Svjata Vatra

ivo
07-08-2009
kell 12:58

Svjata Vatra (Püha Tuli) on eesti-ukraina folkansambel. Oma stiili nimetavad muusikud TULEFOLGIKS. Svjata Vatra koosseis on unikaalne – ukrainapäraselt temperamentne tromboon ja eesti torupill tekitavad koos kordumatu helipildi. 3 eesti 1 ukraina muusiku koostööst õhkub ebapõhjamaiselt tulist meesenergiat. Svjata Vatra on justkui lõke, mis särtsub, praksub ja annab sooja, kuid mis siiski pahatahtlikult ei kõrveta. Svjata Vatra on väga hea näide tõeliselt õnnestunud integratsioonist. Ansambli muusikast sündinud uus kvaliteet on omamoodi pioneeriks kaasaegses rahvamuusikas, kus säilitades vana ja ühendades erinevaid kultuure luuakse muusikaline sild kaasaega ja tänaste inimesteni.

Koosseis:
Ruslan Trochynskyi – tromboon, vikat, duduk, laul
Kulno Malva – akordion, torupill, laul
Juhan Suits - torupill, vile, sarv, parmupill, laul
Kalle Kindel – djembe, perkussioon, tarbuka
Dima Dmitrienko - löökpillid

http://www.sonicbids.com/svjatavatra
http://myspace.com/svjatavatra

ivo
07-08-2009
kell 12:58

Eesti-ukraina folkansambel Svjata Vatra käis Karpaatides ekspeditsioonil

25. juulist kuni 3. augustini kestnud reisi raamisid festivalid Rumeenias ja Ukrainas, kuid peaeesmärgiks oli pärimusmuusika ekspeditsioon Karpaatides.
14-liikmelisse reisiseltskonda kuulusid lisaks Svjata Vatra muusikutele ka operaatorid Erik Norkroos ja Veiko Taluste ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia direktor Anzori Barkalaja, kes koolile uusi kultuurikontakte sõlmis.

26. juulil andis Svjata Vatra meeleoluka kontserdi Rumeenias Târgu Mureş-is toimunud Félsziget festivalil, mis on Ungari suure Ziget festivali tütarfestival ning selle peakorraldajad on samad. Korraldaja Dan Panaitescu leidis Svjata Vatra märtsis Eesti muusikat välisprodutsentidele tutvustavalt ürituselt Tallinn Music Week.

Festivalile järgnenud perioodil tutvuti lähemalt Transilvaanias elavate mustlasmuusikutega ja siirduti põhjalikumale ekpeditsioonile Ukraina Karpaatidesse hutsuulide juurde. Bukoviina piirkonnas külastati tuntud rahvapillimeistrit Myhajlo Tafitšuki, kes oli teinud Svjata Vatra ukrainlasest muusikule Ruslan Trochynskyile torupilli „duda“. Ansamblile osteti lisaks veel pikk karjapasun „trembita“.
Verhoviinas kohtuti rahvalauliku Sofia Susjakiga, kes laulis katkematult päevakajalistel teemadel. Sealkandis ongi kombeks, et loo aluseks on vana rahvaviis, millele igaüks oma teksti välja mõtleb. Ka külaliste tuleku auks mõtles ta kohe uued salmid välja. Tema värvikas aias salvestati ka Svjata Vatra laulule „Poiss nagu ponks“ video. Lugu ise ongi algupäraselt sealt piirkonnast pärit.

31.juulil ja 1. augustil esines ansambel Ukraina suurimal maailmamuusikafestivalil Svirz. Esimesel päeval viidi ukraina keeles läbi eesti tantsude õpituba, mis osutus väga populaarseks. Järgmisel päeval astus eesti-ukraina folkansambel Svjata Vatra arvuka Ukraina publiku ette ja võitis kiiresti kohalolnute südamed.

Ekspeditsiooni lõpptulemusena valmib reisil salvestatud materjalist TÜ VKA heli- ja videostuudios dokumentaalfilm ja ansambli muusikavideo.
Svjata Vatra tänab kõiki, kes ekspeditsiooni õnnestumisele kaasa aitasid: Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Kultuurkapital, Viljandi linn, Eesti Pärimusmuusika Keskus MTÜ.

