomu eri külgi. Esimene oleks Blue Nile “A Walk Across The Rooftops” albumilt lugu “Automobile Noise”. See lugu päästis mu elu olles õigel ajal õiges kohas kordadel kui tundsin selle järele teismelisena vajadust. Teine oleks Vitalic`u albumilt “Flashmob” lugu “Second Lives”. See on lihtsalt geniaalne ja jõuline elektroonilise muusika pala mis toob naeratuse näole ning annab energiat.

VNV Nation on hea näide sellest, et 2 meest ja ekraan on piisav, et anda suurepärane kontsert. Kõik taandub muusikale ja teie ning publiku vahelisele sünergiale. Kas olete kunagi samas kaalunud liikmearvu suurendamist või tulevärgi lavale kaasamist? Mida arvate bändidest nagu Rammstein, kus show on esikohal?
Tegelikult 2005 aastast on meid laval 4, kuna LED ekraan sai tugevaks multimeedia show osaks, vähemalt Mandri-Euroopas ja Ühendriikides. Me ei saa seda Eestisse transportida, millest on kahju, kuna see viib lavashow teisele tasemele. Arvan, et VNV puhul on tähtsaim bändi ja publiku vaheline side, sealt tuleb kõik energia. Meie esinemised võivad olla väga inimlikud, naljakad, spontaansed ning nagu sai mainitud, emotsionaalsed. Me lihtsalt püüame kindlaks teha, et see oleks positiivne elamus. Dekoratsioonid ja teatraalsus võib teistele bändidele hästi sobida kuid leian, et see kõik nõuab palju koreograafiat, mis piiraks meid liialt.
Pealegi me pole kunstibänd. Arvan, et VNV jaoks on see natuke liiga pretensioonikas.

Mis on teie lemmik ajaviide tuuril?
Tuuril ei ole eriti ei aega ega isiklikku ruumi, sa oled pidevalt inimestest ümbritsetud, seega pole lihtne tegeleda hobiga mis aega nõuaks. Tõenäoliselt on olulisim hobi vaadata, et piisavalt magada saaks. Arvan, et mulle on suurim nauding kohtuda huvitavate inimestega kellelt on midagi õppida, kes mind naerma ajavad ja kellega on hea üks õlu võtta. Nii lihtne see ongi. Nemad jäävad muljeteks ja kogemusteks mida endaga kõikjal kaasas kannan. Nemad on mu fotod. Kui aus olla, kõige põhilisem asi mida me teeme on koos ringi käimine, lõbutsemine ja kõigest, ükskõik millest, rääkimine. Kui aega on, meeldib meile käia eri linnade huvitavates kohtades ja näha natuke igat kohta mida külastame. Samuti naudime pidutsemist ning klubides käimist kui võimalik. Ei pea muretsema, et me igavad oleme. Kinnitan, et ei ole.

Ja nüüd küsimus, mille vastest kõik ootavad- millal on uut albumit loota ning kas see tuleks hilinenud remiksidest või täiesti uus materjal?
Mul on hullumeelne plaan teha hilinenult remikside plaat mis, ma arvan, teeks inimesed väga rõõmsaks. Samuti töötan uue albumi kallal, mille tahaksin sügisel välja anda. Peale selle tegelen ka teiste inimeste miksidega. See ei lõppe eal.

Ürituse teema: http://www.rada7.ee/yritus/50984

Veel artikleid