20-09-2019 Tummfilm „People on Sunday“ + Sheep Got Waxedi (LT)

Kes:
Sheep Got Waxedi (LT)
Kus:
Tartu Ülikooli kirik, Tartu
Millal:
20-09-2019
Lisainfo:
Tummfilmiõhtu kohta leiab lisainfot Tartu Elektriteatri kodulehelt: https://elektriteater.ee/filmid/inimesed-puhapaeval/.
Kes tulevad?
Mõtlevad (1):
punkarkata
Lisas: Rada7.ee 05-08-2019 kell 14:53
Rada7.ee
05-08-2019
kell 14:55

Elektriteater näitab tummfilmi „People on Sunday“ elava muusikaga Sheep Got Waxedi (LT) esituses

Foto: Rytis Šeškaitis
Tartu Elektriteater näitab 20. septembril oma kodusaalis Tartu Ülikooli kirikus filmi „People on Sunday“, mida saadab elava muusikaga Leedu post-jazz trio Sheep Got Waxed.

Aastaid enne suurteks Hollywoodi tegijateks saamist tegi kamp noori saksa filmitegijaid – nende hulgas tulevased film noir’i meistrid Robert Siodmak ja Edgar Georg Ulmer ning tulevased Oscari võitjad Billy Wilder ja Fred Zinnemann – 1930. aastal koostööprojekti “Inimesed pühapäeval”.

Tummfilmi alguspunktiks oli küsimus: mida teevad tavalised noored inimesed ühel kaunil pühapäeval? Vastus oli lihtne ja äravahetamiseni sarnane tänapäevaga: nad flirdivad, mõnulevad ja naudivad oma vaba aega. Nii valitigi 1929. aasta suvel kaks noort meest ja kolm noort naist esindama noorsugu, kellega veeta üks helge nädalalõpp.

Lisaks tolleaegse noorsoo tundmaõppimisele annab see elurõõmu täis päiksepaisteline film haruldase võimaluse heita pilk sõdadevahelise Weimari ajastu Berliini tänavatele, selle ainulaadsele arhitektuurile ja linnamelule. “Inimesed pühapäeval” valmis vahetult enne natsionaalsotsialistlikku mõju ning Saksa filmitööstuse ülevõtmist Joseph Goebbelsi propagandaministeeriumi poolt. Filmi võib vaadelda ka kui ajakapslit, mille abil heita pilk Euroopa ühele tähtsamale suurlinnale 1920ndate aastate lõpus. II maailmasõja jooksul hävis üle 30% Berliini keskusest, muutes seeläbi pöördumatult Berliini ja saksa rahva nägu.

Üritusega jätkab Tartu Elektriteatri iga-aastast traditsiooni linastada tummfilmi koos saalis mängiva elava muusikaga ja tuua seekaudu publikuni tummfilme sarnasel viisil, nagu noid linastati 20. sajandi I pooles. Tänavuse tummfilmiõhtu muusikalise poole eest seisab üks Leedu nüüdis-jazz’i esinimedest, trio Sheep Got Waxed, mille instrumentaalne helikeel sobitub suurepäraselt filmi „People on Sunday“ otsingulise ja eksperimenteeriva vaimuga.