Kumu Dokumentaal

ivo
02-09-2009
kell 20:16

Käesoleval sügis-talvel näeb filme Kumu auditooriumis igal kolmapäeval detsembri keskpaigani. Programmis on teiste hulgas mitmed tänavusel tARTuFFi festivalil linastunud filmid, nagu ”Mööda Yangtzed” ja ”Tööstuslikud maastikud”, oktoobris näeb dokumentaalfilme kunstiajaloo juhtfiguuridest, fookusesse võetakse ka Himaalaja. Novembris jätkatakse kunstiteemalise filmiprogrammiga ”Impressionismi lätetel”, mis avab 19. sajandi keskpaiga „Normandia maalijate” ajastu, teoste ja kunstnike tausta. Kumu Dokumentaali hooaja lõpetab 16. detsembril belgia päritolu kuulsa maailmamuutja Franck Wuytacki inspireeriv ja kaasahaarav lugu ”Persona Non Grata”.

Kumu Dokumentaali linastused toimuvad Kumu auditoorumis kolmapäeviti algusega kell 18.00. Sissepääs seanssidele on kõikidele tasuta.

ivo
02-09-2009
kell 20:21

Esimene oli juba täna aga ülejäänud filmid:

K 09.09.
MÖÖDA YANGTSED / Up the Yangtze
Rež/Dir: Yung Chang
Kanada/Canada 2007, 93 min

Inglise ja mandariini keeles, eestikeelsete subtiitritega / In English and Mandarin Chinese, Estonian subtitles

Kolmel viisil saab tarkust õppida.
Esiteks jälgimisest, mis on õilsaim.
Teiseks järgides, mis on lihtsaim.
Kolmandaks kogemusest, mis on mõrudaim.
Kong Fuzi (Konfutsius)

See võimas ja jõuline film viib meid voolates pikale reisile mööda Jangtse jõge (Hiinas teatakse teda aga lihtsalt „Jõena”). Vähemalt kaks miljonit inimest peab kodukohast ära minema, sest toimub ajaloo suurim üleujutusaktsioon. Ehitatakse maailma suurimat energiatööstuslikku objekti nimega Kolme Kuristiku Tamm (Three Gorges Dam), mis oma suurejoonelisuses peaks olema Hiina võimu sümboliseeriv projekt. Filmis näeb aga ka suurejoonelisuse pragusid ning eelkõige ikka inimest ja tema kohandumisvõimet.

Jõge mööda on käima pandud laevad, mis pakuvad nn hüvastijätureise, et oleks veel viimast korda võimalus näha hiljem vee alla jäävaid paiku. Noore Kanada hiinlase Yung Changi film avab võimsapilgulise sissevaatega Hiina unistusi, tegelikkust ja inimsaatusi. Näeme traditsioonilise ja modernse maailmavaate valusat põrkumist. Filmile on osaks saanud ootamatult suur menu kogu maailmas.

K 16.09.
TÖÖSTUSLIKUD MAASTIKUD / Manufactured Landscapes
Rež/Dir: Jennifer Baichwal
Kanada/Canada 2006, 90 min

Inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega / In English, Estonian subtitles

Ilu ja selle otsingud on olnud inimkultuuri ajaloos alati tähtsad. „Ilu on Jumal,” tavatses mõtelda suur Aasia vahendaja Nikolai Roerich, kes veetis aastaid sealsetes avarustes, mägedes ja steppides. Ilmselt ei pidanud ta aga silmas niisugust ilu, nagu vahendab see film. Maailmakuulus fotograaf Edward Burtynsky pildistab mastaapseid inimkäte poolt vormitud tööstusmaastikke. Nii suuri, et hakkab veidi hirm nende ees. Voolav punane laavajõgi kesk musta ja segipaisatud tühermaad saab uue ja teise tähenduse fotograafi ülesvõtte kaudu. Pilt. Trööstituse esteetika. Palju on filmitud Hiinas: Kolme Kuristiku Tamme, Shanghaid, ilmetuid isikupäratuid tehaseid; näha saab aga ka Bangladeshi laevatööstust ja Kanada kaevandusi.

Filmi üks märksõnu võiks olla „hiiglaslik”. Või siis „visuaalselt võimas”. „Tööstuslikes maastikes” on kindlasti omad stilistilised viited Godfrey Reggio Qatsi triloogiale, ent ta on oma kandvas idees ehk vähem suunatud. Burtynsky viitab suurejoonelistele industrialiseerimisprotsessidele, kuid ei kritiseeri ega kiida seda heaks, vaid pakub silmiavava teose, mis viitab meie elude kursile.

