Kultuuripoliitikast laiemalt

HaraldHaak
04-01-2010
kell 16:51

pole vaja remontida töötavat asja - viker on enim kuulatud raadio.


Jah, aga huvitav, kas muusikavaliku tõttu või selle kiuste.

Kristo
04-01-2010
kell 17:07

vat seda ei julge nad teada saada :)
aga jah ei usukski, et selle valiku taga on ilmselt muusikajuht olev erlich, kes omal ajal vägagi lahedaid keskööprogramme tegi. just muusikaliselt.

bv
04-01-2010
kell 19:24

Ma ei ole nüüd enam kuigi palju sattunud VR-i kuulma, aga kui suvel natuke rohkem sattusin, siis oli arhiivivärki veidi rohkem eetrisse tulnud küll, nagu ka ühel kevadisel VR ajurünnakul tungivalt soovitasin. Ei tea, miks VR peksab eetrisse täiesti ebamäärast ingliskeelset raadiopoppi, mida muu eeter nagunii täis, kui neilt ikka ja jälle noorte ja vanade poolt küsitakse kas eesti või siis nt prantsuse, hispaania jms. muusikat. Mugavus ja stagna, tundub mulle.

HaraldHaak
05-01-2010
kell 02:43

ERR: Tallinnal kultuuri jaoks veerandi võrra vähem raha; suurima löögi all kultuuriüritused ja mittetulundusühingud.

Et iroonilisel kombel just kultuuripealinna aastaks kultuurisündmuste kalender hõredamaks kipub jääma, polegi ehk nii suur probleem kui kultuurihuvilisele tundub. On ju Tallinna televisiooni nõukogu esimees Georg Pelisaar väljendanud usku, et käivitatav televisioon kultuuripealinna kontseptsiooni rikastab.


Mis, see on mingi nali või?

widzhit
05-01-2010
kell 13:15

Aga sealt suurelt ekraanilt vabakal saabki seda kultuuri ju vaadata.

HaraldHaak
06-01-2010
kell 08:47

Jänes kärgib: "Kogu ažiotaaž kultuuripealinna rahastamise teemadel on muutunud farsiks."

bv
06-01-2010
kell 13:04

sürr saade oli. hvostov oli ainus, kes järjekindlalt asjast rääkida üritas, aga rannamäe oli kui palderjani söönud ja kräunus kogu aeg vahele. samas nii lötsut ja mõmisevat priimäge ei näinud isegi valimisõhtul, ja hea oligi. tiina lokk ja johannes tralla esindasid õnneks ka mõistuse häält, aga kokkuvõttes tundus saade käest lastud võimalusena. jänese süüdimatu politikaanlus on küll juba üle igasuguse piiri. no ei saa tädi aru sellest, et nii väikese riigi puhul näitaks kultuuripealinna feil kogu riigi haldussuutmatust.

widzhit
06-01-2010
kell 14:39

Ma kahtlen, et kumbagi poolt see kultuuripealinna asi rohkem huvitab. kui et poliitilises mõttes kas siis + või - punkte teenida.
Kui kõik laabub hästi, siis on mõlemad osapooled (linn, ehk kes ja valitsus, ehk reform). näpud püsti, ennast kiitmas. Kui ebaõnnestub, siis teatakse ette, kelle suunas näidata.

Lembetu
06-01-2010
kell 15:18

"Ei vasta tõele, et kultuuriministeerim on vähendanud 2011 Tallinn kultuuripealinn eelarvet, sellepärast, et ei olegi mingisugust kokkulepet kunagi olnud ja mitte midagi pole kavandatud," ütles Jänes.

Mis, mis? Lainel on kalender vale? Hetkel on aasta 2010! Kuidas saab kultuuriminister ajal kui nii tähtsa sündmuseni on jäänud alla aasta öelda et mingusugesid kokkuleppeid pole tehtud ja midagi pole planeeritud?

"Ma võiks tuua võrdluse komsomoli kohta, kes püstitab endale raskusi, et neid siis ületada. Mulle tundub, et siin leitakse endale pidevalt vaenlasi, et siis nendega võidelda."

Samas selline käitumismall on siin küll üsna levinud. Eriti kultuurirahva seas. Kogu aur läheb kaklusele ja mahategemisele selle asemel et ise luua ja ette võtta.

Serial K
06-01-2010
kell 18:49

jänes postimehes

Euroopas tervikuna ei pöörata kahjuks kultuurivaldkonnale nii palju tähelepanu kui meie sooviksime.


helens
06-01-2010
kell 20:11

oi see eilne saade jäi kuidagi nägemata. püüan täna netist vaadata, siit saab kellel veel huvi:
http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=101531


helens
07-01-2010
kell 02:17

Vaatasin saadet. tõesti käest lastud võimalus kuidagi. armas aeg, mis uut ideekavandit see Priimägi nüüd veebruari kuuks küll üllitama hakkab. hirm tuleb peale. minu meelest nüüd 2010 alguseks on nüüd küll käes see hetk, et pole mõtet enam arutada kas on õige tiim või õigetel alustel koostatud programm jne. fakt on see, et enam ei pole füüsiliselt aega midagi kardinaalselt muuta. ehk siis. tuleb edasi minna võimalikult hästi sellega mis olemas on mitte lüüa kaikaid kordarasse nii kuidas võimalik. Kultuuriministri iga järgmine sõnavõtt paneb sõna otses mõttes hambaid krigistama juba.

aksel
07-01-2010
kell 13:07

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=28340385

Kui see pole pidu katku ajal, siis mis on?

bv
07-01-2010
kell 15:18


HaraldHaak
07-01-2010
kell 15:25

Kui see pole pidu katku ajal, siis mis on?


Delfi leiab, et see on hoopis näkkusülitamine.

helens
07-01-2010
kell 16:20

Mikko on üks positiivsemaid ja siiramaid inimesi keda ma tean. Minu lootus oli algusest peale, et äkki tema osalemine protsessides muudab ka siinses töökultuuris midagi. aga ei Mikko tahetakse lihtsalt uputada siia lokaalsesse mudamülkasse.

Kui "vabariigi kodanikud" saates Priimägi midagi susises seal euroopalikkusest jne - siis vot Mikko on seda kõige paremas tähenduses. Kõige kohutavam mis saaks praegu üldse juhtuda on see, et palgaskandaali pärast lüüakse T2011 majas kaardid täiesti sassi ja Mikkol, kes tuli heas usus siiralt eestit ja tallinnat aitama, rikutakse ära karjäär ja igasugune soov iial eestiga asju ajada. Mikko aeti kuskilt teiseltpoolt maakera jalule, et nüüd on vaja tulla Tallinna linna aitama, Mikko võttis oma pere ja lapsed ja kolis. ja tema palk ju ometi kinnitati siin Eestis ära. Jah suured summad tekitavad emotsioone ja jumala eest, mul endalgi rasked ajad, aga oi ma ei talu seda kui esimene ja ainus asi millest rääkida osatakse on inimeste palgad.

Praegu on 2010 aasta ja AINUS mida me kõik saame teha (ja mida peavad tegema Riik ja Linn) on T2011 tegemisi toetada, leppida kokku rahastuses ja lõpetada nende igapäevane kolkimine. Ma juba ammu ei kujuta ette kuidas nad seal töötada suudavad kui nad igapäevaselt sellise avalikkuse surve all on. Need ei ole normaalsed tingimused ja päeva lõpuks rikub see ära inimeste närvikava.

