Legend homme Tallinnas – Bob Dylan

Kirjutas ivo
03-06-2008

Homme, kolmapäeval, 4.juunil saabub oma Euroopa tuuriga Tallinnasse legendaarne Bob Dylan, kes on viimaks 67 aasta vanuses oma "lõputa tuuri" raames esimest korda ka Baltikumi jõudmas. Dylan jõuab Tallinnasse St. Peterburgist ning annab päev hiljem kontserti ka Vilniuses, mis saab ühtlasi olema ka tema naasmine oma suguvõsa juurte juurde. Dylani Euroopa tuur algas 26. mail Islandilt ning lõppeb 11. juulil Portugalis Lissabonis.

Pühapäeva õhtune kontsert Helsingis oli korraldaja Risto Juvoneni sõnul üks helgemaid ja elavamaid vanameistri kontserte Soomes üldse. Dylan oli laval viieliikmelise bändiga ning ligi kahe tunnise kontserti vältel tuli ettekandele lugusid läbi tema karjääri, 60-ndatest kuni viimase albumi "Modern Times" lugudeni – sealhulgas kõlasid Hartwall Areenal sellised lood nagu"Lay, Lady, Lay", "Tangled Up in Blue","It’s Alright, Ma (I’m Only Bleeding)" ja "Highway 61 Revisited". Kogu kontserti kandis Dylan ette püsti seistes elektriklaveri tagant – klahvidel, suupillil ja käredal häälel. Publiku suureks üllatuseks võttis Bob Dylan enne viimast lisalugu"Like a Rolling Stone" ette ka oma bändi tutvustada ning tegi seda soojalt ja huumoriga.

"Publiku käitumist oli Helsingis ilus jälgida", räägib Helen Sildna. "Enne kontserti oli põhiline jututeema koridorides millist lugu keegi õhtust ootab. Lood tunti saalis ära juba esimestest akordidest ning "Highway 61 Revisited" ajal lasti fännid ka lava ette. Dylani pöördumine publiku poole jutu ja naeratusega ning lõpulugu "Like a Rolling Stone" täitis saali eufooria ja liigutuspisaratega. Õhus oli siirast inimlikku soojust ja härdust ning 65. aastal kirjutatud maailmakuulsa rock-hümni sõnad omistasid 67-aastase Dylani poolt laulduna minu jaoks sel õhtul hoopis uue värvi. Nagu hüvastijätt, nagu leppimine. Kõlama jäi kujund Dylani igavesti kestvast kontsettuurist – "How does it feel, to be on your own, with no direction home, like a complete unknown, like a rolling stone?"

Bob Dylan annab oma esimese ja karta on, et ka viimase kontserti Eestis juba homme, kolmapäeval, 4.juunil Suurhallis. Suurhall avab uksed kell 18:00, show algab täpselt kell 19:30. Piletid kontserdile on veel müügil Piletilevi müügipunktides ja enne kontserdi algust kohapealt.

Dylani fenomeni võtavad ilmekalt kokku järgnevad mõtted:

Tõnis Mägi: "Paari lausega on pea võimatu Bob Dylani fenomenist rääkida. Mees, kes tõi pop-ja rokkmuusikasse SÕNUMI, võiks kõige lihtsamalt öelda. Be Bop a Lula ja Doobie, Doobie Doo aeg oli möödas. 60-ndate noorterahutused, Vietnami sõda, hipid – kõik see soodustas Moodsate Trubaduuride, Protestilauljate, Laulvate Poeetide tekkimist (ka Bulat Okud¸ava ja Vladimir Võssotski, näiteks). Robert Zimmerman aka Bob Dylan on laval endiselt VÕIMAS."
Jaak Johanson:"Olgem rõõmsad, et selline Shakespeare’i- ja Pu¨kini-mõõtu anne on saanud täispika elukaare teha ja et me tõesti oleme tunnistajaks väga tähenduslikule tegelasele ja et ta elab koos meiega ning meil on võimalus vaadata, kuidas ta oma lugusid räägib."
Paul-Eerik Rummo: "Muidugi oli oma põlvkonnakaaslase tegevust huvitav jälgida, kasvõi seda, kuidas ta ühendas mõnikord õige keeruliselt luulelise teksti, suhteliselt lihtsa viisi ja masside poole pöörduva päevakajalise lauliku esituslaadi. Poeetilist mitmemõttelist "sofistikeeritus" õppis ta teatavasti Dylan Thomaselt, kellelt nimegi laenas ja kelle vastu olen ka mina huvi tundnud. Ise hakkasin samal ajal liikuma proosalisema ja napima keele poole."
Hannes Varblane: "Dylan on oivaline näide loojast, kelle kohta John Keats on öelnud: "Kameeleon". Ta vahetab värvi, ta vahetab poolt, ent kõik see johtub üksnes ta sisemisest loojavabadusest. Lõppude lõpuks on Dylan ikkagi Jumal vaid iseendale, või täpsemalt öeldes, ta on pidevalt teel oma Jumala poole. Bob Dylan ei ole jumal, Bob Dylan on lihtsalt Bob Dylan. Biitleid me kuulame lõõgastuseks, Dylanit mõtlemiseks."
Bruce Springsteen: "Bob vabastas mõistuse nagu Elvis vabastas keha. Ta näitas meile, et vaatamata sellele, et muusika oma loomuselt on tantsuline, ei ole ta anti-intellektuaalne. Dylanil on visioon ja talent, mis lubab tal ühte laulu paigutada terve maailma."
Bill Clinton: "Dylan mõjutas minu põlvkonna inimesi tõenäoliselt rohkem kui mistahes teise loomingulise elukutse esindaja."

Vaadake ka teleklippi, kus sõna võtavad Jaak Johanson ja Riho Sibul:
http://www.youtube.com/watch?v=NeBQHjct_ps

Helsingi kontserti setlist (1.juuni 2008): "Leopard-Skin Pill-Box Hat", "Lay, Lady, Lay", "Rollin’ and Tumblin’", "Visions of Johanna", "Things Have Changed", "Tangled Up in Blue", "Simple Twist of Fate", "Watching the River Flow", "Every Grain of Sand", "It’s Alright, Ma (I’m Only Bleeding)", "Nettie Moore", "Highway 61 Revisited", "I Shall Be Released", "Summer Days", "Ballad Of A Thin Man", "Thunder on the Mountain", "Like a Rolling Stone".

Veel artikleid