K 23.09.
EUGÈNE JA BERENICE – LINNAFOTOGRAAFIA PIONEERID /
Eugène ja Berenice – Pioneers of Urban Photography
Rež/Dir: Michael House
Suurbritannia / Great Britain 2009, 52 min

Inglise keeles / In English
Sissejuhatus / Introduction by Liina Siib

Berenice Abbott’i (1989–1991) võib pidada linnafotograaf Eugène Atget’ (1857–1927) mantlipärijaks, tema arhiivi päästjaks ja publitseerijaks. See, mida Atget oskas näha 19. ja 20. sajandi vahetuse ja 20. sajandi esimeste kümnendite Pariisis, ning viis, kuidas ta Euroopa tolleaegset südant oma fotodel jäädvustas, sai hiljem teoks ameeriklanna Berenice Abbott’i fotoseeriates tohutu kiiruse ja dünaamilisusega arenevast 1930. aastate New Yorgist. On sümboolne, et Berenice kohtus Atget’ga tänu Man Ray’le, et üks alustas karjääri fotograafina ajal, kui teine oli seda lõpetamas. Väga armsas võtmes vaatajateni toodud dokumentaal sisaldab rohkesti hinnalist visuaalset arhiivimaterjali kahe suurlinna kohta nende hiilgusaegadel.


K 30.09.
MUST VALGE + HALL. SAM WAGSTAFF ja ROBERT MAPPLETHORPE / Black White + Grey. A Portrait of Sam Wagstaff and Robert Mapplethorpe
Rež/Dir: James Crump
USA, Saksamaa / USA, Germany 2007, 78 min

Inglise keeles / In English

1970. ja 1980. aastate New Yorgi tormakas kunstielus oli kuraatoril ja (foto)kollektsionääril Sam Wagstaffil tulevase kuulsuse Robert Mapplethorpe’i elukäigus, kunstivalikutes ja saatuses otsustav roll. Wagstaffi elu jälgiva dokumentaali kaudu saame tundma kuldse kolmiku (lisaks Patti Smith – muusik ja poeet, kuulsuse tõi talle album „Horses” 1975) ajastut ja põrandaalust glamuuri ning näeme, milliseid vabadusi ja ohverdusi võib kaasa tuua kunst kui elustiil.


K 07.10.
JACK SMITH JA ATLANTISE PURUNEMINE / Jack Smith and the Destruction of Atlantis
Rež/Dir: Mary Jordan
USA 2006, 95 min

Inglise keeles / In English
Sissejuhatus / Introduction by Eha Komissarov

Jack Smith oli mõistatus, keda peetakse performance-kunsti ristiisaks, underground-filmi suurkujuks, teatri, installatsiooni, foto ja aja taasleiutajaks. Tema utoopilised ideaalid, artistlikud protsessid, võltsjuveelide ja ehetega kaunistatud kunstiteosed, androgüünsed ja transvestiitsed tegelaskujud, märatsev, ideedele anduv ja leegitsev loomus pole jätnud puudutamata ühtki generatsiooni. Smithi esteetilisest deliiriumist tiine pärand sai mitmete kaasaegse kunsti superstaaride, sh Andy Warhol, Federico Fellini, David Lynch, Cindy Sherman, Mike Kelley, Matthew Barney jpt, loomingu olemuslikuks mõjutajaks. Mary Jordani loodud dokumentaal-portree on austusavaldus New Yorgi ülimale antikangelasele, ainulaadsele, vaieldamatult glamuurseimale Underground King’ile Jack Smith’ile.

2006. aastal Tribeca filmifestivalil esilinastunud teos sai USA kinodes vaid piiratud näitamisõiguse. Dokumentaalis näeme rohkesti katkeid haruldastest ja osalt seni ekraanipimeduses hoitud kunstniku underground-filmidest, fotodest, ettevalmistustest performance’iteks.

Film on mõeldud täiskasvanuile.


K 14.10.
DocPoint Tallinn: KATASTROOFI RETSEPTID / Katastrofin aineksia
Rež/Dir: John Webster
Soome/Finland 2008, 85 min

Soome keeles, inglisekeelsete subtiitritega / In Finnish, English subtitles

Režissöör John Webster teeb oma naisele ja kahele lapsele selgeks, et on mõistlik minna üle naftavabale dieedile, loobumata seejuures keskklassi eluviisist. Kõik igapäevased asjad, mida me tegemata jätame või oleme sunnitud tegema, on katastroofi retseptide koostisained. Naftavaba aasta seab kahtluse alla pere väärtushinnangud ja paneb proovile nende tahtejõu ning koguni õnne. See on rohujuuretasandini aus, siiras ja naljakas uurimus elu võimalikkusest naftasaadusteta maailmas.

