Eläkeläiset – muusika elu õrnadeks hetkedeks

Kirjutas kodutööstus
21-03-2010

Issi, mis asi oli jenka? Selle elulise küsimuse vastuse otsingud jätkuvad humppa-pudeli põhjast veel praegugi. Küll aga õnnestus, neljapäeval Rock Cafes, Tallinn Music Weeki avakontserdil esineva Eläkeläisete muusikalise ja hingelise juhi, Onni Warise käest, saada vastus muuhulgas ka küsimusele, kust tuleb humppas peituv ürgne seksuaalne energia.

<!–more–>

Kui räägitakse legendaarsetest vahekõnedest, siis märgitakse tavaliselt alati ära ka Eläkeläisete surematud esimesed sõnad Wacken festivali publikule: „Heil, all you homo Hitlers“. Kuidas publik reageeris sellisele kontserdi avatervitusele?
Tegelikult ei juhtunud see mitte Wackenis, vaid 1997. aastal, meie esimese Saksa tuuri, esimesel kontserdil. Me rääkisime korraldajatega nn „hush-hush“ asjadest, milleks Saksamaal, nagu me kõik teame, on vuntsidega mees ja seksuaalsed vähemused. Eks halb maitse ole parem, kui mitte mingisugune maitse. Publikul, kaasa arvatud saalis viibival koeral, oli väga lõbus. Neli ohtralt viina joonud, vanadeks meesteks riietunud tüüpi, lõhkumas oma instrumente ja vägistamas nende lemmiklugusid mingis veidras keeles. Sellisest situatsioonist on ainult kaks võimalust eluga välja tulla – nutta või naerda, nemad valisid naermise… Tegelikult on olemas veel kaks viisi, mis teeb kokku neli – ründa või tagane. Nemad otsustasid jääda, seega on kokku vist isegi viis võimalust. Mis see küsimus oligi?

Kui Eläkeläiset tuuritasid 1997. aastal Saksamaal, siis mõnedel kontsertidel oli laval ainult üks originaal liige ja ülejäänud bänd koosnes asendusliikmetest, kelleks olid muu hulgas Johannes Tirkkonen (Emppo Lehmusoksa, mm. H.C.Andersen, Tanssiorkesteri Lossimies) ja Johannes Peura (Teho Majamäki, mm. H.C.Andersen, Tanssiorkesteri Lossimies, Ismo Alanko Teholla). Kas peaks olema reegel, et kui bändis on ainult üks originaal liige või pole neid üldse, siis ei tohiks bänd selle nime all kontserte anda?
Jep. See oli üks hullumeelne ja alkoholiküllane suvi, mille me õnneks või õnnetuseks üle elasime. Oli väike segadus kuupäevade ja puhkustega (näiteks ma ajasin segi juuni ja juuli) jne. Ning korraga leidsime end olukorras, kus me olime lubanud anda kontserte, kuid polnud muusikuid, kes esineksid. Tänapäeval on meil jah, reegel, et kui kõik liikmed kohal ei ole, siis me kontserte ei anna.

Eläkeläiset tuli Soome Eurovisiooni eelvoorus kolmandale kohale. Kust tuli idee konkursil osaleda? Ja kui spekuleerida, siis mis kohale te oleksite Oslos võinud tulla?
Soome rahvusringhääling võttis meiega ühendust ja uuris, kas me oleksime huvitatud Eurovisiooni lauluvõistlusel osalemisest ja me olime kohe nõus. Me andsime endast parima ja halvima ja käitusime nagu tavaliselt. Olime valjud, uhked, purjus ja ebatsiviliseeritud ning tulime kolmandale kohale. Meie osalemine põhjustas suure diskussiooni pressis ja Eurovisiooni foorumites, kuna mõned inimesed arvasid, et me hävitame Soome rahva ja kultuuri maine Euroopas ja Soomel keelatakse edaspidi Eurovisioonil osalemine. Ha-ha-ha. Spekuleerida või mitte spekuleerida, selles on küsimus – ma arvan, et me oleksime kogu võitluse võitnud ning Soomel oleks igaveseks Eurovisioonil osalemine keelatud. In Marco we trust!!!

Eläkeläiset on tuntud ka selle poolest, et lõhuvad regulaarselt laval klahvpille. Kui raske on leida asenduspille?
See muutub päev-päevalt üha raskemaks, kui aus olla. Hinnad on tõusnud taevasse, vähemalt siin, Ida – Soomes. Me tegeleme pideva otsimisega ning ostame üles iga süntesaatori, mille me leiame ja mille hind jääb alla 40 euro.