Kui ma tahaks, siis ma oskaks ka kritiseerida. aga kui ma mõtlen sellele, et mis viib meid edasi ja kuidas me lõpuks ikkagi tõesti hea kultuuripealinna-aasta endale saame, siis olen ma teinud põhimõttelise otsuse toetada ja kaasa aidata kuidas oskan. appikene, see T2011 on ju kõigi meie enda jaoks ja juba TMW puhul ma näen millist kaalu see omab kui räägid välismaa-partnerile, et vot selline festival on ja koostöös Kultuuripealinnaga teeme seda - et ongi meil selline äge riik ja kift linn. Väljapoole on meil mõtet midagi kommunikeerida ainult siis kui suudame tekitada ühisrinde- et teeme siin asju koos. Ma olen käinud terve 2009 mööda väliskonverentse ja rääkinud silm põlemas peas kui positiivsed arengud meil siin on ja kui kift linn on Tallinn, kuidas meil nüüd toetatakse siin loometööstust ja kuidas me oleme kultuuripealinn jne. siis kõik ohhetavad ja ahhetavad ja tahavad kohe kohale tulla. ja vot siis ma näengi kui palju positiivset saab ära teha üks inimene ja samamoodi - kui palju negatiivset. asi on ainult selles, mis infot sa oled otsustandu enda ümber külvata ja mida sa ise hiljem selle peale ehitada saad.


aksel
07-01-2010
kell 16:53

Kõik on ilus ja õige ja pooldan kultuuripealinna ja loometööstust kahe jala ja käega! Ainuke, mida ma siinjuures ootaks, oleks see, et ei oleks jutte stiilis "lasteaiad tuleb kinni panna" samal ajal, kui mõnele mehele makstakse Eesti mõistes kosmilisi summasid.

Kellele, kurat, me seda kultuuripealinna ja kultuuri siin toodame, kui meil pole elementaarsetegi asjade jaoks raha:( OK, teeme kultuuripealinna ära, oleme paar aastat õnnelikud turismirahade üle, saame loometööstusele jalad alla (mida ma ei usu), aga lapsed kasvavad üles kasvatamatud loomepuudulikud värdjad, kuna lasteaias puuduvad laste kunstiliste võimete arendamiseks pliiatsid. Pliiatseid pole, sest POLE RAHA??? Ma ei räägi üldse sellest, et lasteaedadest koondatakse eelkõige muusikaõpetajad jm selline "ebavajalik" kontingent.

Ma saan kõigest aru, aga prioriteedid on paigast ära veidi või mis?

See võib kõlada demagoogiliselt või mis iganes, aga palun põhjendage see palgajutt ära 100K töötule... Noh, see on ka selge, et siit tuleb nüüd vastus, et need 100K töötut on "pühvel" ja nemad ei saa kultuuripealinnast ega kultuurist nagunii sittagi aru ja las nad siis olla töötud... Või ei tule? Hetkel tundub see olevat just nimelt pidu katku ajal, mis jällegi mitte kuidagi ei lähenda "tavalisi inimesi" ja "kultuuriinimesi", vaid pigem suurendab lõhestumist.

Igaks juhuks ütlen ära - @helens ja teised - see ei ole mingil juhul siin isiklik rünnak ega midagi sellist.

Mul on lihtsalt enda arvates õigustatud mure, et kas nüüd, mil majanduslik olukord ON kardinaalselt muutunud ehk eesti keeles öelduna omadega täiesti perses, on õige teha selliseid kulutusi (ma ei mõtle F-i palka, vaid üldse seda üritust). Loomulikult võib ja peab seda asja vaatlema investeeringuna tulevikku, aga kas selliseid investeeringuid tuleks teha katku ajal? Võib-olla on just õige aeg, ma ei tea. Sellised üldisemad finantsküsimused siis minu poolt.

Kurvaks teeb mind veel see, et kui nüüd näiteks "masu tõttu" pidurit tõmmata ja kultuuripealinna projekt ära jätta, siis ma pole kindel, et need rahad, mis üle jääks, saaks vähegi kasulikumalt kulutatud:( Noh, kasvõi siis lasteaedade-koolide toetuseks. Küll nad kuskile vasakule läheks, need rahad. Parem mingu siis juba kultuuripealinna nime all:)


Teine aspekt - miks peab seda asja vedama keegi välismaalane? St et kas me ise oleme nii äpud, et ei saa hakkama või mis? Ma ei tunne härra F-i, aga mis keiss on? Nii asendamatu tüüp?

Üks provokatiivne küsimus veel - miks on tarvis mingit "kultuuripealinna" projekti ja tiitlit, miks linn kogu aeg kultuurne olla ei võiks? Tõlgin - keda huvitab mingi ajutine kultuuripealinna projekt, kui muul ajal elame ikka karuperses nii nagu me elame. Vaimupimedus ja -nõtrus lehvimas ümberringi.

bv
08-01-2010
kell 00:46

aksel, koolivend, ma viljandi poisina, tartu mehena ja tallinn 2011 loomenõukogu liikmena siis üritan midagi selgitada... kui see mikko keiss midagi tõestab, siis seda, et eestlased on end oma tööandjatel palgaga haledalt lüpsta lasknud. ja jee me seda sisimas ei teadnud, aga eurokaimude kombel laenude arvelt poosetada kõlbas küll. õigupoolest oleme oma elatustasemelt ja palkadelt üldjoontes vist siiski kuhugi albaania lähedale, aga kangesti meeldib euroopa tipulipukujukest mängida. kuni tuleb üks hääsüdamlik vanaeurooplane, küsib normaalset euroopa palka ja... täida lüngad.

kas pidi sellele kohale välismaalase võtma - lühike vastus oleks jah. kelle siis? priimäe? see, et meil siin üks kui teine on käinud mõnes võhmast suuremas linnas nõusid pesemas ja mõni isegi hotellis maganud, ei tähenda, et meil siin eriti paljud inimesed aru saavad, mida üldse euroopa mõõtkava tähendab. näh, tartu ka omastarust linn, mõne aasta eest sai kinnitatud 2030 visioon, kus seisab muuhulgas, et 2030. aastaks on tartus kutseline pasunakoor. enuff? a mis see tallinn siis niiväga kõvem on? viljandist räägime mõni teine päev, eks.

millal ükskord hakatakse õrnalt ka aru saama, et see 2011 on nüke kogu eestile, mitte ainult tallinnale? vist alles siis, kui asi ikkagi miskipärast käima läheb, sh üleriigiline laste kunstikoolitusprogramm, bänditöötubade programm jms. aganojah, kõigesttollest viimasest ei ole niiväga juttu olnud, sest ülakorruse onu ja tädi arvavad, et nad on ka väga toredad inimesed...

HaraldHaak
08-01-2010
kell 07:53

Fritze räägib oma palgast Õ-lehe vahendusel.

Ivar Tallo: kisa Fritze palga ümber on poliitikute omavaheline arveteklaarimine.

aksel
08-01-2010
kell 09:12


aksel, koolivend, ma viljandi poisina, tartu mehena ja tallinn 2011 loomenõukogu liikmena siis üritan midagi selgitada... kui see mikko keiss midagi tõestab, siis seda, et eestlased on end oma tööandjatel palgaga haledalt lüpsta lasknud. ja jee me seda sisimas ei teadnud, aga eurokaimude kombel laenude arvelt poosetada kõlbas küll. õigupoolest oleme oma elatustasemelt ja palkadelt üldjoontes vist siiski kuhugi albaania lähedale, aga kangesti meeldib euroopa tipulipukujukest mängida. kuni tuleb üks hääsüdamlik vanaeurooplane, küsib normaalset euroopa palka ja... täida lüngad.


Väga hea, et sa selle kenasse teksti vormisid. Mina ei oska nii viisakalt kirjutada, hakkan paugutama kohe:) AGA... Mina saan sellest isiklikult väga hästi aru! ma poleks ka ise omaenda mõtteid selgemini kirja osanud panna.
Palgajutu koha pealt kirjutan alla - 5+! Mul isiklikult ei ole MF palgaga mingeid probleeme. Muretsen rohkem teiste pärast. Vist.
Sa tõstatasid väga huvitava teema (või tegin seda ise? n ) ja siit tuleb miljoni dollari küsimus:
kuidas mõjutada kogu Eesti rahvast (töövõtjaid) nõudma endale inimväärset palka? St et meilt nõutakse Euroopa/maailma tasemel tootlikkust, aga palka makstakse Läti või Albaania tasemel. See on kuritegu.
Ma kardan, et eesti rahva puhul on see võimatu, sest ühe variandina nõuaks see enamiku liitumist ametiühingutega ja sellist ühtsust ma ei näe eestlastes ei praegu ega tulevikus. Igaüks on ikka ja ainult oma perse eest väljas.


millal ükskord hakatakse õrnalt ka aru saama, et see 2011 on nüke kogu eestile, mitte ainult tallinnale?