K 21., 22., 23.10
Himaalaja eri.
Jälgige reklaami!

Himalayan special.
Follow the news!


K 28.10.
18.00
Kumu Dokumentaal ja Animateek / Kumu Documentary and Animatheque
Tähistame rahvusvahelist animapäeva! / We are celebrating International Animation Day!
Näitame Oscari võitnud animeeritud lühidokumentaali „RYAN” / We are showing the Oscar-winning animated short documentary “RYAN”

Rež/Director Chris Landreth
Kanada/Canada 2004, 14 min
Inglise keeles / In English


K 04., 11., 18., 25.11.
Impressionismi lätetel
Kumu Dokumentaali novembrikuised filmid avavad „Normandia maalijate” ajastu, teoste ja kunstnike tausta. Impressionismi esimesele näitusele 1874. aastal eelnesid katsetuserohked ja kunstiotsingutest tulvil kümnendid, mil valmistati ette otsustavat murrangut moodsa kunsti suunas. Ajalooliste teemade asemel vallutas maalikunsti natuur ja kaasaeg. Looduse hetkeseisunditesse süvenemine tõstis päevakorda valguse ja värvi suhted, hetkelise ja vahetult käegakatsutava kaudu püsivast ja igavikulisest kõnelemise.
Filmid juhatab sisse Tiina Abel.


COURBET’ MAAILM / Gustave Courbet, the Origin of His World
Rež/Dir: Romain Coupil
Prantsusmaa/France 2007, 52 min
Inglise keeles / In English

Film jutustab prantsuse maalikunstnikust Gustave Courbet’st (1819–1877), kes suutis murda paljusid vankumatuina tundunud tõekspidamisi. Filmi pealkiri meenutab kunstniku üht vapustavamat maali „Maailma algus” (1866), mis kujutab üska – jalgade ja peata naisekeha. Courbet esitas selle teosega väljakutse kõigile moraali- ja kunstikriteeriumidele, lõi jalad alt kitsarinnalisel subjektiivsusel, tähistas pöördepunkti kunstniku ühiskondliku positsiooni mõtestamisel. Radikaalsete poliitiliste veendumustega Courbet oli tegudeinimene. „Realismi” paviljoni avamisega 1855. aastal õnnestus tal kõigutada kogu prantsuse kunstisüsteemi hästi töötanud masinavärki. Pariisi Kommuuni sündmused 1871. aastal viisid ta vangistusse ja sundisid eluõhtuks Šveitsi eksiili. Filmis jälgitakse kunstniku loomingu kaudu tema vaimset teekonda. Autorid arutlevad nende põhjuste üle, mis viisid kunstniku ülima tõetruuduse ja argielu maalimisväärseks kuulutamiseni.


HOLLANDI VALGUS / Dutch Light
Rež/Dir: Pieter-Rim de Kroon, Maarten de Kroon
Holland / The Netherlands 2004, 91 min
Inglise keeles / In English

Müstilisena tundunud Hollandi valgus on inspireerinud tuhandeid kunstnikke nii hollandi kunsti kuldajastul 17. sajandil kui ka impressionismieelsel Prantsusmaal. Just 19. sajandil hakati kujundama legendi imetabasest valgusest, mille kogemise soov muutis Hollandi kunstirännakute sihtpunktiks. Saksa kunstnik Joseph Beuys on väitnud, et iseäralik valgus kadus pärast Zuyderzee Põhjamerest äralõikamist 1950. aastate keskel. Filmis võtavad erinevate maade kunstnikud (James Turrell), kunstiteadlased (Svetlana Alpers) ja teadlased (Gunther Konnen) Beuysi provotseerivat väidet tõsiselt ning esitavad huvitavaid küsimusi. Kas Hollandi valgus erineb tõepoolest valgusest mujal maailmas? On see tõesti mõjutanud kunsti ja teadust? Kas selle valguse iseloom on muutunud või on see kaotanud oma lummuse? Kiirustamata otsitakse suurepärastele fotodele ja maalidele toetudes neile küsimustele vastust.

