Regret – hardcore, hiphop, trance, pop, rnb ja lõppu natuke sambat

Kirjutas Ivo Kiviorg
29-03-2017


Rrradaseitsme selleaastase spektaakli kõige värskem artist on kindlasti Regret, kelle kohta ka internetid pakuvad alles väga vähe informatsiooni. Oma esitluskontserdi kava jaoks artiste läbi kuulates kõnetas miski neis Regreti lugudes niivõrd, et tundus oluline ta kaasata ning ka teile kuulamiseks pakkuda. Pean tunnistama, et pole esinemist ka ise veel näinud, seega saab see olema üllatus, aga kõige eelneva ja järgneva põhjal usun, et väga positiivne üllatus. Tulge avastama!

Reedese etteaste ootuses proovisin Regreti taga oleva Grete Ly abiga seda ettevõtmist natuke dešifreerida.

Kellena sa end enim tunned – produtsent, DJ, visuaalartist… midagi hoopis muud või mingi loogiline komplekt neist?

Regret andis mulle võimaluse vaadelda end kõrvalt, analüüsida ning läbi selle õppida. Uskuda teise, mitte endasse, on kordades kergem ehk ma olen mingis mõttes kohelnud seda projekti kui eraldiseisvat isiksust, läbi kelle olen leidnud tee enesearmastuseni.

Ma ei ole kindel, kas nimetan end produtsendiks, DJ-ks või visuaalkunstnikuks, vaid pigem on see kõige selgem representatsioon minust ning ma ei liigita seda raamidesse.

Ja muidugi ei pääse kuidagi sellest ülinapist biograafiast mööda. "Through regret comes understanding". Mis see ikkagi sinu jaoks tähendab?

Kahetsus ja tugev eneseviha on asjad, millega olen ma väga sügavalt silmitsi seisnud. Nagu enne sai mainitud, olen endast õppinud ning pidev tagasivaatlemine on andud mulle kontrolli enda mineviku üle, aidanud mõista ja baseerudes sellele kõigele tugevamana edasi liikuda. „Through regret comes understanding” aitas mul hoida end sirgu. See märgib punkti, mil ma olen suuteline viimaks end aktsepteerima.

Ma vabandan, kui valesti aru sain, aga kas see projekt pole siis mitte nii väga kui eraldiseisev isiksus, vaid pigem kui peegel, millega suhestuda – õppida tundma ja leppida? Muidugi nii peeglis olevat kui unenäolist võib käsitleda ka kui täiesti eraldiseisvat isiksust, aga see kipub juba psühholoogiliselt ohtlikuks, tundub mulle. Kuidas iseennast ja artisti niimoodi antud juhul eraldada?

Sul on kindlasti õigus, kuid ma valin seda nii sõnastada. Üks on see sina, kes sul elab peas ning teine on see, kuidas sa end kehastad, maailmale näitad. Mul olid need kaks täiesti teistsugust asja. See kujunes lihtsalt nii välja, et ma leidsin viisi oma ideaaliga vaikselt üheks kasvada ja see aitas mind väga. Ohtlik las jääda ohtlikuks, vähemalt toimus minus suur areng, mis on mu elu üks olulisemaid eesmärke. Seda võib nimetada ka justkui mu drag personalityks, kuid asi on siiski sellest kaugel. Nende kahe vahe aina väiksem, mis tähendab, et muutun inimesena aina terviklikumaks.

Kas su imago pole seotud ka füüsiliselt väljanägemisega – kuidas sellega iseendana igapäevaselt olla? Või ei peagi siin olema mingit tagasiteed?

Kui tihti jääb minus naiselikkust puudu, siis läbi Regreti saan seda praeguse seisukoha järgi elustada. Tagasiteed loodetavasti ei ole.

Ma nägin ka lubadust EP-le ja videole, et end tõsisemalt maailmale esitleda. Kuidas selle materjaliga edeneb? Kui praegu SC-s olevate paladega võrrelda, siis kuhu oled liikumas?

See, mida toodan ning millest huvitun muutub ja vahetub koguaeg. Video tahtsin enne Tallinn Music Weeki välja lasta, et inimestel tekiks parem ülevaade minust, kuid aega jäi kuidagi väheks. EP kallal olen juba väga pikalt nokitsenud ning vaikselt hakkab materjal kokku tulema.

