Radaseitse soovitab – Body Machine Body festival

Kirjutas ivo
05-10-2010

Juba sellel laupäeval, 9. oktoobril leiab aset klubis Tapper teistkordselt toimuv tumemuusika festival Body Machine Body. Esinejate nimekiri on taaskord rikkalik: Spetsnaz (swe), Broken Note (uk), Container 90 (swe), Symmetry Of Asymmetry (lat), ErilaZ (fin), Sinine (est), Tallinn Daggers (est) ja Chaotic Dimension (est). Tänapäevases segunenud ühiskonnas pole BMB festival kindlasti mitte vaid kitsa ringi kuulajaskonna jaoks – oma eripalgelisuse ning erinevate stiilide ääremail katsetamisega pakub festival pea igale elektroonikakõrvale midagi. Maitsekat muusikat nii sisse- kui väljaelamiseks, ilu ja sügavust nii silmale kui kõrvale. Siinkohal mõned kommentaarid festivali tiimilt, radaseitse võistkonnalt ja sõpradelt.

Anders (Body Machine Body, BFTV ja veel sada asja)
“Mõte lükata käima selline festival tuli sellest, et miks me peame otsima a´la Saksamaalt, Rootsist, Poolast või mõnest muust suuremast alternatiivse masinamuusika mekast väärt ja väljapeetud festivale, maksma lisaks lennupiletite ja öömajade eest jne. Isegi meie lähiümbruses pole päris sellise kallakuga festivale – ei Baltikumis ega ka Soomes. Festivali, kus pole rangeid stiilipiiranguid ning oluline on lihtsalt andekad artistid ja edasiantav sõnum. Festival, mis ei oleks lihtsalt pidu, vaid midagi, mis jääks külastajaga kaasa elama ka peale festivali. Eelmisel aastal, nii artistidelt kui rahvalt saabunud tagasiside tõestas, et see on tõesti võimalik. Meie tänapäevases pealiskaudses maailmas on olemas inimesi, kelle väärtushinnangud ei ole veel liialt moondunud ja selle üle on väga hea meel. Paneme ise Body Machine Body’sse palju hinge ning üritame seda teha just sellisena, millisena tahaksime näha festivali, kuhu ise tahaks minna. Raske on välja tuua üht artisti, keda ise enim näha tahaks selle aasta nimistust. Olen kindel, et nii mõnigi üllatab veel täiega. Kõik kolm peaesinejat on mu oma maitsest lähtudes kümnesse. Stiililiselt vast erineb enim Broken Note Inglismaalt ning teda pole ma kunagi varem näinud ka. Olen kuulnud vaid ülivõrdes kiidusõnu neilt, kes on ta kontsertidel olnud. Seega, kui siiski pean ühe nime nimetama, siis väikese edumaaga teiste ees ootan just Broken Note`i. Tahan tunda, kas bassid saavad tõesti pildi eest viia või südame pahaks ajada nii, et see on jumalik.”

Markus (Metsatöll)
“EBM muusika ei ole minu jaoks midagi võõrast. Olen kuulanud seda stiili juba aastast 1995. EBMi puhul hakkas mulle silma see , et see tantsumuusika stiil on oma ülesehituselt nagu raske rock, aga tegelikult on tegu täielikult elektroonilise muusikaga. Mulle meeldivad selle stiili puhul komponeeritud negatiivse varjundiga elektroonilised kujundid, mis oma tantsulise rütmi kestel kujunevad tegelikult positiivseks laenguks ja mis siin salata, erinevalt tavalisest tantsumuusikast on ka lüürika sügavama mõttega. Body Machine Body on kindlalt "must be" üritus, sest sinna on järjekordselt kokku kutsutud (täiesti mõttetu raha eest) selle stiili viljelejate eliit. Spetsnaz, Container 90 – need on täielikult oma ala valitsejad. Soovitan seda üritust ka neile, kes kuulavad ainult elektroonilist muusikat, aga otsivad mingit uut elamust.”

tess (radaseitse)
“Miks meeldib? Siinkohal vist ei saagi juttu olla meeldimises või mittemeeldimises… Palju meil siis neid tumemuusika festivale ikka toimub? Üleküllus ei ole küll veel seni kõrvu kohisema löönud ja ahastama pannud. Seega, kui antakse, peab pilgu peale heitma. Lisaks on need üritused tavaliselt hästi korraldatud ja toreda publikuga.

Võibolla kõlab see tobedalt, aga hetkel olen ma enim huvitatud Eestimaisest kraamist – nimelt ei ole mul pingutustest hoolimata seni õnnestunud ei Sinist ega Tallinn Daggersit elavas esituses kuulda. Olen kindel, et mõlemad ei jää välismaistele staaridele millegi poolest alla.”

Mauno (Sinine)
“Juba nädala pärast see toimubki! Ootusärevus on igatahes sees sest eelmise aasta Body Machine Body oli lihtsalt suurepärane ja usun, et see aasta tuleb veelgi põnevam. Suur rõõm, et Eestis on nüüd olemas ka päris oma tumemuusika festival ja seda veel nii nimekate esinejatega, respekt korraldajatele! Peale enda kontserti soovin kindlasti ära näha ka Inglise Broken Note-i esinemise, kelle live saab ilmselt olema pöörase paueriga! Loodan laupäeval kõikide Sinise sõpradega Tapperis kohtuda ja pidutseda!”