Ma arvan, et sellest hakatakse aru saama siis, kui tegijad võtavad vaevaks oma plaanidest IGA PÄEV IGAS suuremas päevalehes rääkida, teha telesaateid sellest, mis tulekul jne. Miks ja kuidas peaks "tavainimene" mõistma, mida need "kulturnikud" isekeskis teevad? Kuidas peaks "tavainimene" suutma ennast seostada selle kultuuripealinna projektiga? Mida see kultuuripealinn annab tädi Maalile? Kas tädi Maalile on seda talle arusaadavas keeles räägitud?

Ma eeldan, et tegijatel on need küsimused ja vastused läbi mõeldud.

jl
08-01-2010
kell 10:06

Sa tõstatasid väga huvitava teema (või tegin seda ise? ) ja siit tuleb miljoni dollari küsimus:kuidas mõjutada kogu Eesti rahvast (töövõtjaid) nõudma endale inimväärset palka? St et meilt nõutakse Euroopa/maailma tasemel tootlikkust, aga palka makstakse Läti või Albaania tasemel. See on kuritegu.


miljoni dollari küsimus on hoopis eestlase rikutuse tasemes. eestlane eeldab, et kõik ärikad on vargad ja tüngamehed ja kui juhtub ise ärikaks, hakkabki täiega varastama ja tüngama. lisaks on ta veendunud, et kõik tööandjad on loodud maailma töövõtjate kottimiseks ning kui ise tööandjaks saab, kotib oma töötajaid nagu homset poleks.

tegelikult ei ole tööandjal ja töövõtjal mingeid lahknevaid huvisid. lihtsalt nõukaaja mentaliteet on sügavale siinsesse mindset'ti juurdunud. nagu nähtub ka sellest fritze-palgasaagast - mis on ausalt öeldes päris vastik ja piinlik lugu - on keskmine eestlane üsna eeskujulik kommunist.

bv
08-01-2010
kell 15:58

tegelikult lähebki pidev inf meediasse, äsja algas ju see sissejuhatav 52 idee programm. aga positiivsed uudised teadagi ei müü nii hästi kui palkade kallal urgitsemine. telesaadete tellimine mõistagi maksab; pigem siis ongi kasutatud selliseid võimalusi nagu too "laululahing". või nüüd "vabariigi kodanikud", aga ka sellest on vähe tolku, kui saatejuht ainult tülinorimise peal väljas on.

jänese sõnavõtud muutuvad küll üha demagoogilisemaks. nüüd tahab juba jätta muljet, nagu ministeerium oleks ainus, kes 2011 nimel pingutab...

helens
09-01-2010
kell 01:43

nii härrad ja prouad - siit tuleb kultuuriministri koolikirjand teemal "minu kultuuriaasta":

http://www.tallinnapostimees.ee/?id=209341

head nautimist.

appi.

ott
09-01-2010
kell 13:50

Haha.Poliitik:D Porgand Lainele selle lause eest. Jänes ei saanud seda kirjutades vist aru millega ta hakkama sai. Väitku vaid mõni poliitik vastupidist:D

Aga tegelikult on see hea pealkiri. Tekitab debati, diskussiooni,.... vms....ehk.

HerrLink
09-01-2010
kell 17:08

Porgand selle pärast, et kultuuriministri perekonnanimi on Jänes? Kohatu.

azad
09-01-2010
kell 18:12

Fritze palk on mingi erifakingloll ja üleshaibitud teema. Kui ma veel siit loen ka, et tüüp väga tõsiselt võtab seda asja ja ülihead tööd teeb, siis mul, töötul tudengil, küll kade ei ole, et vend siukest raha saab. Kuskil intekas ka ise mainis, et Saksamaal sai pmst mitu korda suuremat palka... Väärt ja korralik tööjõud maksabki palju.
Mulle on pigem suuremaks müstikaks nt härrade Lipstoki ja Liive palgad...aga see on juba teine teema..

Seega üldiselt ma olen koolivend bv pool, kui koolivend akseli (ei teadnudki enne, et ka aksel selle kooli mees)

aksel
09-01-2010
kell 20:15

azad, koolivend aksel ei ole koolivend bv vastu tegelt... n

bv
09-01-2010
kell 22:16

tundub, et varsti võib selle siin rada5-ks ümber nimetada n

ott
09-01-2010
kell 23:45


Porgand selle pärast, et kultuuriministri perekonnanimi on Jänes? Kohatu.


Kohatu on see et taoliste ütlemistega/tegemistega inimene meil kultuuriminister on. Minu ütlemised on alati keskpärased olnud. Kas kultuuriministri väljaütlemised peaksid alla keskmise olema? Vaevalt. Ja porgandi võid alati tugriku vastu vahetada.


ivo
10-01-2010
kell 00:28


nii härrad ja prouad - siit tuleb kultuuriministri koolikirjand teemal minu kultuuriaasta http://www.tallinnapostimees.ee/?id=209341head nautimist.appi.


Seepärast valmistab kultuuriministeerium ette põhjalikku kultuuriinfo portaali Tallinn 2011 sündmuste kajastamiseks. Meie kultuuriatašeed ja saatkonnad ootavad kultuuripealinna infot, et jagada seda huvilistega välismaal.

Mu lemmik on see. Info levikuks on ikka ja alati hea mõte teha uus portaal. Oleme päästetud!

atso
10-01-2010
kell 00:48

Ei hakka parem kirjutama midagi, pärast häbi lugeda.

helens
10-01-2010
kell 15:30


nii härrad ja prouad - siit tuleb kultuuriministri koolikirjand teemal minu kultuuriaastahttp://www.tallinnapostimees.ee/?id=209341head nautimist.appi.Seepärast valmistab kultuuriministeerium ette põhjalikku kultuuriinfo portaali Tallinn 2011 sündmuste kajastamiseks. Meie kultuuriatašeed ja saatkonnad ootavad kultuuripealinna infot, et jagada seda huvilistega välismaal.Mu lemmik on see. Info levikuks on ikka ja alati hea mõte teha uus portaal. Oleme päästetud!


jaaa! täpselt jaa. mul on ka selle üle nii-nii hea meel. nüüd kui see portaal saab loodud, siis kuulebki maailm lõpuks sellest kui vahvad me olema. näed vaata nad seal ikka teavad kuidas asjad tegelikult käivad eksole:

"Minu meelest on oluline ka mõista, et suurim ettevalmistus on vaja teha kõigest planeeritust professionaalseks teavitamiseks ja selle seejärel elluviimiseks. Me võime teha toredaid projekte, aga kui keegi pole neist midagi kuulnud, siis võib juhtuda, et saalides ja vabaõhulavadel istuvad vaid mõned pealtvaatajad."

maruvahva. lõpuks ometi keegi ikka reaalselt teeb ka midagi. vau.


Lembetu
10-01-2010
kell 16:48

kuidas mõjutada kogu Eesti rahvast (töövõtjaid) nõudma endale inimväärset palka? St et meilt nõutakse Euroopa/maailma tasemel tootlikkust, aga palka makstakse Läti või Albaania tasemel.


Selleks et aru saada, miks meil palgad hetkel sellisel tasemel on ei pea olema eriline tuumateadlane. Palga suuruse määravad võimalused. Riigi ja ettevõtte üldine arengutase. Ja kui riik on noor ja kui ettevõtte/ettevõtlus alles alustab, siis ei ole võimalusi lihtsalt suuremat palka maksta. Kogu süsteem on siin alles liiga noor, liiga vähe arenenud. Kõike ei saa kohe. Euroopa tasemel palgad tapaks kohaliku, alles areneva ettevõttluse, liiga madalal hoitud palgad laostaks töökultuuri.
Ei ole olemas mingit tööandjate salajast kartelli, kus õelad kapitalistid omavahel kokku lepivad, et nüüd hoiame palka nii ja nii madalal tasemel. Tööandjal, kelle ainuke eesmärk on tasuda töötajale võimalikult madalat palka on labidas käes. Kas sa siiralt usud et kõik tööandjad on dibiilikud? :) Oli varakapitalistlik ajajärk, kus sai töötajatega manipuleerida ja neid koorida. Nagu suuremat sorti orjapidamise aeg saab ka varakapitalism läbi (erinevates riikides erineval ajal) ja jäädavalt. Kes sellest aru ei saa, selle ettevõte põrub. Suhkruvatiärikate aeg saab läbi. Nende ärid suuremalt jaolt masudele vastu seista ei suuda.
Mul on nii tööandja kui töövõtja kogemus. Olen töötanud raamatupidajana ja personali peal. Olen näinud ja näen jätkuvalt kuidas asjad omavahel seotud on.