Film tegijad kinnitavad, et kuigi me ei saa paljusid asju tõestada, saame me siiski vaadata, uurida ja arutada. Filmi autorid naasevad aasta vältel ühtedesse ja samadesse Hollandi paikadesse, juhtides vaatajate tähelepanu hämmastavatele erinevustele: sõltuvalt ilmast võib Hollandis taeva pale muutuda päeva jooksul mitu korda. Pole haruldane, et mõne tunni jooksul läbitakse mitu aastaaega ning maastiku ilme teiseneb tundmatuseni. Film on tulvil valgusmaagiat ja tabamatu puudutamise püüdu, kaadreid Normandia maalijatelegi tuttavast rahulikust, kuid nüüdseks juba lootusetult kaduvast maalimast.


IMPRESSIONISMI SÜND / Impressionnisme: les origines
Rež/Dir: Jean-Paul Fargier
Prantsusmaa/France 1994, 58 min

1860. aastad. Tuntud Pariisi kunstnike ateljeedes õpivad Édouard Manet, Edgar Degas, Claude Monet, Auguste Renoir, Paul Cézanne – kunstnikud, kes mõne aastaga muudavad põhjalikult maalikunsti ilmet. Miski ei mõjutanud neil otsustavatel kümnenditel kunsti arengut rohkem kui maalijate ja literaatide omavaheline elav läbikäimine. Realismi ja naturalismi sildi all sõlmusid sõprussuhted, toimusid ägedad vaidlused ja isiksuste kokkupõrked. Impressionism sündis modernismi teoreetiliste aluste ja moodsa elu tõtlikkusele vastava pildikeele otsimise tulemusena. Moodne olla tähendas muutumise ja juhuste mängu pidevat jäädvustamist. Ainult töö looduses viis maalijad kokku natuuri varjundirohkete seisunditega. Filmis uuritakse suure kunstirevolutsiooni ajaloolist õhustikku. Autorid jutustavad ateljeedest, kohvikutest ja näitusesaalidest, kus tulevased impressionistid kohtusid, aga ka institutsioonidest, millele nad vastandusid. Koos maalijatega rännatakse nende inspiratsiooni lätteil Pariisis piki Seine’i kaldaid ja Normandia rannikul.

K 09.12.
JAZZ’I PARUNESS / The Jazz Baroness
Rež/Dir: Hannah Rothschild
Suurbritannia / Great Britain 2008, 83 min

Inglise keeles / In English

Paruness Pannonica Rothschildi (Nica) elusaatus muutus totaalselt pärast Thelonious Monki pala „Round Midnight” kuulamist. Loobudes sünnipärasest rikkuseküllasest ja luksuslikust elust, jäi Nica selle asemel, et naasta oma mehe juurde Mehhikosse, New Yorki ja pühendas ülejäänud elu, jäägitu kire ja armastuse jazzile. Temast sai jazzmuusikute patroon ja kaitseingel, eriti bebop-geeniuse Thelonious Monki jaoks, kellele ta kujunes ligi kolmekümneks aastaks innustajaks, hingeliseks ja vaimseks kaaslaseks. Nica ei kõhelnud võtmast vangistust narkootikumide omamise eest Monki asemel enda kanda, harvad polnud juhud, kui ta maksis jazzmuusikute võlgu, üüri või oli neile mõnel muul moel toeks. Talle on pühendatud üle 20 muusikateose. Ajakirjandus valgustas ta elu aga ikka omasoodu: Nica armastab musti mehi; Charlie Parker suri Nica hotellitoas üledoosi tõttu; paruness jättis maha oma viis last ja mehe, kuid elab 306 kassiga jne. Dokumentaal toob meieni seiku Nica altruistlikust, rahutust ja leegitsevast elust ning pakub rohkelt head jazzmuusikat.

K 16.12.
PERSONA NON GRATA
Rež/Dir: Fabio Wuytack
Belgia/Belgium 2008, 92 min

Inglisekeelsed subtiitrid / English subtitles

Mõistetud süüdi revolutsionäärina. Preestrina tegevus keelatud. Võetud kinni mässulisena. Kiidetud kunstnikuna. See on belgia päritolu maailmamuutja Franck Wuytacki inspireeriv ja kaasahaarav lugu. 1960. aastatel muutis ta Caracase slummides noore mehena paljude inimeste elusid. Sealse võimuladvikuga sattus ta aga pahuksisse ning mees saadeti maalt välja. Alles hiljuti tühistas praegune president Hugo Chavez Franck Wuytacki sissesõidukeelu.
Oma isa loo on filminud Fabio Wuytack.

ivo
27-10-2009
kell 15:37

Kumu Dokumentaali novembrikuine sari „Impressionismi lätetel“ avab näituse „Normandija maalijad” ajastu, teoste ja isikute tausta. Impressionismi esimesele näitusele 1874. aastal eelnesid katsetusterohked ja kunstiotsingutest tulvil kümnendid, mil valmistati ette otsustavat murrangut moodsa kunsti suunas. Ajalooliste teemade asemel vallutas maalikunsti natuur ja kaasaeg. Looduse hetkeseisunditesse süvenemine tõstis päevakorda valguse ja värvi suhted, hetkelise ja vahetult käegakatsutava kaudu püsivast ja igavikulisest kõnelemise.

