Vanadest pulmakommetest

Koletis
12-12-2002
kell 16:26



TANUTAMINE

Kuni viimase ajani on tanutamist peetud pulmade kõige olulisemaks toiminguks. "Pulm paneb paari, tanu teeb naiseks." Sellise tähenduse on tanutamine, mis oli osa vanast neiu täisealiseks pyhitsemise riitusest, omandanud ning pulmakommetesse kinnistunud alles kristliku misjoni mõjul, kui seksuaalsuhted enne ning väljaspool abielu põlu alla pandi. Väärib märkimist, et kui tanutamine liitus pulmakombestikuga, omandas tema koha tavaõiguses leeritamine - tähistades tydruku täisealiseks saamist ning talle naise õiguste andmist.

Vanasti tanutati tydruk ära niipea, kui ta oli rasedaks jäänud - seega oma naiselikku ylesannet hõimus täitma asunud. Samas võis noorik pulmas ka tanutamata jääda, seda toimetati alles kunagi hiljem, vastavalt vajadusele. Tanutamine oli rangelt hõimu naiste omavaheline asi, olemata mingis seoses meeste ja naiste vaheliste suhetega; ka hilisemal ajal on tanutamine jäänud naiste vahele ning teda on ikka toimetatud kuskil eraldatud kohas, erinevalt teistest pulmarituaalidest.



NAISE ELUPERIOODID

Neiupõlv oli naise elus kõige vähemate õigustega aeg. Noorikuna (=tanutatud naine) loeti ta sugukonna liikmeks, kelle eest sugukond vastutas ning keda ta kõigi vahenditega kaitses. Väärikaimasse seisundisse jõudis ta alles peale tytre synnitamist - sellega muutus ta osaliseks sugukonna minevikku ja tulevikku siduvas maagilises emade ketis. Poisslapse synd seda staatust ei andnud ning naine võis elu lõpuni noorikuks jääda.



SUGULINE LÄBIKÄIMINE

Abielu tähendus meie esivanematele oli teine, kui meile, kes me oleme viimased paarsada aastat teadlikult Euroopa kultuuriareaalis olnud. Selle aja jooksul on meisse sisendatud arusaam, et mees ning naine saavad täisväärtuslikud vanemad ning yhiskonnaliikmed olla ainult abielus olles. Vanasti see nii ei olnud. Vaba sugulise läbikäimise tulemusel syndinud lapsi kasvatas yhiselt kogu sugukond, hinnates neid võrdselt monogaamsetest abieludest syndinud lastega. Mida rohkemate poistega oli tydruk maganud ning mida rohkem oli tal lapsi, seda enam pidas temast lugu perekond ning seda ihaldatavam oli ta pruudina. Neitsilikkust peeti yldiselt häbiasjaks - kui ykski poiss polnud tydrukut ihaldanud, siis pidi tal midagi viga olema.



ABIELU TÄHENDUS

Abielu sõlmiti peamiselt kahel põhjusel:

Esiteks - kui naiseks võeti, rööviti või osteti tydruk teisest sugukonnast, siis abiellumisega, mehe omandiks tegemisega, muutus tydruk yhtlasi hõimu täieõiguslikuks liikmeks. Kui ta oli veel tanutamata, tuli ta siis loomulikult ka tanutada. Saanud mehe hõimu liikmeks, laienesid talle kõik sugukondlikku läbikäimist korraldavad seadused - mehe hõim tunnistas ta omaks ning võttis kaitse alla. Ilma abieluta kooselu kahe eri hõimu kuuluva noore vahel oli ohtlik tegevus, kuivõrd sellise pruudi said tema vanemad ning nende sugukond igal ajal tagasi nõuda jne. Teiseks abiellusid eelkõige rikkad talu ning maaomanikud. Abielludes muutus naine mehega võrdväärseks omanikuks, talu kui pisiriigi, mille kuningas oli tema peigmees, kuningannaks. Sama kehtis muidugi ka vastupidisel juhul - kui talu algselt kuulus naisele. Olulisim rituaal, millega kinnistati naise põline koht suveräänse emandana, oli rautamine (piiramine), mis oli ka pulma tähtsaimaks toiminguks (mitte tanutamine, nagu yldisemalt on arvatud).