Opium7
24-03-2010
kell 10:50

16 aprill saab näha Svjata Vatrat @ Tapper!!!

inf siin:

http://www.rada7.ee/?s=f&k=1&id=41755

ivo
12-10-2010
kell 23:12

Linastub muusikadokumentaal Svjata Vatrast

Järgmisel nädalal esilinastub Tallinnas, Tartus ja Viljandis tuline muusikadokumentaal Eesti-Ukraina folkansamblist Svjata Vatra. Erik Norkroosi käe all valminud “Püha tuli” viib vaataja muusikalisele ekspeditsioonile Viljandi lossimägedest Karpaatidesse, kajastades integratsiooni elus ja muusikas.

Dokumentaalfilm “Püha tuli” annab ülevaate Ukraina muusiku Ruslan Trochynskyi romantilisest Eestisse elama asumise loost ning siin koos nelja mõttekaaslasega loodud tulefolki viljeleva Svjata Vatra sünnist. Mõtiskledes bändi tähenduse üle eesti ja ukraina muusikas, arvab filmis sõna saav Anzori Barkalaja, et “tegu on pontoonsillaga kahe kultuuri vahel.”

Suur osa võtteid tehti 2009. aasta suvel ansambli folkekspeditsioonil Karpaatidesse, mille tulemusel jõuavad vaataja ette nii tulised möllud kohalikes kodudes kui ülesastumine ootamatult lõppenud Svirzi festivalil. Näha saab bändi ebaeestlaslikult temperamentseid esinemisi, koospõlemise ilust ja valust räägivad Svjata Vatra bändiliikmed ja Ruslani endise ansambli Haydamaky muusikud.

“Eelkõige huvitasid mind seda filmi tehes Karpaatides elavad inimesed ja sealne rikas rahvakultuur, karged mäed ja avali süda. Ning kõige selle keskel Ruslan, kes oli korraks naasnud siia - oma loomingu algallikale,” sõnas filmi režissöör Erik Norkroos. “Tahtsin olla tunnistajaks ja püüda pildile need ootamatud juhtumised, mis seltskonda reisi jooksul tabasid.”

Kolmapäeval, 20. oktoobril toimub filmi esilinastus Tallinnas kinos Sõprus, 22. oktoobril Viljandis Pärimusmuusika Aidas ja 23. oktoobril Tartus Genialistide klubis. Oktoobri viimasel nädalal jookseb film kinos Sõprus. Film kestab 56 minutit.

“Püha tule” kaasprodutsentideks on Rühm Pluss Null ja Kultuuride Ristmik. Filmi tegemist toetas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu nõukogu.

Dokumentaalfilmi linastumisega samal ajal jõuab müüki Svjata Vatra kolmas kauamängiv “Zillja Zelenen’ke” (eesti k “ rohi roheline”). CD-le on koondatud bändi viieaastase põlemise paremik koos mõnede uute lugudega, plaadiga kaasas oleval DVD-l saab näha Svjata Vatra kontserti mullusel Viljandi pärimusmuusika festivalil ning kolme seni-ilmumata muusikavideot.

3eb
22-10-2010
kell 22:48

Filmi vaatamisest tekkis enesesse sääne päris hea, uhke tunne.

ivo
03-11-2010
kell 18:12

Svjata Vatra esineb mainekal Londoni muusikafestivalil

Eesti-ukraina folkbänd Svjata Vatra siirdub esinema Londonisse kaasaegse muusika festivalile LIFEM (London International Festival of Exploratory Music).

Festival on tuntud ja hinnatud kui kaasaegse innovatiivse maailmamuusika esitleja Suurbritannia turule. Lisaks Svjata Vatrale esindab Eestit Hortus Musicus.

LIFEM leiab aset Londoni kesklinnas kaasaegses kontserdimajas Kings Place, St Etheldreda kirikus ja kohvikus OTO. Kokku on festivalil 10 esinejat eri riikidest, teiste seas nt Wim Mertens, Gavin Bryars, Pascal Comelade, Benjamin Taubkin ning kooslus Terry Riley (tituleeritud ka Ameerika minimalismi isaks) koos muusikutega Talvin Singh ja George Brooks.

Svjata Vatra esitleb oma uut albumit “Zillja Zelene’ke” Kings Place's reedel, 5. novembril. Festivali lõpetab Hortus Musicuse kontsert St Etheldreda kirikus laupäeval, 7. novembril, millega tähistatakse Arvo Pärdi ning Gruusia helilooja Giya Kancheli 75. sünniaastapäeva.

Svjata Vatra osalemine LIFEM festivalil saab teoks tänu Eesti suursaatkonnale Londonis, Eesti välisministeeriumile, kultuuriministeeriumile ja Eesti Pärimusmuusika Keskusele.

