Raplamaa põõsast Von Krahli baari: Leace & Pove peab laupäeval esimest sünnipäeva

Kirjutas karpax
31-08-2012

Esimestel „Leace & Pove“ kontsertidel ronis lavale ka Mihkel ise (fotol keskel, valges pintsakus). Eks ikka selleks, et ansamblis Pink Elephant kitarri täristada.Esimestel „Leace & Pove“ kontsertidel ronis lavale ka Mihkel ise (fotol keskel, valges pintsakus). Eks ikka selleks, et ansamblis Pink Elephant kitarri täristada.Foto: erakogu
Sel laupäeval tähistab Von Krahli baaris oma esimest sünnipäeva kui mitte veel legendaarne, siis kindlasti selleks saamiseks häid šansse omav kontsertsari „Leace & Pove“. Rada7 püüdis peakorraldaja Mihkel Matkeviciuse kiirel ajal kinni ja nõudis selgitust, miks sari nii populaarne on.

Kõigepealt palju õnne Leace & Pove esimese sünnipäeva puhul!
Suurimad tänud!

Räägi, kuidas sarja esimene aasta on möödunud.
Väga huvitavalt. Kuna ma alustasin kogu korraldamist täiesti tühja kohapealt, siis olen kohutavalt palju õppinud. Arvan, et olen suutnud pakkuda paljudele inimestele peosarja, millesarnast enne ei olnud, paljudele noortele bändidele võimaluse nina keldrist välja pista ning võimaluse live- kontsertidel käia ka alla 18-aastastele inimestele. Ühesõnaga – olen rahulolev.

Oled siis seda siiani täiesti üksi korraldanud?
Siiamaani küll. Kuigi umbes kuu aega tagasi liitus minuga ka sõbranna Gloria, kes minu lootusetut boheemlase hajameelsust kuidagi karmi naisekäega distsiplineerib.

Sa ütlesid, et oled saanud pakkuda peosarja, millist enne ei ole olnud. Mis teeb „Leace & Pove“ sarja eriliseks?
„Leace & Pove“ pakub võimaluse noortel bändidel keldrist välja tulla ning jagada lava tihtipeale ka tuntumate ja vanemate tegijatega. Ning ma ei tea, et praegu oleks sellist tihedalt korraldatavat ainult live muusikaga noorele publikule orienteeritud sündmust konkureerimas.

Kas sa käidki siis keldrites neid uusi bände otsimas? Või tegid seda ainult alguses ja nüüd otsivad nad sind ise üles?
Kuna ma olen ise veel väga noor inimene, siis lihtsalt kohtun tihtipeale kellegagi, kes on kuulnud, et ma midagi sellist teen. Nad saadavad mulle oma lood ning mina kutsun nad esinema – või kuulen sõpradelt-tuttavatelt mõne bändi kohta. Mind on ka ise üles otsitud. Siin võikski teha ka üleskutse bändidel julgelt minuga kontakteeruda, kui leitakse, et bänd on esinemiseks küps.

Sead sa ansamblitele, keda oma üritustel lavale lased, ka mingeid kriteeriume?
Nad peavad mulle meeldima. Mitte tingimata žanriliselt, aga ma pean kuulma, et nende muusika on nauditav ja toimiv.

Vähemalt oma pille võiks nad enam-vähem osata mängida?
Seda kindlasti.

Millega siis võiks üks noor alustav bänd sind ja publikut veel võluda? Sa ütlesid, et žanr ei ole oluline, seega on kõigil pillioskajatel võrdsed võimalused?
Vot seda ma ei oskagi öelda. Kui ma kuulan bändi ja see mulle vähegi meeldib, siis olen alati meeleldi nõus nad esinema kutsuma. Üldiselt on kõige tähtsam see, et bänd oleks ise selleks valmis. See tähendab, et nad on valmis esitama mingisuguses pikkuses kontsertkava ilma suuremate tõrgeteta. Loomulikult peab bänd ka olema huvitav. Keegi ei viitsi kuulata igavat bändi.

Sul on seni oma pidudel bändidega õnneks läinud?
Jah, siiani pole oma valikuid kahetsenud.

Ja publik on algusest saadik sellega kaasa tulnud?
Eks ikka. Mõned korrad on olnud paremad mõned halvemad, aga ei saa kurta.

Kuidas need mastaabid siis umbes muutunud on? Alustasid kontserdiga kolmele inimesele ja töötasid vaikselt üles, nagu Lady Gaga?
Eks nad ole olnud kõikuvad. Esimene üritus, mis ma üldse tegin, on näiteks siiani üks suurima külastusega „Leace & Pove“ üldse. Täpselt enam ei mäleta, aga üle 300 inimese oli küll.
Hipiloosungi väänamine ja uus kohalik muusika on sarja külastajatele silmnähtavalt meelepärased.Hipiloosungi väänamine ja uus kohalik muusika on sarja külastajatele silmnähtavalt meelepärased.Foto: Kamilla Truverk
Vaadates laupäevase peo attend-listi Facebookis tundub, et sünnipäevapidu tuleb algusele vääriline kaaslane…
Tõepoolest. Lootust on.

Kas oled seda sarja alati ainult Krahlis teinud?
Jah, Krahl oli mu esimene mõte ja on olnud väga suurepärane. Algul arvasin, et ega ma nendega jutu peale ei saa, aga läks õnneks. Eriti arvestades seda , et täpselt aasta tagasi astusin ma välja põhimõtteliselt põõsast…

Põõsast?

