Mina korraldan: Ivar Forstadius, Into the Valley festival

12-06-2017 | kirjutas: Ivo Kiviorg


„Into the Valley” on house ja techno festival, mis kogus kaks aastat hoogu Rootsis, Dalhallas ning nüüd laiendab jõudsalt geograafilist haaret. Tulemas on „Into the Factory” festival, mis leiab aset Rootsis, Stora Vikas; „Into the Castle” festival, mis leiab aset Lõuna-Aafrika Vabariigis, Kaplinnas; „Into the Episode” klubituur, mis on juba käinud Oslos, Berliinis, Firenzes, Londonis, Roomas, Vilniuses, Helsingis, Zürichis, Malmös, Göteborgis, Offenbachis ja Napolis, juba kaks korda Antwerpis, Stockholmis, Moskvas ja Tallinnas ning väljakuulutatutest ootab ees taaskord Oslo, siis Pariis, Budapest ja Odessa.

Eesti technosõprade suureks rõõmuks on „Into the Valley” ise kolinud Dalhallast Rummule, sinnasamma endise veidi hirmuäratava vangla territooriumile tuhamägede juurde, kus nüüdseks on juba priske ports muusikavideosid filmitud, mida armastavad väga sukeldujad ning on ka niisama käidud oma erakordsuses paljude poolt uurimas – viimast näitab kasvõi üpris soliidne hulk pilte Instas märksõnaga #rummu või asukohana Rummu karjäär.

Üks korralik elektroonikafestival ei saa muidugi hakkama ilma spetsiaalsete visuaalartistideta, aga nagu moodsale festivalile kohane, on Rummul festivali põnevamaks tegemas ka teemakohased kunstnikud, fotograafiast tänavakunstini ja installatsioonideni. Samuti ei jää keegi nälga, on mõeldud nii kiiremini haaratavale kui peenemale gastronoomilisele kogemusele. Aga põhiline, muusikavalik, on teemas ikka nii tasemel, et tõesti avaldab muljet. Kokku on nimekirjas 69 esinejat ning märkimisväärseid nimesid on nii palju, et ei hakka siin eraldi kedagi välja tooma. Kõige lihtsamini haaratavama nimekirja esinejatest leiad mu meelest Rada7.ee kalendrikandest siit.

Vähem kui kuu enne kogu põneva uue festivali tiimi aru andma saada on arusaadavalt keerukas, aga kuna üks korraldajatest, Ivar Forstadius, oli parajasti Tallinnas, püüdsin ta kohvi kõrvale seletama, kuidas see nüüd nii läks, et sellise tasemega festival juuni viimasel nädalavahetusel just Eestis toimub. Enda kohta ütleb Ivar, et ta ise liitus tegelikult festivali tiimiga aasta tagasi: „Käisin esimesel kahel festivalil külastajana ning ausalt, olen tantsinud pea 20 aastat, kuid see oli selles kultuuris mu elu parim kogemus. Kui kuulsin, et ettevõtmine muutub rahvusvaheliseks, tundsin, et pean olema osa sellest, ükskõik, mida täpsemalt tehes. Kuna mul on vastav taust ja olen korraldanud üritusi juba mitmeid aastaid, siis olen nö senior producer – mul ei ole mingit spetsiifilist teemat, tegelen lepingutest ametivõimudega kuni üldise festivaliproduktsioonini.”

Sellest on küll tükk aega möödas, aga mulle meenus, et keskkoolis käies kuulis rootslastelt korduvalt küsimust, kas Eestis üldse elekter on? Seega alustaks sellest, et kust te leidsite selle enesekindluse, et just siin festival teha?

(Naerab pikalt ja küsib üle:) Kas elekter on? (Naerab veel natuke). Ei, no... Ma arvan, et viimase 10-15 aastaga on rootslased ikka tuttavaks saanud Eestiga ja meie jaoks, nagu paljude teistegi jaoks, paistab Eesti väga online, progressiivne, maailmaga ühendatud ning kaugeltki mitte midagi sellist, et keegi küsiks, kas seal ikka elekter on. Kindlasti mitte. Ma arvan, et rootslastele väga meeldivad Tallinn ja Eesti inimesed. Ma pean silmas, et nii palju on noorema generatsiooni hulgas toimumas. Ma võibolla muutun veidi poeetiliseks seda kirjeldades, aga sellise 20-35 vanusegrupi eestlased – maailmast huvitatud, reisivad palju, õpivad maailmas, toonud sämplimiskultuuri tagasi Eestisse, muutes seda ja omamoodi tehes... Ma arvan, et see kõik on väga dünaamiline ja seda mitte seetõttu, et teil on eriline DNA, aga riigi ja rahvastiku suuruse tõttu on muutustel lihtsam kiirelt toimuda. Seega, kui pakkuda midagi head, mis inimestele meeldib, siis see levib paljudeni. Ma arvan, et nii meile kui paljudele teistele tunduvad eestlased tulevikku vaatavad, väga pühendunud rahvusvahelistele tegemistele nagu näiteks Euroopa Liit ning eestlased on osa globaalsest kontekstist kultuuri, tehnoloogia, innovatsiooni või ettevõtluse mõttes. Kõik sellised asjad, mis meie kaasaegses elus inimesi ühendab.