Kuna projekt on alles aastane, leidsin end väga erinevate žanride poole kaldumas. Armastan, et mu materjal on kõik väga erinev, kuid tahan, et album mõjuks terviklikuna. Vaikselt hakkab välja arenema keel, mis mind end ka kõnetab, kuid kõik võtab aega.

Sa küll väga osavalt keerutasid sellest eemale, aga ma ikkagi pean kuidagi sult oma muusika kirjelduse välja pressima. Nägin sul ühe varasema headerina lauset "everyone should support my dream to become a cool techno DJ", aga klassikalisest technost oled mu meelest küll väga kaugele jõudnud.

Jaa, see oli pigem nali selle üle, et tänapäeval on kõik techno DJ-d. Regret on segu kõigest mind ümbritsevast ning üritan oma träkkide ülesehitust võimalikult erinevana hoida. Hardcore või hiphop segatud trance’iga. Mõnikord rnb inspired beat, mis lõppeb sambaga. Kirjeldaks seda elektroonilise muusikana, sest neid stiile võibki jääda ette lugema. Ükskord agressiivne räpp, teinekord täielik pop.

Korra ehk piiluks ka tehnilisse poolde – kust võtad saundid ja sämplid? Mis loogikaga neid kokku laod?

Ma ei ole väga palju aega panustanud saundide otsimisele, seega piirdun logic pro süntidega. Üritan alati mõelda, mis huvitav oleks. Piirdun küll alati klassikalistele ülesehitusele, mingile süsteemile, et numbrid klapiks. Ma olen tihti alustanud projekti mõeldes, et tean täpselt, mida tahan teha. Küll aga ei tule see kunagi välja. Eksperimenteerimine on minu teema.

Midagi vihjasid ka kaasprodutseerimise kohta – kellega oled koostööd teinud?

Koos ma midagi produtseerinud kellegagi ei ole, küll olen sellel teemal palju vestelnud. See on raske, olen pigem lone wolf. Mu sõbrad on mind alati suunanud.

Tean, et oled ka täitsa DJ rollis olnud, samas on fotojäädvustusi sinust mikrofoniga esiplaanil. Milline siis ikkagi üks Regreti esinemine välja näeb?

Regret on siiski eelkõige live-performer. See on viis suruda end mugavusstsoonist välja ning anda inimestele võimalus kas tunda ebamugavust või kokkukuuluvust. Regreti esinemine on igakord erinev, kuid alati pöörane. See on hetk, kus Regret kui minu teine pool ei eksisteeri enam ainult mu peas.

Laval on sul keegi veel abiks?

Lava osas pole veel kindel, vaatab mida nüüd lähipäevadel otsustan. Back vocalist lisaks muidugi palju juurde.

Aga DJ-na eelistad mängida mida? Oled üldse nii palju mänginud, et oskaks nii piiritleda?

DJ-na olen, jah, veel pigem algaja. Alustasin rave classicutest, kuid nüüd olen liikunud muusika poole, mis aitab mul end hästi tunda. Rohkem groovy teema, jazz, tribal house või slideshow music, isegi vogue. See energia, mida taolisest muusikast saan, on kirjeldamatu.

Pressiks veel kohalikku skenekiitust välja – kes on need Eesti artistid, kelle tegevust põnevusega jälgid?

Võibolla Lekkeri poisid Nikolajev ja Kask, Kadajane, Music For Your Plants, Shift Tides, Bleach. Holy Motosile üks suur shoutout.

Boonusträkina teistele veel palun seitse lemmiklugu.

1. Holger Czukay, Jah Wobble, Jaki Liebezeit – Where’s The Money
2. Black Spuma – Black Spuma
3. Llorca – The End
4. Tom Tom Club – Wordy Rappinghood
5. Yazz – The Only Way Is Up
6. Boy George – Love’s Gonna Let You Down
7. Pal Joey – Harmony

Regret esineb reedel, 31. märtsil klubis Sinilind, Tallinn Music Weeki raames toimuval Rada7.ee spektaaklil.

Veel artikleid