Eesti Muusika Kuulsuste Koda

Rada7.ee
01-10-2015
kell 20:39

Teatri- ja Muusikamuuseum kutsub üles panustama Eesti levimuusika suurnäitusesse ja Kuulsuste Koja avamisse

Täna, muusika-aasta rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril 2015, kuulutab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum välja levimuusika ajaloo kogumiskampaania. Ootame kõiki muusikasõpru koguma ja annetama kultuuripärandit Eesti levimuusika ajaloo suurnäituseks ja Eesti muusika Kuulsuste Koja asutamiseks. Kuulsuste Koda luuakse kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Magnetic Band, 1982Magnetic Band, 1982
Läbi aastakümnete on meie estraadi-, roki-, jazzi- ja popmuusika tähed toonud Eestile kuulsust ja hullutanud rahvahulki. Hoolimata oma asukohast Euroopa äärel on Eesti olnud läbi ajaloo, isegi läbi raudse eesriide, tihedates sidemetes lääne kultuuri ja muusikaga. Eesti on järginud muu maailma muusikavoolusid, kuid samas peegeldanud kohalikku maad, keelt ja kultuuri. Tulemuseks on olnud unikaalne Eesti levimuusika, mida nauditakse nii siin- kui sealpool riigipiire.

Nõukogude võimu ajal jõudis see kuuendikul maailmast täielikku tippu, samas oli levimuusika Nõukogude ajal üks vahenditest, et seista vastu okupatsioonile ja hoida elus Eesti kultuuri ja vaimsust. Taasiseseisvumisperioodil mängis levimuusika koos oma isepäisuse ja mässumeelsusega olulist rolli rahva teadvuse ja ühtsustunde tõstmisel – ETV-Eesti raadio jalgpallimatš ja sellele järgnenud noorterahutused, viis isamaalist laulu, Eestimaa laul, Rock Summer, jne. Kui laulupeo traditsioon hoidis tule tuha all hõõgumas, siis levimuusika puhus selle uuesti lõkkele.

Vabasse maailma naasmisega on Eesti levimuusika pööranud oma pilgud üle maailma, kuid selleks, et teada, kes oleme ja kuhu läheme, tuleb meelde tuletada, kes me olime. Sarnaseid näiteid rokkmuusika ajaloo jäädvustamisest kohtab üle maailma – Rootsis, USA-s, Inglismaal, kus näituste, külastuskeskuste ja traditsioonide tekitamisega hoitakse elus selle maa muusikale kuulsust toonud legende. Eestil on omad legendid, kelle looming ja kuulsus ületavad kaugelt meie väikese riigi piire ning kes väärivad meelde tuletamist ja tutvustamist nii meie oma riigi elanikele kui ka meid külastavatele turistidele.

Oma panuse saavad sellesse näitusesse ja Eesti levimuusika säilitamisse anda kõik inimesed nii Eestist kui ka välismaalt. Kutsume kõiki otsima ja leidma nii esemelist kui vaimset kultuuripärandit meie oma levimuusika kohta - muusikainstrumente, võimendeid, noote, plaate, fotosid, mälestusi, videosid, salvestusi, esinemiskostüüme ja muud huvitavat. Kui Teil on midagi erilist, mis võiks näitust kaunistada või Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiive täiendada, siis võtame selle info rõõmuga vastu.

http://tmm.ee/kuulsustekoda

ivo
01-10-2015
kell 20:39

Postitamise hetkel küll "koduleht loomisel" alles :)

ivo
01-10-2015
kell 20:40

Aga vähemalt FB leht on: https://www.facebook.com/kuulsustekoda

Rada7.ee
16-04-2016
kell 18:24

Eesti muusika kuulsuste kohtumisõhtute sari alustab Els Himma, Helgi Sallo ja Heidy Tammega


28. aprillil kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis Eesti Muusika Kuulsuste Koja korraldatavate kohtumisõhtute avasündmus: Eesti muusika kolm graatsiat - Els Himma, Helgi Sallo ja Heidy Tamme. Kolme külalise juttu ja muusikat suunab Silver Kuusik. Piletid 10/15 EUR on müügil Piletilevis ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Kui mõelda kuulsatele naistele Eesti levimuusikas, siis just nemad väärivad fookust Eesti muusika Kuusluste esimesel kohtumisõhtul. Nende parimate laulude sõnad on peas mitmel generatsioonil, nende lavatee pikkust võib mõõta aastakümnetega. Mis tunne oli naisena tol ajal kuulsuse tipus olla? Kuidas selles karussellis endaks jääda? Mida ütelda tänastele noortele muusikutele? Vastused nendele ja paljudele teistele küsimustele saab 28. aprillil.

Kohtumisõhtu treiler:


Aprillis 2016 alustab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis Eesti muusika kuulsuste kohtumisõhtute sari, mis toob publikuni Eesti levimuusika legendaarsemad tegelased. Fookuses on inimesed, kelle tegevus on kõige rohkem mõjutanud Eesti levimuusikat. Igal kohtumisel saab otsestest allikatest kuulda seda, kuidas on sündinud legendid, laulud, ansamblid, tähed meie muusikataevas ja mis tegelikult Eesti levimuusika tagatubades toimus. Lisaks kuuleb eri generatsioone ühendavates esitustes nende muusikute loomingu paremikku.

Kohtumisõhtute eesmärgiks on Eesti Muusika Kuulsuste Koja idee tutvustamine ja Eesti levimuusika näituse tarvis eksponaatide kogumine nii tuntud muusikute kui ka kõigi teiste muusikahuviliste käest. Kuulsuste koda ja näitus avatakse kingitusena Eesti Vabariigi 100. juubeliks, eesmärgiga säilitada ja näidata rahvale Eesti muusika kultuuripärandit ja hoida au sees neid levimuusikuid, kes meie rahvale nii kodumaal kui väljaspool kuulsust on toonud. Muuseumisse on juba jõudnud esemed, kostüümid ja fotod Anne Veskilt, Tõnis Mägilt, Ivo Linnalt, Vello Salumetsalt ja Uno Loobilt aga ka Ott Leplandilt ja teistelt noorema generatsiooni tegijatelt.

EMKK kohtumisõhtud:
28. aprill - Els Himma, Helgi Sallo ja Heidy Tamme
19. mai 2016 - Toomas Lunge ja Jaan Elgula
31. mai 2016 - Tõnis Mägi ja Ivo Linna

Rada7.ee
10-09-2016
kell 20:08

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtul meenutavad 1980. aastate muutuste tuuli Henry Laks, Karl Madis ja Heini Vaikmaa

Pildil muidugi Heini VaikmaaPildil muidugi Heini Vaikmaa
21. septembril kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kohtumisõhtu Muutuste tuules - Henry Laks, Karl Madis ja Heini Vaikmaa. Õhtut juhib Sten Teppan.

1980. aastad oli Eesti muutuste dekaad, mille märksõnadeks uued tuuled, glasnost ja perestroika, Tartu muusikapäevad ja iseseisvustuhin. Uued ansamblid, uued värvid muusikas, uued tegijad. Ja siis 1990. aastate täielik muutus nii ühiskonnas kui muusikamaailmas.

Järjekordne EMKK kohtumisõhtu toob esile kolm Eesti muusikut muutuste tuules. Ühelt poolt ei olnud mingit märki raudse eesriide hõrenemisest. Teiselt poolt pulbitses Eesti muusikamaastik uutest suundadest ning laienes nii geograafiliselt, NSV Liitu vallutades, kui sisuliselt, otsides värve ning nüansse, mida näiteks Tartu muusikapäevadel lavalt publikusse paisata. Kuidas muusik sellises kaleidoskoobis valikuid teeb ja mida mõtleb? Nagu tavaks, lisandub jutule ka muusika tegijate endi esituses.

Eesti Muusika Kuulsuste Koja korraldatav kohtumisõhtute sari toob publikuni Eesti levimuusika legendaarsemad tegelased. Fookuses on inimesed, kelle tegevus on kõige rohkem mõjutanud Eesti levimuusikat. Igal kohtumisel saab otsestest allikatest kuulda seda, kuidas on sündinud legendid, laulud, ansamblid, tähed meie muusikataevas ja mis tegelikult Eesti levimuusika tagatubades toimus.

Kohtumisõhtute eesmärgiks on Eesti Muusika Kuulsuste Koja idee tutvustamine ja eksponaatide kogumine Eesti levimuusika näituse jaoks. Kuulsuste koda ja näitus avatakse kingitusena Eesti Vabariigi 100. juubeliks, eesmärgiga säilitada ja näidata publikule Eesti muusika kultuuripärandit ja hoida au sees neid levimuusikuid, kes meie rahvale nii kodumaal kui väljaspool kuulsust on toonud.

Kogumiskampaania kohta leiab lisainfot www.kuulsustekoda.ee ning www.facebook.com/kuulsustekoda. Piiratud arvuga piletid hinnaga 15.-/10.- EUR on müügil Piletilevis ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Järgmine kohtumisõhtu:
19. oktoobril - Biit & Bass - Mart Helme, Peeter Keäri ja Vello Salumets

Rada7.ee
28-09-2016
kell 21:41

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtud jätkuvad kuldsete kuuekümnendatega - Mart Helme, Peeter Keäri ja Vello Salumets


"Kui tahad teada bändi ajaloost, siis küsi bassimehelt" - Vello Salumets

19. oktoobril kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kohtumisõhtu Biit & Bass - Mart Helme, Peeter Keäri ja Vello Salumets. Õhtut juhib Sten Teppan.

1960. aastad oli uus ajastu kogu maailma muusikas ja hoolimata raudsest eesriidest jõudsid uued tuuled ka Eestisse. Need noored, kes viskasid minema seitsmenda keele ning saagisid kapiuksest kitarre, panid hiljem aluse Eesti rock- ja popmuusikale, mis vallutas kuuendiku planeedist. Täielikust defitsiidist ja ühiskonna vastuseisust hoolimata leiti võimalused bändi tegemiseks.

Seekordsel EMKK kohtumisõhtul on esil selle ajastu kolm legendi, kolm bassimängijat - Vello Salumets, Peeter Keäri ja Mart Helme. Jutuks tulevad kuldsed kuuekümnendad, biitlid, Optimistid, Mikronid, Viking ja ansambel FIX. Lisaks veel üldine õhustik, tolleaegsete noorte mõttemaailm ja ansamblitegemine kui eluviis ning iseseisvuse väljendamise vorm. Õhtu muusikat teeb Otsakooli kitarristide ansambel.

Piiratud arvuga piletid hinnaga 15.-/10.- EUR on müügil Piletilevis ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

kurmet
29-09-2016
kell 08:05

"Kui tahad teada bändi ajaloost, siis küsi bassimehelt"
Ma ei usu seda.

Rada7.ee
31-10-2016
kell 21:10

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtud vaatavad lava peale ja lava taha - Anne Veski, Reet Linna ja Olavi Pihlamägi


17. novembril kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kohtumisõhtu „Valguses ja varjus - Reet Linna, Olavi Pihlamägi ja Anne Veski“. Õhtut juhib Sten Teppan.

Paljud Eesti muusikud teavad, mis tähendab olla prožektorisäras. Paljud on Eesti muusikasse panustanud lava tagant. Ja on ka neid, kes on mõlema poolega tuttavad. Eesti Muusika Kuulsuste Koda suhtub ülima austusega kõigisse neisse rollidesse.

Novembrikuu kohtumisõhtu toob publiku ette kolm erineva taustaga inimest, kes on omavahel rohkem seotud, kui enamik aimata võiks. Eesti rock- ja popmuusika tormistel arenguaastatel alates 1970. aastate keskelt on see kolmik oma tegevusega mõjutanud oluliselt Eesti levimuusika käekäiku: valgusvihku astuvad Anne Veski, Reet Linna ja Olavi Pihlamägi. Õhtujuht Sten Teppani vahendusel räägime valgusest ja varjust, kuulsusest ja raskest tööst, edust ja tagasilöökidest. Õhtut täiendab muusikaliselt Otsakooli noorte ansambel Siim Aimla juhendamisel.

Eesti Muusika Kuulsuste Koja korraldatav kohtumisõhtute sari toob publikuni Eesti levimuusika legendaarsemad tegelased. Fookuses on inimesed, kelle tegevus on kõige rohkem mõjutanud Eesti levimuusikat. Igal kohtumisel saab otsestest allikatest kuulda seda, kuidas on sündinud legendid, laulud, ansamblid, tähed meie muusikataevas ja mis tegelikult Eesti levimuusika tagatubades toimus.

Kohtumisõhtute eesmärgiks on Eesti Muusika Kuulsuste Koja idee tutvustamine ja eksponaatide kogumine Eesti levimuusika näituse jaoks. Kuulsuste koda ja näitus avatakse kingitusena Eesti Vabariigi 100. juubeliks, eesmärgiga säilitada ja näidata publikule Eesti muusika kultuuripärandit ja hoida au sees neid levimuusikuid, kes meie rahvale nii kodumaal kui väljaspool kuulsust on toonud.