Kuid enne, kui otsustasite Eestis festivali korraldada, millal viimati sattusid Tallinnasse, näiteks klubitama?

Ma tegelikult olen varem mõned eriüritused teinud koos Tallink-Siljaga, seega olen siin ikka varem olnud ja käinud ka klubides.

Seega olid varasemad kontaktid Eestis ja polnudki nii hirmus see mõte siin korraldada?

Polnud üldse hirmus! Aga tegelikult tuli kõige esmane ettepanek minna seda imelist kohta Rummul vaatama organisatsiooni teisest osast, Ulrikelt, kes baseerub Berliinis. Tal on palju sõpru ja erakordselt suur kontaktvõrgustik selles skenes. Kui hakkasime otsima kohti, mis võiks sobida selliseks festivaliks nagu me tahame teha, siis küsisime inimestelt lahedate kohtade pakkumisi ja Rummu tuli Ulrike sõprade kaudu. Seega see polnud tegelikult minu kogemusega seotud või kellegagi Rootsi meeskonnast, vaid läbi meie Saksamaa ühenduse. Esimest korda käisimegi seda kohta umbes aasta tagasi vaatamas, tõsisemalt uurimas ja rääkimas, kas oleks seal midagi võimalik korraldada ning peab ütlema, et ei läinud kaua aega otsustamiseks. Põhimõtteliselt koha peal otsustasime, et okei, siin peab midagi korraldama. Liiga palju sobivaid elemente – linnast väljas, seega sa ei sega linnaelu; see pole mingi 4-5 tunni sõit, see on vaid umbes 45 minutit sõita Tallinnast, seega see on võimalik ka neile, kes tahavad vaid päeva seal veeta või tahavad üldsegi Tallinnas hotellis ööbida... Põhimõtteliselt kõik – asukoht, olustik, loodus, maastik vanglaga, kivimurd, mägi, karjäär, mets – see on tõesti unikaalne kombinatsioon, ei ole nii, et selliseid on Euroopas veel kümme. Tõeliselt unikaalne kombinatsioon ning väga hea logistika – Tallinna lähedal, kus on äärmiselt tahtmist täis noor generatsioon peale kasvamas, kellest järjest rohkem otsib meile omast osa tantsumuusika kultuurist. Kõik see kokku liita, siis tundub seal korraldamine ülimalt loogiline ja nüüd see saabki toimuma.


Kas saaksid veidi ka tiimiliikmete tausta valgustada? Ma eeldan, et artistivalik on tugevalt meeskonnaga seotud.

See sõltub produktsiooni faasist, mingil ajal on meid umbes 5 kuni 10, kuid hetkel kui festival on lähenemas, on meid 20. ringis, erinevate rollidega grupis. Kõik jagavaid vihjeid ja soovitusi uute artistide kohta, sest kõik meist on selles muusikakultuuris sees, kuid muusikavaliku kureerimine on siiski peamiselt kahe inimese õlul. Ulrike Schoenfeld, kellest ka enne juttu oli, ja Mattias Hedlund, peakorraldaja, kes on ühtlasi ka festivalile alusepanija ning „Into the Valley” kontseptsiooni väljamõtleja. Mõlemad on vähemalt 15 aastat olnud skenes aktiivsed ning artistide üritustele organiseerimisega tegelenud. Nad on väga hea kontaktvõrgustikuga rahvusvahelises house ja techno peres – teavad tegijaid, managere ja artiste isiklikult, ei pea saatma sadu e-maile, et ühendust võtta, saavad helistada või kirjutada otse ning see võimaldab meil olla väga spetsiifilised ning samuti teeb kureerimise protsessi enda lihtsamaks. Nende kombineeritud kogemus ja kontaktid on aluseks meie kureerimisprotsessile ning neil on väga selge nägemus, kuidas festival peaks kõlama.

Aga mis sa arvad, kuidas elektroonilise muusika maailm muutunud on või mis seisus see on? Ma pean silmas, et sellest pole üldsegi nii palju aega möödas kui arvaks, kui tegime intervjuu ühe Eestis toimuva EDM festivali korraldajatega ning üks kaebustest, mis nad olid saanud, kõlas nii, et seal pole trance'i lava ja seepärast pole see ka õige elektroonilise muusika festival. Aega on mööda läinud ning nüüd on Pärnus Weekend festival, tõeline EDM peolaud ja paistab, et kvalifitseerub vabalt elektroonilise muusika festivaliks. Kas nüüd on õige aeg techno festivalideks, taaskord?

