Kuula: WEK - "Mystery"

01-10-2018 Muusikapäev

Kes:
Kus:
(täpsemat asukohta pole märgitud) Üle maailma
Millal:
01-10-2018
Lisainfo:
www.muusikapaev.ee
Kes tulevad?
Lisas: Rada7.ee 01-10-2018 kell 10:46
Rada7.ee
01-10-2018
kell 10:47

Täna tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva üle-eestilise tasuta kontsertide programmiga

Lauri Kadalipp ja Maimu Jõgeda. Foto: Rene Jakobson.Lauri Kadalipp ja Maimu Jõgeda. Foto: Rene Jakobson.
Täna, 1. oktoobril on rahvusvaheline muusikapäev. Eestis tähistatakse seda Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel tasuta kontsertide programmiga, milles ligikaudu 550 esinejat annab ühe päeva jooksul 80 linnas ja asulas kokku 172 tasuta kontserti.

Muusikapäeva kontsertide keskmes on klassika, pärimus ja džäss ühes eksperimentaalsete helidega. Kontserdipaigad varieeruvad traditsioonilistest ebatavalisteni. Peale kultuurimajade ja kontserdisaalide jõuavad etteasted muuhulgas näiteks militaarüksustesse, pagarikotta, siidrimajja, tanklasse ja mujale. Kuna esmaspäeval viibivad inimesed valdavalt tööl ja koolis, toimub lisaks avalikele kontsertidele arvukalt asutusesiseseid ülesastumisi. Muusikapäeva eesmärk on pakkuda publikule muusikaelamusi ja üllatusi, nihutades tavapärase kontserdi raame.

Kodumaiste ürituste kõrval toimub koostöös kohalike kultuuriseltside ja saatkondadega Muusikapäeva sündmusi ka välisriikides: Lätis, Venemaal, Saksamaal, Austrias ja Hollandis. Esinevad nii välismaal resideerivad kui ka sel puhul reisi ette võtnud Eesti muusikud. Muusikapäeva lisaprogramm “Kõlame kaasa” koondab neid prii sissepääsuga avalikke kontserte, mille on aktiivsed muusikasõbrad korraldanud omal ettevõtmisel. Eriprogramm “Igal lapsel oma pill” on platvormiks noortele artistidele neis pillistuudiotes, koolides ja lasteaedades, mis said musitseerimiseks instrumendid samanimelise Eesti Vabariigi 100. juubeli puhul ellu kutsutud heategevusliku algatuse toel.

Muusikapäeva sõlmib kokku traditsiooniline Muusikapreemiate tseremoonia, mis tänavu leiab aset Tallinna Lennujaamas. Muusikamaailma silmapaistvamaid tegelasi premeerivad Eesti Muusikanõukogu ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital. Tseremoonia lavastaja on näitleja Robert Annus ning kunstiline juht ERSO direktor ja Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige Kristjan Hallik. Sündmust vahendab Eesti Televisioon.

Rahvusvahelise muusikapäeva kutsus 1975. aastal ellu tollane Rahvusvahelise Muusikanõukogu president, viiuldaja Yehudi Menuhin. Aastast 2002 on Eesti Muusikanõukogu tähistanud seda Muusikapreemiate jagamisega, mida 2013. aastast saadab üle-eestiline tasuta kontsertide programm.

Uuri programmi siit: http://muusikapäev.ee/terve-programm/

Rada7.ee
01-10-2018
kell 23:38

Selgusid Muusikapreemiad 2018 laureaadid

Sooäär ja "Jonnakas"Sooäär ja "Jonnakas"
Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu andsid 1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval koos üle Muusikapreemiad 2018. Juba üheteistkümnendat korda ühiselt peetav pidulik auhinnatseremoonia toimus sellel aastal Tallinna Lennujaamas. Tseremoonia kunstiline juht oli Kristjan Hallik, lavastas Robert Annus. Üritust kandis üle ETV.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustas aastapreemiatega hooajal 2017/18 enim silma paistnud muusikategelasi ja -kollektiive. Sihtkapitali nõukogu, kuhu kuuluvad Tiia Teder, Kerri Kotta, Mart Laas, Kristjan Randalu, Janek Murd, Marika Pärk ja Timo Steiner valis laureaadid välja avalikult esitatud kandidaatide hulgast. Tänavu anti välja üheksa preemiat suurusega 4000 eurot, millega kaasneb Kultuurkapitali meene „Jonnakas“, mille autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaadid:

· Mihkel Poll – eduka ja kõrgetasemelise kontserttegevuse eest Eestis ja välismaal ning muusikaelu korraldamise, sh festivali „Virmalised“ kunstilise juhtimise eest

· Madis Metsamart – mitmekülgse ja kõrgetasemelise esinemise eest nii solisti, ansamblipartneri kui orkestrandina

· Leho Karin – sütitava ja inspireeriva pillimängu eest Tallinna Kammerorkestris, ansamblis YXUS ja teistes kammerkoosseisudes.

· Kammerkoor Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksvärav – eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui välismaal

· Jüri Reinvere – eesti kaasaegse muusika rikastamise eest orkestraalselt plastilise teosega „…ja väsimus õnnest nad tantsima viis“

· Jaak Sooäär – osalemise eest erinevaid muusikalisi mõtteviise ja meediumeid ühendavates projektides; muusika piiride laiendamise eest

· Helena Tulve – tulemusliku tegevuse eest kompositsiooniprofessorina; kompositsioonipedagoogika uuel tasemel väärtustamise eest

· Diana Liiv – Eesti ja lääne nüüdismuusikat sõnakunstiga siduva kontserdisarja „Heli ja keel“ korraldamise eest

· Alvar Loog – kõrgetasemelise ning originaalse ja vahetu muusikakriitika eest

Eesti Muusikanõukogu tunnustab alates 2002. aastast preemiaga Eesti muusikuid või muusikainstitutsioone, kelle tegevus on kaasa aidanud Eesti muusikavaldkonna arengule. Preemia on tunnustus kogu senise tegevuse eest. Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt üles seatud kandidaatide hulgast valis laureaadid välja žürii, kuhu kuulusid Eesti Muusikanõukogu juhatus ja annetajate esindajad.

Eesti Muusikanõukogu muusikapreemia laureaadid:

· Heliloomingupreemia – Märt-Matis Lill – olulise panuse eest eesti heliloomingusse

· Interpretatsioonipreemia – Lembit Saarsalu – Eesti jazzi suurkuju

· Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – Madis Kolk – sisulise panuse eest kontsertkorraldusse

Muusikapreemiate väljaandmist toetasid Maarja ja Indrek Neivelt, Eesti Autorite Ühing ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital.