Varg Vikernes: "Burzum ei ole black-metal"

Kirjutas Yrg
14-05-2012

21. mail näeb ilmavalgust Norra black-metal-legendi Burzumi uus kauamängiv "Umskiptar", järjekordne verstapost kurikuulsa Varg Vikernesi muusikalisel rännakul läbi Muinas-Skandinaavia pärimuste ning maailmaseletuse. Nailboard Magazine´il avanes sel puhul võimalus teha mehega põgus meiliintervjuu, mille siinkohal ka ära toome.

Terviseid Eestist! Kuidas on kevad Norra maakohta tulnud?
Siin, kus ma elan (Telemarki maakonnas Lõuna-Norras – toim.), ei ole talv veel oma viimast sõna öelnud. Endiselt on päris jahe, sajab vihma ning puhub kõle tuul.

"Umskiptar" on ilmselt kõige rahulikum ja mõtlikum Burzumi (metal-)album. Kas seda võib vaadelda loogilise jätkuna "Belusele" (2010) ja "Fallenile" (2011)?
Absoluutselt. Teatud mõttes on tegu nende kahe albumi temaatika edasiarendusega, senisest enam süvitsi minekuga samas vallas.

Pressiteates mainisid, et "Umskiptar" on minek tagasi juurte juurde, eriti atmosfääri poolest. Kas sa viitad siin mingile kindlale albumile või perioodile Burzumi ajaloos?
Tegelikult ei viidanud ma üldse Burzumile, vaid enda isiklikele juurtele – mis ulatuvad Euroopa klassikalisse ja rahvamuusikasse.

Uue albumi lüürika põhineb täiel määral vanal Skandinaavia poeemil "Völuspa". Miks valisid just selle teksti ning kuidas mõista albumi pealkirja ("Umskiptar" tähendab tõlkes metamorfoose – toim.)?
Pealkiri viitab „Völuspa“ olemusele, mis ei ole sugugi mitte loomislugu, vaid kujutab endast pigem seletust looduse metamorfoosidele, iseäranis aastaringkäigule. Kasutasin seda teksti, kuna olen antud valdkonnas kaua uurimistööd teinud ning tõlkisin sama-aegselt „Völuspa´d“ ka oma raamatu „Sorcery and Religion in Ancient Scandinavia“ tarbeks. Tegu on olulise osaga Euroopa kultuurist, mis väärib kindlasti meie tähelepanu.

Mis on sinu jaoks Burzumi muusikas kõige olulisem – muusika või lüürika? "Umskiptar" on ju vägagi jutustav album.
Ma arvan, et „Belus“ oli samuti küllaltki jutustav album. Tegemist on sama pajatusega, ainult et seekord on keeleline ja meeleline rõhk pigem pärimusel ja arbumisel, mitte mütoloogilisusel või religioossusel.

Minu jaoks on esmatähtis atmosfäär. Mõnikord on muusika olulisem kui laulusõnad, ent see võib vabalt ka vastupidi välja kukkuda.

"Umskiptaril" annab tugevalt tooni puhas vokaal; võiks öelda, et kohati sa isegi laulad 🙂 Peab ütlema, et see annab Burzumi muusikale palju juurde. Kas sul on plaanis samas suunas jätkata?
„…kohati sa isegi laulad“… Tänan, see kõlas väga meelitavalt 🙂

Jah, mul on mõtteid samal rajal edasi liikumiseks, aga ma ei arva, et etteplaneerimine kui selline oleks kõige parem viis muusikat kirjutada. Eelistan lasta muusikal end juhtida. Kuhu iganes see mind kaasa viib, sinna ma ka lähen.

Omajagu segadust oli albumi kujundusega. Kui ma ei eksi, siis eksisteeris vahepeal koguni kolm erinevat kaanepilti (kolme erineva versiooni tarbeks). Mis teema nendega oli?
Tegelikult oli töölaual kaks kujundust. Esimene neist, „Slindrebirken“ (kasepuu hauakünkal), oli minu enda esimene eelistus ja ma oleks soovinud seda kasutada, kuid me ei suutnud leida piisavalt hea resolutsiooniga pilti. Seejärel otsustasin „Natti“ kasuks ning olen valikuga väga rahul.

