Gee ja Öökülm. Duelli pole kavas, kerge pops küll

Kirjutas mr.nestor
05-07-2011

Kodumaine plaadifirma ja värskekõlalise eesti popmuusika edendaja, ühendus Eesti Pops toob sel kesksuvel esmakordselt publiku ette omanimelise festivali, mis tutvustab säravat valikut tõusvatest ja omanäolistest eesti artistidest. Enne popsilavale minekut püüdis mister Nestor kinni maineka Rakvere leibeli Lejal Genes’i niiditõmbaja Gee ja kelmika räpp-grupeeringu Öökülm liikmed Lordi ja Melkkeri. Vestlusalused teemad kõiguvad viineritest negatiivsel otsal kuni eesti räpi tulevikuni „eesti räpp ei ole surnud, ta veits tukastab ainult,“ positiivsel otsal.

Grillipalavik on käimas aga Rakveret viineripealinnaks nimetada pole vist õige coolim. Ja vist mitte ka punklaulupeo-pealinnaks. Kui aga tuleks panna kiir-riim Lejal Genesi kodukohale Rakverele, siis see oleks?
Gee: Viinerivabriku seostamine muusika tegemisega on minu arvates ikka täiesti teemast mööda. Ses mõttes on punk nagu asjakohasem, kuna pungile omaseid jooni võib leida ka Öökülma ja teiste Lejal Genesi artistide loomingus ja olemuses. Rakvere kohta on muidu palju riime "RLV Massive" palas, laenan sealt Stupid F riimi: "RLV Massive, kunagi ei passi, vaid laskemoona tassib ja tümmitab kõik sassi!". Lugu tasuta allalaetav siin.
Melkker: Mina langesin möödunud jaanipäeval korralikult šašlõksu ning punklaulupeol ei käinud. Rakveret viineripealinnaks nimetada ei soovi vist ükski rakverelane. Teeme Rakverest hoopis uue Eesti pealinna, a’la nagu Kanadas. Kes ütles, et riigi pealinn peaks rahvarohkeim linn olema? Vot siit selline mõtteaine. Aga riim Rakvere kohta oleks selline…milline? kahemilline, kuldne kants, grillime!
Lord: Rakvere on üks tore koht, kust tulevad mõtted on kõrge ja kauge lennuga. Niisiis… RAKVERE – jõuab kaugemale kui Tätte ja Matvere!

GeeGee

Väga mõnus, aga millised on tähed ja seisud Lejali ridades täna? Kuhu kursivad Gee ja Öökülma keeled ja meeled?
Gee: Lejali tähed on plahvatuseelses seisundis ja neist saab peagi kuulda, osaliselt ka Popsufesti setis. Loon ise juba mõnda aega muusikat maal, linnakärast ja keskustest eemal, samal ajal vabalt ringi liikudes. Uuem looming ongi seetõttu piiranguteta, loomulik, impulsiivne.
Melkker: Mul veel midagi plahvatama ei hakka, kuid planeedid hakkavad tasapisi reastuma. Järgmine aasta peaks küll veidike kõmistama, sest vaadates amburi mõju kaljukitsele, peaks roog maitsev tulema.
Lord: Öökülma kurssi on suhteliselt raske ennustada ka meil endil, kuna ilma inspiratsioonita või lihtsalt inertsist reeglina miskit välja ei punnita! Uus kraam on tulemas, tuleb ainult oodata.

Öökülma albumit "Head uudised" võib popsiskaalal pidada eelmise aasta parimaks hip-hop albumiks ja Gee lugu "Maan Dub" oli ka eelmise suve Eesti Popsi hitt nr. 1 – mis ja kes kõigutab ja erutab teid ennast tänases eesti muusikas?
Gee: Kiirkorras meenuvad kohe Bisweed, Késhava, Busta ja S.I.N’i koostöölood, Kusto tegemised, One Sense märk, Gnahwal, Bert On Beats läbilöögid ja paljud teised. Eestis tehakse ja väljastatakse hetkel palju head muusikat, mis erutab ka maailma mastaabis.
Melkker: Mul on tõesti väga kurb seda tõdeda, aga ma pole viimasel ajal väga uue muusikaga ennast kursis hoidnud. Meeldivaid helikatkeid olen kuulnud siit ja sealt, aga detailselt albumeid pole kuulanud ega lahti mõtestanud. Olen pigem tagasi pöördunud nii-öelda juurte juurde ja kuulan viimasel ajal mind nooruspõlves mõjutanud või lihtsalt läbi aegade lemmikuks olnud albumeid ja muusikat. Hiljuti näiteks kuulasin üle pika aja Onu Bellat. Klassika, klassika, klassika!
Lord: Alati, kui selline küsimus tuleb, siis mul alles hiljem, peale vastuse andmist, meenuvad kõik need head artistid, kelle oleks pidanud ära märkima… Hetkel meenuvad Bert On Beats’i ja Animal Drama albumid, ilmselt seetõttu, et nemad on ka popsul. Seda ka, et eesti räpp ei ole surnud, nagu paljud räägivad. Ta veits tukastab ainult.

