Kopli

blandest!
06-04-2008
kell 16:00

teema trallinna khuulima linnajao ülistuseks!

mõtsin et võiks jagada oma eilse tripi saadusi. kehvaksed fotod küll, a äkki pakub kellelegi huvi / päästerõngast liialt kaunist reaalsusest. mammut-foorumipostituse leiad SIIT.

ja kuna kopli on nii ägä, siis eks ma hakkan seal tulevikuski patseerimas käima, nii et millalgi on oodata uusi fotoposusid. a need pole nii "fotograafia"-taotlusega tehtud, täitsa puhtalt n-ö dokumentatsiooni mõttes. kuid kritiseerida võib küll, kui soovi on.

ja muidugi, kui räägime koplist, siis ei saa ju üle-ümber SELLEST aja-/ilukirjanduslikust geniaalsusest, kirjutatud kellegi kõnno poolt. (kes ta on, mis ta on, kus ta on?)

p.s. - kui keegi üürib korterit liinidel, võtku muga ühendust (:

blandest!
06-04-2008
kell 16:03

robert nerman - "kopli"

robert nerman - "jalutaja teejuht - põhja-lollinn" (see on hea asi! kohati küll liiga keda-kotib?!, a muidu asjalik ja kasulik kopliga tutvumiseks.

blandest!
06-04-2008
kell 16:05

ja kuna ma koplisse tihti ei satu, siis ma nagu väga tema kaasaja kultuurikeskustega kursis pole. niisiis, kes on rohkem teemas:

mis on koplis mingid head söögi-joogikohad? (hea = tõesti hea; ok; kõige jubedam; täielik peldik)

evertp
06-04-2008
kell 16:54

Jarmo, väga hästi on sul nende piltidega(;
See trammipeatusepilt on mu lemmik igatahes.
Söögikohtadest veidi hiljem, pean praegu mineeeeeeeeee

maf
06-04-2008
kell 17:20

kirjutasin eelmise semestri keskel kultuurigeograafias töö bussi nr 33 marsruudist. kahjuks sain Koplit puudutada küll täitsa alguses ja ainult riivamisi.

et, Jarmo, kui sind huvitab, siis ma võin selle sulle saata, kui oma arvuti kätte saan.

ash
06-04-2008
kell 18:33

oeh..olen ammu tahtnud seda piirkonda pildistama minna juba....

Schella
06-04-2008
kell 19:53

hah, ma käisin seal bekkeri tornis, muidugi päris ülesse ei julgenud minna, vaid selle osani, kus see laiemaks läheb. seal tundusid elavat tuvid ja inimkülastus käib seal ikkagi ka, kuna üleval leidus viinapudeleid ja konisi. kõnnitakse hirmuga ülesse, juuakse täis, et julgem oleks alla minna?

Schella
06-04-2008
kell 19:56

ja kunagi müüdi seda torni 5 milli eest, ei teagi, kas siiani

shorq
06-04-2008
kell 21:52

päris üleval oli seal väga lahe, kui juba nii kõrgele läed, siis soovitaks päris üles välja turnida, sest vaade on sealt ülevalt super

murr
06-04-2008
kell 22:43

kiitused teema algatuse eest. on tõesti seda väärt n

murr
06-04-2008
kell 22:45

ja need pildiddddddddddddd n hullud mälestused ikka ja kulbiga värsket nostalgiat n

maf
06-04-2008
kell 22:47

Ma tahtsin tegelt seda öelda, et ega Kopli ei ole ainuke alahinnatud linnaosa Tallinnas. Ehk neist lihtsalt kõige halvema mainega. Kuid see ilmselt muutub kohe, kui arendajad oma suured plaanid seal ellu viivad..

seapea
06-04-2008
kell 23:29

mulle meeldisid su pildid. sa olid minu maja kõrval ka pildistamas käind.

evertp
06-04-2008
kell 23:30

Hull vahe on ikka,
kui võrrelda seda aega kui kopli/pelgulinna ühiselamutes "vabaelu" elati ja praegust. Näiteks see kuradi Sõle tänava "pommimaja" mis asub suhteliselt pelgulinna polikliiniku lähedal ja
NB! - otse sünnitusmajast üle tee.
Ainuüksi selles majas oli muteada igal korrusel kolm või neli korterit inimestega kes mitte ainult ise narkootikume ei tarvitanud vaid ka müüsid. Ja mitte et ma asjast rohkem teada tahaksin, vaid just vastupidi mul on hea meel et asi ükskord käsile võeti.
Praeguseks see maja on remonditud, ja esimesel korrusel on "uks lukus", vist isegi valvur pandi majja, sest seal olid asjad ikka väga mööda.
Sama tehti Sõpruse pst nr 5 majaga, ning Puhangu tänavate ühikatega (kunagi ikka IGAS Politseikroonikas sai tuttavat maja näha, tol kordadel kas siis kiirabi, politsei või tuletõrje saatel (üks päev põlesid seal kahe vastasmaja korterid korraga!)
Tänasel päeval näeb juba bussis vähem narkomaane (kelle pilku vaadates nad lendavad universumis) ka, kuigi kasutan ühistransporti suhteliselt vähe.

Räägin praegu neist kõige kurikuulsamatest majadest siis, neid on ikka omajagu vihatud.

Sõõklatest niipalju et igasugu tehaste/vabrikute ümber on neid terve hunnik. Nõukaaeg pole kusagile ära kadunud kui neid kohti seestpoolt vaadata. Ma ei mõtle sisustust ega toitu praegu, vaid inimesi ise. Nad on samadel 80ndate aastate fotodel täpselt 1:1 vastu vahtimas(:
Ainult et mänguautomaadid on ebapopulaarseteks muutunud, kõik muu on enamvähem alles. Moeateljee moeateljes kinni, pluss iga viienda maja keldrikorrusel on juuksur. Putkades imelike siltidega mahlapakid.

evertp
06-04-2008
kell 23:32

õõ = öö

Arethe
06-04-2008
kell 23:43

uuu. keraamika tehas ja selle tagused laohooned.
oi seal on palju kolamas käidud.

äärmiselt huvitav kant on ka see kus nr 59 ja 26 bussi lõpppeatus.
tallinna vesi ja paljassaare kalatööstus jne. taga on seal linnainimeste "suvilad" jne.

Sõõklatest niipalju et igasugu tehaste/vabrikute ümber on neid terve hunnik. Nõukaaeg pole kusagile ära kadunud kui neid kohti seestpoolt vaadata. Ma ei mõtle sisustust ega toitu praegu, vaid inimesi ise. Nad on samadel 80ndate aastate fotodel täpselt 1:1 vastu vahtimas


Trolli number 9 lõpp-peatuses olev baar on puhas kuld. Täiesti nagu oleks paarkümmend aastat tagasi läinud. Peale selle, et sisustus on vanakoolikas, on kogu tehnika samast ajastust (kõlarid, makk ja muu). Tualettides on vana hea sinine kahhelkivi. Baaris pakutakse kiluleiba.

Arethe
06-04-2008
kell 23:43

*lõpp-peatus

paavst
07-04-2008
kell 00:03

pildid ja jutt mõlemad head. natuke kurb hakkas nagu ka. ja millegipärast tekkis isu ühel juunihommikul kell 4 plastpudelist õlut juua

shorq
07-04-2008
kell 00:31

jaa, kunagi sai padukoplis elatud, kaluri tänaval, kohe aia taga oli merevägi juba. olid ilusad ajad, oli tore kant, peksa ei saanud, ainult ratas varastati öösel ära

blandest!
07-04-2008
kell 03:13

(tänksid heade sõnade eest!)

ja evert, muide. see maja, kuhu me eelmine kord liinidel sisse läksime + sealt käbe minema jooksime, seesama ongi too, millel aint koridor veel püsti...

aga kopli tulevik on üks räigelt huvitav teema. sest no ausõna, see on kõige vingema potentsiaaliga ala lollinnas.

kui keegi pole väga kursis kopli tulevikuvisioonidega, siis üritan nüüd väikse kokkuvõtte teha.

ava link ja kliki pildil:http://s110.photobucket.com/albums/n85/jarmo_k/?action=view&current=koblitulevik.jpg

numbrid pildil tähistavad:

1. - kopli liinid. arhitektuuri- ja kultuuriajalooliselt ülimalt väärtuslik hoonete ansambel. valmis sai 1915, tänaseks on (liiga) suur osa siinsetest hoonetest maha põlend või mahapõlemist ennetades lammutatud. lammutamine on käsil praegugi. hiljuti tahtis endel siff (jobu) liinid maha tõmmata, et ne asemele kaasaegne elurajoon rajada. seda tal ei lubatud. tühjaksjäänd kruntidele plaanitakse ehitada uued majad, mis VIST ei oleks liinimajade koopiad, kuid välimuselt ansamblisse sobituvad. probleem selles, et liinimajade sanitaar- jms võimalused ei ole kaasaja inimesele enam eriti sobilikud. niisiis on vaja siia ehitada n-ö uusi liinikaid, mis vastaks kaasaja nõuetele. tulevikus oleksid liinid üks kaunis terviklik rikaste elurajoon. o well.

2. - sirbi-vasara-alasi tn ja mere vaheline ala. siin korraldatakse (praegustel andmetel) 2011. aastal elamumess. eri arhitektid projekteerivad siia mitmeid innovaatilisi lahendusi pakkuvaid paarikorruselisi ökomaju. sellestki peaks saama kena terviklik rajoon korralikele inimestele. põmst ju täiuslik asukoht - vahetus läheduses kena park, mererand... ja tulevane hiigelkaubamaja... ja vanad tehasehooned (:

3. - paljassaare city. noored arhitektid eesotsas rasmus tammega planeerivad seda ala juba pikemat aega. siia on kavandatud vaat et uus linnaosa mitmeteist tuhandele elanikule (kust nad võetakse?), kavas on ehitada terve hunnik 80 meetri kõrgusi elamutorne. kui kõik läheb plaanipäraselt, kolivad siit varsti minema igast remonditehased jms, ning ala võiks valmis saada 15-20 aasta pärast. õh, me oleme siis juba surnd ju.