Novembrikuus linastuvad filmid juhatab sisse kuraator Tiina Abel.
Kumu Dokumentaali filmiõhtud on tasuta.

http://ekm.ee/kumu.php

ivo
05-01-2015
kell 09:44

Kumu Dokumentaali 10. hooaeg avatakse filmiga muusikast, mälust ja imest

Käesoleva aasta jaanuarist jätkab Kumu Dokumentaal taas kolmapäevaseid tasuta sissepääsuga filmilinastusi.


7. jaanuaril algava 10. hooaja avafilm on mullusel Sundance’i filmifestivalil publiku peapreemia pälvinud linateos “Ikkagi elus: lugu muusikast ja mälust” (Alive Inside: A Story of Music and Memory), mis tõestab ilmekalt, et ka kõige lootusetumatel patsientidel on kusagil sügavas hinges peidus tugev elutahe, mida muusika kaudu on võimalik taas ellu äratada.

Koos kuulsa neuroloogi ja mitmete bestsellerite autori Oliver Sacksi, armastatud muusiku Bobby McFerriniga ja sotsiaaltöötaja Dan Coheniga lastakse hooldekodu patsientidel kõrvaklappidest kuulata nende kunagist lemmikmuusikat ja meie silme ees toimub ime – pikki aastaid dementsuse käes kannatavad vanurid sünnivad tänu oma lemmikmuusikale justkui uueks inimeseks.

Lavastaja Michael Rossato-Bennetti inspireeriv ja eluterve huumoriga tehtud rännak inimhinge salduslikesse sügavustesse läbi muusika tervendava mõju oli kindlasti üks suurimaid avastusi möödunud aasta filmimaastikul ja sellest sai festivalide hitt kõikjal maailmas.Film on inglise keeles ning sissejuhatuse teeb muusika ja hääleteraapia lektor Eve Lukk.

Vaata infot ka järgneva programmi kohta kohta: http://kumu.poff.ee/est/ajakava

Filmid linastuvad Kumu auditooriumis kolmapäeviti kell 18.00. Kumu Dokumentaal on vaba sissepääsuga dokumentaalfilmide sari rõhuga kultuuriteemalistel filmidel.

evertp
05-01-2015
kell 19:24

y hakkab jälle pihta

evertp
01-04-2015
kell 13:58

01.04 Kell 18.00
Grazing the Sky

Režissöör: Horacio Alcala
Riik: Hispaania, Portugal, Mehhiko
Aasta: 2013
Kestus: 82'
Keel: Hispaania keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmi juhatab sisse Terje Bernadt.

Eesti Tsirkuse Festivali 2015 avasündmuseks on valitud Horacio Alcala dokumentaalfilm. Film jälgib paralleelselt mitme kaasaegse tsirkuse artisti igapäevaelu ning viib vaataja kaasa maailma ühe riskantsema elukutse lavatagusesse maailma. Samuti saab vaataja parema ettekujutuse, mis on kaasagne tsirkus ning milline on selle žanri esteetika.(link)

evertp
15-04-2015
kell 12:06

K 15.04 Kell 18.00
Vesimärk ( Watermark)

Režissöör: Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky
Riik: Kanada
Aasta: 2013
Kestus: 90'
Keel: Inglise keeles
Auhinnatud filmitegijate Jennifer Baichwali ja Kanada fotograafi Edward Burtynsky teine edukas koostöö („Tööstuslikud maastikud / Manufactured Landscapes”, 2006) laseb meie pilkude alt läbi voolata erinevatel võimsatel veega seotud vaatemängudel. Näeme massiivseid ujuvaid merikõrva kasvandusi Ida-Hiina meres, maailma suurimat kaartamme Xiluodu, viljatut kõrbe massiivse Colorado jõe kuivanud deltas, tohutuid niisutussüsteeme Texases, veemahukaid nahaparkimisettevõtteid Bangladeshis, Gröönimaa jääkattes 2 kilomeetri sügavusse tungimist, Allahabadis Kumbh Mela palverännakus osaleva üle 30 miljoni inimese püha kümblust Gangeses jne.
Vesi on maakera muutev element. Iga elus organism vajab eksisteerimiseks vett. Kas me aga tajume, kuidas vesi meid mõjutab ja kuidas meie vett mõjutame? Filmitegijad ei võta aktivisti hoiakut, vaid pigem mõjutavad meie teadvust visuaalselt ülivõimsate, maaliliste ja sugestiivsete kaadritega.(link)

evertp
23-04-2015
kell 15:39

Room 237 oli eile Kumu ekraanil, unustasin sellest suure ähmiga kirjutada enne kohale minekut. Soovitan. <3

Äkki keegi saab minu eest nüüd järgmisele seansile minna?

