Rock Ramp – hea põhjus külastada Viljandit

Kirjutas ivo
18-07-2011

Härra korraldaja iseHärra korraldaja iseTaas on tulemas Rock Ramp Viljandi Lossimägedes, seda juba sel nädalavahetusel – 21. kuni 23. juuli Viljandi Lossimägedes, Kaevumäel ja Teisel Kirsimäel. Lisaks ka öised võtted vanas lennukitehases ja klubis Rubiin. Ööklubides saab rokkida kolmel õhtul välikontserdid toimuvad kahel päeval. Rock Rambi teeb eriliseks ainult Eesti bändide osavõtt, kava kokkupanekul on püütud publikuni tuua võimalikult laia skaala säravaimaid artiste – kokku esineb kolmel päeval 34 Eesti artisti. Ning muidugi, kellel veel sellel suvel väheks jäänud – pohmelli ja magamata öö kindlustab ööbimine telklaagris.
Töistel põhjustel jõudsin sinna eelmine aasta vaid üheks päevaks kiirele läbisõidule, kuid festival avaldas muljet – õhkkond oli suurepärane ning Viljandi väga kaunis. Igal juhul oli rohkem kui piisavalt põhjust küsida festivali bossilt Juhan Nöpsilt, et mis värk on?

Rock Rampil on tegelikult pikem ajalugu – ehk räägid veidi sellest?
Väidetavalt juba 1970ndatel alguse saanud Viljandi rokikontsertite traditsioone jätkati 80ndatel festivali Rock Ramp nime all. Kuivõrd informatsiooni ja arusaamu festivali alguse kohta on erinevat laadi, siis üldjoontes võime öelda, et ta toimus ajavajemikus 1986-1996. Tolleaegsel festivalil oli ka konkursi põhimõte, kus noored rokkarid keevitamises üksteiselt mõõtu võtsid. 90ndatel sattus Viljandisse ka välisesinejad, kuulsaim neist 1996. aastal esinenud The Animals. Varjusurma läks festival suuresti rahanappuse ja vähese publikuhuvi tõttu. Võibolla oli asi ka turundusoskute puudumises ja liiga üheülbalises esinejatevalikus, kuid seda on isegi praegu raske hinnata.

Nüüd on see tagasi alates aastast 2007? Miks just nö taaselustada ning kuidas see on õnnestunud?
Bänditegemise kõrvalt väiksemate konsade korraldamine viis veidi suuremate kontsertite korraldamiseni endises Viljandi kinos Rubiin. Suurim neist ilmselt 2007. aasta Anti-Folk 3, mida külastas kahel päeval umbes 1000 inimest. See andis hea julgustuse asjaga edasi minna ning kogu kaadervärgiga värskesse õhku ümber kolida. Läbirääkimised linnaga sujusid hästi ning linn leidis võimaluse meie toetamiseks. Nime kasutuselevõtt tekitas küll kohalikes vanades rokipeerudes vastakaid arvamusi, kuid järgnevate aastate jooksul on ilmselgelt oma suhtumist muudetud. 2007. aastal alustanud 6 bändiga festivali külastas 500 inimest – sama palju kui 1996. aasta festivali. Iga aastaga on lisandunud 1000 külastajat ning 2010 aastal külastas festivali juba 3500 inimest ja esines ligi 30 bändi. Huvi nii bändide kui ka külastajate poolt on kasvav ning 2011 aastal esineb juba kahel päeval, kolmel ööl (kahes ööklubis) kokku 34 bändi, loodetavasti tähendab see ka tavapärast publikuhulga kasvu. Ilmselgelt olen teinud head valikud – keskenduda ainult Eesti bändidele ja kolida festival ümber kohalikult lauluväljakult hoopis Viljandi Lossimägedesse. Ühesõnaga olen olen tehtu ja arengutega rahul.

Kuidas line-upi koostad, mis põhimõtteks? Vaatan, et ajakavas oled sättinud huvitavalt vaheldumisi karmi ja chilli.
Ma arvan, et koostan festivali line up-i oma peas kogu aeg. Kohe, kui ühe festivali kava paigas, alustan järgmisega. Valikus on oma lemmikuid, on bände, kes on millegi positiivsega silma jäänud, keda on soovitatud või kes on ise hea pakkumise teinud. Ma ei ütleks, et keskendun väga noortele või alustavatele bändidele. Enamik bände on juba rohkem kui kolmeaastase lavakogemusega, on näidanud tahet bändi teha, on leidnud oma näo ja rikastavad kindlasti festivali, ning tihtipeale on festival andnud neile võimaluse uusi kuulajaid võita ja enesekindlamalt edasi minna. Ma ei ole kunagi kartnud erinevaid asju kokku panna ja arvan, et see hoiab kuulajad värsketena.

Mis Viljandi muusikaelus veel toimub peale Rock Rampi?
Viljandist on sellel suvel saanud festivalilinn. Juulikuus on neljal nädalavahetusel järjest Vanamuusikafestival, Retrofest, Rock Ramp ja Folk. Igale maitsele on midagi ja võib öelda, et iga vähem kui 20 000 elanikuga linn ei suuda midagi sarnast vastu punna. Kuigi linnast on kontserdipaigana kadunud kino Rubiin ja kohalik kultuurimaja on hetkel remondis, siis aitavad kindlasti Pärimusmuusika Ait, klubi Rubiin ja Vana Lennukitehas esinemispaikadena vajalikke muusikalisi elamusi pakkuda.

Ja mis Viljandis üldse veel toimub, räägi külauudiseid!
Viljandis on selleks suveks korda saanud järveäärne rannaala, millele tasuks kindlasti pilk peale heita. Sügiseks saavad korda tehtud Viljandi Lossimägede jalutusrajad ning sinna paigaldatakse ka uus valgutus. Järgmisel aastal saab linnarahvas eeldatavasti kasutada ka renoveeritud kultuurimaja ning lauluväljakut. Klubilise elu eest hoolitseb nüüd minu poolt veetav klubi Rubiin, mis täidab kinost Rubiin ja klubist Puhas Kuld jäänud tühimikke. Uudse väliesinemispaigana on Männimäele tekkinud Järveotsa ala, kus toimub näiteks Retrofest. Olete kõik Viljandisse oodatud ning igav siin kindlasti ei hakka!

Festivali teema: http://www.rada7.ee/yritus/48766

Veel artikleid