Kindlasti. EDM osa kultuurist on plahvatanud ning see on nii tugevalt integreeritud kaasaegsesse popkultuuri – on palju koostöid tänapäeva pop-artistidega EDM lugudes ning EDM produtsendid tegemas lugusid pop-staaridele. Need on väga tihedalt seotud ja hea osa on see, et mida rohkem inimestele tutvustada elektroonilist muusikat, seda rohkem neist jõuab ka põrandaalusemate valikuteni. Ma pean silmas, et võid näha tihtipeale EDMi inimeste muusikalise reisi alguses. Ma arvan, et nii on paljude jaoks olnud, kes nüüd on väga valivad muusika suhtes, väga spetsiifilised, mis neile meeldib või mitte. Paljude rootslaste jaoks on olnud näiteks Swedish House Mafia ülimalt oluline, aga paljud inimesed, kes vaid paar aastat tagasi kuulasid Swedish House Mafiat, ei kuula enam EDMi üldse, nad on justkui edasi liikunud. Ja ma arvan, et see on loomulik progress, et jätkad oma muusikalist reisi elus ja tahad leida midagi uut, mis võibolla suhestub rohkem sinu kui isikuga ning leiad selle kuskilt kitsamast vallast. Proovid leida mingit muusikalist väljendusviisi, mis sobitub paremini vanuse ja kogemusega. Muidugi on house'i ja techno underground skene alati olemas olnud, kuid käsikäes EDM kultuuri plahvatusega on ka underground skene kiiremini levinud üle maailma. Vaid paar aastat tagasi, kui küsisid inimeste käest, kuhu sa läheksid, kui tahad osa võtta heast house'i või technoüritusest, oli variantideks põhimõtteliselt vaid Berliin, Barcelona ja Ibiza. Aga nüüd võid minna Austraaliasse, võid minna Jaapanisse, ükskõik, mis riiki ja leiad eest underground house'i ja techno kogukonna. Ja see kultuur on justkui vundament, millele me oma festivali ehitame.

Ma vist nägin seda mingis koomiksivormis – oli mingi veteran-technomees, kes loetles, et techno tähendab vabadust, piiride puudumist jne ning jätkas kohe peale seda, mida kõik noored skenes valesti teevad. Käituvad valesti, riietuvad valesti, kõik hädad. Oled sellise asja otsa põrganud, on see kuidagi oluline või märgatav selles kultuuris? Kas on siis mingid kirjutamata reeglid, mida ilmtingimata tuleb jälgida? Meenub näiteks Berghain. Mis on teie festivali dresscode?

Tule nagu oled. Aga ma saan aru, kuhu sa sihid. Muidugi, kui kogukond kasvab, siis tekivad mingid elemendid või nähtused, mida hakatakse tugevalt selle kultuuriga seostama. Väljastpoolt vaatajale võib tunduda see välistav - kui tahad olla osa sellest kultuurist või kambast, siis pead järgima midagi, olgu see riietumisstiil või kuidas sa käitud või suhtled teiste inimestega. Aga ma ei usu, et keegi meie tiimist väga muretseks selle pärast, et underground skene oleks kuidagi liiga pealiskaudne või ettearvatav. Muidugi, nagu sa ütlesid, kui tahad minna Berghaini, pead olema riietatud musta, pead teadma DJ-sid, lisaks neid, kes kohta peavad ja seda ainult selleks, et sisse pääseda. Samas on võimalik totaalselt erinev kogemus, kus ei pea piletitki tasuma ja kedagi ei huvita, milline sa välja näed. Minu arvates on underground skene globaalses mõttes suurem kui kunagi varem ning selle skene sees on lihtsalt eri variatsioone.

Aga muusikast endast. Mis on uut ja põnevat technos? Ja kiusan veidi veel - ma olen lugenud intervjuusid teil esinevate artistidega, kellest nii mõnigi on poetanud lause stiilis „tundub justkui, et kõige suuremad/olulisemad technolood on juba tehtud”.

Ma ei tea, kes seda ütles, aga ma otsin pidevalt värsket muusikat ja mulle see nii ei tundu. Muidugi, kui vaadata tagasi 20. või 30. aastale house ja techno muusikas, on seal kindlasti sellised hümnistaatuses lood, millega kaasneb see tunne, et need muutsid midagi suuremalt, lõid uue žanri. Võibolla tõesti on mingi aja möödudes raskem produtseerida midagi, mis on oma olemuselt sootuks midagi teistsugust. Aga mu jaoks on just nüansid olulised ja ma arvan, et samamoodi on enamusega, kes käivad neil üritustel - nad otsivad just neid uusi elemente, mis neile helipildis meeldivad. Ma arvan ikkagi, et kultuur ja muusikaprodutseerimise maailm on suurem ja rikkam kui kunagi varem. On ka ülinoored inimesed, kes kasvavad seda kultuuri varakult teadvustades ja on oma varajastes 20ndates juba ülimalt kompetentsed kasutamaks seadmeid, sämplereid, arvuteid, programme jne. Seega ma ei näe sellist probleemi, ehkki mõned produtsendid ise võivad pikalt osa kultuurist olnuna midagi sellist öelda. Mul küll kuidagi igav pole hakanud, igapäevaselt leiab uuest kraamist inspiratsiooni. Ma arvan, et on suurepärane aeg elamiseks ja tantsumuusika kultuuri kogemiseks.

