Diletantide Avangard – varjude mäng täiskuu kumas juba kuus aastat!

Kirjutas Rada7.ee
13-12-2010

Kohtume diletandikorraldaja Hannes Metsaga kelgumäel. Värske õhk, puhas lumi ja kõrge mägi on meie mõlema silmad särama pannud. Kelgusõit läbi DA ajaloo alaku, gravitatsiooni ja külma ilma eirates ning ikka ülesmäge!

Seleta, mida tähendab "Diletantide Avangard" neile, kes kuue aasta jooksul pole teie tegemistest mitte midagi kuulnud?
Diletantide Avangard on algajate avalöök, kus antakse võimalus kõige värskematel muusikutel näidata enda kunsti. Anname neile võimaluse esitada oma loomingut suuremale hulgale publikule. Loomulikult pole DA ainult algajatele vaid ka „vanadele ässadele“. Seekord on meil esinemas Peeter Oja isiklikult, kes laulab mammidest ja muust.

Esimest korda toimus DA aastal 2004. Meenuta esimest pidu!
Esimene DA toimus detsembris, 17. kuupäeval nagu ka seekord. Kultuuritehas Polymer oli just avatud, kuigi polnud aknaklaase, soojapuhureid ega elanikke majas. Jube külm oli, sest ei olnud kedagi, kes oleks ruume soojendanud. Esimesel peol oli üks lava ja esines umbes 8 bändi. See oli suht uus lähenemine tol ajal. Kõik tundus väga vägev, nagu välismaa tehasereividel.

Seljataga on üle 20-ne ürituse koos eridega. Kas ürituse korraldusprotsessis on aastatega midagi muutunud?
Kindlasti on! DA organiseerimine on kõvasti arenenud. Ürituseni on aega üle nädala ja me oleme peaaegu kõikide suuremate töödega valmis saanud. Viimastele päevadele pole enam suuri korralduslikke küsimusi jäetud. Tiim on suurenenud – ülesanded on jaotatud rohkemate inimeste peale.

Elu24 kuulutas, et esimene DA korraldati selleks, et saada Risto Piibe bändile esinemisvõimalus. Kas algne plaan oligi korraldada ainult üks üritus või unistasite ka suuremalt?
Risto on väga suurte plaanidega mees, tal on väga lennukad ideed. Ilmselt tekkis tal peale esimese ürituse õnnestumist idee, et ükskord korraldab ta kontserdi 10 000-le inimesele.

Üritusi külastab keskmiselt 600 inimest. Kas oled üllatunud, et Diletante on saatnud nii suur menu?
Esialgu olime küll üllatunud. Kuid nüüd on selline tunne, et mitte meie ei korralda Avangardi vaid Avangard korraldab meid. Peab sammu pidama Avangardiga! Inimestelt tuleb nii palju head vastukaja, et ei saa jätta korraldamata!

Mis sa arvad, miks selline underground-formaat müüb?
Ma ei tea, kas seda saab enam undergroundiks nimetada?! Polymer on mahajäetud tehasehoone ja siin ei ole mingit etiketti, kõik on lubatud. Siin on vabadus ja vabadus on see, mida iga inimene tahab.

Kes sind üritust korraldades inspireerivad?
Enamasti mind inspireerivad need ansamblid, kes esinema tulevad. Kogu korraldamine on väga kaasakiskuv tegevus.

Kas on keeruline üritusele esinema sebida kuulsaid artiste?
Tegelikult ei ole, Eesti on ju vana-hea-tuntud „konnatiik“. Igalt poolt on võimalik kontakte saada. Kui oled paljude muusikutega läbi käinud, siis keegi ikka teab kedagi jne.

Kas garaažibändid on palunud esinemisvõimalust oma iidolitega samal laval / üritusel?
Noored bändid, kes tahavad tulla esinema, saadavad mulle tihti e-maile ja see annab tõuke pidu edasi teha. Paljud noored on sissevõetud sellest asjast. Nad teavad, et DA-l on võimalus end näidata suuremale rahvahulgale ja nendega arvestatakse. Aga mitte kunagi ei ole palutud oma iidolitega ühel laval esineda.

Kuidas sünnivad ürituse humoorikad reklaamvideod?
Need on ühiskonnakriitilised videod. Tripime sõber Vootelega ringi ja kui näeme, et midagi on valesti, siis me pöörame selle naljaks. Me ei taha kedagi solvata vaid tobeduse üle pilada.

Milliste naljadega üllatab Diletantide Avangard 17.detsembril 2010?
Ma loodan, et artistid kes DA-l esinevad, suudavad inimesi humoorikalt üllatada. Ma ei tea kas nad otseselt nalja teevad, võib-olla on nende karakter lihtsalt naljakas?

Näiteks Oksmaa?
Ei, Oksmaa on kõige tõsisem artist üldse! Ma arvan, et Black Rokit on väga naljakas esineja. Samuti Post Uganda tüdrukud on väga koomilised tegelased. Plaanis on teha ka üks performance naljakate kostüümidega! Enamus nalju tekib spontaalselt ja käigupealt.

Milline on Diletantide tulevik?
Vootele rääkis oma tulevikuplaanidest nii – Polymeris võiks olla 25 lava ja igas ruumis esineks väga eripalgeline artist nii, et iga klähvija leiaks omale meelepärase tegevuse. Me ei taha selekteerida inimesi nagu presidendivastuvõtul, vaid kõik on oodatud. Loodame, et suudame inimesi, kes pole nii vabameelsed, veidi harida.

DA on hetkel täies hiilguses aga iga asi saab ükskord otsa. Mul on kahju järgnevat küsimust küsida aga kas sulle meeldiks rohkem, et Diletantide Avangard lõpetaks oma hiilgeajal või hääbuks vaikselt?
Ma arvan et DA leiab uue niši kuidas oma asja edasi ajada. Ma olen tihti mõelnud, kas Diletantide Avangard on õige nimi sellele sündmusele …

Ütleme, et üritust korraldatakse järgmised sada aastat sama nime all. Mingisugused muutused toimuvad aja jooksul tahes-tahtmata. Milline võiks olla Diletantide Avangardi tulevikuformaat?
Tulevikus võiks olla päris enda koht, kus konstanselt programmi arendada ja aeg-ajalt teha suuremaid kontserte. See võiks olla omaette baar või kontsertkoht, kuhu on koondatud see sama mõttemaailm, mis meil senini on olnud. Kultuuritehas Polymer on hetkel meie koostööpartner ja pole päris oma koht.

Lõpetuseks, milles peitub Diletantide Avangardi fenomen täna?
Fenomen peitub selles, et DA korraldajad on suva pässid, suva metsast, kel pole mingit OÜ-d, AS-i või MTÜ-d. Teeme seda nelja lavaga ja ei hoia mingit suunda – a la kindel rock või punk muusika. DA-le on kokku kuhjatud kõike, alates hip-hopist kuni 90date träänsini välja. Diletantide Avangard on nagu hilpharakas, mis kannab kõiki stiile koos. See on muusikaläbu, kus on kõik lubatud!

Seega kõik, kes vajavad vabadust, lennake 17.detsembril peale. Tulge suuskade, Soome kelgu või koerarakendiga. Avangardi duubel-juubel ootab teid!

Püssreporter Piudo

Veel artikleid