PULMAD

Kahe otsaga, mõrsjakodus algavad ning peiukodus lõppevad, pulmad on uus nähtus, tekkinud vana sugukondliku läbikäimise hääbudes hilisel orjaajal. Vanasti toimus peaaegu kogu rituaal mõrsjakodus - kui neiu võeti seaduslikult või peiukodus - kui naine tõmmati. Saaja ning vakarahva vaheline vaenukiskumine ning võistlemine pulmades on jäänus kunagisest tõelisest vaenust ning veristest taplustest naisetõmbajate ning pruudi sugulaste vahel.

Kui eelnev jutt aitab veidi ymber mõtestada tanutamise ning abiellumise tähendust meie esivanematel, siis järgnevas osas on toodud lisandusi pulmas läbiviidud taigadele, mis kyll maakonniti varieerusid, kuid paljudes kohtades veel hiljuti kohustuslikud olid. M.Kaasiku artiklist on teenimatult välja jäänud seksuaalsuse ning viljakusega seotud taiad. Kuigi kaasaegne puritaanlik kasvatus neid vaevalt niipea täies ulatuses kasutusele võtta lubab, tasub siiski meeles pidada, et meie esivanemate maailmapildis moodustasid nad loomuliku ning kohustusliku osa ning ilma nendeta polnud pulm täielik, rääkimata paljust halvast, mida nende taigade tegematajätmine kaasa võis tuua.



PRUUDI KOHUSTUSED

Voodi tugevuse katsumine peiupoiste poolt, on jäänus vanast kombest, mille kohaselt pruut pidi esimesel pulmaööl magama peiu vanemate meessoost sugulastega. See komme tähendas pruudi rituaalset vabaksostmist kogu sugukonna omandusest yhe mehe - tema abikaasa omandusse. Ka esimese öö õiguse algupära tuleb otsida siit - sugukondliku korra lagunemisel omandas varem peiu suguvõsale kuulunud õiguse feodaal. Hilisemal ajal on pruudile õigust omavate meeste ringi järk- järgult ahendatud, kuni see piirdus vaid peiupoiste, raudkäpa ning pruudivennaga.



PULMAÖÖ

Kui peigmees lõpuks pruudi juurde magama lasti - algselt teisel pulmaööl, hiljem ka juba esimesel, toimus nende esimene suguyhe tunnistajate juuresolekul. Tunnistajateks olid jällegi pulma tähtsamad ametimehed - peiupoisid, raudkäpp, pruudivend, saajanaine jt. Tõenäoliselt saatsid seda toimingut, mis koos rautamisega kujutas endast pulma tähtsaimat taiga, ka rituaalsed laulud.



PRUUDI JULGUSTAMINE

Saaremaa pulmadest on teada veel yks viljakusmaagiline rituaal, sarnased asjad olid varemalt levinud yle maa. Palja tagumikuga pruut pandi lauale pikali ning suguvõsa vanemad liikmed lõid talle munniga vastu taguotsa, seejuures öeldes: "Seda pead sa saama!" Teises variandis seisis pruut palja tagumikuga ukseavas ning mehed torkasid talle järjekorras kyrvaga tuppe. Seda nimetati "pruudi julgustamiseks."



PROOVIABIELU

Yks komme, mida ka kaasajal täidetakse, on prooviabielu. Vanasti kestis prooviabielu tavaliselt kosjadest pulmadeni, kui noorpaar sel ajal teineteisega rahul ei olnud, kosjad tyhistati ja pulmi ei tulnud. Yks oluline tingimus oli, et pruut selle aja jooksul käima peale saaks - see tõestas, et ta sigimatu pole. Prooviabielu on elatud nii mehe, kui naise vanemate pool, tihti käis peig lihtsalt öösiti oma väljavalitut kylastamas - erinevalt tavalisest ehalkäimisest oli see mitte nende omavaheline, vaid kogu sugukonna asi ning täpsemini reglementeeritud.