Teie Lõuna-Aafrika seiklus tundub samuti ülimalt eksootiline, kuidas te leidsite tee sinna?

Osalt tahtsime justkui deklareerida, et viime selle kontseptsiooni üle maailma. Lõuna-Aafrika valiku juures oli oluline osa see, et tahame päriselt kohal olla kuskil, kus meie üritus saab panustada ja võimendada kohalikku skene. Sama tegelikult ka Eestis.

See ei ole muidugi meie öelda, et meie üritus saab olema miskit moodi teetähiseks, ehkki me muidugi salaja seda loodame, et sellest tuleb sündmus, millele külastajad, tantsijad, DJ-d, produtsendid tagasi vaadates ütlevad, et see ikka oli väga oluline, et toimus selline asi ning sellest hakkasid uued asjad sündima.

Kaplinnas on meil loodetavasti võimalus teha sündmus, kus osa kultuurist tuleb mujalt maailma osadest. Lõuna-Aafrikas on neil oma house ja techno skene, aga rahvusvahelisi külalisi pole Kaplinnas või Johannesburgis liiga palju olnud. Me ei saa muidugi ühtegi täpset lubadust anda, kui palju me rahvast juurde toome, aga üks meie eesmärkidest on näidata Lõuna-Aafrika Vabariigi kultuuri ja kogukonda inimestele ja entusiastidele üle maailma. Loodetavasti inimesed lendavad ka üritusele Kaplinnas.

Lõuna-Aafrika üritus on ka muus mõttes erinev. Tavaliselt, kui me seletame inimestele, kuidas me toimumiskohti valime, siis me ütleme, et peame olema eemal suuremast linnast, eemal tsivilisatsioonist, et luua midagi unikaalset. Lõuna-Aafrika otsustasime teha aga linnafestivali. Täiesti vastupidine meie tavapärasele jutule. Põhjuseks on Lõuna-Aafrika Vabariigi üpris suur sotsiaalne ebavõrdsus – on palju neid, kel on palju raha ja on palju neid, kel pole raha. Me tahame kuidagi saavutada selle, et osavõtt oleks võimalik nii paljudele kui võimalik. Linnafestivali puhul jäävad kohalikele ära kulutused transpordile, majutusele ja muule sellisele.

Aga siiski, peamiselt loodame, et see aitab sealset kultuuri edendada. Nagu ütlesin, seal on juba väga tugev skene olemas, neid on õnnistatud võrratute dj-de ja produtsentidega. Kõige ilmselgem näide on muidugi Black Coffee, kes on peatselt Hï Ibizas peaesineja. Ma olen kindel, et Lõuna-Aafrika Vabariigil on ses mõttes ees põnevad ajad ning loodetavasti mängib meie festival väikest rolli võimendajana.


Igaks juhuks küsin üle, kas see saab olema ühekordne seiklus ja valite uued toimumiskohad järgmisel aastal?

Ei-ei. See on nüüd veidi igav, aga ma räägin seda ikkagi. Kõik, kes on olnud osalised mõne festivali planeerimises või korraldamises, teavad, et kui planeerid festivali, võid olla täiesti kindel, et kaotad raha esimesel aastal, enamasti esimesel ja teisel aastal, kolmandal aastal on lootust jõuda enam-vähem nulli, seega mingistki finantsmõttest võib rääkida alles neljandal või viiendal aastal. Me ei saaks seda teha, kui me ei seoks end Rummu ja Eestiga pikemaks ajaks. Loodame luua midagi nii tugevat ja head, hinnatut külaliste ja esinejate poolt. Samuti kohaliku Rummu elanikkonna seas peab see olema okei ja vastuvõetav. Muidugi tahame aja jooksul muuta natuke logistikat või festivaliplaani, aga see on ikka tõeliselt võrratu asukoht. Ma ei usu, et on võimalik leida midagi sarnast regioonis ning proovime hoida seda.

Ahjaa, alustasime just festivali ettevalmistustega seal ning nagu tead, see pinnas on väga kõva. Justkui kivist. Aga kui pealispinda traktoriga veidi kraapida, on see nagu liiv. See muutub väga pehmeks, täiesti teistsuguseks!

Kas on saladus, mis protsent pileteid on müüdud Eestis ja rahvusvaheliselt?

Kindlasti ei ole saladus, aga ma ei tea seda peast öelda. Meil on piletiostjaid 46-st riigist, kuid suuremad grupid on Tallinnast, Stockholmist, vist UK oli kolmas, siis Kesk-Euroopa ning seejärel ülejäänud maailm. Osad külastajad tulevad Jaapanist või Austraaliast, tõesti reisivad ümber maailma Rummule ja see on tõenäoliselt nende esimene kord seal olla. Kui nad just pole seal vangis olnud!

