Sõpruse Puiestee jaoks on kõik inimesed endiselt ilusad ja head

Kirjutas tinto
09-10-2007

Kolm aastat on möödunud Sõpruse Puiestee viimase albumi "XX sajandi lapsed" ilmumisest. Mehed on saanud vahepeal vanemaks, vahetunud on sündimängija ning nüüd ollakse Star Managemendi all. 5. oktoobril alustas ansambel oma kolmanda täispika plaadi "Oota mind ära" esitlustuuri.

Sõpruse Puiestee loomise idee sai alguse 1992. aastal Andres Rooväli peas, kes mõtles välja bändi identiteedi, sõnumi sisu ja väljundite vormi. Läbi aastate on neid ideid püütud ellu viia ja täiendada ning albumil "Oota mind ära" on need siiani kõige ehedamalt realiseerunud. Ansambli peamise sõnade ja elektrooniliste põhjade autori Mait Vaigu sõnul on sõber Andres Rooväli nende kõige parem kriitik, kes aga kunagi ise loomingusse ei sekku.

"Oota mind ära" salvestamine läks laulja ja kitarristi Allan Vainola sõnul uskumatult kiirelt, kuna põhilise osa põhjadest ja partiidest tegid Mait ja sündimängija Margus Tammela kodus arvutites valmis – oli ainult ümbervõtmise vaev ja sinna juurde siis laulu, bassi ja trummide mängimine stuudios. Maidu sõnul tekkis ainus raskuspunkt vokaali ülesvõtmisel, kuna Allanil on väga spetsiifiline hääletämber, mille peale on varemgi helimehed murelikult kukalt kratsinud. Uue plaadi salvestas Downtown Stuudios Janar Paeglis, masterdamise eest kandis hoolt Johannes Lõhmus.

Vaeva tasub aga näha, sest Maidu sõnul on Allan Vainola Eesti kõige parem laulja ning teda ei vahetaks ta mitte kellegi vastu. Ja miks? Kuna Sõpruse Puiestee on väga oluliseks pidanud just edastatavat sõnumit, siis Allan tabab väga hästi sõnumi sisu ning oskab seda suurepäraselt edasi anda. Paljudel praegustel nn tipprokkaritel on selle koha pealt veel pikk tee käia.

Sõpruse Puiestee on oma siiani kahe stuudioalbumiga näidanud, et nad on olnud algusest peale kuidagi küpsed, eneseteadlikud ja -kindlad. Allan Vainola arvates on ennast väga raske ise hinnata, ent lisab, et järjepidevus ja kogemused on kindlasti väga olulised. Bänd koosneb ka valdavalt professionaalsetest muusikutest, mis teeb kogu asja kindlaks. Maidu arvates tuleneb nende tugevus elukogemusest, raskest elust ja julgusest. Allan on näiteks hääletanud läbi Siberi ja Mait on olnud sunnitud elama neli aastat Venemaal.

Kolmas album "Oota mind ära" on elektroonilisem ning selgemalt välja joonistatud. Allan ütleb, et ideed on seekord kindlapiirilisemad või teadlikumad ja kogu materjal ühtlasem: "Algul plaanisime stiilset – 100% elektroonilist albumit. Hiljem tervikut üle kuulates lisasime ikkagi plaadile ka mõned n-ö kitarri/trummi-lood, mis tegelikult täiendavad tervikut ja muudavad seda huvitavamaks." Mait on saanud siiani väga vastakat vastukaja uue albumi kohta. Mõned on öelnud, et see on täielik jama ja saast ning teised on jällegi uut materjali taevani kiitnud: "See võib kujuneda kuulajale harjumatuks."

Uue plaadi pealt leiab kaks n-ö üllatuslugu: üks tuleb bändi trummarilt Villu Viirsalult ja kannab nime “Armastuse laul”. Lugu on paljusid kuulajaid väga meeldivalt üllatanud ja andnud Sõpruse Puiesteele uue avastamisnurga. Lisaks lööb helikandjal külalisesinejana kaasa Metro Luminali looja Rainer Jancis, kellelt Mait tellis spetsiaalselt loo enda tekstile “Kellegi hoidmise valu”. Loo on salvestanud Rainer tema isiklikus stuudios koostöös ansambli Ultramelanhool löökriistamängija Raoul Kurvitsaga ning Rainer esitab seda ise.

2003. aastal ilmunud plaat "Mustale merele" ja aasta hiljem järgnenud "XX sajandi lapsed" anti lisaks CD-kujule välja ka kassetina. Seekord jäädakse püsima ainult CD-formaadile. Vinüülivariandist rääkides arvab Mait, et see oleks liialt kallis, kuid saundi mõttes parim variant. "Vinüülist rääkides võiks siis lähenemine olla täielikult “digital-free”, ilma igasuguste konvertimiste, arvuti, hiire ja muu jamata. Lindi pealt laul otse plaadipressi alla. Teeme seda edaspidi kindlasti," sõnas Allan.

Sõpruse Puiestee esitleb oma plaati seitsme kontserdiga üle Eesti. Külalisteks on kaasas Agent M, kellega Allan Vainola sõnul ühendab neid meloodiakeskne lähenemine muusikale. Lisaks on külalised veel Kognito, Malena ja Fast Flash Motor.

Sõpruse Puiestee on:
Andres Rooväli – identiteet, idee
Tanel Raja – järjepidevus, vahendid
Allan Vainola – laul, kitarr
Alar Tammela – kitarr, bass
Andrus Uutsalu – bass
Villu Viirsalu – trummid
Mart Süda – saksofon
Margus Tammela – süntesaator, elektroonika
Mait Vaik – tekstid, elektroonika

Penny Lane
(penny-l.blogspot.com)

Veel artikleid