Lisainfo:
www.lifem.org.uk
www.myspace.com/svjatavatra

Rada7.ee
26-02-2014
kell 23:05

Svjata Vatra pühendas uue loo "Vogon zapeklyh ne peche" Majdanile

Ansambel Svjata Vatra lasi välja uue loo "Vogon zapeklyh ne peche" (tuli karastatuid ei põleta), mis on pühendatud kõigile neile vapratele, kes seisid ja seisavad Majdanil, et kaitsta demokraatiat ja inimõigusi.

Foto: Laire PurikFoto: Laire Purik
Ukrainas toimuv on ammu väljunud ühe riigi piirest. Eesti-ukraina ansambli Svjata Vatra muusikud on alati väärtustanud peret, oma vaba riiki, õigust oma kogukonnas kaasa rääkida ning demokraatlikke põhimõtteid toetada. Muusikutena saavad nad teha seda läbi iskliku eeskuju ja loomulikult muusika kaudu.

Loos " Vogon zapeklyh ne peche " mälestatakse inimesi, kes on kahjuks Majdanil hukkunud ning austakse neid, kes osalesid vabadusepüüdlustes kas otseselt väljakul tegutsedes või kõikjal maailmas kaasa elades. Lugu puudutab laiemalt vabaduse teemat, mitte ainult Ukrainas, vaid igal pool tuleb olla inimestel aus ja väärikas. Koostöös ja austuses on võimalik luua vaba ühiskond, milles valitseb armastus ja rahu.

19. veebraril sündinud lugu " Vogon zapeklyh ne peche " salvestati 21.veebruari Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia Stuudios Janar Paeglise käe all. Helitöötluse tegi Svjata Vatra helimees Alo Jaanivald ja solist Ruslan Trochynskyi. "Vogon zapeklyh ne peche " sõnad ja viis Ruslan Trochynskyi, arranzeering ansambel Svjata Vatra: Juhan Suits, Madis Pilt, Martin Aulis.Vogon zapeklyh ne peche
Tuli karastatuid ei põleta


õlg õla kõrval meil ühine mõte
me armastame ja usume ühte
õlg õla kõrval meil ühine mõte
me armastame ja usume ühte

olen uhke, et olen ukrainlane
olen uhke, et on Majdan
on tugevaid inimesi, kes päeval ja öösel
võitlevad vabaduse eest

õlg õla kõrval...

püsivad, murdumatud nii lumes kui tules
tuli karastatuid ei põleta
tuli karastatuid ei põleta

neile, kes valasid lumele ehtsat kasakaverd - au kangelastele!
neile, kes elavad - raudset tahet, et hoida vabadust ja üles ehitada vaba riik!
elu on antud meile mitte selleks, et elada usaldamatuses ja vales -
oleme ausad, saame õnnelikuks, nii jääme kestma!

Lembetu
01-03-2014
kell 00:22

Mis lugu, mis sõnum! Kirjutan mõlema käega alla ja saadan oma Ukraina kamraadidele!

Rada7.ee
21-07-2015
kell 11:37

Svjata Vatra avaldab uue plaadi "Vabadus Svoboda"

Ansambel Svjata Vatra esitleb oma viiendat CD-d "Vabadus Svoboda" 25. juulil Viljandi Pärimusmuusika Festivalil. Uus plaat koondab bändi parimad lood, mis panevad kuulajaid hindama vabadust, armastust ja elu. Külalisena on andnud oma panuse Lea Dali Leon, tehes kaasa 3 laulus.


Albumil "Vabadus Svoboda" on bänd teinud koostööd Anzori Barkalaja ja Andres Noormetsaga. Anzori Barkalaja kirjutatud originaaltekst on saanud värvika muusikalise lahenduse laulus "Pane mind põlema" ning Andres Noormets on eestindanud ukraina rahvalaulu "Zillja Zelenen'ke". Plaadi esimene singel "Andesta. Armasta. Ela" anti välja märtsis Tallinn Music Weekiks.

Loetud arv plaadiümbriseid valmivad aga käsitsivalmistatud seemnepaberist, millest saab osakese mulda panna ning eesti ja ukraina värvides lilli imetleda. "Elusad" plaadiümbrised valmivad uue CD kujundaja Nestor Ljutjuki käe all Tallinna paberikojas.