See rahvusvaheline haare põhineb kahel esimesel aastal, kui festival toimus Rootsis?

Jah, aga me tõesti ei näinud ette, et sel võiks olla selline ulatus, sest ka siis oli piletiostjaid 45.-50. riigist. See on kindlasti midagi enamat kui vaid kohalik sündmus. Korraldajana paistab see nii ilus ja just sellises filosoofilisemas vaates tundub käivat justkui käsikäes - Eesti noored järjest rohkem reisimas, õppimas ja töötamas välismaal, maailma kogemas ning see üritus toob justkui suure osa maailmast Tallinnasse ja Rummule. Väike Rummu! Ma arvan, et seal vist elab umbes 400 inimest? Pöörane.

Mis oli mahutavuse maksimum, mis te plaanisite?

Sel aastal on lagi 6000. Me arvame, et seda ala veidi teistmoodi planeerides võib mahutada veidi rohkem, aga samas on ka üks meie põhimõtteid festivali tehes, et tahame hoida seda formaadis, mida nimetatakse butiikfestival. See tähendab, et sihime umbes 4-5-6 tuhat inimest, absoluutse laena 8-9-10, kui väga piire suruda. Aga eesmärk ei ole kindlast teha areeni-formaadis üritust, ehkki see oleks suurepärane finantsmõttes! Seega on see muidugi paras võitlus, et rahalises mõttes otsad kokku saada, aga põhimõte on hoida see intiimsena, nagu perekond, õppida nende päevade jooksul üksteist tundma ja üksteise eest hoolitseda. Nii ka paljud kirjutasid peale eelmisi festivale - nad tundsid end osa sellest perest, kus inimesed on sõbralikud ja südamlikud. Seetõttu on ka erakordselt hea meel ja rahuldust pakkuv näha, et mõlema aasta kohta Rootsis polnud meil mingit vägivalda, väärkohtlemist, kaklemist, seksuaalset kuritarvitamist, mitte ühtegi vargust kahe aasta jooksul. Inimesed tunnevad, et nad pole anonüümsed, vaid osa millestki, mis neile meeldib ja nad ei taha seda kuidagi rikkuda.

Teil on mõned eestlased ka kambas korraldamas?

Muidugi. Ma arvan, et see oleks ilma võimatu. Mitte ainult keele pärast, keel on muidugi üks asi. Aga see ei ole ainult meie jaoks, see on osa protsessist, ehitada midagi juba eksisteeriva kogukonna abil. Inimesed, kes hoolivad klubikultuurist, muusikaprodutsendid, kunstnikud, disainerid, progressiivse mõtlemiskultuuriga inimesed – nad on ju loomulik osa. Vastasel juhul tunduks, et me lihtsalt tuleme ja läheme ning me ei taha sellist ajutise asja tunnet. Me tõesti tahame tunda, et meil on ühisosa kohalike tegijatega nii enne kui pärast festivali ning loodetavasti viib see festival uute ägedate ettevõtmisteni kohalikus skenes. Lisaks kohalikele tegijatele festivali esinejate nimekirjas oleme kaasanud ägedaid noori kunstnikke, kes on samuti osa festivalielamusest. Samuti kohalikku toidukultuuri – meil on valik parimaid tänavatoidu pakkujaid Tallinnast. Teeme ka gastronoomilise avalduse, sest me tõesti väärtustame seda, mis Tallinnas toimub – restoran NOA-d tead? Võrratu söök, täiesti tipptase võrreldes ükskõik millega maailmas. Nendega koostöös tuleb festivalile restoran, seega saad valida nii midagi kiiret ja lihtsat, kuid võimalus on ka näiteks viiekäiguliseks õhtusöögiks. Restoran tehakse muide ehitisele, mis on osaliselt vees, Rummu rannal.

Ligi pääseb vaid ujudes?

Saab ikka kuiva jalaga. Aga jah, see on ikka tõesti unikaalne toimumiskoht. On palju asju, mis tuleb lahendada – seal pole elektrit, joogivett ega kasvõi wifi võimekust, mistõttu tuleb kõik sinna kaasa võtta ja tekitada. Aga tasub kindlasti vaeva ära.


Uuri lisaks:
Festivali koduleht, pileti-, majutus ning programmiinfoga;
Sündmus @ Rada7.ee;
Sündmus @ FB.

Ivo Kiviorg
Ivo on olnud radaseitsme aegade algusest selle eestvedaja ja üks kirjutajatest. Aja jooksul teinud kaastööd pea kõikidesse kohalikesse päevalehtedesse ja hunnikusse ajakirjadesse ning olnud nõu ja jõuga abiks mitmete ürituste ja festivalide korraldamisel.

