Kõrvalepõige Soome – Musiikki & Media 2011

Kirjutas Ivo Kiviorg
12-11-2011

Ewert and The Two DragonsEwert and The Two DragonsFoto: Katri Kallio

Paar nädalat tagasi õnnestus külastada põhjanaabreid – Tamperes toimus Soome “Tallinn Music Week”, Musiikki & Media. Just Tamperes ja mitte Helsingis toimub see lihtsalt ajaloolistel põhjustel – paljud skene bossid on nimelt sealt pärit.

Soome muusikaringkond koguneb iga-aastaselt juba pikemat aega ning ilmselt aja jooksul on prioriteedid ja teemad muutunud. Kui meil on loomulikult põhiteemaks, kuidas murda välja ning, olgem ausad, kuidas üldse käituda, siis Musiikki & Media peamised teemad tundusid olevat pigem nö hetkeprobleemid. Näiteks praegusest rahastamispoliitikast, riigi ja muusika vahekorrast, juriidilistest küsimustest, muusikameedia olukorrast, aga ka väga konkreetselt mobiilirakendustest. Lisaks eeskujudeks ning kergemaks kuulamiseks vahele päris korralik hulk nö intervjuusid kuulsustega: Harvey Goldsmith, Artemyi Troitsky, Martin Mills, Christian Moustgaard.

Enamus paneelidest olid soomekeelsed. Inglise keeles oli alla poolte, neistki mitmed ainult kutsetega ning nende hulka lugesin ka juba eelnevalt nimetatud intervjuud, mille keelevalik ilmselt tulenes vaid külalisest. Ehk tuleneb see mõtlemisest, et kõigepealt tuleb kodus kõik korda teha, siis sujub ka külapeal? Igal juhul mõtlemiskoht ka siinsele skenele.

MetsatöllMetsatöllFoto: Matti Manner

See aasta oli erakordne ka seetõttu, et Eesti delegatsioon oli läbi aegade suurim. Samuti festivalil ülesastuvate Eesti artistide number – Metsatöll, Nevesis, Ewert and The Two Dragons ja Pastacas. Saada neli artisti mängima naabrite koduväljakule on igati kiiduväärt tulemus. Lisaks oli sel aastal valitud Netiraadio koos viie muusikavaldkonna IT-lahendusega Soomest, Islandilt ja Norrast festivali raames toimuva “Match Point – A Pitching Competition for Digital Music Start-ups” finaali. Tallinn 2011 ja Tallinn Music Weeki lipu all ning Helen Sildna eestvedamisel toimus ka eraldi “Eesti pidu”. Väike vastuvõtt kindlustamaks, et festivalil esinevad Eesti artistid ei jääks tähelepanuta ning hindamatu võimalus mugavalt kontakte luua, värskendada ja hoida. Helen on algatanud ka väga toreda traditsiooni – tunnustada kord aastas kedagi Soome tegijatest, kes on oluliselt kaasa aidanud meie muusika levikule või arengule. Sellel aastal sai auhinnaks soojad sõnad, valju aplausi ning praktilise korvikese Eesti nänniga Paulina Ahokas, Music Export Finland liider.

Paulina AhokasPaulina AhokasFoto: Musiikki & Media

Kuidas läks?

Mikk Targo (Netiraadio):
Tamperes olime finaalis (kokku 6 tööd). Kõik tööd oli erinevad ja väga lahedad. Ausalt öeldes oli kohtunikel väga keeruline otsust teha. Meie kahjuks ei võitnud. Asi ise aga oli ääretult põnev – Pitching – see käib nii, et aja peale (täpselt 3 minutit – kell käib) pead suutma selgitada, miks just sinu poolt pakutav on parim (esitlus seinal). Sellele järgneb kohtunike turmtuli, samuti täpselt 3 minutit – ja kogu lugu. Ülejäänud võistlejatega muidugi palju koostöö mõtteid jne. Väga karm ja vajalik kogemus!

Toomas Olljum (Ewert and The Two Dragons mänedžer):
Tamperes läks väga hästi. Fullsteam, kes suvest alates on draakonite kontsertagentuur Soomes, hakkab hoolitsema ka viimase albumi levi ja promo eest meie põhjanaabrite juures. Üks rahvusvaheline kontsertagentuur avaldas soovi alustada bändiga tööd USA-s, esimese sammuna sõidame aprillis 2012 New Yorki, kus korraldame kohalikele muusikategelastele
showcase-kontserdi ning lihtsalt sondeerime pinda. Ja põnevaid kohtumisi oli veel ja veel, mille tulemustest on veel vara rääkida. Fakt on see – draakonid olid juba enne oma ülesastumist üks enim kõneainet leidnud bänd.

Danel Pandre (Nevesis mänedžer):
Musiikki ja Media on ennekõike hulk taaskohtumisi koostööpartneritega ning paik uute tutvuste sõlmimiseks. Seminaridest olid kõige huvitavamad Aasia festivalituru ülevaade, muusika sünkroniseerimine filmidesse, mängudesse ja telesaadetesse ning Artjom Troitski intervjuu. Käesoleva aasta parimad kontserdielamused Lost in Music showcase festivalilt olid The Melvins, Murmansk, Ewert & the Two Dragons, Felix Zenger ja Nevesis. Nevesise kontserdile õnnestus bändi kuulama saada mitmed mainekad agendid, festivalikorraldajad ning plaadifirmade esindajad. Meeldejäävaks kujunes ka Eesti vastuvõtt delegaatidele, kus andis unustamatu kontserdi Pastacas.

Marko Atso (Metsatöll):
Kontsert oli ülihea publikuga, saime käima kohe esimese looga kogu rahva. Väljamüüdud live, paar head tutvust, mõned head siseringi infokillud tulevaks aastaks, kontserttegevuses. Hotelli jõudsin öösel kell 4, mis siis ,et ei joonud 🙂

Ramo Teder (Pastacas):
Saundtsekki, nagu üsna tihti ikka, ei saanud teha, muu oli kõik väga OK!

Veel artikleid