vonKuusk: „Kes loeb enne unne suikumist lambaid, kes raha, kes naisi…“

Kirjutas Roosipõld
10-09-2013


Augustikuus viieaastaseks saanud kontserdisari „Suusabaasis on tantsupidu“ jätab sellel nädalal hüvasti. Esimesel hüvastijätupeol Von Krahlis mängib lisaks Phloxile, Wrupk Ureile, Jakob Juhkam Bändile ja Jargoslaviale kollektiiv vonKuusk.

Nimi vonKuusk tähistab kuuepealist rühmitust, mille eestvedajaks on Vändrast pärit klahvpillimängija Kaarel Kuusk.

Aga mis bänd see vonKuusk siis ikkagi on? Facebooki lehel jääb nende bändikirjeldus üpriski ebamääraseks. Väike lõik räägib midagi sellist: „Sama lugu on vonKuusega. „Kusekott, kusekott!“ karjub harakas, ise mitteteades, eiei, mida see tähendada võikski. „Saksa aadlikud, tulge võtke mind kinni , muidu söön teie kapsad ära!“ karjub endiselt harakas suvalisi sõnu, mis sülg suhu toob.“ Ei mingit stiililist määratlust. Nõrgad turustajad? Võib-olla.

Võib-olla on tegemist aga väga ekspressiivsete muusikutega. Ja ehk on nende ninamees hoopistükkis hullumeelne professor muusikusärgis. „Paras pähkel,“ nagu iseloomustab teda vonKuuse, Jakob Juhkam Bändi ja IHM Trio kitarrist Marvin Mitt.

Eelmine aasta hakkas Kaarli arvutist veebi voolama sama palju loomingut kui tema kodukohast saelaudu. „Mäletan, et 2012. aasta sügisel tekkis mingil hetkel vajadus end nö muusikast tühjaks kirjutada. Algne idee oli pikemal ajaperioodil regulaarselt jäädvustada noodimaterjalina aktuaalseid tegevustikke, meeldejäänud juhtumeid ja emotsioone. Siis otsustasin aga päevakajalised sündmused ning mõtted talletada helimaterjalina. Selle lisandus idee seda kõike jagada ka teiste inimestega. Niisiis hakkas noodistamine tunduma mõttetu. Kes ikka seda nooti viitsib vahtida, eriti veel kui pole nooditundja?“ ütleb Kaarel.

Täpsemalt oli tegemist Kaarli enda ideega kirjutada vahemikus 1. november kuni 31. detsember iga päev üks lugu. Kui küsisin, et kas vahepeal mingisugust loomingulist madalseisu selle aja jooksul ei tekkinud, sain vastuseks: „Päris mitu korda juhtus nii, et terve päeva peale tekkis vaba moment alles õhtul. Kui ideid koheselt jäädvustada ei saanud, tekkisid vahepeal juba uued ideed ja uued tuhinad“.

vonKuusk bändi livedel on alati oma osa ka improvisatsioonil – mitte küll palju, aga keskmise kollektiivi lugude ületöötamine või nö „turu lõpp-produkti“ vormistamine tema kontsertidele iseloomulik ei ole. „Minu arust on midagi erilist selles, kui kaasmängijad on teadlikud, et kõike võib juhtuda. Isegi kui suur osa loost on kokkulepitud, kindla struktuuriga ning vaid mõni väike osa jääb nö lahtiseks, siis sellegipoolest vabadus ja värskus kajastuvad terve loo vältel,“ kommenteerib Kaarel.

Kuuse tuhin tulistada uusi heliklippe, vabaduse ja värskuse kirg ning ta muusikaga sarnanev jutustiil (struktureeritud, aga samal ajal „kõike võib juhtuda“) äratas idee, et ehk peaks jätma siin tutvustuses natukene rohkem vabadust. Ja nii nagu igasugune ülevaade võiks olla artisti enda nägu, siis andsin Kaarlile nelja päeva jooksul neli teemat, mille kohta palusin tal iga päev kirjutada ühe heliklipi ja vabadel assotsiatsioonidel põhineva tutvustuse. Kaarel nõustus ja siin nad nüüd on.