Vaata selle autori kõiki artikleid »

Rada7.ee
12-06-2017
kell 14:52

NB! Kuni 23. juunini piletid siit 20% soodsamad: http://ej.uz/IntoTheValley

ivo
13-06-2017
kell 09:25

No vat, isegi Rammstein tahtis seal omale videot: http://publik.delfi.ee/news/paevapilt/publiku-fotod-ja-video-eksklusiivsed-kaadrid-rammstein-filmis-rummu-karjaaris-uut-muusikavideot?id=78537613

Rada7.ee
13-06-2017
kell 10:18

Piletimäng!

https://www.rada7.ee/loos/175/Piletimang-Into-the-Valley-festival

ivo
17-07-2017
kell 22:36

Vahepeal järelhüüe ka korraldajatelt tuli, copypasten selle ka siia:

Into the Valley toimus kolmandat korda 29. juunist 1. juulini 2017 täiesti uues kohas – endise Rummu vangla territooriumil Eestis. Alles eelmisel nädalal lõppenud ürituse järel oleme südamest tänulikud kõigile, kes selle teoks tegid. Selle koha energia läks meile tõesti südamesse ja andis meile täiesti unustamatu kogemuse.

Nädalavahetusel võtsime iga päev vastu kuni 3500 inimest, kellest umbes 20% olid Eestist. Kuigi meil ilmaga ei vedanud, tantsisid inimesed päevad ja ööd läbi hoolimata pidevast vihmast ja tuulest. See oli korraldajatele ja osalejatele põhiliseks innustajaks.

Kokkuvõttes külastati Into the Valley’t Rootsist, Saksamaalt, Ühendkuningriigist, Prantsusmaalt, Itaaliast, Türgist, Venemaalt, Soomest ja veel umbes 45 riigist kogu maailmas.

Sellele festivalile kogunesid mitte üksnes kõik elektroonilise muusika tipud Jeff Millsist kuni Kerri Chandleri, Marcel Dettmanni, The Black Madonna, Ricardo Villalobose ja Nina Kravizini, vaid kohal olid ka maailma juhtivad meediaväljaanded nagu muu hulgas The Guardian, BBC, The Telegraph, Rolling Stones, Corriere della Sera, New York Times, Mixmag ja Le Nouvel Obs. Need meediaväljaanded avaldasid artikleid, milles tõstsid esile seda kohta Rummus ja selle lähedust Tallinnale, lisades Eesti butiikfestivalide maailmakaardile.

Resident Advisor avaldas rannastseeni video vaatega kaunile kivimurrule ja endise vangla veealusest arhitektuurist. See tõmbas muusikaentusiaste kogu maailmast selliste kõmuliste staaride nagu Kim Ann Foxman, Midland ja KiNK solisti Rachel Rowga esinemistele, pannes sellega Rummu kindlalt rahvusvahelisele muusikakaardile.

Paljud neist kirjeldasid kogu üritust avatu, sõbraliku, lihtsa ja kaasava kvaliteetse tehno- ja house-muusika kombinatsioonina. Kivimurrule, endise vangla hoonetele ja ümbruskonnale projitseeritud visuaalid lisasid kogu paigale mitmemõõtmelisust ja loomingulist tõlgendust.

Paljud osalejad tõstsid esile selle koha ainulaadsust ja sealset erilist õhkkonda. Näiteks kirjutas saksa DJ ja produtsent Answer Code Request oma kanalites: „Võimalik, et parim koht, kus ma olen kunagi esinenud. Aitäh, Into the Valley, et mind kutsusid! Suur tänu neile, kes tantsisid väsimatult vihmas – selline energia ajendabki mind pidevalt!”

Kahjuks ei läinud kõik kavakohaselt – laohoonestseeni viimasel heliproovil tuli laest tellis lahti. Olime seda kohta varem helitehnikutega kontrollinud ja teinud ka vibratsioonikatse ning seetõttu ei osanud me seda oodata. Pidasime oma külaliste ohutust kõige tähtsamaks ja seepärast otsustasime laohoonet mitte avada, vaid ehitasime selle kõrvale kupli, et saaksime festivalil endiselt nelja lava kasutada. Meie tehnikud töötasid ööpäev läbi, et ehitada see uus lava nii kiiresti kui võimalik. Seepärast tuli reedel kava muuta, kuid laupäev toimus uues „mikrokosmoses” väikeste kohandustega kavakohaselt.

Viimasel hetkel oli meil ka turvafirmaga lahkarvamusi, kuid kohaliku politsei ja omavalitsuse rohke abiga suutsime leida uue firma ARES Security, kes tegi suurepärast tööd. Meie teada ei toimunud mingeid kuritegusid.

