25-07-2019 kuni 28-07-2019 XXVII Viljandi pärimusmuusika festival

Kes:
Curly Strings
The April Verch Band
The Heritage Projekt
King Ayisoba
Trio Durand Millet Raillard
Orivesi All Stars
Tautumeitas
Lena Jonssoni Trio
Riffarrica
Nagy Bögö
Tintura & Arno Tamm
MandoTrio
Rüüt
Sam Lee
András Berecz
Choor
Trip
Duo Ruut
Cätlin Mägi ja Jaan Pehk
Puuluup
Ro:Toro
Nikns Suns
Silver Sepp
Kus:
Viljandi lossimäed, Viljandi
Millal:
25-07-2019
Lõpp:
28-07-2019
Lisainfo:
Järjekorras 27. festivali teemaks on “Hea lugu!”, mis võtab fookusesse põnevad ja tähendusrikkad lood. Nii tuuakse eeloleval suvel Viljandisse kokku muusikud ja jutuvestjad, kelle kunst hea loo – olgu selleks maagiline meloodia, mõnus muinasjutt või magus mõistujutt – jutustamisel on eriti kõrge.

https://www.viljandifolk.ee
Kes tulevad?
Tulevad (1):
Ls0me0ne
Lisas: Rada7.ee 30-11-2018 kell 10:14
Rada7.ee
30-11-2018
kell 10:16

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustab kaks esimest artisti


27. Viljandi pärimusmuusika festivalile tulevad esinema varasemate aastate publikumagnet Curly Strings ning Kanadast, Ottawa Orust pärit The April Verch Band.

Curly Strings ning teiselt poolt maakera pärit viiuldaja-laulja-stepptantsija April Verchi poolt veetav trio moodustavad koostööprojekti The Heritage Projekt. Ühiskontserdil kuuleb värskes ehtes lugusid alates vanemast traditsioonilisest pärimusmuusikast kuni uue ühisloominguni. Kombatakse kahe muusikalise pärandi piire ja kattuvust, väärtustades mõlema juuri. See on põnev muusikaline rännak täis pakatavat energiat, laulu, tantsu ja rõõmu. Esitusele tulevad muidugi ka lemmiklood rahva südame võitnud Curly Stringsilt. The April Verch Band annab suvisel pärimuspeol ka eraldi kontserdi.

1. detsembri hommikul algab ka järgmise festivali passimüük.

Rada7.ee
13-02-2019
kell 15:12

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas 10 järgmist esinejat

King AyisobaKing Ayisoba
Lisaks juba varem väljakuulutatud Curly Stringsile ja April Verch Bandile, hõikas Viljandi pärimusmuusika festival välja järgmised 10 suvel üles astuvat artisti. Sel aastal on festivali fookuses põnevad, tähendusrikkad lood ja nii on Viljandisse oodata muusikuid ja jutuvestjaid, kelle lugude jutustamise oskus on eriti kõrge. Olgu selleks siis tantsuviis või muinasjutt.

Festivali programmijuht Tarmo Noormaa sõnul hakkab muusikaline lugu kõnelema siis, kui esitaja talle hinge sisse puhub. "Mõned meist on eriti osavad jutustajad-sillaehitajad. Mõnede muusikute kätes muutuvad tuntud ja lihtsad lood erakordselt ja silmapaistvalt köitvaks. Meid huvitab, miks see nii on, nii nagu meid huvitab artisti isiklik suhe mängitavate lugudega ja oma kultuuriga," räägib Noormaa.

Täna väljakuulutatud 10 järgmist Viljandi pärimusmuusika festivalil üles astuvat artisti on kinnitus programmijuhi sõnadele – nad esindavad erinevaid muusikalisi traditsioone ning muusika ja muusiku erinevaid rolle ühiskonnas.

Üks tänavuse festivali kaugemaid külalisi on King Ayisoba Ghanast. “King” ei ole muusiku nimes mitte mingi ülepakutud tiitel, mees on oma kodumaal tõeline superstaar ja kogu maailmas tuntud kui kologo kuningas. King Ayisobat on nimetatud ka “muusikaliseks preestriks”, kuna ta annab läbi oma lugude sageli nõu ja räägib heast ja halvast. Ta ise on öelnud, et muusika on tema meedium, mille kaudu jagada aegumatut esivanemate tarkust ning julgustada ja suunata inimesi õigele teele.

Trio Durand Millet Raillard tuleb looduskaunist ja mägisest Morvani piirkonnast Burgundias. Trio liikmed on varasest lapsepõlvest olnud ümbritsetud kohalikust rahvamuusikast ning tänapäeval on nad ühed tuntumad Morvani muusika saadikud, hoides kõige paremal kujul elus pärimusmuusika vanimat ja ehedaimat funktsiooni - nad mängivad tantsuks ja kogukonna rõõmuks.

