Kuula: Taavi Tulev – Rand / Beach

Kirjutas Rada7.ee
Sildid
17-12-2015


Taavi Tulevi uus plaat "Rand" on järjeks 2014. aastal ilmunud loodushelialbumile "Kuku!”, mis sai ootamatult edukaks ning võitis mitu kujundusauhinda.

Plaat kannab kuulaja Lahemaa Rahvusparki Tsitre liivasele rannaribale.
On kottpime ja tuulevaikne öö. Kosta on vaid randa uhtuvaid laineid.
Taevas on tihedalt pilves, kuid aja möödudes pilved hajuvad ja nähtavale ilmub selge tähistaevas. Mere taha loojub suur oranž kuu…

Kestus 54:09. Illustratsioonid tegi Okeiko.

Tänud kuulamast! Kohtumiseni albumiesitlusel!

Helid loodusest kinni püüdnud Taavi Tulev rääkis plaadist veidi Jaakko-Priidik Hallasele.

Kuidas ja millal jõudsid loodushelide salvestamise juurde?

Töötasin kunagi projekteerijana ja nagu projekteerijatel kombeks, kuulasin kogu aeg klappidest muusikat. Vaikselt hakkasin tundma soovi mingisuguse vahelduse järgi muusikale. Ühel hetkel tekkis rahasumma, mis võimaldas hankida salvestusseadme. Puhas loodus on tegelikult väga nauditav ning sellise plaadi kuulamine nagu “Rand” suudab tekitada tunde, et saad välja meid kõikjal ümbritsevast inimeste komponeeritud keskkonnast. Hiljem kogusin raha juurde ning ostsin mikrofoni ja muud vajalikku tehnikat – nii see algas. See võis olla 2007. aasta lõpus.

Räägi natuke salvestamisprotsessist.

Eesmärgiks ei ole realism. Inimtekkelisest helireostusest ei pääse tänapäeval ka looduses. Kuigi Eestit peetakse metsariigiks, kehtib see nii ka siin. Salvestades väldin kõiki inimtegevusega seonduvaid helisid – liiklust (lennukid, raudteed, autoteed, mereliiklus) ja muud, nt trafode undamist, mis kostub päris kaugele või metsas kõlavaid inimhääli.

Masina hääl ei osutu alati sobimatuks. Näiteks üksik mootorpaat merel võib kõlada väga hästi, ning olen sedalaadi helisid ka kasutanud. Tavaliselt moodustub tehislik helifoon aga paljude masinate töö tulemusena, ning tulemuseks on heli, millel puudub detailsus. Albumi eesmärgiks on pakkuda lõõgastust, aga igasugune ühtlane undamine on väsitav. Lihtsalt looduses viibides ei pruugi seda märgata – kui silmad on lahti, kuulevad kõrvad vähem. Salvestades jääb aga kõik peale ning seetõttu on seda kõige parem teha öösel, kui inimesed magavad.

Millist tagasisidet oled eelmise albumi kohta kuulajatelt saanud?

Kuulen siiani inimestelt, et see on neil ainuke plaat mängijas või pidevalt luupimas. Võib-olla seetõttu, et laserplaadid on vähem levinud – kuigi arvan, et CD säilib nišiformaadina, nagu hetkel vinüül. Ehk ka seepärast, et panime suurt rõhku albumikujunduse täiendamisele läbi isetegevuse – nii tekib kuulajal plaadiga isiklikum suhe kui tavalistel plaatide puhul.

Mõni soovitus uue albumi kuulajale?

Soovitan kuulata “Randa” pigem kõlaritega. Kuna salvestus on tehtud hästi mere lähedal ning lained tulevad paremalt ja vasakult, on stereopilt oluline. Endale meeldib loodussalvestusi kuulata olukorras, kus ei tahagi midagi kuulata, vaid pigem puhata – soovitan teistelegi, see lõõgastab. Nagu õhk, on looduskeskkonnas heli puhtam.

Millega veel tegeled?

Tegelen jätkuvalt ka elektroonilise muusika loomisega. Järgmise aasta alguses ilmub vinüül. Samas loon helikeskkondi kõige erinevamateks eesmärkideks.
Foto võtteplatsilt.Foto võtteplatsilt.
Album on füüsilisel kujul müügil Rahva Raamatus, Apollos, Laseringis, Terminalis, biit.me, plaadipoes Raamatukoi Grammofonis ning aadressilt taavitulev.bandcamp.com, kus müügil ka digitaalne versioon. Muidugi võib otse ka Taavi endaga ühendust võtta: taavi (at) taavitulev (punkt) com

Plaadiesitlus toimub 20. detsembril kell 18:00 Kohvikus Sinilind.

PS: Veebruaris ilmub Taavil tema esimene 12".

Veel artikleid