Kuula: Meisterjaan - "Tüdrukud, elekter ja tuul"

25-04-2019 kuni 28-04-2019 Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival - HÕFF

Kes:
Kus:
Haapsalu kultuurikeskus, Haapsalu
Millal:
25-04-2019
Lõpp:
28-04-2019
Lisainfo:
25. – 28.04. Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival (HÕFF)
Baltimaade suurim žanrifilmide festival, mis toob teieni viimaste aastate parimad, julgemad ja originaalsemad filmid. Põnevad eriüritused ja mudapealinna parimad peod!
Kes tulevad?
Kes käis (1):
Müran
Kes mõtles minna (3):
kurjajuur, evertp, Said
Lisas: pimedu11 14-01-2019 kell 13:16
pimedu11
14-01-2019
kell 13:17

www.hoff.ee

Rada7.ee
15-02-2019
kell 13:13

HÕFF toob ekraanile Eesti esimese natsizombifilmi


Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival esilinastab Eesti esimest natsizombifilmi „Reich of the Dead”.

Ligemale 30-minutilises lühimängufilmis võitlevad kaheksa eriülesandega eliitsõdurit II maailmasõja ajal natside välja töötatud ja 70 aastat hiljem ootamatult valla pääsenud viirusega, mille eesmärk on äratada ellu sõjas hukkunud saksa sõdurid ja luua neist elavate surnute superarmee.

„Lubame Eesti esimest B-kategooria exploitation-zombifilmi ja loodetavasti ka naeru,” ütles filmi režissöör ja stsenarist Julius Kits, kes koos kaasstsenaristi ja produtsendi Harly Kirspuuga on tuntud Imelike Filmide Festivali ehk IFFi korraldajana.

Nulleelarveline linateos on valminud õhinapõhiselt peamiselt sõprade ja tuttavate abiga.

Filmi operaator ja monteerija on Sofja Zdanova, kaasmonteerija ja efektimeister Jamlar Väin, kunstnik, grimeerija ja kaasprodutsent Eret Kuusk. Kasutatud on Eesti black metal-ansambli Süngehel muusikat. Filmi on tootnud mittetulundusühing Võõras Mure.

HÕFFi juhi Helmut Jänese sõnul on festivali üks eesmärke arendada siinset žanrifilmikultuuri. „Loodetavasti on meilgi selles oma osa, et Eestis on õudusfilme üha enam tegema hakatud,” ütles ta.

Festival on tänavu välja kuulutanud ka minutipikkuste õudusfilmide võistluse, mille võitja saab Sony telefoni. Konkursi kohta vaata lähemalt http://www.2019.hoff.ee/est/zombiminut.

Natsizombifilm on õudusfilmi alažanr, milles natsidest sõdureid kujutatakse elavate surnutena, sageli õuduskomöödia võtmes. Siia kuuluvad näiteks viimati ka meie ekraanidel linastunud „Operatsioon Overlord” või „Surnud lumi”, mis kogus 2009. aastal kodumaal Norras 140 000 vaatajat, olles üks aasta populaarsemaid linateoseid.

kurjajuur
15-02-2019
kell 14:57

B-film natuke palju pakutud?

Rada7.ee
28-02-2019
kell 20:34

HÕFF kummardab Vene ulmeanimatsiooni meistri ees

"Kontakt", hipist kunstnik püüab leida ühist keelt maavälise tsivilisatsiooniga."Kontakt", hipist kunstnik püüab leida ühist keelt maavälise tsivilisatsiooniga.
Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival tutvustab esimest korda Eestis põhjalikumalt Vene teaduslik-fantastiliste animafilmide režissööri Vladimir Tarassovi loomingut.

Tänavu 80-aastaseks saanud vanameistri käe all valmis 1970.–1980. aastatel hulk linateoseid, mis käsitlesid kosmoseteema kaudu inimese hingeelulisi küsimusi, ühise keele leidmist, inimeseks olemist kõige laiemas mõttes. Tema filmist „Tagasitulek” pärit lause „Ärgake, kosmonaut!” on üks tuntumaid filmitsitaate, mida kasutatakse siiani kõige erinevamates mõtteseostes. Film „Kontakt” sai aga nõnda populaarseks, et selle muusikalist tunnusviisi – Nino Rota kirjutatud „Ristiisa” meloodiat – hakati 1980ndatel Leningradis kasutama diskoõhtutel: kui noormees tahtis tütarlapsega tutvuda, vilistas ta seda ja kui neiu oli nõus, vilistas ta vastu.

