Uus klubi "Studio" peibutab maailma tippklassi heliga

Kirjutas MC STan B
03-11-2011

Tallinna klubimaastik on rikastumas. Kui veel mõned aastad tagasi oli ainsaks kohaks alternatiivmuusikat tarbida Von Krahl, siis paari aastaga on neid kohti tekkinud nagu seeni pärast vihma. Novembris avatakse endistesse Angeli ruumidesse uus klubi „Studio“, mis eelkõige panustab suurepärasele helisüsteemile ning kvaliteetsele klubimuusikale, üritades hoiduda mainstreamist. Selleks on investeeritud ka helisüsteemi Funktion One’i, mida peetakse maailmas üheks kvaliteetseimaks. Istusime nädala alguses maha Studio programmikonsultandi Meelis Meriga, kes kergitas veidike saladuseloori, mis hakkab uues klubis toimuma.

Kus tuli mõte uus klubi avada? Selles suhtes, et meie klubimaastik on viimastel aastatel vägagi rikastunud nt. Telliskivi, Balou, EKKMi , Hoovi näol, kui mõned nimetada.
Eestis puuduski klubi, kus pööratakse tähelepanu saundile, valgusele ja muusikale. Klubides sa võid ju sisekujundust teha ükskõik millist, oleneb kui palju sul lihtsalt raha või ideid on. Sa võid teha nii ultramoodse või neli musta seina ja heli üles. Studios ongi tähelepanu pööratud helikvaliteedile. Kuna muusikat on nii palju mängitud, siis tahtsin, et see ka tavalisele inimesele õigesti mõjuks ning Funktion One süsteemiga on see kui öö ja päev. Olen välismaal selle süsteemi peal mänginud mõned korrad. Juba dj-boothis on selline saund, et tunned end ise hästi, kui sa seal mängid. Valgus mängib ka suurt rolli. Kui sa seda heli kuuled, siis tekibki tunne, et sa ei taha ära minna, sest see imeb nii endasse ära. Funktion One teeb koostööd Pioneeriga ning kui Pioneeril hakkab midagi uut välja tulema, siis saab meil juba näppida, enne kui see müüki tuleb. Meie klubist saab siis Pioneeri esindusklubi.

Hindan isegi väga head soundi, aga kui palju tavaline klubikülastaja seda hindab? Paljudel ei olegi äkki võrdlusmomenti ning nad ei pööra sellele eraldi tähelepanu.
Tegelikult enamus ei saa võib-olla sellest midagi aru. Paljude jaoks klubi on klubi ja muusika on muusika, peaasi, et saaks minna välja.Aga inimesi on vaja heas mõttes harida. Mitte, et „Sa oled loll ja tule ja kuula, mis on nüüd õige heli!“ Ei. Pigem see, et inimene tuleb sinna, kui ta saab sellest aru, kui talle meeldib, siis ta hakkabki seda hindama. Sellises linnas kui Tallinn, kus käib rohkem välismaalasi ja noori aina enam huvitab elektrooniline muusika, siis võib ju näidata, et seda saab ka paremini nautida.

Aga kuidas noori harida? Tänapäeval nad tahavad ju kuulda seda kõige uuemat, mida nad samas ka juba kuulnud on.
Ma olen juba plaate mänginud 18 aastat, minu saalidest on läinud mitu põlvkonda. Mul saab ristilaps järgmine aasta klubis käia ning hiljuti mõtlesin, et nüüd olen vana. Muusikaformaat on oluliselt muutunud 10 aasta jooksul. Muusika kättesaadavus on tänapäeval nii suur ja kui noor tunneb huvi muusika vastu, siis algul tarbib ta seda, mida talle n-ö „sisse söödetakse“, aga parast hakkab otsima alternatiive, mida on tänapäeval meeletult palju. Info liikumine tänapäeval on murdosa sekundite küsimus, sa pead lihtsalt enda jaoks selle õige välja valima. Maitsed muutuvad. Elektroonilises muusikas on palju ka saasta, kuid nüüd tundub, et asi läheb järjest paremaks.

Räägi ka, mis üritused teil juba kavas on. Avaürituseks on sel laupäeval toimuv Tallinn Express, aga mis veel?
Sin City juba järgmisel nädalavahetusel, kus peaesinejaks on UK noored uuekoolibossid Fred V & Grafix; Mutant Disco hakkab vahel seal toimuma, 19.novembril Pukka Up, kus erikülalisteks on The Str8jackets ja üks teine üritus From Paris with Love, kus kõlab selline prantsuse sound. Ilmselt ma võtan sinna ka lätlased – Bogdan Taran ja Maks Lomov, kes teevad Riias Amber Muse’i. Kuu kolmas laupäev hakkab olema välismaa pidu sees. Läbirääkimised paari üritusega veel.

Mainstream?
Ei. Kõige mainstream’im ongi Pukka Up, mis on moodsam Hed Kandi. Kogu see nende visioon, turundus ja väljanägemine on kõik hästi siuke roosa, ilusad tüdrukud jne. Ibizal on see juba päris hull sari, kaks aastat Space’i klubis. Nüüd Amsterdamis ja Inglismaal ka.

Teil on klubi läbi kahe korruse. Kui võib-olla Telliskivi peod välja arvata, siis pole Tallinnas ammu olnud kahe saaliga klubisid.
Näiteks, Sin City puhul on all drum n bass ja üleval lihtsalt bass, funk jne. Elektroonika kui selline. Nad on mahutavuselt sarnased, aga muusika poolest erinevad, nagu oleks kaks klubi ühes. Tuled ühte klubisse ja saad sama raha eest kaks. Ei ole nagu B-saal, vaid 2 erinevat saali. 10.detsembril tuleb Timewriter, tema mängib üleval ja all on hoopiski Defkut, kes mängib RnB’d ja muud sellist. RnBst ei saa ükski klubi juba aastaid üle ega ümber. Mul ei ole selle vastu midagi, kui seda hästi esitatakse.

Nüüd, kus avatakse Studio, kas mingid klubid vajuvad mõne aja pärast ära?
Ma ei usu, et keegi ära vajuma hakkab. Me ei tee seda sellepärast, et kellelegi ära panna. See on mingi eestlastel välja kujunenud asi. Igaüks teeb oma valiku, loomulikult me rõhume heli peale. Meie eesmärk on lihtsalt see, et saaks kvaliteedi edasi anda. Kui see koht on täitmata, siis selle peab ära täitma.

Esimene pidu "Tallinn Express" juba laupäeval
Studio Facebookis

Veel artikleid