Teema 1: Spordikommentaator vonKuuse kontserdil

„Heeblid on peal!!!! Ja oiii, kitarr jõudis feedbacki kõige varem, vaadake vaid, te VAADAKE ometi, kuidas ta neid noote laseb. Täpselt nagu ühele laskesuusatajale kohane – jäsemeidki pole selgepiiriliselt näha. Tingimused kokpitis on ettekujutamatud, kuid siin toimub soolotrummiga midagi veel enneolematut – see nahk PEAB olema pinguldamata või täitsa lahti%#@! Ja trummar kaotas mõlemad pulgad, need lendasid juba klahvka pedaalidesse.

Kui suured on kahjustused? Seda nüüd kohe selgitatakse!!! Ja mis nüüd!! Bass tuleb suure jooksuga helimehe boksi, midagi ei meeldinud… tavaliselt ründavad ikka mehaanikud autot, aga mitte vastupidi… & siit tuli ka esimene kiireim peatus ajaga 3 SEKUNDIT!!“

Teema 2: Aitab peenutsemisest

„Küünlavalgus, crème brûlée ja konnajalad, taamal soleerib Edith Piaff. Tegu tõelise prantsuse restoraniga. Laual 7 kahvlit, 7 nuga ja 7 lusikat – tegu tõenäoliselt seitsmekäigulise õhtusöögiga.

Laua taga kõvahäälselt friikaid nõudev meesterahvas, kes endast möödunud ettekandjale käega mööda perset lajatab. Kuid oh ei, ei – see mees pole kindlasti mitte Toomas Anni, kes pidavat peletama peenutsejaid kui seagripp.“

Teema 3: Õuduste live

„Lugu algab või juba käib, muusika on energiarohke ja intensiivne. Helipuldist on master maas (heeblid on miinimumi peal), helimees jagab lakkutäis peaga publikule kõrsikuid ja muusika publikusse ei jõua, kostuvad ainult üksikud pillid otse võimudest, mida mängivad imestunud öökullinäod. Argo Valsil läheb samal ajal korraga katki kaks kitarrikeelt ning Marvinil saab jadaühenduses ühel plokil patarei tühjaks ja hakkab otsima, millisel on tühi patakas, sest tegelikult kõik plokid on patakate peal väljas.

Karl-Markus Kohv on liiga palju lootnud oma uue nutitelefoni meeldetuletuse peale, kuid on kogemata pulgad koju unustanud ja alustab trummidel mängu kätega, tema kõrval olev Tõnis Kirsipu pöörab sõnagi lausumata maailma jaburaimasse usku. Indrek Mällo on tõsine, täielik haud.

Ja minul on valede saundidega klaviatuuri-sampler, sest eelmine kukkus Vilsandi paadile asjade tõstmise käigus üle parda vette.“

Teema 4: Lehmad Tartu-Viljandi maanteel

„Kes loeb enne unne suikumist lambaid, kes raha, kes naisi…

Võrtsjärve madrus pidavat lugema aga üle Võrtsjärve Rannu-Jõesuu silla hüppavaid tiibadega lehmi. Neidsamu lehmi mina pole veel juhtunud nägema. Küll aga tundub, et nende maagilistest hüpetest on silla kohale jäänud aupaiste, mis hämaras lööb värviliselt kumama.

Ja seda näed ka sina, kui kohapeale uudistama minna…“

Lingid:

vonKuusk:
http://www.rada7.ee/artist/vonkuusk
http://vonkuusk.bandcamp.com/
http://www.facebook.com/vonkuusk
http://soundcloud.com/vonkuusk/

„Suusabaasis on tantsupidu“ viimased sündmused:

Tallinn:
http://www.rada7.ee/yritus/71595/
https://www.facebook.com/events/365691256898137/

Tartu:
http://www.rada7.ee/yritus/71596/
https://www.facebook.com/events/159226820950180/

Veel artikleid