Soomest sõidab kohale Orivesi All Stars ehk põhjanaabrite kõige suurem pärimusmuusika kollektiiv, kus mängib ligi 100 pillimeest, vanuses 8-85 aastat. Kokku on nad tulnud selleks, et levitada, avastada, kogeda ja jagada puhast rõõmu muusikast. Selles toredas kambas ei tehta vahet professionaalide ja harrastajate vahel ning ainsaks eesmärgiks on mängida tähendusrikast muusikat mõnusas seltskonnas.

Lisaks neile on 10 väljakuulutatud esineja hulgas Tautumeitas Lätist, Lena Jonssoni Trio Rootsist ning eesti artistid Riffarrica, Nagy Bögö, Tintura & Arno Tamm, MandoTrio koos sõpradega ja Rüüt.

Rada7.ee
15-03-2019
kell 15:51

Viljandis esinevad suvel pärimusmuusika ja jutuvestmise maailma tipud Inglismaalt, Ungarist, Hiinast

ChoorChoor
Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas järgmised kümme artisti oma "Hea lugu!" teemalisest programmist. Nende hulgas on Sam Lee Inglismaalt, Ungari tantsumajade legend ning jutuvestja András Berecz, Choor Mongooliast, Trip Šotimaalt ja ka tuntud, armastatud ja tunnustatud Eesti artistid.

“Mul on siiralt hea meel, et meil on taas õnnestunud juuli lõpuks Viljandisse kutsuda niivõrd erilisi ja suurepäraseid muusikuid ja jutuvestjaid,” juhatab seekordsed avalikustatavad artistid sisse festivali pealik Ando Kiviberg. “Iga pärimusliku loo või laulu taga on peidus põnev sündmus või kogemus ja festivalisõpradel on imeline võimalus nendega tuttavaks saada.”

Noorema põlvkonna muusikut ja pärimusmuusika kogujat Sam Leed on nimetatud hetkel Suurbritannia kõige innovatiivsemaks folklauljaks. "Ta on muusik, keda ootavad esinema maailma tuntuimad pärimus- ja maailmamuusikafestivalid ning kiidavad nimekaimad muusikaväljanded. Seda enam võime rahul olla, et oleme saanud Sam Leelt nõusoleku Viljandisse esinema tulla," sõnab festivali programmipealik Tarmo Noormaa. Laiem publik tunneb Lee häält filmi "Kuningas Arthur: mõõga legend" tunnuslaulust.

Kuidas tuua vaevatud kaasinimeste hingedesse rõõmu? András Bereczi jaoks peitub vastus muusikas ning jutuvestmises. "Viljandi pärimusmuusika festival kirjutab sellele mõttele igati alla ning see on ka põhjus, miks Berecz sobib ideaalselt “Hea loo!” teemalisse programmi," ütleb Tarmo Noormaa. "Bereczit tasub kuulama tulla, sest ta valdab meisterlikult ungari arhailist ja võimsat jutuvestmis- ja laulmisstiili.”

Pekingis tegutsev ansambel Choor toob festivalile Mongoolia rohumaadelt pärit muusikalise maailmatunnetuse, sidudes arhailist pärandit uue põlvkonna muusikaga. Traditsioonilisi meloodiaid kõigilt keldi aladelt põimib omaloominguga Glasgow ansambel Trip, saades tulemuseks iseloomuliku jõulise ja lennuka saundi. Ansambel tegutseb ka Glasgow uute noorte pärimusmuusikute liikumise eesotsas.

Mitmed väljakuulutatud eesti artistidest on pärjatud muusikaauhindadega või siis osalenud edukalt olulistel Eesti muusikavõistlustel. "Näiteks esineb festivalil Duo Ruut, kes võitis 2018. aastal Noorte Pärimusbändide konkursi, pääses sealt edasi Noortebänd 2018 võistlusele ning võitis ka selle," räägib Tarmo Noormaa. Cätlin Mägi ja Jaan Pehk tõid palaga “Parmumäng” pärimusmuusika vaibe “Eesti laulu” võistlusele. Puuluup noppis möödunud aastal enim Etnokulpe ja etno/folk albumi võidu Eesti Muusikaauhindade jagamisel. Lisaks neile näeb suvisel festivalil esinemas oma tuntud headuses artiste: Ro:Toro, Nikns Suns ja Silver Sepp.

rv
18-04-2019
kell 14:58

Viljandi Folk sai oma siidri ja õlle

Viljandi pärimusmuusika festivali tegi teatavaks oma ametlikud joogid - Folgiõlu ja Folgisiidri, mis on valminud vastavalt Tankeri Pruulikojas ja Siidrikojas.

Esitlusel iseloomustas Tankeri Pruulikoja juht Jaanis Tammela Folgiõlut kui Vienna Laager stiilis tasakaalus ja maitsekat jooki, mille loomisel on eeskujuks olnud nii Saksa kui ka Tšehhi õlled.