Lembetu
10-01-2010
kell 17:35

Üks provokatiivne küsimus veel - miks on tarvis mingit kultuuripealinna projekti ja tiitlit, miks linn kogu aeg kultuurne olla ei võiks? Tõlgin - keda huvitab mingi ajutine kultuuripealinna projekt, kui muul ajal elame ikka karuperses nii nagu me elame. Vaimupimedus ja -nõtrus lehvimas ümberringi.


Et ükski üritus ei jäta endast jälge? Et peale üritust on kõik jälle nii nagu enne? :)
Kulla Aksel, sa tead ju et Teine Maailmasõda pole siiani päriselt läbi. Iga liigutus toob tagajärje. Mida suurem liigutus, seda suuremad tagajärjed. Mida paremini TLN2011 õnnestub, seda rohkem ta erinevaid protsesse käivitab. Ühe suure ja võimsa ettevõtmise sisse panustamine toob palju rohkem (loodetavasti positiivseid) tagajärgi kui väikeste rakkude elus hoidmine. Mõlemad toimingud on loomulikult vajalikud kuid effekt on ühtsel suurel projektil alati suurem.

Samas ma saan su provokatsioonidest aru. "Pööbel mõtleb nii".
Kultuuri maksustamisest ehk läheb teema nüüd kaugele aga mul on tunne et üks oluline asi on tohutus arenemis, kemplemis ja reformimis tuhinas tegemata jäänud. On unustatud rahvale selgitamast, miks asjad on nii nagu nad on. Valitsus/poliitikud seda teha ei tohi. Tulemus oleks poliitiline populism, mis rakendatakse jälle kindla huvirühma vankri ette. Oleks vaja sõltumatud autoritaarset organisatsiooni, mis sünniks kodaniku algatusel ja see oleks seotud võimalikult paljude huvigruppidega. Selle organisatsiooni peamine eesmärk peaks olema olukorra selgitamine nii et sõnum jõuaks võimalikult selgelt võimalikult paljudeni.

al(tm)
10-01-2010
kell 19:42

eeee.... vat sõnasse "rahvas" suhtun ma süveneva skepsisega.

kas need on need inimesed, kes elavad (või kellel on lubatud Suurte Ja Vägevate armust elada) Ülemiste järvest lõuna pool?

ausalt öeldes on neil sellest teemast sügavalt savi, sest midagi on juba pikemat aega väga katki. võibolla see Eesti kubermangu loomine ei olnudki nii hea mõte? ah?

kui tõsiselt (mitte et see eelnev jutt tõsine ei oleks)- pealtvaatajad või kaasaelajad, ka siin on vahe. viimasel ajal on väga vähe asju, mis suudavad enamuse kodanikke KAASA ELAMA panna. mõelge selle peale.

on selline väljend, nagu omas rasvas praadima. mõttekoht, miks selline mentaliteet (pole mõtet vaielda, olemas see on) võimalik on, nagu võõrast riigist räägitaks.

bv
10-01-2010
kell 20:15

ei suuda lõpuni ära arvata, kuidas organisatsioon suudaks olla korraga sõltumatu ja autoritaarne ja tahta rahvale selgitada, "miks asjad on nii nagu on". aga kui keegi mõtleb välja, laske tulla.

Ei ole olemas mingit tööandjate salajast kartelli, kus õelad kapitalistid omavahel kokku lepivad, et nüüd hoiame palka nii ja nii madalal tasemel.


ei, kus sa sellele tööandjate keskliit on tegelikult kattevari salajasele meeste heegeldamisklubile

Tööandjal, kelle ainuke eesmärk on tasuda töötajale võimalikult madalat palka on labidas käes.


tõsi mis tõsi. marbella tenniseklubi pidada tammistet meenutades reketit ka vahel labidaks kutsuma

bv
10-01-2010
kell 20:16


ei, kus sa sellele* sellega

al(tm)
10-01-2010
kell 20:23

äkki sõltumatu ja autoriteetne? nagu see eeee Šveitsi?? sõltumatu uurimisinstituut või mis iganes neid pesupulbreid uurib.

bv
10-01-2010
kell 20:48


nii härrad ja prouad - siit tuleb kultuuriministri koolikirjand teemal minu kultuuriaasthttp://www.tallinnapostimees.ee/?id=209341


"Linnar Priimägi ütles tabavalt, et kultuuripealinna programmiks ei ole mõtet teha 365 päeva aastas hansapäevi. Ei ole jah."

võite kolm korda arvata, kellel katus just nimelt tartu rahvusvaheliste hansapäevade ajal põhjalikult ära sõitis ja kes lootis, et nii hakkabki olema...

hardk00r
10-01-2010
kell 23:25

kas ELi poolt on kultuuripealinna raha kasutamine kuidagi reglementeeritud? kõikides sõnavõttudes on olnud juttu eeskätt ürituste rahastamisest ja enda nähtavaks tegemisest. kõik on ju nõus, et T2011 on sisuliselt terve Eesti projekt - kui me lisaks pidude rahastamisele mõtleks ka näiteks kunstnike abistamisele näituste korraldamisel ja nende promomisele kohaliku elanikkonna seas, on raha otstarbekas kasutamine tõenäolisem.

minu arvates on kogu projektile kaks kardinaalselt erinevat lähenemist: lokaalne ja 'globaalne'. kui me viimase lähenemist rakendades edus eriti kindlad olla ei saa, loogem vähemalt kasvupinnas tutvustamist väärt kultuurile.

optimistina, kes ma oma loomult kord juba olen, ei imestaks kui kogu papp mingi järjekordse vabadus- või Suure Edgari ausamba alla magama pandaks.

aksel
11-01-2010
kell 09:37


Kas sa siiralt usud et kõik tööandjad on dibiilikud? :)


Ma ei saa seda parimagi tahtmise juures uskuda, sest ma annan ise endale (osaliselt) tööd. Tegin Orkutis IQ testi ja see andis kõva tulemuse, igal juhul "dibiilikust" kõvema... n

aksel
11-01-2010
kell 09:39


Oleks vaja sõltumatud autoritaarset organisatsiooni, mis sünniks kodaniku algatusel ja see oleks seotud võimalikult paljude huvigruppidega. Selle organisatsiooni peamine eesmärk peaks olema olukorra selgitamine nii et sõnum jõuaks võimalikult selgelt võimalikult paljudeni.


Seda taheti teha/tehakse ja selle nimi oli mingi rahvusliku leppe sihtasutus või midagi sellist. andra veidemann ja kes kurat seal veel meie ühist pappi oma perse alla kraapisid... mul on täna pahatahtliku küüniku-tuju. n

Diamond Dog
11-01-2010
kell 10:34

Minu jaoks näiteks on Fritze palganumber probleem. Mitte kadedustest, vaid põhimõtteliselt.

Aga tegelikult tahtsin ma peksta surnud hobust ja meenutades kogu eelnevat jauramist käibemaksumäära üle küsida, et miks tuuakse Metallica kontsert Riiast Tallinnasse? Arvestades eelneva tuhandes ja enama kommentaaris raiutut, et käibemaksumäär on põhiline .

DonGenaro
11-01-2010
kell 10:41


Minu jaoks näiteks on Fritze palganumber probleem. Mitte kadedustest, vaid põhimõtteliselt.


milline põhimõte siis?


miks tuuakse Metallica kontsert Riiast Tallinnasse? Arvestades eelneva tuhandes ja enama kommentaaris raiutut, et käibemaksumäär on põhiline .


strateegiliselt parem asukoht, kuna skandinaavias live ei tule?

