Klaxons: läbi pidutsemise maailmalõpuni ja sealt edasi

Kirjutas ivo
03-10-2008

Kuigi Klaxonsi järgi võeti kasutusele mõiste nu-rave ning just Klaxonsi psühhedeelsete neoonriiete ja helendavate pulgakestega pidudel käiv fänngrupp andis alust rääkida nu-rave’i generatsioonist ja moest, ei pruugi olla väga trendikas esmaspäevasele kontserdile helendavas kostüümis kohale tulla. Laulev bassimängija Jamie Reynolds ütleb intervjuus radaseitsmele, et kogu see nu-rave jutt oli alguses mõeldud naljana ning puhuti suureks meedia poolt.

“Me oleme alati tahtnud olla pop-bänd ja sellisena võib ka meid lahterdada. Ja ma usun, et esimese albumi edu arvestades võib meid lugeda päris suureks pop-bändiks. See on see, mis me oleme alati tahtnud ja sellised me nüüd ka oleme.” Kokkuvõttes – Klaxons – see on rõõmus popmuusika hoogsaks peoks.

Bändiliikmed isegi on teada-tuntud kui kõvad pidutsejad ning Jamie vastab vaid jaatades, kui ma mainin, et kahjuks on Eesti kontsert sel korral nädala alguses. Kuid kes teab, mida esmaspäevadki tuua võivad! Küsin, kas tihe pidutsemine mõjutas ka esimesel albumil “Myths of the Near Future” olevat muusikat? “Me tõesti käisime palju väljas peale pikka päeva prooviruumis, kuid ma ei usu, et see oleks nii oluline mõjutaja.”

Esimese plaadi sõnades aga peitub ka süngem toon – seal on mitmeid viiteid maagilistele ja lausa okultsetele teemadele (näiteks Aleister Crowley ütlemistele). Kuidas sellised tõsised teemad sobivad selliste kergete popmeloodiatega? Jamie seletab, et idee oli teha täielik fantaasiaplaat. “Lihtsalt, et lood ei oleks igapäevastel teemadel. Ma arvan, et popmuusikas ei ole sõnum väga oluline. Laulusõnad lihtsalt lähevad ühest kõrvast sisse ja teisest välja ja ei pea muretsema sisu pärast. Samas on kuulajatel võimalus avastada midagi uut läbi muusika ja nad saaksid edasi uurida kui neil huvi.” Ta nõustub, et see on tõesti natuke naljakas, kui inimesed laulavad kontserdil kaasa sõnu, mille tähendusest pole neil aimugi, kuid jällegi – kaasalaulmine on siiski lihtsalt kaasalaulmine ja põhiline eesmärk on nautida muusikat.

Vastupidi levivatele kuuldustele ei ole veel uue albumi nimi selgunud ning uue albumi läbiv teemagi hetkel puudub. “Meie jaoks peab kõigepealt valmis saama muusika ning alles seejärel sõnad,” ja lisab naerdes: “No eelmine album lõppes maailmalõpuga, seega peame ilmselt otsustama, mis juhtub järgmisena!” Viimased kuud ongi bänd tegelenud aktiivselt uue albumi salvestamisega, kuid tulemuste kohta jääb Jamie salapäraseks: “Me üritame lihtsalt võtta sama asja laiemalt. Arvan, et võib öelda, et tulemas on muretu ja ehk isegi kergemeelne pop-album.”

“Myths of the Near Future” tõi kaasa tormilise kuulsuse kasvu ning mitmeid auhindu alates Mercury’st kuni NME “parima albumi” ning “parima uue bändi” tiitlini. Sellise kiire kuulsusega aga kaasneb eriti terav tähelepanu ja suured ootused järgmiseks albumiks. Muusikapress on põnevil – kas Klaxons suudab uue plaadiga end tipus hoida. Jamie on aga rahulik: “Õnneks ei pea me plaati kiirustades välja andma ja me ei tunne end olulise surve all – kuid suure tõenäosusega võib seda oodata enne suve.”

Kõik need kaelasadanud auhinnad ei tulnud muidugi põhjuseta. Nad tulid ei kusagilt ja üllatasid väga paljusid oma tulevikkuvaatava albumiga. Võib öelda, et sellel oli kultuuriline ja muusikaline mõju, muutes Briti muusikapilti. Mõeldes sellele ja uuele albumile, mis on puudu praegu Inglismaal? “Tead, ma ei jälgi praegu väga tähelepanelikult toimuvat, aga üldjoontes tundub, et midagi ei ole väga puudu, sest kõik Inglise bändid tunduvad andvat just praegu plaate välja. Kõik suured tegijad, kes pole üle viie aasta midagi avaldanud – kõikidelt sellel aastal album või vähemalt lähiajal ilmumas.”

See uue plaadi salvestamise aegne tähelepanu puudumine aga ei tähenda, et Jamie üldiselt muusikas väga hästi ei orienteeruks. Ta töötas varem plaadipoes ning eriti just seetõttu teab ilmselt rohkem kui keskmine muusikasõber ja kuulab võrdlemisi laialdast valikut. Küsin, kuidas mõjutas selline töö muusikat? Kas see toob kõvasti uusi ideid või on seda raskem tulla välja uute ideedega, mõeldes pidevalt, et üks või teine asi on kuskil mujal juba kuidagi moodi tehtud? “Absoluutselt, viimane variant! Palju lihtsam on teada, mida mitte teha ja seetõttu ka paljud asjad meie muusikas on juhuslikult avastatud.”

Tallinnasse ja üldse siiakanti tuleb Klaxons esimest korda. Sellise otse tõusvas joones liikuva bändi õdus klubikontsert saab olema kindlasti tähelepanuväärne. Kohtume esmaspäeval, 6. oktoobril Club Hollywoodis!

Veel artikleid