21-09-2018 kuni 23-09-2018 Station Narva

Rada7.ee
03-07-2018
kell 10:16
Kes:
Echo & the Bunnymen (UK)
Actress (UK)
Gazelle Twin (UK)
Jenny Wilson (SE)
Shortparis (RU)
Red Samara Automobile Club (RU)
Joensuu 1685 (FI)
View (FI)
Mart Avi
12EEK Monkey
Zahir
Una Bomba 50+
Sõpruse Puiestee
Indrek Spungin
Guesthouse
Beebilõust
Eksponatika Klan
Propazha
Tam i Tut
Kus:
Kreenholmi Manufaktuur, Art Club Ro-Ro, Narva
Millal:
21-09-2018
Lõpp:
23-09-2018
Palju:
Alates 29
Lisainfo:
Station Narva korraldaja on muuhulgas Tallinn Music Weeki festivali korraldajast ettevõte Shiftworks (endise nimega Musiccase) koostöös Narva tiimi ja mitmete Narva ettevõtete ja organisatsioonidega: OÜ Narva Gate, Art Club Ro-Ro, TÜ Narva kolledž, Narva kunstiresidentuur, Comedy Estonia, arvamusfestival „Bazar“, festival Silmupäevad ja MTÜ Uus Sild.

Festivali suurtoetaja on Telia Eesti, toetajad ja partnerid Narva Linn, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Euroopa Komisjoni Esindus Eestis, Soome Instituut, Rootsi Instituut ja digimeedia inkubaator DIGIX.

Station Narva festivali aitab teoks saada Põhjamaade mõttelaadi ja elustiili ühendav ja rahvusvaheliselt tutvustav platvorm TheNordics, mille kandvaiks väärtusteks on avatus, kestlikkus ja võrdsed võimalused kõikidele ühiskonnagruppidele.

Ajaloo esimene Station Narva festival toimub EV100 pidustuste raames. 2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubeliürituste kohta on leitav veebilehelt EV100.ee.

https://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/mitmesugust/station-narva-festival-2018-echo--the-bunnymen-uk-actress-uk-jt-257834/
Kes tulevad?
Rada7.ee
03-07-2018
kell 10:21

Septembris toimub esmakordselt muusika ja linnakultuuri festival Station Narva. Festivali peaesinejad on Echo & the Bunnymen ja Actress Inglismaalt.

Fotol Indrek Spungin.Fotol Indrek Spungin.
Tänavu 21.–23. septembril toimub Eesti idapoolseimas linnas Narvas esmakordselt muusika ja linnakultuuri festival Station Narva. Festivali muusikaprogrammi peaesinejateks on 80ndate uue laine legend Echo & the Bunnymen ja tulevikumuusika produtsent Actress Inglismaalt. Esimeste väljakuulutatud esinejate seas on ka Briti produtsent Gazelle Twin, Rootsi laululooja Jenny Wilson ning kümmekond põnevat nime Eestist, Venemaalt ja Põhjamaadest.

Ajaloo esimese Station Narva muusikaprogrammi tulipunktideks on kahel festivalipäeval, 21. ja 22. septembril Kreenholmi Manufaktuur ja kultuuriklubi Ro-Ro. Kreenholmi saare hiiglaslik tööstuskompleks, omaaegne maailma suurim puuvillavabrik, on otsekui loodud festivali peaesinejale Echo & the Bunnymenile, keda kirjeldades ei saa samuti mööda märksõnadest „suurim“ ja „majesteetlikem“. Neli aastakümmet tagasi Liverpoolis uue laine, post-pungi ja psühhedeelia ristumispunktis sündinud koosluse müstikast ja keelpillikaskaadidest pungil kataloogi tuntuimaks albumiks on sümfoonilise popi tähtteos „Ocean Rain“ ning nende muusika võimendab nii mõnegi filmi ja telesarja („Pretty in Pink“, „Donnie Darko“, „Stranger Things“) dramaatilisemaid hetki. Bunnymeni pala „The Killing Moon“ on aga bändi laulja Ian McCullochi sõnul lausa „kogu muusikaajaloo parim lugu”. Liverpooli romantikud esmakordselt Eestisse toov tuur juhatab sisse nende oktoobris ilmuva albumi „The Stars, the Oceans & the Moon“, mis sisaldab nii uudseis seadeis klassikat kui ka paari päris uut lugu.

Säriseva tulevikulaenguga täidab Kreenholmi Londoni „teadusliku techno“ ja abstraktse R&B produtsent Actress, kodanikunimega Darren J. Cunningham. Actressi hakitud sämplitest ja staatikast laetud kõlapilt saavutas täiuse tema mullusel albumil „AZD“ ehk „kroomikarva rännakul paralleelmaailma“. Tänavu on talt juba ilmunud nüüdismuusika kooslusega London Contemporary Orchestra kahasse loodud kauamängiv „Lageos“.