"Vabadus Svoboda" väljaandmiseks kogub bänd raha Hooandja platvormis. Kõige esimesena saavad CD omanikeks Hooandja toetajad, siis Viljandi pärimusmuusika festivali ja Viru Folgi publik ning seejärel jõuavad plaadid poodi ja netiavarustesse müügile. CD-d "Vabadus Svoboda" esitletakse augustis Ukrainas, sügisel Kanadas, Lätis, Leedus, Poolas, Ungaris ja Eestis.

CD "Vabadus Svoboda" väljaandmist on toetanud Viljandi linn, Kultuurkapital, MTÜ kultuuride ristmik ja poolehoidjad Hooandja ühisrahastusplatvormi kaudu.

Lugude nimekiri:
01 Pane mind põlema / Light my fire
02 Kalyna malyna
03 Zillja zelenen’ke 2015 / Green buds
04 Svitlyi schljah 2015 / A brighter way
05 Vogon zapeklyh ne peche / The fire does not burn toughened people
06 Tam, de Iatran kruto vietsja / Where the river Iatran is winding
07 Hej, Sokoly / Hey, Falcons
08 Prosty. Ljuby. Zhyvy / Forgive. Love. Live
09 Koljadka - Raduisja, Zemle! / Ukrainian Carol: Oh, earth, rejoice - the Son of God is born!
10 Susidka/ Neighbor girl
11 Lenda, lind, päikese poole / Fly, bird, towards the sun

Rada7.ee
06-10-2015
kell 22:28

Svjata Vatra tähistab oktoobris 10. sünnipäeva 10 kontserdiga 10-s Eesti kontserdipaigas.

Kümneaastane Svjata Vatra annab kümnendal kuul Eesti eri paigus kümme sünnipäevakontserti, kus kõlavad parimad lood kogu kümnendi repertuaarist.

Üksteist aastat tagasi Eestist armastuse leidnud ukrainlane Ruslan Trochynskyi on nende aastatega sulandanud end eestlaste südameisse, nii oma muusika kui oma siiruse ja avala olemusega. Oma temperamentse loominguga süstib ta särtsu ka kõige vaoshoituma põhjamaalase hinge. Kümne tegutsemisaasta jooksul on tema ansambel Svjata Vatra andnud sadu kontserte maailma eri paigus, kuid ometi igasse Eesti paika pole jõutud. Saagu kümneaastane sünnipäev põhjuseks Eestisisese kontserdigeograafia laiendamisele!

Sünnipäevatuur avatakse 7. oktoobril Tartus Emajõel "Sisevete Saatkonna" nimelisel kohvik-laeval. See on akustiline ja intiimne kontsert, kuna ruumi mahub kuni 100 inimest. Tuuletu ilmaga laseb Ruslan laevalael ka "tuletromboonil" kõlada. Kindlasti on kõik sünnipäevakontserdid erilised, kus meenutatakse põnevaid seiku bändi muusikalisest teest 16-s välisriigis ja koduses Eestis.

Ühtlasi tutvustab Svjata Vatra oma värsket CD-d "Vabadus Svoboda", millel on lisaks tavaümbrisele ka piiratud koguses käsitsivalmistatud paberist ümbris. Paberis on lilleseemned, mis kevadel maha istutades muutuvad Ukraina lipu värvides lilledeks. Nii on võimalus igal kuulajal oma vabaduseseeme idanema panna!

Sünnipäevalaps Svjata Vatra naasis just äsja kontserttuurilt Kanadast, kus anti 6 edukat kontserti. Kahenädalasse ringreisi mahtusid nii esinemised Bloor West Village Toronto Ukrainian Fetivalil, kui kontserdid Tartu Colleges Torontos ja Ukraina kirikus Ottawas. Bänd peab oluliseks Ukraina ja Eesti koolides antud kontserte, kus Torupilli-Jussist sai viiking ja vikatil mängivast Ruslanist kasakas.

Svjata Vatra sünnipäevakontsertide graafik:
K 7.10 kell 19 Tartus jõekohvikus “Sisevete Saatkond”
N 8.10 kell 19 Keila Kultuurikeskuses
R 9.10 kell 19 Kiviõli Rahvamajas
L 10.10 kell 19 Märjamaa Rahvamajas
E 12.10 kell 19 Paide Kultuurikeskuses
N 15.10 kell 19 Haapsalu Kultuurikeskuses
R 16.10 kell 22 Tallinnas Von Krahli Baaris
L 17.10 kell 22 Tartus Genialistide Klubis
P 18.10 kell 17 Mooste Folgikojas
E 19.10 kell 22 Viljandi tudengiklubis Wimka

Uue plaadi "Vabadus Svoboda" avalugu "Pane mind põlema":


Plaati on võimalik soetada sünnipäevakontsertidel.