Lembetu
11-01-2010
kell 17:51

ei suuda lõpuni ära arvata, kuidas organisatsioon suudaks olla korraga sõltumatu ja autoritaarne ja tahta rahvale selgitada, "miks asjad on nii nagu on". aga kui keegi mõtleb välja, laske tulla.

Pthui, autoriteetne, mitte autoritaarne. Ma ei usu et hea tahe maamunalt päriselt kadunud on.

ei, kus sa sellele tööandjate keskliit on tegelikult kattevari salajasele meeste heegeldamisklubile

Vot pole selle organisatsiooniga kokku puutunud ja seega ei tea ka seda kui palju antud organisatsioon palganumbreid mõjutab. Keksmisest suuremas ettevõttes vanemraamatupidajana töödates nägin kuidas palgafond kujunes ja seal väliseid mõjutajaid ei olnud.
Ma ei väidagi et ma kõike sellest valdkonnast tean. Lihtsalt räägin omadest kogemustest. Päris suurkonsernis kunagi kõrgel kohal töödanud ei ole ja pole aega ega tahtmist olnud lähemalt uurida kuidas seal need asjad käivad.
Kui suurt osa ettevõtlust ja ettevõtjaid mõjutada suudetakse? Olen ülimalt kindel et keskmistes ja väiksemates ettevõtetes kujundab palgafondi valitsev majanduslik olukord.


bv
13-01-2010
kell 16:56

Mikko Fritze: Eesti palga eest siia ei tulda

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=28450885&l=fpOpinion

karm tõde

Diamond Dog
13-01-2010
kell 23:01

Mikko Fritze: Eesti palga eest siia ei tuldhttp://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=28450885&l=fpOpinionkarm tõde


See väide oleks täiesti aktsepteeritav, kui selle ütleks välja mitte otseselt seotu, vaid inimene, kes tegeleb tööjõu värbamisega.

Mina eeldaks, et üks kõrgelt haritud ja hinnatud kultuuritegelane suudab anda avalikkusele, sealhulgas ka kollakale meediale, delikaatsetel teemadel viisakamaid, adekvaatsemaid ja veenvamaid põhjendusi, kui keskmine riigikogu liige oma palganumbri kohta. Lõppude lõpuks on avalikkusega, sealhulgas ka kollase meediaga suhtlemine tema töö üks osa, mille eest ta ka palka saab. Muuseas, Saksamaa gümaasiumiõpetajate palgatase on netist kergesti leitav.

Teiseks, see sihtasutus ei ole eraettevõte. Miks saab ühe avaliku sektori tippametniku palganumber avalikuks alles kaks aastat pärast tema ametisseastumist pärast linnavolikogu opositsiooni järelpärimist? Poleks tuntud kultuuritegelane Mutli sihtasutuse tööka laulukooriga liitunud, oleks Fritze palganumbrit ka edasi saladuses hoitud.hardk00r
14-01-2010
kell 08:25

üks natuke teemalähedasem artikkel ka:
Kulka muutis rahastamispõhimõtteid

http://www.postimees.ee/?id=211516

HaraldHaak
14-01-2010
kell 08:34

Saab näha, mida see praktikas tähendab. Vajadused ju selle pärast ei kahane, et äriühingud enam avaldusi teha ei saa.

bv
14-01-2010
kell 14:37

eks teemasse läheb ka see liviko kartellikahtlus n

aga kulkast - kuigi solvumist hakkab olema palju, on minu meelest siiski eluterve, et nad konkretiseerivad seda, mille eest ja kes hakkab toetust saama. praegu pudistuvad need toetused liiga laiali ja jälle pole keegi rahul.

HaraldHaak
20-01-2010
kell 12:54

Kerakond valmistub Fritzet Mutliga asendama. Jänes asub Fritze kaitsele.

Kuulge, kas Tallinn 2011 ei vääriks omaette teemat juba? Või kui kirjeldatud arengud aset peaksid leidma, võib kogu projekti üldse korstnasse kirjutada?

bv
20-01-2010
kell 20:26


Kerakond valmistub Fritzet Mutliga asendama. Jänes asub Fritze kaitsele. Kuulge, kas Tallinn 2011 ei vääriks omaette teemat juba? Või kui kirjeldatud arengud aset peaksid leidma, võib kogu projekti üldse korstnasse kirjutada?


tõenäoliselt küll. Kui see asi parteiliseks pasaks keeratakse, siis on kindlasti vaja vähemalt avalikke proteste ja õigupoolest ka boikotti. aga näis...

HaraldHaak
21-01-2010
kell 10:07

Paistab, et keerataksegi. Tallin 2011 nõukogusse suruti Moonika Batrakova, Riho Rõõmus ja Katrin Saks.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kultuuripealinna-noukogust-lahkuma-sunnitud-remmel-jou-vastu-ei-saa.d?id=28647463

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/batrakova-ajan-juba-ammu-tallinn-2011-asju.d?id=28631235

Diamond Dog
21-01-2010
kell 11:53

Kerakond valmistub Fritzet Mutliga asendama. Jänes asub Fritze kaitsele.


Kui arvesse võtta kõike seda, mida sessamas threadis Laine Jänese pädevuse kohta on kirjutatud, siis mida tuleks järeldada sellest, et Jänes Fritzet kaitsma asus?HaraldHaak
21-01-2010
kell 12:04

Et Reformierakond ja Keskerakond on igas asjas ja alati põhimõtteliselt vastandlikel seisukohtadel?

Diamond Dog
21-01-2010
kell 12:13

Et Reformierakond ja Keskerakond on igas asjas ja alati põhimõtteliselt vastandlikel seisukohtadel?


Formaal-iroonilise loogika järgi: Kui Jänes on täielikult ebapädev, siis on ebapädevad ka tema sammud. Järelikult ka Fritze kaitsmine on ebapädev ning Fritze väljavahetamine pädev.

Või oleme tunnistajaks sellele, et pime jänes leidis porgandi?

bv
21-01-2010
kell 12:16

usun, et fritze ja rohumaa teadvustasid jänesele kohtumisel lihtsa tõiga, et kultuuripealinna tiitli äravõtmise oht on täiesti reaalne. ja kui kukub mikko, kukub ka minister.

HaraldHaak
21-01-2010
kell 12:19

...pime jänes leidis porgandi?


Ai!

Iseenesest ei keela aga ükski seadus sageli vigu tegeval inimesel teinekord vigu mitte teha. Või võtame vastupidi: Savisaar on oma poliitikukarjääri jooksul valetamise, lollimängimise ja laiamise sekka mitu arukat asja teinud ja öelnud, ega see teda vähem mölakaks ei muuda.

DonGenaro
21-01-2010
kell 12:35

Niigi krabas maffiapealinn kultuuripealinna staatuse ruttu teiste "mõttetute" linnade käest enda kätte, et papp ikka õigetesse taskutesse jooksma hakkaks.
Nüüd siis saboteerib pööbel seda vähestki, mis võiks sellest projektist välja tulla kadeda ininaga nendest tegijamate palga üle.
Way to go indeed.

Diamond Dog
21-01-2010
kell 12:36

usun, et fritze ja rohumaa teadvustasid jänesele kohtumisel lihtsa tõiga, et kultuuripealinna tiitli äravõtmise oht on täiesti reaalne. ja kui kukub mikko, kukub ka minister.


Parimal juhul võis selline ähvardus põhjustada homeerilisi muigeid.
Kultuuripealinn on linna projekt, riik läbi kultuuriministeeriumi on kaasrahastaja ehk toetaja. SA Tallinn 2011 on munitsipaaltasand, mitte riiklik. Kelle omavalitsus palkab oma sihtasutuse juhatusse või kelle omavalitsus välja vahetab, ei ole riigi pädevuses.