„Kontakti” peetakse siiani autori visiitkaardiks – see „Kollase allveelaeva” mõjuline psühhedeelne linateos, mis jutustab huumoriprisma kaudu kohtumisest maavälise tsivilisatsiooniga, võitis 1979. aastal mitu auhinda, sh Trieste teaduslik-fantastiliste filmide festivalil.

"Tagasitulek", kogu maailm üritab äratada kosmoses uinunud kosmonauti."Tagasitulek", kogu maailm üritab äratada kosmoses uinunud kosmonauti.
Tarassov ise on nimetanud teadusulmet õhuaknaks, mille kaudu sai ennast realiseerida vabamalt ja julgemalt kui teistes žanrites, animatsiooni aga inimkonna esperantoks. Mitmel puhul on ta esile tõstnud ka Eesti animatsiooni, nimeliselt Rein Raamatut ja Priit Pärna.

Ulmeekspert Jüri Kallase sõnul oli Tarassov kõige järjekindlamaid ulme viljelejaid nõukogude animatsioonis. „Tema filme «Kontakt» ja «Mäekuru» näidatakse Venemaa suurtes telekanalites tänaseni keskeltläbi kaks korda aastas. Uuemal ajal on Tarassov tegutsenud peamiselt õppejõuna Venemaal, kuid ka Iraanis ja Indias, viimases võib teda lugeda suisa kohaliku animatsiooni üheks rajajaks,” ütles ta.

Haapsalus jõuab ekraanile neli Tarassovi filmi: “Marss edasi, aeg!” (1977), „Kontakt” (1978), „Tagasitulek” (1980), ja „Mäekuru” (1988), mis kõik kuuluvad tema tuntumate sekka. Võimalik, et festivali külastab ka eakas maestro ise.

Rada7.ee
11-03-2019
kell 21:35

HÕFF toob ekraanile Vene psühhopaadi

 Tervist, Asja! Foto: kaader filmist Tervist, Asja! Foto: kaader filmist
See on venelaste vastus „Ameerika psühhole” – veel pöörasem, veel halastamatum ja veel... naljakam. „Vene psühho” – Eestis esimest ja viimast korda Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali kavas.

Grigori Konstantinopolski kirjutatud ja lavastatud satiirilisest thriller´ist, mis originaalis kannab pealkirja „Russki bes”, on Venemaal palju räägitud. Seda on nimetatud tänapäeva Vene ühiskonna süngeks eksistentsiaalseks satiiriks, mustaks komöödiaks sellest, kuidas Vene elus pole vaatamata riigi reformimisele ja võimu propageeritud patriotismile, õigeusule ja venelikele väärtustele midagi muutunud: ikka mõeldakse üht, räägitakse teist ja tehakse kolmandat.

„Kõige hullumeelsem, armutum ja vaieldavam viimase aja film, mis väldib kõiki võimalikke šabloone,” nagu kuulutas sõltumatu telekanal Dožd.

Svjatoslav Ivanov on kunstnik, kes armastab Asjat. Asja isa on pankur. Svjatoslav otsustab avada restorani, et raha teenida ja garanteerida Asjale harjumuspärane elustandard. Paraku seisab noore kangelase ees hulk takistavaid asjaolusid, mille ta otsustab kuulutada sõja.

Populaarkultuurilistest ja vene klassikalise kirjanduse tsitaatidest kubiseva ekstsentrilise linateose peaosas on üks Vene noorema põlvkonna hinnatumaid näitlejaid Ivan Makarevitš, laulja Andrei Makarevitši poeg. Võimalik on näitleja saabumine ka Haapsallu.

Veidi üle 100 000 euro maksma läinud film valmis ilma riikliku toetuseta, osaliselt ühisrahastuse abiga. Paljud nimekad näitlejad mängisid tasuta – Grigori Konstantinopolski maine pärast, millele pani aluse kriminaalkomöödia „Kaheksa ja pool dollarit”. Venemaal on see ligemale 20 aastat tagasi valminud film kultusteose staatuses, võttes huligaansel viisil kokku pöördelised 1990. aastad Vene elus.

Viimasel Venemaa rahvuslikul filmifestivalil Kinotavr võitis „Vene psühho” parima režissööri auhinna. Sealses kinolevis on see tiirelnud alles poolteist kuud.

Rada7.ee
15-03-2019
kell 15:00

HÕFF toob Eestisse maailmas furoori tekitanud õuduskomöödia


Seda on nimetanud 2018. aasta suurimaks üllatajaks. Stampides kinni zombifilmide päästjaks. Ideaalne Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali lõpetuseks.