TEISED PULMALISED

Peiupoisid ning pruuttydrukud ei võinud pulmas käituda nagu juhtus; nende koosmagamine oli kohustuslik. Keda tabati eraldi magamas, võeti hommikul kinni ning lasti linalõuguti seljas ratsutada.

Peiupoisil lasus veel yks kohustus. Kui röövitud pruudi pärast peetavas lahingus peigmees surma sai, kuid pruut siiski tema sugukonna kätte jäi, võttis peiupoiss pruudi omale. Seega võib peiupoiste rolli eesti pulmades vaadata kui kogukonna täievoliliste esindajate või saadikute oma - kes sellistena võisid kõigis toimingutes peigmeest asendada.



POLÜGAAMIA

Mitmenaisepidamine oli meie esivanemate juures tunnustatud ning levinud, eelkõige muidugi rikaste suurtalumeeste juures.



Hiis

Tõleti ajakiri

Nr.6 Kevad10206.





Olid ajad :)

Madu
12-12-2002
kell 18:01

vanadest pulgakommetest...

kolbatahuja
14-01-2003
kell 08:36

Kuule, Koletis, sa oled päris pika jutu maha pand, nii et jätka samas vaimus. n

rainer
14-01-2003
kell 11:12

see viimane post on küll vahva eksole.

KillU
14-01-2003
kell 14:38

tssisõs..tänk kaad for auer deis..ja normaalse abielueelse seksi ja pulmaööde eest

KuriR
14-01-2003
kell 14:47

Hahaa, eriti spets on "pruudi julgustamine".
Kui kunagi vanaks jään ja naise võtan, siis sihukese rituaali tahaks kyll oma pulmades läbi pressida.

Koletis
14-01-2003
kell 16:22

Seda pead sa saama! n

Karrr
14-01-2003
kell 17:04

- erinevalt tavalisest ehalkäimisest oli see mitte nende omavaheline, vaid kogu sugukonna asi ning täpsemini reglementeeritud.
....cowabungaaa...vanaaja grupikas...aga sugulaste vahel... n

Madu
14-01-2003
kell 17:25

ee... seal on ikka see asi, et nemad kahekesi tegid, a terve suguvõsa oli asjast huvitatud. a kaasa ei pruukind ilmtingimata teha.

KillU
14-01-2003
kell 18:39

sikk bäästards

Madu
14-01-2003
kell 22:22

ja see "täpsemini reglementeeritud" tähendab ilmselt seda, et kui muidu kutt valis ise vastavalt tahtmistele ja võimalustele aega, mil tibi aknast sisse-välja käia, siis mingist hetkest alates oli ta kohustatud käima uksest. ning just nimelt KOHUSTATUD käima näiteks mingitel kindlatel nädalapäevadel, oli siis isu või ei olnd. muidu tõstis tibi (ja võibolla ka kuti) suguvõsa kohe kisa. minu meelest kehtib ka tänapäeval. kas te pole siis märgand, et pärast seda, kui teid on juba n-ö vanematele ära näidatud, omandab ehalkäimine hoopis uue varjundi?

Karrr
15-01-2003
kell 01:41

blaa blaa blaa blaaa...niikuinii tegid suguvõsa krupikat n n n n


14-09-2003
kell 16:41

vanad pulmakombed on ikka etemad kui uued

impish
15-09-2003
kell 21:50

n >

MC STan B
15-09-2003
kell 22:23

Tänapäeval on ikka paaaalju igavam see pulmavärk. Tahan ajas tagasi minna n

carzok
15-09-2003
kell 22:32

rsk.....seda alustaja pikka teksti ega üldse ei viitsi kirjutada....aga kuramus, mul sõbranna abiellub, korraldasime talle tüdrukuteõhtu ja lõpuks varastati tal klubis venus käekott ära...... krt võtaks rsk..... pulmad ise on reedel n paistab tulla täitsa traditsiooniline värk n

Kurivaim
08-12-2004
kell 13:14

Ńeed kombed imevad täiega!!!