Pigem oli Jänese toetusavaldus mõeldud kergeks ähvarduseks linnavalitususele, et nad ei toiks Fritze asemele mõnda parteisõdurit.

helens
21-01-2010
kell 12:52

ma usun, et kultuuriminister on äkki ka aru saanud nüüd olukorra tõsitusest- et kui ta VEEL õõnestab T2011 tegemisi siis aitab ta kaasa protsessidele mida tegelikult ju mitte keegi ei taha: et kogu praegune tiim laguneb koost ja 2010 alguses oleme tagasi seisus null.

Loodetavasti hakatakse riigi tasandil saama aru, et praegu on hetk kus tuleb toetada ja luua olemasolevale organisatsioonile normaalsed tingimused tööks. see mida nüüd linnavalitus sepitseb- selle peale ei julge lausa mõeldagi ja ma siiralt loodan et see on kuulujutt ja paranoia.. Tõesti loodan.

toonelind
21-01-2010
kell 13:22

ilmar raagi blogi kommentaariumist jäi silma selline spekulatsioon, mille nüüd lahkelt autori loata siia ümber postin.

------------------------------

Aga räägin hoopis ühes unenäost, mida hiljuti nägin.
Ühel parteil tuli hea plaan. Esimene samm plaanis oli oli oma mehe (nimetame ta näiteks Maanus Jutliks) määramine ühe sihtasutuse juhatuse liikmeks. Jutli võttis kogu finantspoole ka kohe oma kontrolli alla. Kõik hanked peatati, paljud tegevused seiskusid. Teiseks sammuks on üleliigsest juhatuse liikmest (ühest välismaalasest) vabanemine ja ses osas avakäiguks oli tema palga avalikustamine ühe linna pea poolt. Palga teemat hoitakse partei poolt laiemalt üleval, täna Madri Kust tegi ühe riigi kogus seotud ettepaneku, et SA juhtide palk ei tohi olla kõrgem kui Presidendil.
Tõenäoliselt leiab Kutli varsti Sihtasutuse finantsides sobrades mõne eksimuse Välismaalase töös ja ka see saab suure avaliku tähelepanu. Siis ei jää nõukogul muud üle, kui Välimaalane kohalt vabastada (või lahkub ta ise).
Samas loovjuhti ja turunduseksperti ju tähtis Sihtasutus vaieldamatult vajab, sest aastal 2011 peab ta kogu Euroopas linna ja riiki tutvustama. Õnneks on linna peal selline tubli ja väärikas mees varnast võtta - Prinnar Liimägi.
Pärast uut loovjuhti on ju turundustegevuste elluviimiseks vaja ka tugevat reklaamiagentuurist partnerit. Parteil on veel viimaste valimiste eest suure hulga võlgu. Kõige rohkem kogu riigi parteidest. Kes oli nende kampaaniate korralda ja helde võlausaldaja? Tubli reklaamiärimees Peevo Pattai. Ainuke reklaamimees vist riigis, keda isegi Liimägi aktsepteerib.
Pattai agentuur saab kogu trükiste jms turundusmaterjalide valmistamise ning muu orgunni enda korraldada ning Partei võlg haithtub kiiresti. Linna pea on oma talus rahul, Kutli rõõmus, Liimägi õnnelik ja Pattai sõidab koos perega värskelt ostetud purjekaga ümbermaailma reisile.
Heliseb äratuskell ning unenägu lõppeb lõigatult. Või oli see ikka unenägu?

HaraldHaak
21-01-2010
kell 13:32

"Prinnar". Aitäh. Otsisingi ilusat poisslapse nime.

hns
21-01-2010
kell 13:42

võib-olla peaks tõesti mehisemalt Fritze & CO toetuseks välja astuma?

....ma olen küll lihtne kõrtsikakleja, kuid sellegipoolest andke märku kui klobimiseks läheb:)

Cyberbear
21-01-2010
kell 13:59

Ma tahaks, et Raag nägi und.

helens
21-01-2010
kell 14:16

ma tahaks et Raag nägi ühte väga halb und. ja preagu ma ei tahaks selle kõige peale isegi rohkem mõelda. kui saab selgeks mis toimub siis tuleb tegutseda aga seni ei taha spekuleerida ega liiga palju sellesse kõigesse süveneda, hakkab muidu töövõimekust pärssima.

bv
21-01-2010
kell 14:52

ma pakun, et uueks esimeheks peaks valima diamond dogi, sest see on tõesti mees, kes teab absoluutselt kõigest kõike.

aga hns, ütleme nii, et praegu on "kõrgendatud valmisolek" küll, jah...

Diamond Dog
21-01-2010
kell 14:55

Kuigi Raagi unenäos on päris mitu tõsist faktiviga, siis an sich ei ole see uni. See on täiesti igapäevane Tallinnas valitsemine. Kui keegi tõesti arvas, et selle sihtasutusega pidanuks midagi teistmoodi minema (puhtamalt, läbipaistvamalt, ausamalt jne), siis soovitan tal oma siniseid silmi roheliste kontaktläätsedega varjata. Mina näiteks imestan pigem selle üle, miks nad üldse kogu selle jandi Fritze ametissepanemisega ette võtsid.

Diamond Dog
21-01-2010
kell 14:57

ma pakun, et uueks esimeheks peaks valima diamond dogi, sest see on tõesti mees, kes teab absoluutselt kõigest kõike.


Ma tänan.

Cyberbear
21-01-2010
kell 15:04


Kuigi Raagi unenäos on päris mitu tõsist faktiviga, siis an sich ei ole see uni. See on täiesti igapäevane Tallinnas valitsemine. Kui keegi tõesti arvas, et selle sihtasutusega pidanuks midagi teistmoodi minema (puhtamalt, läbipaistvamalt, ausamalt jne), siis soovitan tal oma siniseid silmi roheliste kontaktläätsedega varjata. Mina näiteks imestan pigem selle üle, miks nad üldse kogu selle jandi Fritze ametissepanemisega ette võtsid.


Kas sellal mitte Ratas linnapea ja Ets minister polnud, et noor poiss teinud väheke isetegevust savitsaari selja taga või nii?

Diamond Dog
21-01-2010
kell 15:20

Kas sellal mitte Ratas linnapea ja Ets minister polnud, et noor poiss teinud väheke isetegevust savitsaari selja taga või nii?


Ei. Fritze kinnitati ametisse 2007. sügis. Sel ajal oli Savisaar Tallinna linnapea ja ühtlasi SA Tallinn 2011 nõukogu esimees. Mõlemat on ta tänase päevani. Ja ma tahaks näha inimest, kes Savisaare selja taga iseteguvust tehes suudab säilitada oma positsiooni.

helens
21-01-2010
kell 15:29


Kas sellal mitte Ratas linnapea ja Ets minister polnud, et noor poiss teinud väheke isetegevust savitsaari selja taga või nii?Ei. Fritze kinnitati ametisse 2007. sügis. Sel ajal oli Savisaar Tallinna linnapea ja ühtlasi SA Tallinn 2011 nõukogu esimees. Mõlemat on ta tänase päevani. Ja ma tahaks näha inimest, kes Savisaare selja taga iseteguvust tehes suudab säilitada oma positsiooni.


no mis - Mikko käis ju spetsiaalselt siis isegi eestis Savisaarega intervjuul. Savisaar ikkagi ise isiklikult kinnitas ta sellele kohale.

bv
21-01-2010
kell 15:36

aga praegu on üks konkreetne asi, mida mikko toetuseks teha saab, postimees online-i küsitlusele vastamine

helens
21-01-2010
kell 15:55


aga praegu on üks konkreetne asi, mida mikko toetuseks teha saab, postimees online-i küsitlusele vastamine


Sina vastad või? millal? homme?

bv
21-01-2010
kell 16:15

ei, vt pealehel seal savisaare-uudise juures gallup, kõigile vastamiseks. mina vastasin juba ära.

bv
21-01-2010
kell 16:15

aga epl küsis mult intervjuud ka jah

HaraldHaak
21-01-2010
kell 16:30

ei, vt pealehel seal savisaare-uudise juures gallup, kõigile vastamiseks.


Ma igasugu veebigallupitest suurt ei pea, aga hakkas huvitama, et millest jutt käib.