Noh, tulin Raplamaalt pealinna tarkust taga nõudma, sealt sai alguse mu enda bänd. Esimesed peod korraldasingi sellepärast, et oli vaja leida bändile väljund ning üritus, mis sobiks minuga sarnaselt mõtlevatele inimestele. Publik tuli ka ja eks endal hakkas ka huvitav. Siiamaani oleme ainult Krahlis olnud, kuid hellitan pisikest lootust ka varsti Tartusse jõuda.

Nii et haudud laienemismõtteid?
Kas nüüd just seda, lihtsalt Tartu on kohutavalt meeldiv linn ning paljud „Leace & Pove“ püsipublikust on saanud ülikooliealiseks ja ülikoolilinna kolinud.

Plaanid sa siis tartlastele pealinna uusi bände tutvustada või hakkad Tartu keldreid läbi kammima?
Eks see siis näha ole. Spioonid on kohale saadetud. Vaatame, mis nad välja nuhkida suudavad. Loodetavasti nii üht kui ka teist.

Aga Tallinnas oled seni ikka pealinna tulevikulootustega piirdunud? Või on sekka ka teistest kohtadest bände sattunud?
Siiani on vist olnud ikka kõik Tallinna bändid. Aga võin ka eksida – ma olen kohutavalt hajameelne.

Vähemalt need nimed on meeles, kellel Eesti muusika tulevikule mõeldes silma peal tuleks hoida?
See on keeruline küsimus. Häid bände on olnud mitmeid, aga see oleneb enamasti neist endist, mis neist saab. Üks huvitavamaid leide on olnud ansambel Progress, kes on mul väga mitmel peol juba esinenud. Nad teevad väga stiilipuhast progerokki ja seda kuradi hästi. Kõike seda eesti keeles muide. Teine väga mõnus bänd oli Gavrillo printsiip, kes segasid hip-hopi kõikvõimaliku rokiga. Ka Pen London and The Box on väga lahe ja toimiv indie ja britpopi ristsugutis.

Hakkasid vaikselt juba laupäevase sünnipäevapeo esinejaid üles lugema?
Nojah, eks mul ole kombeks bände, kes mulle endale rohkem meeldivad, rohkem esinema kutsuda.

Kui nüüd laupäevast lähemalt rääkida, kas tuleb eelmise aasta n-ö parimate palade esitlus või täiesti tavaline kontsertpidu sellest sarjast?
Ei tahaks seda sünnipäeva asja liiga tseremoniaalseks ajada. Sünnipäevapeo puhul on lihtsalt bände pisut rohkem. Seni on keskmiselt olnud õhtu peale kolm esinejat. Seekord eksperimenteerisin ka nii-öelda interneti teel bändide otsimisega. Aga muidu on kontseptioon siiski sama, mis ta koguaeg olnud.

Kes seekord esinevad ja miks sa need bändid valisid?
Huh. Progressist ja Pen Londonist ma juba rääkisin… NIRG tuli suhteliselt hilja ning nii hästi või halvasti, kui ma nende iPodiga lindistatud demost aru sain, teevad poisid väga lahedat vanakooli rocki. Sons of Nordic oli selline kõige kauem kaalutletud valik. Poisid teevad küll lahedat asja, aga on väga noor bänd, aga kaalukeeleks sai see , et nad sobivad väga hästi sinna nö teise plokki, ehk siis peale üheteist esinevad bändid. Wigla on lihtsalt minu pisikene veidrus. Üldiselt nad sinna teiste bändide hulka väga ei sobi, aga poisid teevad vanu tuntud folklugusid nii lahedas võtmes, et minul isiklikult võtab küll alati jala tatsuma kui neid kuulen. Suurepärased rahva üles soojendajad. Peaesineja Animal Drama muusika mulle meeldib ja kutsusin nad meeleldi esinema.

Sa ütlesid, et Leace & Pove on 100% live-pidu. Kas see tähendab siis, et plaadimuusikat enne ja pärast bände ei ole ja kogu tähelepanu läheb ainult elusale muusikale?
Jah. Plaadimuusikat lastakse praegu igal pool ja nii palju, et las ta jääb teiste pidude pärusmaaks.

Kes sinu sihtrühm siis täpsemalt on? Vanus? Huvid?
Ma ei oskagi seda nii täpselt defineerida. Eks nad ole enamasti keskmisest kunstilembesemad ja mässumeelsemad inimesed. Aga see ei ole reegel muidugi, inimesi käib igasuguseid.

Ja „Leace and Pove“ – mis värk selle nimega on?
Noh, üldiselt on ta pisut pahupidi keeratud hipiloosung, aga leidsin ma selle siis, kui me poistega olime bändikas jämmimas, kõht läks jube tühjaks ning teel Stockmanni avastasime selle võõrkeelse raamatukogu ees olevale postkastile kirjutatuna. Mõned kuud hiljem, kui esimest üritust korraldasin, tuli see mulle meelde ja tundus ideaalselt sobivat. Siiamaani ootan, et see, kes selle sinna kirjutas, minuga kunagi ka ühendust võtab, et ma saaks teda tänada.

Või autoriõiguste eest pappi köhida…
Loodetavasti mitte 🙂

Kaua sa plaanid muidu sarjaga jätkata? Paned edasi nii kaua kuni torust tuleb?
Tundub nii, aga eks näis mis tulevik toob. Praegu igatahes veel pooleli ei plaani jätta.

Vaata lisaks:
http://www.rada7.ee/yritus/64341

Veel artikleid