Eikellegitantsumaa printsess:

Kirjutas queennaive
19-04-2007

Mul on au kutsuda teid 23. aprillil Kanuti Gildi SAALI “Hypekale” vaatama ja kommenteerima enda tantsuetendust, mis on järelkaja minu sügisel toimunud debüüt etendusele “Alkus”, millest kahjuks kujunes hoopiski midagi Lõbbutaolist.

Nimelt juhtus etendusega selline kahetsusväärne lugu, et see kukkus mingisse Bermuda-taolisse kolmnurka. Peale esietendust ei ilmunud ühtegi rida meedias. Ai Sandra Z. on pist off.

Absoluutselt ei väida, et tegemist oleks olnud ¨edöövriga, ei vastupidi see oli pask. Ausalt. Aga fakt on see, et minuvanuseid koreograafe (samal tasemel koreograafe) saab Eestis vaevu ühe käe sõrmedel üles lugeda. Ja muide tegemist oli ka Kultuurkapitali projekti konkursi võitnud tööga, mis pidi Eesti kultuuripärandit looma ja edasi andma ja selle nõude täitsin ma küll 100%, aga keegi ju ei näinud…

Miks ei olnud kohal ühtegi ajakirjanikku, kes oleks hiljem minu läbikukkumist ära märkinud? Minutaolisi tegijaid siin mail rohkem ei ole. Olen see inimene kelle emaks ja isaks on Rene Nõmmik ja Tiina Ollesk (moderntantsu kuningas ja kuninganna, Fine 5 Tantsukool), kuid kelle kasvatas üles hoopiski Kaja Kann (Teine Tants, ZUGA). Olen nende inimeste poolt loodud – minu keha, liikumine kuulub Fine Five’le, kuid kui ei oleks tulnud Kaja ja öelnud: “Neiu, mõtle oma peaga!!” oleksin siiamaani stuudios mõnuga rihtinud neid samu tantsu kombinatsioone, AGA ma ei oleks mitte kunagi hakanud ise midagi tegema! Nii, et kaasaegses tantsus kuulub mulle Eikellegimaa ehk siis kogu oma teadliku elu olen elanud kahe tule vahel (kontseptualistid vs ” tantsurahvas”) huvitav, kas mulle on samas määratud jääma ka kahe silma vahele?

Ma tean kõik etendused ei ole märkimisväärsed, aga ma olen kindlalt veendunud, et nii hull see ka ei olnud. Ei mingit reaktsiooni. Ja kuna raha oli taga tean ka, et võtsin sellest viimast – tõin lavale kvaliteedi, mida enamus minuvanuseid endale just majanduslikel põhjustel lubada ei saa. Nii mõnigi asi läks halvasti eriti osas, mis puudutas tantsijate tervist ja vaimu, ei saanud ju osaleda tänase päeva tantsustaar Alissa ¦naider ja ka Laura Kvelstein ei olnud parimas vormis, kuid me saime hakkama ja mitte ainult.

Muide, ma ei õigusta ennast, milleks? Ja ka ei pea teie ennast õigustama, tean et põhjusi võib olla mitmeid, ega neid tantsukriitikuidki palju ole. Aga jah, kahetsusväärne lugu, neetud etendus juba algusest peale. Muidugi ei teinud ma seda selleks, et meeldida – tegin, sest tahtsin sest see on minu kirg ja seda ma oskan, see on minu elu. Ka laval oli minu elu, teiste inimeste esituses, minu tunded teiste sees!! Kui paljudel on seda ette näidata?! Teatris on ju tihtipeale kõik nii võlts. Tantsides aga on raske valetada. Minu läbikukkumine oli siiras. Nii ka minu tänane kibestumus, võttis ju selle kirja kirjutamine mul pea pool aastat aega. Karm.

Minu palve teile on mind enam mitte ignoreerida. Eestis on piisavalt palju umbluu kunstnikke, kes pidevalt nurgatagust mõttetust toodavad: “Niikuinii keegi ei näe, teen mis tahan”. Ei taha selliseks saada, ei taha olla vihane, ei taha olla üksi. Tahan näidata teile enda arenemist ja loomingut, muidu ma ju lavale ei roniks. Ärge toitke minu kibestumust!

Aitäh tähelepanu eest ning ma loodan, et te tulete kõik kohale, et näha, seda, mida mina sellest etendusest õppisin ja ehk isegi midagi õppida. (Seda enam, et tegemist on once-in-a-lifetime showga, kus ka ise lavale astun.) Teie kriitika on mulle vajalik, olge minu vastu karmid, sest alles siis hakkan mina pingutama ja vaeva nägema.Vigadest ju õpitakse, kuid selleks on vaja vigadele osutada, mitte ignoreerida.

Kui teid ei ole tunnistamas minu tänast läbikukkumist, siis minu homset läbilööki ei tule!

Lugupidamisega,
Sandra Z.

Kiirfakte:
Sandra Z. sünd 1983, õppinud Fine 5 Tantsukoolis 1994-2004, Dartington College of Arts, koreograafia 2005-2006 võitnud Koolitantsu 4x, esimene iseseisev töö loodud Uuele Tantsufestivalile aastal 2002.

Etendus “Alkus” esietendus 8.09 osades Risto Kübar (NO teater), L.Kvelstein, L-K. Mikkor, I.Krotova,L.Ilula.Muusika Kaur Gar¨nek, Sander Saarmets.

23.04 Kanuti Gildi SAAL, Hypekas, Sandra Z. “Cirque De Solitaire” + RENATE VALME + JANE RAIDMA + LIINA-KARINA MIKKOR + KRISTA KÖSTER

Kanuti Gildi SAAL

Veel artikleid