Äkki on viga brauseris, aga mina savisaareuudise juures küll mingit gallupit ei näe.

bv
21-01-2010
kell 16:34

ei, kohe esilehel selle kõrval, eraldi linki pole.

bv
21-01-2010
kell 16:35

skrolli ca 3/4 peale

jl
21-01-2010
kell 20:56


võib-olla peaks tõesti mehisemalt Fritze & CO toetuseks välja astuma?....ma olen küll lihtne kõrtsikakleja, kuid sellegipoolest andke märku kui klobimiseks läheb:)

+1

ma küll ei tea miks, aga raagi blogi unenägu lugedes, meenus see uudis:
Keskerakond lepib Ideaga võla tasumise kokku kohtuväliselt

jl
21-01-2010
kell 20:57

deem ühes lihtsas lauses kaks rämedat komaviga

bv
22-01-2010
kell 11:40

http://www.epl.ee/artikkel/486671

näis, kas läheb klobimiseks...

Diamond Dog
22-01-2010
kell 12:41

ma küll ei tea miks, aga raagi blogi unenägu lugedes, meenus see uudis: Keskerakond lepib Ideaga võla tasumise kokku kohtuväliselt


Peevo Pattai ehk siis Paavo Pettai lahkus Ideast eelmise aasta alguses. Keskerakonnaga kraakleb võla pärast kraakleb Idea, kus Pettai enam ei tööta. Idea teatas, et nad ei tee enam Keskerakonnaga koostööd. Pettai teatas, et tema koostöö Keskerakonnaga jätkub. Selleks tegi ta uue agentuuri Midfield. Eelmise aasta lõpu seisuga oli Keskerakond neile aruande järgi kohalike valimiste kampaania eest võlgu 5,5 miljonit. Palju sellest praegu tasumata on, ma ei tea (sorry, bv).jl
22-01-2010
kell 12:44

tean seda kõike. peevo pattai asemel tuleks siis unes näha merk aikner. jäin lõunapausi ajal tukkuma ja nägin unes, et pankrotiavaldus pole just kõige pehmem meede, võib napakatele tegudele sundida küll. aga mida mina ka tean.

Diamond Dog
22-01-2010
kell 12:48

Diamond Dog
22-01-2010
kell 12:49

sry, "näeb välja" peab olema.

jl
22-01-2010
kell 13:08

igatahes, kui mingid skeemid möllama hakkavad siis pohui, mis see kasutegur on. eestvedajaks ma ise ei hakkaks aga igal muul võimalikul viisil kavatsen toetada küll. need k-skeemid ei ole mingid kavalad ja rafineeritud vandenõud vaid selgrootute jorsside lihtsameelsed jõumängud ja konkreetne avalike pikaajaliste ühishuvide vahetamine peenraha ja lihtlabaste soojade kohtade vastu. see poleks enam kultuuri maksustamine, mis on siiski veitsa keerukam küss vaid lihtsalt jälk pask - polegi midagi arutada, peab konkreetselt vastu astuma.

Kitu
02-02-2010
kell 13:36


bv ja helens tõid veel ühe olulise punkti välja. Tõesti - inimesed, ostke pileteid, mitte ärge manguge listi. Minu arust on see suht nõme ja ka vastutustundetu, kui tuttava korraldaja juurde minnakse listisaamist manguma. Ja siis ongi jälle yllatav kuulda, kuidas korraldaja tuleb nulli ja ca 30% massist on listist. Olen siiani igale peaaegu igale poole pileti ostnud ja ostan ka edaspidi, sest tean, et nii toetan korraldajat ja on lootust veel huvitavaid ja häid asju tulevikus näha.


Pole kunagi listidesse ennast küsinud...Pole kunagi seal olnud ja pean ka ütlema, et need olid ühed ääretult targad sõnad ja ma polegi sellele kunagi nii mõelnud, isegi kui see list-i teema on mind suht külmaks jätnud...

Aga iseenesest kultuurimaksustamine nii kõrgel määral ja samamoodi siis veel selline ebavõrdsus, mis väiksemad ja uuemad tegijad maha notib on suht progressivastane ja pole ka ime, et Siin Eestis mitte just jubepalju uut ja huvitavat pidevalt näha ja kuulda ei ole...

Iseenesest on jah probeelmiks ka see, et kõik niiöelda "Alternatiivne" on suhteliselt underground ja sellistele "kultuursetele" inimestele nagu riigijuhid, suht nähtamatu.

helens
06-02-2010
kell 15:03

Siin artikkel Riigikontrolli auditijuhilt, mis puudutab riiklikke rahastusmeetode, millega olen paraku väga nõus:

http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=10146:teatri-ja-muusikavaldkonna-rahajaotamise-puntratants&catid=9:sotsiaalia&Itemid=13&issue=3285

Kas me tahamegi, et rahajaotuse määravad peamiselt inimestevahelised suhted? Sel juhul pole mõtet rääkida ka demokraatlikust õigusriigist.

bv
06-02-2010
kell 15:14

Hea artikkel jah. Ühelt poolt ongi praegune minister muusika- ja teatrivaldkonnas olnud kõige lobistatavam, teiselt poolt on ka lõtv süsteem olnud juba varasemast võtta. See taotluste rahuldamata jätmise põhjendamisvajadus on ka vajalik tõstatus; kuigi sellest rohkem oleks teinekord isegi vaja põhjendust, miks anti just konkreetselt selline (küsitust sel määral väiksem) summa - "raha oli vähe, taotlejaid palju" ja "nii lihtsalt otsustati" pole ka antud juhul adekvaatsed vastused. Ma ei mõtle siin isegi niivõrd nt kirjanike arvutitoetusi, mille taotlused tehakse tõesti varasema tavaga välja kujunenud summale, vaid ürituste korraldamist, kus eelarve on enamasti hästi läbi mõeldud ja taotletust mitmeid kordi väiksema summa eraldamine pigem tekitab probleeme juurde kui lahendab neid ("ei idane ega mädane").

Eriti on vaja revideerida Hasartmängumaksu Nõukogu rolli. Tundub üsna läbipaistmatuna see värk ning ministeeriumiametnike ja poliitikutest koosneva nõukogu omavaheline vahekord.

helens
06-02-2010
kell 15:45

Justnimelt! mulle tundub, et suur osa kõige kaalukamatest rahastustest istuvad eelarvereal põhjendusega, et "alati on nii olnud" - absurdilähedane situatsioon, kus teatud organisatsioonidel on permanentsed tegevustoetused, ei ole aga ühtegi loogilist põhjendust, miks just neil on aga näiteks mitte mõnel uuel ja aktiivselt analoogil jne. See kõik on selgelt isikute ja suhtumiste-põhine ja ei tugine sisulistel, loogiliselt põhjendatavatel printsiipidel. Kulkas nüüd on minu teada sisse seatud süsteem, et kõik ära ütlemised tuleb põhjendada. ei ole neid põhjendusi küll kuskil nägema sattunud. SAMAS justnimelt- põhjendada tuleks siis nii nõustumist kui ära ütlemist. vastasel juhul on mul tunne, et kasutatakse näiteks mingit sellist meetodi, et a'la keegi on küsinud konkreetse projekti jaoks näiteks 100 000 krooni, millest kulka otsustab eraldada näiteks 10 000 krooni. Vormiliselt nad siis ära ei ütle, aga samas tundub see olevat selline mõnus lihtsama lahenduse teed minemine, et okei, anname neile siis ka natukene, muidu tuleb pärast suur kisa jälle. Eriti ajab mind marru kui kuulen ministeeriumist või Kulkast legendaarset lauset "kuna toetused on vähenenud, siis UUSI ASJU ME EI TOETA". as simple as that.

Kuna olen viimasel ajal puutundud palju kokku EASi taotlustega - siis peab tunnistama, et kultuurivaldkonnal on tegelikult sealt palju õppida. hindamiskriteeriumid on väga selgelt põhjendatud, ette on antud ka toatlemise miinimum- ja maksimumpiirid ehk mängureeglid on väga paigas. kui taotlust täies mahus ei rahuldata, siis väga selgete põhjendustega - kas mingi konkreetne kulu ei olnud toetuskõlblik vmt. Jah, EAS toetab ETTEVÕTLUST ja kultuuri tõepoolest ei saa just nende parameetrite järgi analüüsida, samas peaksid ka kõik kultuurivaldkonna suuremad rahastused nõudma taotlejalt vähemalt 5 aasta arengukava ja prognoosi ja väga täpseid eesmärke, mida soovitakse pikemas perspektiivis saavutada.