Rada7.ee
20-03-2017
kell 09:36

Svjata Vatra solist hüppas video nimel jääauku

Foto: Andreas Martin Reili
Kevadisel pööripäeval toob Svjata Vatra välja spontaanselt sündinud talvemuinasjutu: ühel külmal veebruaripäeval, kui puud olid härmas ja järv paksu jääkaane all, filmis ansambel tõeliselt põhjamaise video. Mõte sai alguse bändi eestvedaja Ruslani koduakna vaatest maalilisele Viljandi järvele. Sotsiallmeedia kaudu saadi kahe päevaga kokku videomeeskond ja võttepäeva hommikul taevas olnud udu hajus. Video filmiti -15 kraadises külmas. Kaasatud oli järvejääle maanduv väikelennuk ning kogu lugu lõppes bändi liidril Ruslanil jääauku hüppamisega.

Originaalis mitmehäälne ukraina rahvalaul inspireeris muusikuid kokku sulatama mitmeid stiile: folk, rock, funk, indie ja kasutama ukraina okariinat (zozulja) koos parmupilliga. Ajatu rahvalaul räägib keerukast armastusloost, kus armukolmnurka lahendades peab silmas pidama, et hoole ja armastuseta ei jääks lapsed ning elu läheks väärikalt edasi.

Video “Letila Zozulja” põhjamaiselt karge loodus ja kuumad ukraina rütmid sulatavad jää iga vaataja südames!

Svjata Vatra on pühendumise ja sädemega teinud muusikat juba 12 aastat, välja andnud 5 CD-d ja 1 DVD Viljandi folgi kontserdist.Montaaži režissöör: Erik Norkroos
Videoteam: Karl Erik Heinsoo, Andreas Martin Reili, Ako Lehemets, Marko Drõgin, Kevin Kohjus

Muusika salvestus: Alo Jaanivald ja kokkumäng Keijo Koppel - Roundsound Stuudio.
Produtseeris: Svjata Vatra

Täname: Sammuli Puhkeküla, Kaitseliidu Sakala Malev, Viljandi Lennukitehas, Ugala Teater, Sireli Talu, Viljandi Lennuklubi, Kevin Kangur, Annika Mändmaa, Eve Noormets, Hans Noormets, Gunnar Teas, Viljandi Linn, Imeline Ilm!

Svjata Vatra esitleb videot suurel ekraanil 25. märtsil Tartus Athena Keskuses.

Said
22-03-2017
kell 12:37

Svjata Vatra solist hüppas video nimel jääauku

Aus online ajakirjanduse pealkiri

Rada7.ee
24-10-2017
kell 21:05

Svjata Vatra uus video jätkab bändi kodulinna Viljandi järve seeriat


Svjata Vatra uus video “Hobusemäng” jätkab bändi kodulinna Viljandi järve seeriat. Talvejääle lisandub müstiline varasügisene õhustik, mil hommikuselt järvelt tõusvas udus valgustavad esimesed päikesekiired unenäolist lugu.

”Hobusemäng” on Eesti traditsioonis tuntud noorte seltskonnamäng, kus õige paarilise leidmiseks ja kättesaamiseks tuleb end proovile panna. Selles eesti regivärsilises rahvalaulus on Svjata Vatra ühendanud torupilli ja trombooni juba 2010. aastal, kui lugu esitati Emajõe lodjal purjevarjuteatri etenduses ning 7 aastat hiljem tegi bänd uues koosseisus raadiosingliRežissöör ja montaaž: Kristo Viiding
Videoteam: Karl Erik Heinsoo, Andreas Martin Reili, Ako Lehemets, Martin Kosseson

Muusika salvestus: Kevin Kangur ja kokkumäng: Keijo Koppel - Roundsound Stuudio

Videos osalesid: Margus Christopher Kalda, Laura Pakasaar, Gabriella Bakhoff, Rute Trochynskyi, Kadri Skudra Kalda, Kadri Kabanen, Kärt Kurvits, Liis Künnapas, Mari-Liis Martin, Liis Konsap
Produtseeris: Svjata Vatra

Svjata Vatra on pühendumise ja sädemega teinud muusikat juba 12 aastat, välja andnud 5 CD-d ja 1 DVD Viljandi folgi kontserdist ning esinenud 18nes riigis.