Silvi (Shirubi Ikazuchi)
“BMB on juba peale oma esimest väljakuulutatud artisti olnud väga põnev. Polnud küll varem toda Broken Note’i kuulanud, aga peale postitatut linki läksin piletit ostma juba. Samas ütleks, et see ainult kiirendas mu otsust – minna kavatsesin niikuinii. Muusikavalik on üleüldiselt ju hea ja loodan, et bändide vahel on ka peatuseid, sest ühegi ajast nagu väga midagi muud pidulist ei raatsikski tegema minna – näis kas kohapeal ka nõnda kujuneb, aga eeltöös on need esinejad läbi internetikanalite küll väga kenasti mõjunud ja juba olen enda jaoks uusi häid asju seeläbi avastanud. Ja neid Eesti asju vaataks ka iga kell, mitte millegi poolest nad välismaalastest alla ei jää.”

painkiller (radaseitse)
“Ega ei oskagi kedagi esile tõsta, kõik välismaa bändid võhivõõrad ja myspace’is ei ole suutnud veel tutvuda. Aga usaldan Andersi maitset ja need bändid, millest olen ainult jutu sees kuulnud, on kindlasti midagi sellist, mida tasub vaatama ja kuulama minna, kui koju kätte tuuakse.”

Olli (Sony Music, Body Machine Body)
“Body Machine Body festival on oivaline kooslus esinejate kaudu väiksemate subkultuuride ühendamise ja laiemale ringile tutvustamise võimaluse poolest. Samuti on sheff nii kodumaiseid kui välismaiseid lemmikuid ühel laval näha! Eelmise aasta festivalil ei uskunud vahepeal ise ka, et see Tallinnas toimus, sama oli kosta ka publiku hulgast. Ja publik oli täiesti omaette tase – intelligentne ja teadlik!

Sel aastal ootan kõige enam Broken Note esinemist – 2009.aasta Maschinenfestil Essenis jättis Broken Note väga sügava mulje eristudes väga selgelt ülejäänud artistidest meeletult mitmekesise soundimaailma poolest ning oojaa – seda bassi iga päev ei tunne! Samuti ootan väga Spetsnazi ja Containeri 90 livesid. EBMi puhas pauer väikese huumorilisandiga on alati teretulnud, nii harva kui seda siinmail saab. Huviga vaatan ka Symmetry Of Asymmetry live – lätlaste plaadifirma Sturm on kindel kaubamärk, tagades hea kraami ja ka lavapoole. Tallinn Daggers on lemmik juba esimestest kuulamisest, Sinine samuti, kuid sel korral ootan eriti Pärnust pärit Chaotic Dimensioni kõige esimest esinemist! Kuulates võib tema kaootilistesse dimensioonidesse ikka täitsa ära eksida! Ja loomulikult Taavi Eelmaa – sügav kummardus!"

kodutööstus (radaseitse)
“Miks mulle meeldib BMB? Eeskätt oma salapärasuse poolest. BMB on kui mõne väheuuritud vihmametsa hõimu igaaastane kogunemine. Terve aasta jooksul mööda ilma laiali olnud hõimuliikmed ronivad välja oma metsasoppidest, et siis ühise katuse alla uusimaid uudised jagama tulla. Taustaks iidsed ja natukene vähem iidsed tribal rütmid ja hõimutantsud, mis on kodeeritud sügavale kõigi liikmete DNA-sse. Ja kuigi enamik hõimuliikmeid on tuttavad, ilmub ka igakord juurde paar uut nägu, tuues nõnda endaga kaasa värsket verd ja tagades nõnda hõimu jätkumuse.

Artistidest soovitaks pilgu peale heita Spetsnazile, kelle paari aasta tagune Rockstarsi live oli ilmselt üks parimaid EBM livesid, mida siin riigis on nähtud. Ja loomulikult Tallinn Daggers, mis on ehe näide, et just kella 6 ajal öösel tekkinud ideedest kasvavad välja need kõikse paremad asjad.”

fs (melomaan ja kirjainimene)
“Miks mulle meeldib BMB festival? Ikka on hea, kui ägedaid bände siia tuuakse, kui ei ole vaja raha kulutada kusagile kaugele sõitmise peale (ehkki see on muidugi omal moel erutav), kui ei pea maksma öömaja eest välismaa raha ja kui peale kontserti saad oma koju koti peale. Tõsine muusikafänn oskab hinnata selliste festivalide korraldajaid, kes on hoidnud kokku sinu raha ja energiat ja toonud hunniku erinevaid esinejaid üheks õhtuks suisa siia.

Enne festivali ei julge ühtegi artisti teistest ettepoole tõsta, aga kindlasti tahan Container 90 kava algusest lõpuni kuulata. Pundid, kelle muusikas kohtuvad punk ja elektro, on mulle alati meeldinud. Ja tunduvad üldse olevat lahedad mehed – panevad kärakat ja laulavad elulistest asjadest. Põnev on selliste festivalide puhul ka see, et kunagi ei tea, milline bänd, kellest varem suurt midagi ei osanud arvata, tekitab huvi või hakkab koguni tõsiselt meeldima.”

Rene13 (radaseitse)
“Olen olnud BMB püsikülastaja viimased 10 aastat ja siiamaani võib rahule jääda. Suhteliselt lõbus on olnud nii lava kui baarileti lähedal, teravaid numbreid on pakkunud mõlemad asukohad. Tänavustest artistidest ootan kõige enam Rootsi muskelduot Container 90, mille vägevuse protsenti kirjeldab nime lõpus olev arv üsna tabavalt.”

Veel artikleid