Samasugused arengusuunad peaks välja hääldama ka kultuuriministeerium - kui näiteks järgmise 10 aasta prioriteet on kultuurieksport, siis peaks ka rahastusloogika seda prioriteeti kajastama. Riikliku rahastusega ei peaks ju lihtsalt toetama x organisatsioonide omal parimal äranägemisel toimivat tegutsemist, vaid ellu viima kultuuripoliitikas püstitatud suundi ja eesmärke. Sedapidi suunavad riigid oma kultuuriettevõtjaid tegutsema suundadel, mis suuremas pildis kasulikud ja vajalikud riigi seisukohast tervikuna - ja siin tulevad mängu juba haridus, majandus, rahvusvahelised suhted, integratsioon jne.

ott
08-02-2010
kell 12:43


Kas me tahamegi, et rahajaotuse määravad peamiselt inimestevahelised suhted? Sel juhul pole mõtet rääkida ka demokraatlikust õigusriigist.


Ega ei tahaks jah iga kord (kui uus sihtkapitali koosseis paika määratakse) ca 100% täpsusega ennustada kas on mõtet projektidele toetust küsida, või mitte. Piisab kui 1- 2 sihtkapitali liiget tunneb taotleja vastu ebasümpaatiat - ongi otsus langenud. Eriti lihtne kui veel põhjendada ka vaja pole. Sest kas võiks olla põhjusena pädev lause "Taotleja isik on nõukogu liikmetele antipaatne, ja sellest lähtuvalt ei ole võimalik eraldada taodeldud summat."


ott
08-02-2010
kell 12:44

*põhjendusena pädev.

eimäleta
12-02-2010
kell 01:58

Värske Ekspress TV3 12.02.10. - Laine Jänes paneb inimesed suitsetama n

läidake sigaretid ning tundke, kuidas pappi hakkab pärast aktsiisitõusu kultuurkapitali voolama

Diamond Dog
12-02-2010
kell 10:54

Kuna olen viimasel ajal puutundud palju kokku EASi taotlustega - siis peab tunnistama, et kultuurivaldkonnal on tegelikult sealt palju õppida. hindamiskriteeriumid on väga selgelt põhjendatud, ette on antud ka toatlemise miinimum- ja maksimumpiirid ehk mängureeglid on väga paigas. kui taotlust täies mahus ei rahuldata, siis väga selgete põhjendustega - kas mingi konkreetne kulu ei olnud toetuskõlblik vmt. Jah, EAS toetab ETTEVÕTLUST ja kultuuri tõepoolest ei saa just nende parameetrite järgi analüüsida, samas peaksid ka kõik kultuurivaldkonna suuremad rahastused nõudma taotlejalt vähemalt 5 aasta arengukava ja prognoosi ja väga täpseid eesmärke, mida soovitakse pikemas perspektiivis saavutada.


EAS, nagu sa märkisid, tegutseb teiste põhimõtete järgi. Kulka puhul on põhimõtted teised. Ühte võimalust kulkasse suhtumiseks väljendas paar lehekülge tagasi bv ("kultuuriinimesed nõuavad oma raha TAGASI. Neilt, kes peavad seda endale kuuluvaks, mõtlemata sellele, tänu millele neil see on. ") ja mida siin leheküljel kaudselt väljendas ott ("Piisab kui 1- 2 sihtkapitali liiget tunneb taotleja vastu ebasümpaatiat - ongi otsus langenud. Eriti lihtne kui veel põhjendada ka vaja pole"). Ehk kulka on koht, kust PEAB raha saama, ja kui ei saa, on see kellegi isiklik antipaatia, mitte näiteks ebapädevus, ebaprofessionaalsus, küündimatus vms. Ja sellest tuleb paraku loogiliselt ka vastupidine - kulkast saab raha isikliku sümpaatia alusel.

bv
12-02-2010
kell 15:03

DD, kui ma ütlen, et kultuuriinimesed nõuavad oma raha tagasi, siis see ei tähenda, nagu minu meelest peaks andma ka võimalikult palju ja absoluutselt kõigile, kes end kultuuriinimesteks nimetavad või peavad. Loomulikult peavad mingisugused väärtuskriteeriumid olema ja tähtis oleks see, et tipud oleksid tasustatud vääriliselt teiste valdkondade tippudega; kui mingi firma (või riigiameti või linnavalitsuse või selle sihtasutuse) juhtkonda kuuluv tegelane saab viiekohalise summa kuus, siis põhimõtteliselt võiks ka mõni eesti tippkirjanik samasuguse summa saada. Muidugi tekivad ka siis küsimused, kas ta seda oma tegevuse või "tootlusega" õigustab või mis kasu ikkagi rahvas sellest saab, aga samasugused küsimused paluks suunata ka kõiksugu suurfirmade juhatustes ja nõukogudes istujatele (milline on teie personaalne panus?)

Sellega olen muidugi nõus, et sinna ja tänna pudistamise asemel võiksid Kulkas veel selgemalt prioriteedid paigas olla. Kõigil pilt selgem. EAS-ist raha taotlenud ei ole, ei tea võrrelda. Tundub, et päris sama loogikaga Kulkat ikka korraldada ei saa (mille puhul peaks siis 5 aasta arengukava küsima ja kuidas seda vormistama? et 5 aasta pärast kirjutan veelgi süvamalt, veelgi hingestatumalt ja lugejate arv kasvab iga aastaga 15%?)

Subjektiivsus hindamisel on muidugi probleem, aga kunstiloomingu puhul on seda ka raske täiesti ära kaotada. Küllap ikka mõnevõrra aitaks, kui täidetaks kohustust äraütlemisi põhjendada. Näis, kas julgetakse kirjutada, et "ei saanud toetust, sest A, B ja C lihtsalt ei salli sind ja su loomingut" n

helens
12-02-2010
kell 20:48

loometegevuse toetus on loomulikult teist tüüpi asi. ma pigem mõtlesin erinevaid projekti-, festivali-, ürituste toetusi ja eriti veel organisatsioonide tegevustoetusi.

aksel
15-02-2010
kell 19:56

Minu arvates oleks oluline mõista seda, et raha tuleb teha selleks, et kultuuri saada, mitte kultuuri teha selleks, et raha saada.

Kui see prioriteet on paigas, siis on OK.

Raha, suurfirmad, tootlus jne on omaette ju täiesti mõttetud, väärtusetud, kui sellest ei teki midagi jäävat ja ühiskonna jaoks üldkasulikku. Oluline on luua väärtust. Meile üritatakse reformarite jm sarnaste kauboikapitalistide poolt lüüa väärat pilti, väärat arusaama väärtustest. Justkui oleks "majanduskasv" või "toodang" või "uus auto" või "töökoht" või "firma" mingi omaette väärtus või eesmärk. Vale vastus.

bv
15-02-2010
kell 20:49


Oluline on luua väärtust. Meile üritatakse reformarite jm sarnaste kauboikapitalistide poolt lüüa väärat pilti, väärat arusaama väärtustest. Justkui oleks majanduskasv või toodang või uus auto või töökoht või firma mingi omaette väärtus või eesmärk. Vale vastus.


Jah, täitsa nõus. Samas on ettevõtjate seas ka suhtumist, et just nemad loovad väärtust ja kultuuriinimesed ainult kulutavad teiste loodud väärtust. Kuidas sa sellisele aru pähe paned?

bv
15-02-2010
kell 20:51

Muide, kunagi algusaegade Eesti FHM-is ilmus pilt, mis vist algselt kujutas meest, kes hoidis pea kohal arbuusi, mis just pildistamise hetkel puruks tulistati, nii et pea asemel paistis suur punane lärakas. Ja pildiallkirjaks oli: "Jüri poleks tohtinud raamatut lugeda". Sellest saanuks ka vahva plakati lugemisaastale...