Jaapanlase Shinichiro Ueda õuduskomöödia „Las kaamera käib – zombid!” (jaapani keeles „Kamera o Tomeru na!”, inglise keeles „One Cut of the Dead”) pakub seda, mida pole suudetud pärast „Shaun of the Deadi” – värskendust zombikomöödiate kuhtunud žanri.

Sisu – mahajäetud tehases vändatava mikroeelarvelise zombifilmi võtteid segavad päris zombid – kõlab nagu järjekordne stamp, aga pole seda teps mitte. 37 minutit pika kaadriga algav linateos muudab mitmel korral leidlikult suunda ja pöörab lõpuks kõik pea peale, tekitades harvanähtavalt hea tuju.

Mida veel öelda? Film on võitnud auhindu ligemale 30 festivalil. Valmis õppetööna. Üles võetud kaheksa päevaga. Mängivad amatöörnäitlejad. Eelarve 27 000 dollarit ehk 24 000 eurot. Reklaamieelarve null. Kinolevi alustas kahel ekraanil. Lõpuks kogus 27 miljonit dollarit kassatulu ainuüksi Jaapanis – tuhat korda rohkem kui eelarve.

„Juba praegu võib öelda, et sellest saab kultusteos, mis tõestab, et zombifilmid elavad kõigele vaatamata edasi,” ütles HÕFFi juht Helmut Jänes.Kokku jõuab Haapsalus ekraanile kolm Jaapani filmi, kaks neist friigiprogrammis. Macoto Tezka muusikaline komöödia „Legend bändist nimega Stardust Brothers” (jaapani keeles „Hoshikuzu kyôdai no densetsu”, inglise keeles „The Legend of the Stardust Brothers”) on 1985. aastal valminud kultusfilmi taastatud versioon – linateos, mis alles nüüd jõuab rahvusvahelise publiku ette. „Paradiisi fantoomist” ja „Rocky Horror Picture Show´st” inspireeritud pöörane lugu kahest keskpärasest muusikust, kellest vormitakse ühe nädalaga kaksikutest superstaarid, keerab mõnuga vindi üle, võtmata end hetkekski liiga tõsiselt.

Märkida tasuks sedagi, et Macoto Tezka on Jaapani nimeka manga-autori ja animaatori Ozamu Tezuka poeg, kellele see oli esimene, verinoorelt tehtud pikk film.

Helmut Jänes: „See muusikaline kämpkomöödia pakub vaatajale kõike, mida ühelt 1980ndate Jaapani friigifilmilt võib oodata: glämmi, kämpi, vanu helikassette ja kõige rohkem muidugi veidrat, kuid ometigi meile tuttavana kõlavat estraadimuusikat.”Ultravägivaldne lamenukkfilm? Just selline on Ujicha „Verine teekond” (jaapani keeles „Baiorensu boijâ”, inglise keeles „Violence Voyager”): noored kangelased satuvad juhuslikult mägedes asuvasse inimtühja lõbustusparki – iga lapse unistuste paika –, mille tegelik otstarve selgub õige pea. B-õudus, keha-horror, ulme, kaijū – mida siin kõike ei ole. Lapsed hoidku eemale, friikidele... ei pea vist ütlema, et kohustuslik. Autor ise nimetab oma tehnikat geki-matsiooniks, kus kasutatakse paberist välja lõigatud tasapinnalisi figuure koos suitsu, vedelike ja kõikvõimaliku lögaga.

Helmut Jänes: „Kui David Cronenberg oleks animaator, teeks ta täpselt sellise filmi. Sada protsenti ehe Jaapani friigikraam, mida HÕFFi fännid alati ootavad.”

Rada7.ee
25-03-2019
kell 10:49

Rootsi menukas katastroofifilm Uskumatu jõuab ka HÕFFile


See võib tulla üllatusena, aga eelmise aasta suurimaid Rootsi filmi ekspordiartikleid on väike katastroofipõnevik „Uskumatu”. Esimest korda Eestis jõuab see ekraanile Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil.

Veidi enam kui sajasse riiki müüdud film valiti mullu ühe maailma nimekama fantaasiafilmide festivali Fantastic Fest kavva ja pälvis kohe ka rahvusvahelise tähelepanu. „Muljetavaldavalt hästi tehtud väikese-eelarveline katastroofieepos,” kirjutas The Hollywood Reporter.

Vahetult enne jaanipäeva muutuvad Rootsis üleöö tummaks kõik infokanalid ja enne, kui keegi aru saab, mis toimub, hakkavad juhtuma uskumatud asjad.