Rene13
08-12-2004
kell 13:21


Hahaa, eriti spets on pruudi julgustamine . Kui kunagi vanaks jään ja naise võtan, siis sihukese rituaali tahaks kyll oma pulmades läbi pressida.

oma tütre pulmades ntx.

Arethe
08-12-2004
kell 15:06

Heh. Suht jõhker värk selline. Igatahes meil räägiti ükspääv koolis terve tund, kuda muistsed eestlased naisi röövisid. Oi kui palju igast kombeid ja reegleid mida jälgida...

JRGN
08-12-2004
kell 17:27

tra pulmakombeid ei tea enam keegi!


Pärnus oleme mitu korda üritanud pulmaronge kinni pidada, on lubatud peksa anda kui eest ära ei tule, hea mõni vend et otsa ei sõida.
n

shade
08-12-2004
kell 21:45


Heh. Suht jõhker värk selline. Igatahes meil räägiti ükspääv koolis terve tund, kuda muistsed eestlased naisi röövisid. Oi kui palju igast kombeid ja reegleid mida jälgida...

Ooda manüüdeisaaaru, röövimiskombed-reeglid ka vä?

elen
08-12-2004
kell 22:25

ma õppisin just mingitest jaapani pulmakommetest! suht teistsugune! n

Rene13
09-12-2004
kell 10:34


tra pulmakombeid ei tea enam keegi! Pärnus oleme mitu korda üritanud pulmaronge kinni pidada, on lubatud peksa anda kui eest ära ei tule, hea mõni vend et otsa ei sõida. n

õnneks on väiksemates kohtades sellised kombed ikka veel au sees, pulavanem peab veel tavaliselt aru, mitu poolikut vaja kaasa võtta.

mardo
09-12-2004
kell 16:50

issand, miks te kõik pulmadest räägite?

Lizzy
10-12-2004
kell 00:16

aga räägime laste saamisest ka...

haakkristi
10-12-2004
kell 00:21

mina tahan pulmi ...suurt pulmatorti siis sellist suurt kleiti selga siiis igast pulmamänge ...jne jne....ja natukese ajapärast tahan last saada....ja paari aastapärast teise veel....palun ....kuidas ma saan seda kõike? n

Lizzy
10-12-2004
kell 05:15

väga kerge on seda teha...mardo on yks kukk kellega saab koos muneda... n

haakkristi
10-12-2004
kell 11:50

lizzy sa võid ise mardoga muneda....ja vanu aegu meenutada ühtlasi.... n

Lizzy
10-12-2004
kell 23:10

oi perse...hahaha...issand nii palju sulgi... n

Madu
11-12-2004
kell 03:40


mina tahan pulmi ...suurt pulmatorti siis sellist suurt kleiti selga siiis igast pulmamänge ...jne jne....ja natukese ajapärast tahan last saada....ja paari aastapärast teise veel....palun ....kuidas ma saan seda kõike? n

osta eneseabiraamatuid.
üks tuttav tips näiteks ei saanud ja ei saanud mehele, aga koledasti tahtis. et kleit ja tort ja mängud ja titt. ostis eneseabiraamatu "Kuidas saada mehele?" ja kuu aja pärast näkkas ning poole aasta pärast olidki kleit ja tort ja (muru)mängud. n

t6nna
13-12-2004
kell 21:56

kusagil oli neegritel ka komme ,et süüakse naise ema ära n

yxikhunt
28-12-2004
kell 21:05

Keegi võiks Vigala Sassi raamatu kah siia ümber trükkida, saaks muudest vanadest kommetest kah teada.

JRGN
28-12-2004
kell 21:15


kusagil oli neegritel ka komme ,et süüakse naise ema ära n

ämmaprobleem on siis igatahes lahendatud, ja peolaua eest ei pea ka muretsema

haakkristi
02-04-2006
kell 23:00

ma mõtlesin praegu et ma tahaks pulma saada...
et vinge pidu oleks,koos nende perversete kommetega n n
tehke pulmad ja kutsuge siis mind,onju!