Viimane kord, kui Eläkeläiset Eestis esines, tungis lavale grupp noori mehi, kes kiskusid end alasti ja tantsisid mööda lava ringi. Kust tuleb see humppas leiduv ürgne seksuaalenergia, mis sunnib inimesi riideid seljast heitma ja alasti ringi tantsima?
Need olid need homod ansamblist Kotiteollisuus. Ma arvan, et see on Kristjani basstrummist tulev tugev ja pidev biit, mis pumpab üles hormoonid, sundides sind koheselt riideid seljast heitma või paarituma. Kahjuks tundub, et me tõmbame rohkem ligi koledaid mehi, kui ilusaid naisi. Rootsi bändidele võib selline asi ju meeldida, aga mitte meile.

Kas olite üllatunud, kui kuulsite, et on olemas Eläkeläiste kaverbändid?
Ei, oleme neid pingsalt oodanud. Palun võtke meiega ühendust, äkki me saame natukene ideid ja mõtteid vahetada.

Teie eelnevad kontserdid Eestis on sisaldanud peaaegu kõikide oma pillide puruks löömist, tohutu suuri jenka-rivisid ja alasti laval ringi tantsivaid mehi. Mida me võime oodata seekordselt esinemiselt?
Kõike eelpoolnimetatut. Miks me peaksime töötavat mudelit muutma? Miks parandama midagi, mis ei ole katki? Perfektisooni ei ole võimalik parandada.

Kui raske on saada nn humppa-lubasid kaverite tegemiseks? Kas see on aastatega lihtsamaks muutnud? Kas on artiste, keda te tahaksite kaverdada, kuid pole saanud luba?
Tänapäeval on lubade saamine muutunud naeruväärselt raskeks. Meil võttis aega kaks aastat ja ligemale 70 erinevat proovi, et saada piisavalt materjali meie eelmise albumi jaoks. Hetkel tegeleme ka just uue plaadi peale minevate lugude ja lüürika tõlgetele lubade saamisega ning veel on tublisti materjali puudu, enne kui albumi saaks avaldada. Alati on olemas ka tagauksevariant, mida me kasutasime oma „Humppaelämää“ albumi puhul, kus me kasutasime keelatud lüürikat ja kirjutasime juurde oma muusika. Me oleme lindistanud kaveri REM’i loost „Man on the moon“, aga me ei saa õigusi loo avaldamiseks. Sama probleem on ka Thin Lizzy looga „Cowboy song“. On hulk bände ja artiste, keda me tahaksime kaverdada, kuid kelle käest me ei saa selleks kunagi luba. See on tegelikult nende kaotus, kuna nad ei tea millest nad ilma jäävad.

Teie kodulehelt võib leida aardekaarte erinevates Euroopa osades asuvate peidikute juurde, kuhu on peidetud viina ja muid alkohoolseid tooteid, mida fännid võivad kaartide ja GPSi abil üles otsida. Kuid kas te ise olete kunagi saanud fännidelt kaarte, mis juhataksid salajase viinapeidiku juurde?
Ei. kuid see on hea idee. Peida oma viin ära ja saada meile kaart, me tuleme ja joome selle ära. Boozeaching!

Milliseid alkohoolseid jooke soovitaksite tarbimiseks noortele bändidele?
Kui sa oled lapsstaar, siis sa võiksid alustada Baileys’ega – see on kõige lähedasem emapiimale, hea kerge samm. Edaspidiseks soovitaks ma vodkat, džinni, õlut, punast ja valget veini, siidrit, Jägermeistrit, konjakit, brändit, viskit, samakat, grappat, ouzot, saket, Vana Tallinna, Limoncello di Caprit, rummi ja Carillot.

Mõned aastad tagasi tegite Porvinssirock festivalil kontserdi, mis kestis 25 tundi. Kuidas kontsert läks ja kas on tulevikus plaane teha midagi sarnast? Näiteks maailma lühim festivaliesinemine, mis koosneks ainult Napalm Deathi „You Suffer“ humppa-versioonist?
Konsa läks hästi vist. Me pidime esinemist ise telekast uuesti vaatama, kuna meil endil sellest igasugused mälestused puuduvad. Midagi sarnast küll hetkel plaanis pole. Maailma lühim festivaliesinemine? Encore võiks siis olla S.O.Di „Ballad of Jimi Hendrix“ või Frank Zappa „Dead Air“.

„Sekoilun Ytimessä“ DVD peal on segment nimega „Alkoholi Olümpia“. Millisel alkoholi olümpia alal on kõige suurem võimalus pääseda ka tavaolümpia kavva?
Loomulikult neil kõigil.

Veel artikleid