„Filmi teeb eriliseks armastusfilmi, katastroofifilmi ja ulmefilmi oskuslik kombinatsioon. Nagu pealkirigi viitab, on kõik see, mida me ekraanil näeme, niivõrd uskumatu ja seejuures väga heade eriefektidega, et pärast seanssi vasardab peas küsimus: mida ma nüüd siis nägin? Kindlasti üks originaalsemaid tänavusi ulmefilme,” ütles festivali juht Helmut Jänes.

„Uskumatu”, mis rootsi keeles kannab pealkirja „Den blomstertid nu kommer” ja inglise keeles „The Unthinkable”, on valminud kollektiivselt, isehakanud režissöörideks Hannes Krantz, Albin Pettersson, Olle Tholén, Rasmus Råsmark ja Victor Danell ehk Crazy Pictures.

Tähelepanuväärne on, et Rootsi filmiinstituudi standarditele projekt ei vastanud. Nii hangiti 1,8 miljoni euro suurusest eelarvest ligemale pool ühisrahastuse abiga. Film kandideeris neljale Rootsi filmiauhinnale Guldbagge, võites aasta parima uustulnuka preemia.Rootsist on HÕFFi kavas teinegi film, „Hiiglasega” Rootsi parima filmi auhinna võitnud ja lühifilmiga „Las Palmas” miljonite Youtube´i kasutajate tähelepanu pälvinud Johannes Nyholmi uus töö „Koko-dii, koko-daa” – sürrealistlike elementidega psühholoogiline põnevusdraama lapse kaotanud abielupaarist, kes satub metsas telkides luupainajalike sündmuste keerisesse.

„Kellavärgiga apelsin” kohtub „Lõputu küünlapäevaga”, nagu kirjutas selle kohta filmifestival CPH:DOX, mis hetkel Kopenhaagenis pooleli on.

Nimekal Sundance´i festivalil esilinastunud film tiirleb hoogsalt maailma festivalide karussellis ja jõuab Rootsi kinodesse alles suvel.

„Film analüüsib leina, vägivalda ja hirmu üksijäämise ees vahenditega, mis pööravad pea peale tavapärased õudusfilmi piirid, segades taas reaalsust fantastikaga, nagu Nyholmi puhul juba tavaks,” ütles Helmut Jänes.

Rada7.ee
01-04-2019
kell 22:44

HÕFF toob ekraanile Sulev Nõmmiku tundmatu õudusfilmi


Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival tegi enneolematu avastuse, sattudes arhiivis armastatud Sulev Nõmmiku õudusfilmile, mis kannab pealkirja „Muhu rappija”.

Kirjade järgi 1966. aastal valminud kammerlikust linateosest on säilinud ainult esimesed 20 minutit, pole ei lõputiitreid ega kaasautorite nimesid. Tegelaseks on üksik Muhu kalamees, kes oma hütis kalu rappides satub üleloomuliku jõu meelevalda, mis avab tema hinge süngema poole. Kalameest kehastab Ervin Abel.

Üllatusliku linateose saamisloost pole peaaegu midagi teada. Selle olemasolu ei maini armastatud näitleja ja lavastaja oma mälestustes ega pole sellest juttu ka tema elulooraamatus „Kui näeme, siis teretame!”.

Filmirull tuli välja tolmukorraga kaetud roostes metallkarbist, millele oli kirjutatud vene keeles „Hävitada!”. Tõenäoliselt ajendas just selle filmi kurb saatus pöörduma Nõmmikut edaspidi komöödiafilmide juurde: „Mehed ei nuta” tuli välja 1968., „Noor pensionär” 1972. ja „Siin me oleme” 1978. aastal.

„Selle leiuga kirjutatakse ümber ka Eesti, aga miks mitte kogu maailma filmiajalugu,” ütles HÕFFi juht Helmut Jänes, kes komistas hinnalise metallkarbi otsa filmiarhiivi veel sorteerimata materjali hulgast festivali tarbeks nõukogudeaegseid õppefilme otsides. „Esiotsa ei osanud aimatagi, millega on tegu, aga filmi läbi vaadates hakkasid käed värisema.”

Leiu väärtust suurendab see, et maailmas algas rapperite õitseaeg alles 1970ndatel, kui valmisid „Texase mootorsaemõrvad”, „Halloween” ja „Reede 13”. Viimastest eristab „Muhu rappijat” aga peen psühholoogiline läbitöötatus, mis sarnaneb pigem Alfred Hitchcocki „Psühhole”.

Esimest ja ainsat korda on võimalik „Muhu rappijat” näha Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil, mis leiab aset 25.-28. aprillini.