LordLord

Kuidas üldse sünnib üks classic Gee ja Öökülma lugu, millised on teie võlumeetodid, trikid ja käivitajad? Mida võib teilt oodata Eesti Popsi laval?
Gee: Klassikalisemad ja toimivamad Gee lood on seni sündinud pingevabadel hetkedel, kui ümbritsev ei sega ega suuna. Tihti järgneb sellele palju tunde timmimist, et helipilt vastaks esialgsele hetkele ja annaks seda edasi. Popsulaval mängin omaloomingut ja Lejali märkide seniavaldamata lugusid, sekka ka muud põnevat eesti muusikat.
Melkker: Minu muusika sünnib põhiliselt kahel moel, kas niisama katsetades või siis juhituna kosmilistest jõududest. Mõnikord on selline tunne, et ma pean muusikat tegema. Sellistel juhtudel satuvad sõrmed nagu iseenesest õigetele klahvidele ja tekivad meelepärased kooskõlad. Samuti on kogu looming mõjutatud hetkeemotsioonidest. Need biidid, mis kunagi Lordile on antud, need ei kõla pärast vokaali järgi töödeldes üldse enam algupäraselt. Samuti tahan ma oma muusikasse võimalikult palju eri detaile põimida, et oleks ka pärast pikaaegset kuulamist avastamisrõõmu.
Lord: Öökülma lugude sõnad on valdavalt sündinud liikudes. Mitte et ma jooksu pealt kirjutaksin, aga reisides ma mõtlen. Ja enamasti sünnivad need väga pika aja jooksul. Üksikud mõtted kogunevad riimivihikusse, mis siis õigel hetkel üheks looks otsustan liita. Ma ei tea, kui paljud veel sõnadega nii hullult nusserdavad, aga mina olen perfektsionist.

MelkkerMelkker
Seda on kuulda. Nii, festivalil Eesti Pops, nagu väike nimevigurgi ütleb, on kokku kogutud värske valik just kodumaisest sõltumatust popist – keda ise kõige rohkem näha ihkate ja kellega kohtuda vihkate? Kuidas tundub teie lavalise duellipartneri Gorõ Lana uus plaat "Spektr"?
Gee: Gorõ Lana värsket plaati pole veel kuulnud, seetõttu ei oska duellist midagi arvata. Nende "Я всегда мечтал стать космонавтом" kõlab igatahes väga hästi ja sai ka Lejal’Nyte saates mänguaega. Popsufestil tahan näha kõiki artiste!
Melkker: Te olete vist ürituse nimega eksinud. Kui tegu on duelliga, siis peaks ürituse nimi olema Eesti Poks! Aga tõsiselt rääkides ihkan ma kõige rohkem näha sääsevaba festivali. Siis on kõik artistid ok. Hetkel ootan kõige enam Bert on Beatsi ja Gorõ Lanat. Tahan lihtsalt nende uut materjali lives
kuulata. Kellega kohtumist kõige enam vihkan..hmm…no kui need sääsed ikkagi seal on!
Lord: Kuigi ma vene keelt kahjuks ei mõista, on Gorõ Lana saund alati väga chillilt kõlanud ja laivis on nad ka tugevad. Võib-olla on asi just keele eripäras, aga minu arust edastavad nad seda "õiget vanakooli vaibi" ehtsamalt, kui eestikeelsed räpimehed. Duelli pole nendega kavas, äkki kerge
pops ainult.

Ok, ma veel korra ikka nende viinerite juurde tagasi – mis oleks teie lemmiksöök festivaliplatsil? Kas maitsemeel on sama globaalne kui teie helipalett?
Gee: Festivalisöögiks sobib teravas chillikastmes ja sobivates aiasaadustes keedetud kana riisiga. Ei koorma liigselt ja annab särtsu juurde. Jahuviinereid ei söö kodus ega soovi ka festivaliplatsil.
Melkker: Nagu juba vanarahvas ütles: „Head šašlõkki pole kunagi liiga palju!“ Festivalil ja tegelikult ka iga lpool mujal võib kõiksuguseid sööke teha ja tarbida. Peaasi, et oleks hästi tehtud. Nõretava taguotsaga pole just eriti meelepärane olla.
Lord: Šašlõkk! Ila hakkaski jooksma juba, lähen käin poes!

Kena, ajame mõned juhtmed teie jaoks kuumaks, grillige biiti!

Veel artikleid