Just Station Narva avapäeval, 21. septembril näeb ilmavalgust soo- ja liigipiire painutava inglannast produtsendi Gazelle Twini uus album „Pastoral“. Nii The Knife’i kui ka Robyniga koostööd teinud Rootsi laulja-laulukirjutaja Jenny Wilson saabub Narvasse oma tänavuse albumi „Exorcism“ kavaga. Idapiiri tagant saabub üks omapärasemaid Venemaa uue laine kooslusi, spastilise rütmi, teatraalse šansooni ja dekadentliku esteetikaga mängiv Shortparis, samuti kurikuulus „pätiballaadide“ kamp Red Samara Automobile Club (RSAC), mille ninamehe Felix Bondarevi loendamatute projektide seast leiab ka koos Eesti bändi Badass Yuki liikmetega tehtud supergrupi Stones & Holes. Kajapedaalid põhja vajutatud, valmistub oma Narva vallutuseks äsja comebacki teinud Soome shoegaze’i bänd Joensuu 1685. Põhjanaabreid esindab ka sealseid tegijamaid uuekooli hiphopi artiste View.

Station Narval astub üles ka kümmekond põnevaimat Eesti artisti. Tööstusjärgses Kreenholmis esitleb üha enam rahvusvahelist tuntust koguv „žanrijärgse ajastu ideaalartist“ Mart Avi oma sügisel ilmuvat neljandat sooloalbumit „OtherWorld“. Sünkjalt atmosfäärilise hiphopi ja urbanistliku šamanismiga võimendab postapokalüptilist miljööd Genka ja Põhjamaade Hirmu tandem 12EEK Monkey. Peale veerandsajandi pikkust hoovõttu tänavu oma täispika meistriteose „What Noise?“ üllitanud müraroki bänd Zahir lennutab publiku teisele poole rock’n’rolli ja Eesti indie isa Röövel Ööbiku tantsulise versiooni Una Bomba aastakümneid podisenud hullunud house’i aur väljub seekord Una Bomba 50+ nime alt.

Melanhoolseid vintaaž-meloodiaid pakub Station Narval Sõpruse Puiestee, „käitumisõpikute vigu, poeesiat ja muusikanumbreid“ punktrubaduur Indrek Spungin, armutut audiovisuaalset rünnakut rühmitus Guesthouse. Maarjamaa Majakovski Beebilõusta kangele gängstaräpi ja saare murraku kokteilile sekundeerivad rajude riimidega eestivene hiphopi skene ühendus Eksponatika Klan ja Narva räpi parimaid poegi Propazha. Köögikontserdi stiilis akustilise etteastega võõrustab külalisi narvakate punt Tam i Tut, kelle loometee on sarnaselt paljudele teistele kohalikele muusikutele alguse saanud Ro-Ro „häktivistide“ staabist.

Lisaks muusikaprogrammile Kreenholmis ja Ro-Ro klubis toimub üle kogu linna palju muudki. 20.–23. septembril on Narva kolledži aatriumis avatud festivali infopunkt ja digimeedia inkubaatori DIGIX mängudekohvik. Ro-Ro klubis toimuvad lisaks kontsertidele ka Comedy Estonia kolmkeelne stand-up etendus ja keeltekohvik, mida korraldab Euroopa Komisjoni esindus koostöös Eestis tegutsevate saatkondade ja kultuuriinstituutidega. Narva kunstiresidentuuris leiavad aset nii kunstialased tegevused kui ka kohaliku arvamusfestivali „BAZAR“ kureeritud avalikud vestlused. Jõepromenaadil pakutakse koostöös kohaliku Silmupäevade festivaliga Põhjala tänavatoitu ja narvakate koduhoovides üle linna saab näha piirilinna avastamata talentide etteasteid. Pühapäeva, 23. septembri keskpäeval võtab Narva linnapea Tarmo Tammiste jõepromenaadil vastu Narva linna traditsioonilise sügispealinna tiitli, millele järgneb ühine rahvuste- ja põlvkondaülene pikalaua-söömaaeg Station Narva külalistele.

„Vägev, et Narvas saab toimuma sellisel tasemel festival,“ rõõmustab festivali Narva tiimi juht, linnaarhitekt Ivan Sergejev. „Usun, et tegu on meie linnale märgilise tähtsusega sündmusega. Täites müstilise Kreenholmi, Ro-Ro klubi ja hruštšovkade hoovid tõeliselt rahvusvahelise hingusega, avab Station Narva linna peidetud pooluse nii narvakatele endile kui ka linna külalistele, näidates ühtlasi, milliseks meie piirilinn oleks võimeline kujunema Euroopa Kultuuripealinn 2024 tiitlikandjana.“

Station Narva 2018 kogu programm ja uued esinejad kuulutatakse välja juuli- ja augustikuu vältel. Kokku astub festivalil üles ligi 30 artisti.