"Meie eesmärk oli pruulida lihtsalt joodav ning mõnusa mekiga õlu, mis arvestaks laiema tarbijaskonna maitsega. Oleme seni jooki mekkinutelt saanud tagasisidet, et tegu on kerge, värskendava ja natuke mõru keelekastega."

Folgisiider on Siidrikoja naturaalsest õunamahlast valminud poolkuiv eripruul. "Folgisiidri aluseks võtsime Siidrikoja populaarse toote Hipster, mida rikastasime uute maitsenüanssidega pärmi lisamise ning kahekordse fermenteerimisprotsessiga," räägib Siidrikoja juht Sulev Nõmmann. "Nii saab festivalipublik nautida eripärast maitset, mille loomisel võtsime aluseks oma varasema kogemuse sellest, milline siider on selle sündmuse külastajatele enim meeldinud."

Folgiõlle ja -siidri etiketid on valminud XXVII Viljandi pärimusmuusika festivali tunnuskujunduse põhjal, mille autoriks on kunstnik Eili Lepik.

Tankeri Pruulikoda ja Siidrikoda kuuluvad Eesti Väikepruulijate Liitu, mille festivali korraldajad valisid 2018. aasta sügisel ametlikuks joogipartneriks ning millega koostöös omakorda selgitasid välja parimad kandidaadid festivali ametlikeks jookideks. Ametliku joogipartnerina on Väikepruulijate Liidu liikmetel ainuõigus festivali kontserdipaikades oma jooke tutvustada ja müügiks pakkuda.

rv
18-04-2019
kell 16:15

Viljandi Folgi selle aastase õlle teeb Tanker ja siidri SiidrikodaViljandi Folgi selle aastase õlle teeb Tanker ja siidri SiidrikodaFoto: Eesti väikepruulijate sõbrad

Rada7.ee
29-04-2019
kell 20:57

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas järgmised artistid ning päevade kaupa kava

Mari KalkunMari KalkunFoto: Ruudu Rahumaru
25.-28. juulini Viljandis toimuva suvise suursündmuse programmi on tänasega lisandunud tiibeti mantralaulik Drukmo Gyal Dakini, aga ka spetsiaalselt festivaliks kokku tulevad kooslused eesti artistidest: Lepaseree koos trummar Reigo Ahvenaga, Mari Kalkun koos VHK keelpilliorkestri ning dirigent Rasmus Puuriga, Indrek Koff ja Katariin Raska.

Tänasest saab Viljandi pärimusmuusika festivali kodulehel tutvuda ka päevade kaupa ajakavaga. Enamik kontsertprogrammist on nüüdseks avalikustatud ja nii on kõigil huvilistel võimalik paremini otsustada, kas tulla juuli lõpus Viljandisse terveks festivaliks või mõneks üksikuks päevaks.

Festivali programmijuht Tarmo Noormaa sõnul tasub neljapäeval, 25. juulil kohal olla juba seetõttu, et Kirsimäel astub üles astub spetsiaalselt festivaliks kokku tulnud kooslus Lepaseree ja Reigo Ahven. "Terane silm märkab, et tegemist on sisuliselt meie festivali legendi, Vägilaste, koosseisuga, vanade sõpradega on aga liitunud tutvustamist mittevajav rütmivõlur Reigo Ahven," räägib Noormaa. "Tema liitumine muudab bändi kõlapilti tunduvalt - soovitame kindlasti kuulama tulla”.

Mari Kalkun on muusik, kes festivalil üles astunud nii solistina kui ansamblites. Sel aastal üllatab ta aga publikut, astudes laupäeval, 27. juulil Kaevumäel üles koos orkestriga. "Nimelt on Mari lugudele loonud seaded noor ja särav dirigent Rasmus Puur ning publiku ette jõuab see kõik koos VHK keelpilliorkestriga. Kahtlemata on tegu festivali kõrghetkega," kommenteerib Noormaa.

Reedel ja pühapäeval Aidas esinev Drukmo Gyal Dakini on Tiibeti mantralaulik ja võimsast joogide sugupuust pärit jogiini. "Nii Tiibeti mantrad kui eesti regilaul on osa igipõlisest ellujäämisstrateegiast ning kannavad sarnaseid väärtusi," selgitab Noormaa. "Ta on väga inspireeriv ka selle osas, kui praktilised võivad olla traditsioonilise kultuuri aspektid tänapäeval."

Lisaks kuuleb kirjanikust-tõlkijast ning parmu- ja torupillimängijast koosnevat duot: Indrek Koff ja Katariin Raska on näpanud lugusid vähemalt kümne rahva tagant ja tahavad need nüüd laiali jagada, sest eks jagatud mure ole pool muret. Juhan Uppin astub festivalil üles juba uues staatuses, kandes tiitlit Vabariigi Pillimees. Festivalilt ei puudu ka Naised Köögis, Väikeste Lõõtspillide Ühing, Untsakad, Päri Päri, Angus, Mäeotsa Kapell ning Ando ja sõbrad. Lisaks eelnimetatuile on festivali programmi tulemas veel täiendusi.