K 29.04 Kell 18.00
The Pervert’s Guide to Cinema
Režissöör: Sophie Fiennes
Riik: Suurbritannia, Austria, Holland
Aasta: 2006
Kestus: 150'
Keel: Inglise keeles
Filmi juhatab sisse Tõnu Karjatse.

„Perverdi kinojuht” on psühhoanalüütiline sissevaade maailma kinokunsti ja seda muidugi klassikute kaudu – Hitchcock, vennad Marxid, Bergman, Tarkovski, Lynch ja kes kõik veel. Sloveenia psühhoanalüütiline mõtleja Slavoj Žižek võtab filmid lahti vanu häid Freudi ja Jungi teooriaid kasutades ning edasi arendades. Kui teil on veel mingid eelarvamused psühhoanalüüsi vastu, siis seda filmi vaadates peaksid need küll kaduma ja te veendute, et ka psühhoanalüütiline vaatepunkt võib vägagi lõbus ning fantaasiarikas olla.
Omaette kirsiks tordile on lavastaja lahendused filmi- ja selle kommentaari maailma kokku viies.

evertp
17-05-2015
kell 22:07

K 20.05 Kell 18.00
Monstrummees / Monsterman

Režissöör: Antti Haase
Riik: Soome
Aasta: 2014
Kestus: 85'
Keel: Soome keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmi juhtab sisse režissöör Antti Haase.

Heavy metali’t viljelev soome bänd Lordi eestlaste jaoks vist pikemat tutvustamist ei vaja. 1992. aastal rajatud ansambli tähelend võttis aega ligi 10 aastat, enne kui Soome plaadimüügi edetabeli tippu tõusis nende singel „Would You Love A Monsterman?”. 2006. aastal Ateenas toimunud Eurovisioonil tegid aga monstrumiteks riietatud bändiliikmed ajalugu ja nende poolt esitatud lugu „Hard Rock Hallelujah” sai kõrgemad punktid saate ajaloos. Helsingis tuli bändi tervitama ligikaudu 90 000 kaasmaalast. Bändist tehti film ja uued plaadilepingud olid ootamas … Aastal 2014 müüb Mr Lordi (päriselus Tomi Putansuu) veeringute eest oma kunagisi uhkeid kostüüme ja püüab endal ja bändil elu sees hoida pubikontsertidega purjus vene turistidele.

Dokkfilm „Monstrummees” siseneb intiimselt loomult õrnahingelise laulja ja alati väikeseks poisiks jäänud artisti sisemaailma, kelle elus on kõige olulisem tema ema ja meenutused kunagistest hiilgeaegadest.

evertp
01-09-2015
kell 17:53

Head uudised dokumentaalisõpradele!
...ja Kumu sõpradele ka. Kumu auditooriumis näeb jälle valitud kolmapäevadel dok-filme. Alates homsest!

K 02.09 Kell 18.00
Pelican in the Desert | Pelikan kõrbes

Režissöör: Viesturs Kairišs
Riik: Läti
Aasta: 2014
Kestus: 68'
Keel: Läti ja vene keeles ingliskeelsete subtiitritega
Filmi juhatab sisse Kaarel Kuurmaa.

Viesturs Kairišs on rahvusvaheliselt tuntumaid ja auhinnatumaid Läti režissööre, kes on edukalt teinud nii sõna- kui ooperilavastusi, mängu- ja dokumentaalfilme. Käesolev teos viib vaataja Kirde-Läti unikaalsesse Latgale piirkonda, millele on omased kõik ääremaa tunnused – rahvas vananeb, piirkond vaesustub ja maa tühjeneb inimestest. Ometi on Kairišs toonud meieni värvikate tegelaskujude ja teemadega galerii: maailmalõpust prohveteeriv jutlustaja, suur katoliiklik vabaõhumissa, õigeusukiriku teenistus, vanausuliste palvela, mahajäetud juutide sünagoog, kus nüüd elab akordionistist vanake, paljaste kätega jäätunud maapinda hauda raiuvad mehed ning muidugi Latgale karge loodus kogu oma ülevuses ja muutlikkuses.
Eraldi allajoonimist väärivad filmi hõrk helirežii ja Gints Berzinsi maagiline kaameratöö. Kaarel Kuurmaa

evertp
08-09-2015
kell 16:04

K 09.09 Kell 18.00
Bill Viola – Experience of the Infinite | Bill Viola - lõpmatuse kogemus

Režissöör: Jean-Paul Fargier
Riik: Prantsusmaa
Aasta: 2013
Kestus: 54'
Keel: Inglise ja prantsuse keeles, eestikeelsete subtiitritega
Ametlik koduleht:www.billviola.com/
Filmi juhatab sisse Kai Kaljo.