Oled avaldanud soovi, et Burzumi muusikat kutsutaks edaspidi black-metali asemel skaldic-metaliks. Miks? Sulle ehk niipalju teadmiseks, et seda terminit on siiani aktiivselt kasutanud üks teine ühemehebänd, Falkenbach Saksamaalt.
Kas tõesti? Ma ei ole kuulnud, et keegi oleks seda terminit varem kasutanud, aga ma ei tea ka Falkenbachist mitte kui midagi. Tegelikult pole sel tähtsust. Kasutaksin asendusena heameelega sõnapaari "skaldic music". Ma ei ole kindel, kas Burzumit tervikuna üldse võiks iseloomustada sõnaga "metal", ning kohe kindlasti ei tea ma, mis tulevik toob.

Põhjus, miks "skaldic metaliga" välja tulin (teadmata, et keegi seda juba kasutanud on), on iseenesest lihtne – et oleks selge, et Burzum ei ole enam black-metal.

Kui vangla-aastad välja jätta, on Burzum alati olnud äärmiselt produktiivne. Kas põhjusi tuleks otsida ühemehebändi eelistest, kontrollimatust loometungist või millestki muust?
Ilmselt tuleks tõde otsida kõiges mainitust.

Milline näeb sinu loometöö välja? Kaua võttis "Umskiptari" kirjutamine-lindistamine aega?
Seda on võimatu täpselt öelda. Minu jaoks on asi väga lihtne. Kirjutan muusika ja laulusõnad, seejärel mängin kõik stuudios linti. 🙂

Mis paelub sind Grieghalleni stuudio juures? Oled kunagi mõelnud mõne muu stuudio kasutamise peale?
„Kui asi töötab, ära püüa seda parandada“. Jah, olen kaalunud ka teisi stuudioid, aga ma kardan, et olen liialt konservatiivne millegi uue proovimiseks.

Mida võid öelda neile Burzumi fännidele, kes siiani ootavad pikisilmi midagi „Tomheti“, „Rundgangi…“ ja „Tuistos Herzi“ laadset (dark-ambient – toim.)?
Kas keegi saaks mulle saata S2 GEM süntesaatori digitaalse tööjuhendi? Ma olen paberkandjal juhendi kaotanud ja unustanud täiesti, kuidas aparaati kasutada…

Kui nüüd vähe tõsisemalt rääkida, siis on väga võimalik, et tulevikus taas midagi samalaadset loon. Ma arvan, et näiteks „Tomhet“ on (endiselt) üks Burzumi läbi aegade parimaid lugusid, ning mulle meeldib seda tüüpi muusika väga.

Möödunud sügisel nägi ilmavalgust plaat "From The Depths Of Darkness", uussalvestused sinu kahe esimese albumi lugudest. Kui ma ei eksi, siis liikusid vahepeal niivõrd-kuivõrd ametlikud jutud, et plaanid sama teha ka "Hvis Lyset Tar Ossi" ja "Filosofemi" lugudega. Kas sa ei karda (nagu paljud Burzumi fännid), et need on selleks liiga… täiuslikud?
Kinnitan, et ma ei ole "Hvis Lyset Tar Ossi" ja "Filosofemi" lugusid uuslindistanud. Jagan seisukohta, et need on oma praegusel kujul täiuslikud, seega ei tee ma seda ilmselt ka tulevikus.

Aastad on läinud, aga Burzum endiselt vägagi aktiivne. Saad järgmisel aastal 40. Kui vaatad praegu möödunud 20 aastale kokkuvõtlikult tagasi, siis kuidas selle sõnastaksid?
Jah, 40 lööb varsti ette, ent õnneks ei ole ma veel seepärast kohe suremas 🙂 Ootan veidi kokkuvõtete tegemisega, kuni kõik numbrid on piltlikult öeldes võrrandisse sisestatud.

Aitäh usutluse eest. Viimased sõnad on sinu.
Tänan huvi eest. Külastage Burzumi ainsat ametlikku veebikodu www.burzum.org täpse ja usaldusväärse info saamiseks.

Burzumi "Umskiptar´it" on võimalik ette tellida Nailboardi netipoest aadressil http://www.nailboard.org/store

Veel artikleid