25-10-2018 TAVA2018 avamine: Siiri Sisask ja VJ Alyona Movko

Kes:
Siiri Sisask
VJ Alyona Movko
Kus:
Eesti Rahva Muuseum, Tartu
Millal:
25-10-2018
Lisainfo:
Siiri Sisask on eesti laulja ja muusik. Ta on teinud karjääri ka filmi- ja muusikalinäitlejana, esinenud nii ansamblitega Ruja, Vitamiin, Ultima Thule ning teiste kooslustega kui ka sooloartistina. Temalt on ilmunud 11 albumit ning üks DVD koostöös Revalia Kammermeeskooriga. Siiri Sisaski värskeim album on “Kuristi kohal” (2016), mis sisaldab Uku Masingu luuletekstidele loodud laule.

Alyona Movko on Eesti audiovisuaalkunstnik, kelle tegevusvaldkondadeks on audiovisuaalne kunst, uus meedia, live visuaalid, kontserdid, festivalid jmt. Klassikalise helilooja taustaga Alyona Movko katsetab visuaalide ja heliga, otsides kirglikult uusi vorme ja struktuure. Tema loominguprotsessi alustalaks ja lõputuks inspiratsiooniallikaks on sünesteesia.

TAVA2018 pidulik avamine ja kontsert toimub Eesti Rahva Muuseumis 25. oktoobril algusega kell 21. Pärast kontserti valivad muusikat DJ Taivo Aasorg ja Kristi Steel. Pileteid saab eelmüügist Piletilevi veebilehelt ja müügipunktidest hinnaga 10€ (õpilased, tudengid, pensionärid) ja 15€ (täiskasvanud) ning kohapealt hinnaga 15€ ja 20€. Pilet sisaldab tervitusjooke ja suupisteid.
Kes tulevad?
Lisas: Rada7.ee 03-10-2018 kell 15:29
Rada7.ee
03-10-2018
kell 15:32

TAVA2018 avatakse ERMis Siiri Sisaski ja VJ Alyona Movko audiovisuaalse kontsertiga “Vari”


Teistkordselt aset leidev arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartu Valgus ehk TAVA avatakse Eesti Rahva Muuseumis 25. oktoobri õhtul kell 21 erakordse muusika ning valguse ja varjude mänguga. Esitlusele tuleb Siiri Sisaski ja VJ Alyona Movko audiovisuaalne kontsert “Vari”, mis koosneb Uku Masingu luule tekstidele loodud lauludest ja millest osad kõlavad sel õhtul esmakordselt. Lavale astub trio, kuhu lisaks Siiri Sisaskile kuuluvad muusikud Robert Jürjendal (kitarr) ja Peedu Kass (bass).

Uku Masingu (1909–1985. Eesti filosoof, teoloog, orientalist ja luuletaja) luule kõnetab mind just sedavõrd, kuivõrd ise olen valmis ridade vahelist sõnumit taipama, tajuma. Tema luuletused on helisevad, neisse oleks muusika nagu juba sisse kodeeritud. Kui kord seda muusikat kuulma juhtud, tuleb klaveri taha minna ja see kuuldavaks muuta. Uku Masingu luule on minu jaoks – ammendamatu. Seetõttu ma tegelikult ei näe mõtet ka publikule enam viimasel ajal muud pakkuda, kui pigem seda, millest isegi vaimu ammutan ja millest üleüldse mõtet laulda näen. Ma usun, et inimene, kes kuulab, tunnetab, tajub, see saab sama olemise. Või nagu keegi ütles, et selle seisundi nimi pidavat LOVE olema. Olgu siis LOVE,“ sõnab Siiri Sisask, kes on viimasel ajal üles astunud nimelt Masingu tekstidele loodud lauludega.

Heliteoste arranžeerimisse, salvestusse ja esitusse on kaasatud tuntud eesti muusikud Robert Jürjendal (kitarr) ja Peedu Kass (bass). Koostöös audiovisuaalkunstniku Alyona Movkoga luuakse heliloominguga koos kulgev valguse ja varjude rütm, mis elab üheskoos ruumi eripärade, helide ja tekstiga.

Siiri lisab: ““Vari“ on märksa sügavama sisuga väljend, kui eesti keel esialgu arvata lubaks. Vari on tähendanud iidsete polüneeslaste müütide kohaselt jumalate Jumalat. On öeldud, et Vari oli väga üksildane, eraklik, ja tema kodu oli niivõrd kitsas, et ta sai vaid põlved lõua all istuda. Sellest „põlved lõua all olekust“ kõnelevadki paljud Uku Masingu luuletused, mistõttu ka see muusika on minu jaoks väga isiklik. Usun, et seekordne kontsert „Vari“ aitab nii heliliselt kui visuaalselt luua seda kaunist U. Masingu „Magalhãesi pilvelist“ maailma, mida kiirgab tema looming. Ma olen väga õnnelik ja tänulik, et TAVA2018 meeskond on võtnud oma südameasjaks see ka publikuni tuua. Rõskesse eestimaisesse sügisõhtusse peaks kogu kooslus kindlasti veidi unistuslikku kulgemist lisama…“


Avapeole eelneva nädala vältel toimuvate valgustusdisaini töötubade tulemusel saavad uue valguslahenduse Tartu Jaani kirik, Mänguasjamuuseum ning Haridus- ja Teadusministeerium. Tartu vanalinnas kulgev Valgusrada on avatud festivali publikuprogrammi raames terve nädalavahetuse, 25.-28.10 keskööni. Festivali kava sisaldab lisaks valguskunsti sisenäituseid (24.10-18.11) ning rahvusvahelist valgustusdisaini ja valguskunsti konverentsi ning valgusmessi (25.-26.10).

Festivali peakorraldaja Elo Liiv selgitab ettevõtmise eesmärke ja missiooni järgmiselt: “TAVA2018 ei ole lihtsalt meelelahutusüritus, vaid sügava missiooni ning visiooniga ettevõtmine oma ala professionaalidelt, mis soovib anda oma panuse kaasaegse kunsti ning arhitektuuri arengu edule Eestis. Meie fookus on pööratud teadmiste jagamisele, valgusharidusele ja professionaalsele valguskunstile ning disainile. On teada-tuntud fakt, et Eestis puuduvad arhitektuurse valgustuse erialal õpivõimalused, seda nii bakalaureuse kui magistrantuuri tasemel. Seetõttu on meil põud spetsialistidest, heast ning huvitavast valgusest linnaruumis. Tartu Valgus pakub teadmisi ja oskusi kohalikele omavalitsuste spetsialistidele, enesetäiendust nii kunsti ja disainimaailma professionaalidele kui õpilastele, aga eelkõige valgustavaid elamusi kõikidele tartlastele ja Tartu külalistele.”

TAVA on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartus, mille eel- ja põhisündmused kestavad kokku 30 päeva. Festivali korraldab MTÜ Valgusklubi koostöös Tartu Linnavalitsusega. Kokku külastab Tartut üle kolmekümne valgustusdisaineri ja valguskunstniku ja ligi 200 konverentsil ja töötubades osalejat üle maailma.