Videokunsti pioneer Bill Viola (s. 1951) ei loobu kompamast reaalsuse ja taju piire. Elu, surm, üleminek ühest teise, aeg, ruum, kordus, muusika, heli, vaikus – need on teemad, mida ta uurib ikka ja jälle uusi võimalusi pakkuvas meediumis, videos, luues seejuures visuaalselt sugestiivseid teoseid. Dokumentaal aitab mõista “aja skulptoriks” kutsutud Bill Viola hingelisi rännakuid, kunstilisi otsinguid ja tehnoloogilisi eksperimente intervjuude, kunstniku kommentaaride ja kunstikriitikute analüüside kaudu, mida illustreerivad rohked katked Bill Viola videotöödest.
Film valmis seoses kunstniku ulatusliku näitusega 2014.a. Pariisis Grand Palais’is.

evertp
29-09-2015
kell 12:21

K 30.09 Kell 18.00
Planetary | Planetaarne

Filmi juhatab sisse Madis Võõras – Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kosmosebüroo juht, Eesti delegatsiooni juht Euroopa Kosmoseagentuuri juures.

Visuaalselt hingemattev kinopoeesia “Planetaarne” on mõtisklus meie koduplaneedi olevikust ja tulevikust. Filmi tegijad kutsuvad vaataja omalaadsele kosmoserännakule, kus me näeme Aafrika savanne, Himaalaja kõrgendikke või Tokyo kesklinna harjumatust ja seninägemata perspektiivist.
“Planetaarne” oleks justkui “äratus” meie südametunnistusele, mis filosofeerib elu igaveste küsimuste üle. Mõistame, et ökokatastroofi lävel olev planeet Maa on elusorganism, mis pidevalt muutub ja areneb, millele ka planeedi elanikud saavad palju kaasa aidata. Koos intervjuudega NASA astrounautide, Tiibeti munkade ja filosoofidega ei näe me üksnes Maa haavatavat ilu vaid otsime võimalust seda ilu päästa.

evertp
03-11-2015
kell 14:46

K 04.11 Kell 18.00
Fassbinder – To Love Without Demands | Fassbinder - armastada tingimusteta

Režissöör: Christian Braad Thomsen
Riik: Taani
Aasta: 2015
Kestus: 109'
Keel: Saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmi juhatab sisse filmirežissöör Jaak Kilmi.

Uue Saksa Kino geeniusena ennast filmiajalukku kirjutanud Rainer Werner Fassbinder (1945-81) pikemat tutvustamist vist ei vaja. Tema meeletu loominguline visadus ja produktiivsus tegid Fassbinderist ainulaadse filmirežissööri, kelle ootamatu surma järel 1982. aastal, kui täies elujõus lavastaja oli vaid 37 aastane, tekkis saksa kinos suur tühimik. Fassbinder oli enfant terrible ja töönarkomann, kes 13 aastaga jõudis teha üle 40 täispika filmi. Nende hulgas ka sellised filmiklassikad nagu “Hirm sööb hinge seest” (1974) ja mammutsari “Berlin, Aleksanderplatz” (1980).
Fassbinderi armastusel ja vihkamisel põhinev looming on huvitanud ka staažikat taani dokumentalisti ja kinoajaloolast Christian Braad Thomsenit, kes oli lavastajaga lähedalt seotud juba alates 1969. Aastast, Fassbinderi lühikeseks jäänud karjääri algusaastatel. Seniavaldamata kaadrid ja intervjuud nii Fassbinderi lähedaste ja kolleegidega kui lavastaja endaga püüavad vaatajale lähemale tuua seda provokatiivset geeniust, kelle pärand järeletulevatele põlvedele on olnud üüratu.

http://kumu.poff.ee/est/ajakava.p/filmid/fassbinder-armastada-tingimusteta

evertp
03-11-2015
kell 14:47

NBNB! Täna kl 18-20.00 samas ruumis Twilight Zone screening!

https://www.facebook.com/events/851082344961560/

evertp
10-02-2016
kell 11:27

TÄNA:
K 10.02 Kell 18.00
Barbicania

Režissöör: Ila Bêka, Louise Lemoine
Riik: Prantsusmaa, Suurbritannia
Aasta: 2014
Kestus: 90'
Keel: Inglise keeles
Filmi juhatab sisse Karen Jagodin.