Meie töörühm ja kõik võrratud vabatahtlikud tegid suurepärast tööd, ei vandunud millelegi alla ja olid alati igati innukad. Hoolimata ilmaprobleemidest ja raskustest uues kohas esimest korda festivali korraldamisega töötas kogu meie töörühm iga päev ööpäev läbi nende probleemide lahendamiseks, kuid nähes, kuidas külalised üritust nautisid ja lõbutsesid, oli see kindlasti kõiki neid jõupingutusi väärt.

widzhit
18-07-2017
kell 16:52

See oli vist kõige sõbralikuma publikuga festival, kus mina käinud olen. Turvafirma ja politsei olid rohkem ikka "igaks juhuks" kohal. Eriti meeldis, kuidas üks politsei-tädi, kuni tema kolleeg mägesid võimsa taskulambiga kontrollis, rannalava möllu oma moblaga filmis.
Palju toredaid ja sõbralikke inimesi, vapustavalt hea helisüsteem ning ohtralt väga head muusikat. Kindlasti läheks sellisele üritusele uuesti!

ivo
25-07-2017
kell 16:58

Official statement to all Into the Factory 2017 ticket buyers

Police strikes down on festival permit and forces cancellation of Into the Factory festival!

Dear Into the Factory ticket buyer

This is a truly beyond sad letter from Music Goes Further and the festival team.
Making dance events in Sweden has always been a struggle, battling with the police and other authorities eager to make our culture an example on the local war on drugs. All preparations for Into the Factory have had normal challenges, but mostly have been a constructive and progressive process, up until just a few days ago when police stated that they will veto against the festival permit. In their argumentation the police states that it will be impossible to produce a safe event. That people would die from drug overdose and from climbing and jumping of tall buildings on the festival area. They also stated that it would take an unreasonable number of police to secure a safe event. All in all, leaving us now with no option to proceed with the festival. This means Into the Factory 2017 will be cancelled.

This is by far the worst day in our more than 20 years as producers and as activists for our beloved culture. We are absolutely devastated and this will be sadly remembered as our last attempt ever to try and build a festival in our homeland Sweden.

What happens now?
To compensate you in this awful situation we offer all ticket buyers to Into the Factory 2017 new festival tickets for both Into the Castle 2018 in Cape Town and Into the Valley 2018 in Rummu. We will also offer replacement parties during the weekend, we’re working on this now. More information will be out asap.

Refund
Due to this late ruling by the police, the process for the festival production is already far gone. Meaning payments to artists and suppliers have already been made effective to a large extent. If you, instead of changing your ticket (as described above) want a refund for your ticket, then we will need you to be a little patient. We will always do everything in our power to honor your claim as soon as possible but to be realistic this will not be possible until closer to our upcoming events in 2018.

Again, words cannot express how sorry we are in this sad moment, this truly breaks our hearts. Despite all this we wish you all the best possible rest of the summer and we hope to return with some better news soon.

https://www.facebook.com/intothevalleyfestival/photos/a.1502705683339905.1073741828.1485892518354555/1922584941351975/?type=3

ivo
25-11-2017
kell 12:57

Into the Valley
21 hrs · Stockholm, Sweden ·

The struggle continues…!

It is with great pain in our hearts that we have to announce the cancellation of Into the Castle 2018 in Cape Town, South Africa. Music Goes Further, the company behind the festival, has been struggling to survive since Into the Factory in Sweden was shut down by the police only two weeks before the event was planned to take place in August 2017, and caused us a massive loss of over €400,000.

The relationship between dance culture and the police in Sweden is in a terrible state right now. Last year it was the police’s violent efforts at Into the Valley that scared the venue owners and the municipality from continuing to support the project and forced us to move. As the police again aggressively denied the permit for Into the Factory we had to raise our voice and we approached the Swedish Minister of Culture. The response has been less than satisfying but we will keep the debate alive, pushing for progress.

Our feeling is that this situation is both untenable and unacceptable. The Swedish war on drugs has transformed into a collective punishment of an entire culture, its audience, and its organisers.

These terrible events, paired with Into the Valley 2017 in Estonia losing more than €150,000 in its first year, caused the downturn to become terminal. The failure in Estonia was partly due to a lack of interest from the local crowd and also due to really bad weather. We were granted funds from Enterprise Estonia, funds that four months after the event still have not been paid. This money was supposed to pay both suppliers and artists to the festival.

Due to the ill-fated start of the overall initiative in 2017, Into the Castle 2018 in Cape Town will be postponed indefinitely. There are no words to express how sorry we are having to communicate these sad news. This is due to an acute liquidity shortage in our organization and the fact that we still owe money to artists from both our previous festivals.

2017 was an absolute nightmare for us, and still is. The initiative is on a total pause at the moment and we are working day and night trying to clean this situation up. If we do not make it, it will be the end of our brands, Into the Valley, Into the Factory and Into the Castle, and also for us as festival organizers. It would be beyond sad but we could just never imagine such a series of large setbacks striking us one after another.

With this said, the struggle continues and we will never give up. We will continue to fight and push forward and do absolutely everything we can to keep our vision and the initiative alive. But for now we need to be transparent and let you all know the current state of affairs. Our team is shattered and all the money invested in this start-up is gone. We need to take a big step back in order to be able to come back with new energy in 2018.

