Kevadekuulutaja Docpointil

Kirjutas tritse
21-01-2013

Inglise dokfilmide režissöör Sean McAllister on oma karjääri jooksul teinud suurepäraseid filme nii Iraagis (“Bagdadi Liberace”) kui Iisraelis (“Asunikud”), nii et teda võiks süüdistada teatud hädaohu-sõltuvuses. Seda enam, et tema uusim film “Tõrges mässaja” viib meid tema vahedusel Jeemenisse, kus toimusid sel hetkel väga plahvatuslikud sündmused – “Araabia kevade” raames paisus rahulolematus meeleavalduseks ja riigipöördeks. McAllisteri teejuhiks läbi segaduse on sealne markantne turismiettevõtja Kais, filmile nime andnud “tõrges mässaja”.
Filmi on võimalik näha festivali Docpoint Tallinn raames ka Kumu auditooriumis reedel kell 18.00. Selle puhul küsis Rada7 autorilt mõned küsimused.

Sean McAllisterSean McAllister
Kas sa sattusid Jeemeni sündmustesse juhuslikult, või plaanisid seda mingil moel ette?
Ma otsisin üht lugu Süürias ja kaks erinevat inimest sattusid mulle rääkima filmi peategelasest Kaisist. See juhtus kuus kuud enne seda, kui ma ta leidsin. Nad olid tema hotellis ööbinud ja väitsid Kaisi olevat üsna värvika kuju. Selleks hetkeks, kui ma ta üles leidsin, oli tema äri susse püsti ajamas ja revolutsioonilaine pühkis üle maa.

Kas sa tundsid filmides hirmu ka? Kohati läheb seal asi ikka üsna ärevaks…
Võtete edenedes muutusid olud hirmsamaks ja peagi oli kõik etteaimamatu ja ohtlik.

Mis sa Jeemeni mässudest arvad ja oled sa ka hiljem end olukorraga kursis hoidnud?
See oli midagi enamat kui mäss. Revolutsioon, mille tulemusena kukutati president.

Mis sai Kaisist pärast filmi?
Ta käis koos filmiga nii mõnelgi mainekal festivalil, aga äriline pool kodus kannatas ja ta naine jättis ta maha ning läks koos lastega oma vanemate juurde tagasi. Ta üritab just parasjagu oma naist tagasi võita, otsides endale mujalt tööd juurde.

Kas sa kirjeldaksid oma suhet Kaisiga? Tal tundub filmis olevat hea huumorimeel ja terane mõistus. Kuidas te omavahel läbi saite?
Ma otsin hoolikalt oma tegelastes neid omadusi, et mu lääne vaatajaskond nende maailma paremini tee leiaks. Ma püüan kindlasti leida oma tegelasteks ka selliseid inimesi, kellega võiks luua tõelise sõprussuhte ja Kaisiga on see igatahes õnnestunud!

Kas sul on selle filmi pärast mingite võimudega probleeme olnud?
Ei, seni veel õnneks mitte. Erilised tänud muidugi Kaisile, kellele tänu me saime filmida nii teda kui mässuga seotud sündmusi. Seni on tal ka kõik korras.

Kas “Tõrges mässaja” on see film, mida sa tegelikult Iraagis “Bagdadi Liberacega” teha tahtsid, kus alguses oli plaanis teha poliitilisem film, aga lõpptulemus oli toonilt palju kergem? Nüüd oli vist vastupidi?

Ma olen “Bagdadi Liberace” üle väga uhke ja ütleks pigem, et lootsin sellist filmi ka Jeemenis teha!

“Tõrges mässaja” on sellepärast hea film, et ta annab “Araabia kevade” sündmuste ulatusest parema pildi – mässulainesse oli segatud pea 20 riiki. Miks see kõik niimoodi korraga juhtus, mis sa arvad? Võiks ju spekuleerida, et seda kuidagi juhiti kuskilt…
Iseenesest ju võiks, aga ma pigem arvan, et tegemist on lihtsalt muutuste tuultega Samamoodi nagu juhtus Nõukogude liiduvabariikidega, kui need kukkuma hakkasid ja miski seda enam peatada ei suutnud. Inimesed saavad lõpuks oma 30 aastat kestnud hirmust üle ja leiavad üksteise julgusest inspiratsiooni. Keegi ei suuda ühest hetkest enam sellele piiri panna.

Mis sa arvad dokumentalistika hetkeseisust praeguses maailmas? Oled sa optimistlik või rahulolematu sellega, kuidas dokkidesse suhtutakse?
Ma arvan, et praegu tehakse suurepäraseid kinodokke nagu näiteks “5 katkist kaamerat” (film oli eelmise, 2012. aasta Docpoint programmis – toim.). Hea teledoki ajad on aga minu arvates ümber. Meil Inglismaal oli väga tugev teledoki traditsioon, aga nüüd on rõhk pigem kergel meelelahutusel ja reality-sarjadel. Ma enam telekat üldse ei vaata, vaid kuulan raadiot!

Su võrgulehekülg ütleb, et teed parasjagu filmi “töötavatest vaestest”. Tahad äkki pisut meid valgustada?
Mul on plaanis teha film Kreekas kriisisündmustest ja teine film Inglismaal. Mulle tundub, et Euroopat ootab ees uus peatükk – massilised vaeste hordid, mille sarnaseid polegi varem nähtud. Proovin teha lugu rasketest aegadest Eurooas, sest me oleme alati vaesust seostanud kaugemate paikadega ning ei näe seda enda nina all. Tundus värskendava ideena filmida “meid”, mitte “neid” vahelduseks, selle teemaga seoses.

Docpointi kava kohta leiab infotwww.docpoint.ee.
Docpoint Rada7-s: http://www.rada7.ee/yritus/67097/

Veel artikleid