The Barbican Centre and Estate on Londoni kesklinnas asuv Euroopa suurim erinevaid kultuurivaldkondi ja kultuuriinstitutsioone ühendav keskus (koduks ka Londoni Sümfooniaorkestrile) koos elamuplokkidega. Tegemist on keerulise majade kompleksiga, parima Briti brutalistliku arhitektuuri näitega.

Ila Bêka ja Louise Lemoine elasid kuu aega Art Gallery of the Barbican Centre kutsel piirkonna südames. Tulemuseks on dokumentaal sealsete värvikate elanike ja külastajate portreedest, elulaadist, kompleksi elurütmist, hingest, veidrustest, nurgatagustest, keldritest, korteritest, tornitippudest, utoopiast.
http://kumu.poff.ee/est/ajakava.p/filmid/barbicania

Osmium
18-09-2016
kell 09:40

Uus hooaeg!

evertp
11-03-2018
kell 23:42


K 14.03 Kell 18.00
Rock’n’roll … Of Corse!
Režissöör: Stéphane Bébert, Lionel Guedj
Riik: Prantsusmaa
Aasta: 2016
Kestus: 89'
Keel: Inglise ja prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Filmi juhatab sisse muusik ja ajaloolane Tõnu Pedaru.

Korsika saarelt pärit Henry Padovani nimi ei pruugi küll isegi paljudele rokkmuusika-austajatele tuttav olla, kuid kahtlemata kuulub ta nende legendide hulka, ilma kelleta ei saa me rääkida ei rokk- ega punkliikumise ajaloost. Olles 24aastane, oskamata praktiliselt inglise keelt ja omamata kasulikke kontakte muusikatööstuses, tuli see noor prantslane, kes sai kohe hüüdnimeks Korsika Piraat, Inglismaale tööd otsima ja sattus hoobilt kõige kuumemate muusikasündmuste keskele. Tema esimene suurem tööots oli olla varukidramees kuulsuse tippu rühkivas bändis The Police, kus ta pärast aastast mängimist 1977. aastal pidi lahkuma ja endale ise bändi tegema. Praktiliselt 40 aastat pärast Inglismaale saabumist on Henryst saanud üks armastatumaid kitarriste, kelle esinemised ja kõva töötegemine on teinud temast endast legendi. Henry on andnud muuhulgas oma panuse selliste artistide nagu The Clash, Sex Pistols ja Zucchero edulukku ja veab tänini ka omaenda orkestrit Flying Padovanis, kes annab kontserte tänini.


Filmis „Rock'n'roll… Of Corse!“ võtab Henry aja maha ja külastab oma vanu sõpru, kellega ajada törts juttu ja manada lõbusate vestluste taustal vaataja silme ette põnev pilt muusika-ajalukku jäänud kontsertsalvestistest kultuslikest 1970.–1980. aastatest, kui rokenrollil oli hoopis teine tähendus, kui me seda tänapäeval mõistame.

Rada7.ee
11-09-2018
kell 14:01

Kumu näitab Amy Winehouse´i mälestuseks tema portreefilmi


Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas jõuab sel kolmapäeval ekraanile Oscari võitnud portreefilm Amy Winehouse´ist. 14. septembril saanuks lauljanna 35 aastat vanaks.

Briti režissööri Asif Kapadia film „Amy” on seitse aastat tagasi lahkunud Amy Winehouse´i tõusu ja languse lugu, millest räägitakse siiani kui esimesest tõeliselt empaatilisest katsest mõista tema elu kogu selle komplitseerituses.

Otsekoheselt valus film osutab muuhulgas sellele, kui vähe on juhtunus süütuid kõrvaltvaatajaid. „Miks me kõik oleme süüdi Amy Winehouse´i surmas” – nii pealkirjastas hiljuti oma artikli ka Briti muusikaajakirjanduse lipulaev New Musical Express.

„Mina olin vihane ja tahtsin, et ka vaataja saaks vihaseks,” on Asif Kapadia tagantjärele selle moodsa aja tragöödia kohta öelnud.

12. septembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kultuurikriitik Janar Ala.

Filmil on eestikeelsed subtiitrid. Sissepääs tasuta.