It is our goal to produce a festival in Europe during 2018, but at this point it is too early to plan for this or make any promises. We keep toiling and praying for things to start moving in the right direction.

Again, we are deeply sorry for how this has affected ticket buyers, artists, agents, partners and suppliers. We still hope you find it in your hearts to understand our situation.
We also want to seize this opportunity to thank Nina Kraviz, Adam Beyer, Mathew Johnson and Larry Heard among other artists who told us that they do not want any money from the cancellation in Sweden. We are beyond words in expressing our gratitude for such kindness, understanding and generosity. We hope that more artists will follow their example as this cancellation was really out of our hands. Doing so, and refraining the fee, would be vital and a huge help for us to get back on our feet.

We have been booking artists in our scene since 2000, altogether more than 1,000 Swedish and international artists. We have paid all the artists in full without exceptions for the last 17 years and we intend to keep on doing so. But with all the troubles and obstacles from this year, it is just going to take a little more time.

If you have festival tickets and flights booked for Cape Town, please email us at info@musicgoesfurther.com. Together with our local partners we will offer a program of music and dance experiences in Cape Town during the week the festival was supposed to take place.

If you are a ticket buyer and want a refund and have not yet emailed us about Into the Factory or Into the Castle, email refund@musicgoesfurther.com and we will pay you back during 2018. The exact date for the refund is still too soon to specify.

With all this said we hope you understand the complexity of our situation and want to support us going forward. We promise to never give up and to keep fighting for our amazing culture and the music that brings joy and hope to so many of us.

Thank you for reading and thank you for your support!
/MGF Team

https://www.facebook.com/intothevalleyfestival/posts/1973485389595263

Trash
25-11-2017
kell 17:03

Rootsis jah karm värk. Eestis lihtsam - võtad SMS laenu ja elu läheb edasi.

widzhit
28-11-2017
kell 17:10

We were granted funds from Enterprise Estonia, funds that four months after the event still have not been paid. This money was supposed to pay both suppliers and artists to the festival.

On selle kohta ka rohkem infi või ajavad jama?

ivo
28-11-2017
kell 18:17

Mul pole selle kohta mingit infi, aga see viimane postitus on mu meelest veidi koomiline. Jube kogenud sellid koos, aga näed, absoluutselt kõik läks viltu ja selles muidugi teised süüdi. Ise pole kunagi EAS toetusi saanud ega aruandlust täitma pidanud, aga see neli kuud kõlab kuulduste järgi igati tavapärane, sest seal ei käi nii, et laotakse sulle klots lauale ja siis vaatad, kuidas kasutad, vaid taotled, saad kinnituse ja pärast tige aruandlus, kus vaadatakse kõik veel eraldi ridahaaval üle, kas ikka oli abikõlbulik. Selle kadalipu läbimine väidetavalt ka osavamatel pool aastat vabalt võtta võib, seega ma ei näe siin muud üllatust, kui vaid see, et need megakogenud kolistavad järjekordses teadmatusest tulenevas ämbris.

FanAttic
29-11-2017
kell 23:41

Eks ta ole. Ivoga suht nõus selle ämbrite kolistamise koha pealt. Et siis ei tulnud selle peale, et uurida kui lihtsalt või kergelt raha saab või? Toetustega nagu ikka, vaadatakse üle jne.
See, et asi Eestisse toodi oli muidugi kergelt hullumeelne ja kohe esimese korraga 150K kahjumit, eks see jääb ka viimaseks korraks, kui taastuvad. Seda, et kohapealt kriitilist massi võtta ei olnud, oli siis selleks vaja fest korraldada või :). Ja teada on, et Eestisse on ikka ülisitt Euroopast tulla, sest mingeid otselende ju tegelt ei ole. Logistiliselt võttes oleks Riia palju mõistlikum olnud. Aga vb olla arvasid, et rootslased veavad ennast laevadega kohale. Ja see ilm Eestis ka eksju, sel ajal. Täielik loterii.

widzhit
21-06-2018
kell 13:38

"After being forced to cancel events in Sweden and South Africa in 2017 and 2018, a revamped team has confirmed the new three-day festival at the 1000-year-old Sohail Castle in Fuengirola. The schedule dates are September 28th through 30th."

widzhit
21-06-2018
kell 13:38

Link ka ikka:

Into The Valley back with new 2018 festival in southern Spain

FanAttic
29-06-2018
kell 10:50

Ehh, septembri lõpp Hispaanias??? Juulis ja augustis on Hispaanias nii palju festivale, et septembriks on kõigil juba raha otsas. Ja kui see ei kulu festivalide peale, siis kulub see puhkuse peale, sest august on puhkusekuu. Amelie Lensi pärast võiks tegelt kohale minna. A Summer Storyl oli FANTASTILINE!!! Hoolimata sellest, et ta oli topitud EDMi staaride vahele.

https://www.youtube.com/watch?v=yNMBpJAcODw