Piiratud arvuga piletid hinnaga 15/10€ on müügil Piletilevis ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Rada7.ee
11-01-2017
kell 11:15

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtu - Raud-Saller


25. jaanuaril kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kohtumisõhtu Mihkel Raua ja Hendrik Sal-Salleriga. Õhtut juhib Sten Teppan. Piletid hinnaga €10/15 on müügil Piletilevis ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Mihkel Raud ja Hendrik Sal-Saller on olnud Eesti rokkmuusika laineharjal juba üle kolme aastakümne. Eelmise sajandi kaheksakümnendate ühiskondlikus turbulentsis punkrokiga alguse saanud karjäär jätkub ning nende nimed on Eesti levimuusika ajalukku sügavalt sisse kirjutatud. Nad on käinud katuseid mööda ja olnud näoli mustas poris. Nii väidavad nende autobiograafiad. Kuid äkki leidub midagi, mida pole veel ridadest või ridade vahelt suudetud dešifreerida? Seda näeme kohtumisõhtul. Nii jutu kui muusikaga.

Rada7.ee
09-03-2017
kell 15:49

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtu Puutepunktid - Marju Länik, Aivar Mäe, Peeter Vähi

Marju LänikMarju Länik
16. märtsil kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kohtumisõhtu kolme väga erineva muusikuga, keda seob üks oluline Eesti ansambel. Õhtut juhib Sten Teppan. Piletid 15/10€ müügil Piletilevis ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Väidetakse, et ansambel Vitamiin on Eesti muusikute, eriti lauljate, hüppelaud kuulsusse. Marju Länik, Aivar Mäe ja Peeter Vähi on kõik sellel laual olnud. Kohtumisõhtul saame teada, kuidas ansambel Vitamiin mõjutas nende hüppeid erinevatesse suundadesse. Kuidas saavad Eestis omavahel läbi levi-, klassikaline- ja koorimuusika? Kuidas kokkupuutepunktid on kõigi kolme muusiku elu mõjutanud? Kuidas ikkagi "igavesel kontserttuuril" ellu jääda? Aga iseendaks?

Rada7.ee
07-04-2017
kell 16:27

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtu "Punk(a)rid - Villu Tamme, Tõnu Trubetsky, Peeter Volkonski"


3. mail kell 19.00 toimub Eesti Raadio 1. stuudios (Vana raadiomaja, Kreutzwaldi 14) kohtumisõhtu Eesti punk(muusika) elavate legendidega. Õhtut juhib Sten Teppan. Piletid 15/10€ müügil Piletilevis ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis ning tund enne algust koha peal.

Kui mujal maailmas vastandus punkmuusika peamiselt ühiskondlike normide, võimu ja massikultuuriga, siis Eesti punk 1980. aastatel oli otseselt suunatud nõukogude võimu nõmeduste ja vaimupimeduse vastu. See koondas oma hõlma alla Eesti muusikaskeene intelligentsi, tipp-pillimehed. Kuidas üldse sai totalitaarses ühiskonnas selline liikumine aset leida? Kui palju kaikaid suutsid kodarad taluda? Kuidas balansseerida lubatud ja lubamatu piirimail? Kuidas ridade vahelt kontrollile ja tsensuurile näkku irvitada? Seekordne kohtumisõhtu ei pruugi olla viisakas, kombekas ega kõigile meeldida. 30 aastat tagasi oleksid nii esinejad, kui Eesti Muusika Kuulsuste Koda sellise õhtu eest ilmselt pikaajalise esinemiskeelu saanud... Vahet pole.

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtud jätkuvad sügisel.

RistoLehiste
03-11-2017
kell 10:53


Andkem hoogu Eesti levimuusika näitusele!

Paar aastat tagasi andsime siin teada, et plaanime koostada ja rajada Eesti levimuusika näituse ja Eesti Muusika Kuulsuste Koja! Nüüd oleme jõudnud sinnamaani, et näituse kujundus hakkab jõudma lõpusirgele ja jäänud ongi vaid näituse rajamine. Et saaks korralik ja Eesti kirjule levimuusikale vääriline näitus, siis selleks vajame Teie kõigi abi!
Kuulake, mida Eesti muusikud asjast arvavad ja andke hoogu Eesti levimuusika näitusele „Vabaduse kõla“!
Loomulikult oleme väga tänulikud selle info jagamise eest.

Risto Lehiste
Eesti Muusika Kuulsuste Koda
5239424

Hooandja - Eesti levimuusika näitus "Vabaduse kõla!"