Zapata
02-04-2006
kell 23:28

pulmakommetest siis niipalju

niipalju aga sünnituskommetest et naiskad sõid peale sünnitamist enda platsenta ära.
uuh
mõnus ,mekime lootekotikesi .


küspsis.

ronja
03-04-2006
kell 14:18


pulmakommetest siis niipalju niipalju aga sünnituskommetest et naiskad sõid peale sünnitamist enda platsenta ära. uuh mõnus ,mekime lootekotikesi . küspsis.

väga nilbe.

frontflip
03-04-2006
kell 15:51

tahate pulmakommetest teada - kuulake "Tuljakut"

McWill
03-04-2006
kell 16:02

Ja nüüd räägitakse et kaasajal on kõik nii vabameelsed ja kombeid üldse pole... loll jutt puha siis.

halo
03-04-2006
kell 17:13

kusjuures ma olen ka mõelnud, et tahaks ilgelt pulma minna.
läheks sinna, sööks hästi palju, jooks end kapsaks ja jauraks, disko saatel.
eripärane. abielluge rutturuttu, keegi!

Zapata
03-04-2006
kell 18:40

jaaaaa,ja mina olen ka külaline!

küpsis.

kala
03-04-2006
kell 19:15

pulmavanadega kaasaminemine tuleks muuta vabatahtlikuks.

sonesta
03-04-2006
kell 20:25

ohverdage end nüüd keegi n

McWill
03-04-2006
kell 23:03

Tegelt ma tahan küll päris abielu ja pulmi ja lapsi ja... n

MC STan B
04-07-2013
kell 17:21

Up

MNaaber
04-07-2013
kell 17:44

Tehti ikka häid ja kasulikke teemasid siin aastaid tagasi y

Sid_Vicious
04-07-2013
kell 22:17

y kuld

Cyberbear
05-07-2013
kell 03:13

See kuramuse muinas-Eesti oli lausa anarhohipide paradiis, kui kõikvõimalikud infokillud loominguliselt kokku panna. Pole ime, et kristlased tulid. Kuid tule ja mõõgaga, mite moraalipaanika ja allkirjakampaaniatega nagu nüüd. Tegelikult oleks huvitav teada ka muinasaja lõpu SKP-d.

thon
05-07-2013
kell 08:01

vigala sassi raamatus on neid kombeid kirjeldatud(ka teistest vennasrahvastest).

Seal oli ikka päris palju asju, mida siia foorumisse kaine peaga ei kannata kirjutada, kuid üks paremaid oli see, et ala peigmees oli viimane, kes pulmapäeval/ööl pruuti sai :)

McWill
05-07-2013
kell 09:07

Kuskilt ma olen kuulnud teadlaste väidet, et seenekujuline peenisepea ongi selleks nii välja kujunenud, et eelmiste samas kohas viibinud isaste seeme välja kraapida ning enda omaga asendada. Ehk siis nagu väga täpselt välja kujunenud tööriist, mis üsnagi klapib meie esinevanemate kombestikuga.

Sid_Vicious
05-07-2013
kell 12:22

Kusjuures ainet metalbändidele, kujutan juba ette kuidas rögisev vokaal kordab refräänina: seda pead sa saama, seda pead sa saama...

Cyberbear
05-07-2013
kell 14:26

Töllud võiks kontseptuaalalbumi teha.

McWill
05-07-2013
kell 16:37

Töllud võiks kontseptuaalalbumi teha.

Ehk siis midagi Rammsteini Pussy sarnast pagan-folk-metali ja ugrimugri "kombelõtvuse" kastmes.

Sid_Vicious
05-07-2013
kell 17:17

Muusikafilm ei teeks paha :-)

mu5tr1d
05-07-2013
kell 17:33

oak

Jim Piim
05-07-2013
kell 22:37

Tegelt ma tahan küll päris abielu ja pulmi ja lapsi ja...

Kas pulmad olid? Kus on lapsed???