4. - hetkel veel suht visiooni staatuses tehissaar. tean, et seda on kuskil "seal ülal" arutatud, kuid mis nad otsustasid, mulle nad ei öeld. mingi idee on kuhjata kokku sellele saarele linna kasiinod. kardan, et visiooniks see saar jääbki... a eks näis.

5. - sitsi töölisasula ja balti puuvillavabriku 234 meetri pikkune peakorpus (valmis 1909). vabrikuhoone plaanitakse renoveerida (milleks?!), selle külje alla (pildil asukoht märgitud) kavandatakse 200 meetri kõrgust / 60-korruselist pilvelõhkujat. arendaja, singapurlane, on öeld, et kavatseb pilvelõhkuja projekteerijaks palgata superstaar-arhitektibüroo, à la norman foster või santiago calatrava. teine võimalus - korraldatakse rahvusvaheline konkurss. paljud on niivõrd suurejoonelise plaani suhtes skeptilised, kuid uskuge mind - see pilvelõhkuja hakkab ühel heal päeval kerkima! üleüldse saaks sellest alast veel üks luks-rajoon kõige kaasnevaga. mis saab aga sitsi töölisasulast? ma ei tea.

6. - noblessneri kvartal ja lennusadam kuulsate angaaridega. peetud on ideekonkurss, näis, kas midagi ka tegema hakatakse. otse mere äärde on üks taani arhitektuuribüroo kavandand väga-väga-väga laheda 30-korruselise kõrghoone koos madalama elamukvartali ja paadisadamaga, kuid sellest pole enam ammu midagi kuulda old... samuti on küsimärgi all angaaride kasutamise tulevik. mida hakata tegema siukses ehitises?! reive?! :D igatahes on 1917. aastal valmind angaaride näol tegemist eestis unikaalse ehitisega, ning tõenäoliselt oli see maailma esimene koorikbetoon-ehitis üldse! (:

7. - volta tehasekvartal. siia peaks tulema üks neetult igav soomlaste kavandatud elurajoon... sisaldab ka natsa kõrgemat üksikhoonestust. valmima peaks aastaks 2014.

8. - bekkeri tehas / sadam. arendaja on parajasti lammutamas siinset nõuka-ajal valmind tööstushoonestikku, mille asemele ta VIST kavatseb rajada megakaupsi. sest siin on sellest suur puudus. alal asub eriti äge ja ilus punastest tellistest tehasehoone, mis on muinsuskaitse all ning renoveeritakase juba peagi. alal asub ka 2 khuuli korstent, mis loodetavasti säilitatakse. ja no see veetorn samuti (:

blandest!
07-04-2008
kell 03:19

kokkuvõtteks: varsti on kopli üks lakutud kant aint ilusate inimeste ja nende ilusate autode ja minikoertega käekottides.

maf
07-04-2008
kell 03:57

Jarmo, ma saan aru, et see on teil Evertiga mingi ühine nali ja testosterooninäitaja, aga, suur palun, ära ütle lollinn. n Ilu ei ole mitte asjades, vaid selles, kuidas vaadata. Sa ju tead seda ise ka.

HaraldHaak
07-04-2008
kell 07:50

Esiteks, huvitav ja väärt teema! Ütlen Kõnnole ka edasi, et tema fotorännak Kopli valgetesse laikudesse on tähelepanu pälvinud.

Teiseks. Naljakas, et praegu pole moodne olla Tallinna patrioot, aga ma siiski usun, et peale minu on teisigi, kellel natuke kihvatab, kui kodulinna kohta halvasti öeldakse. Nii et kui niimoodi karmilt üldistada, et loll, siis paluks põhjendust. Kas Tallinn on loll Keskerakondliku linnavalitsuse pärast või valitseb Tallinnas Keskerakond sellepärast, et elanikud on lollid? Või asume me lollis kohas? Kuidas muud Eesti paigad targemad on?

shorq
07-04-2008
kell 09:16

et peaks uue topicu meisterdama: targad Eesti linnad

maf
07-04-2008
kell 09:38

See Keskeerakonna point on muidugi hea. Ma ilmselt ikka üldse ei mõtle.

blandest!
07-04-2008
kell 09:56

Jarmo, ma saan aru,

ei

et see on teil Evertiga mingi ühine nali

üldsegi mitte

ja testosterooninäitaja,

n

aga, suur palun, ära ütle lollinn.

isegi kui ma lubaks, ei saaks ma seda garanteerida

...

miks lollinn? tegelt on see ühe sakala mehe väljend, mina olen ilge plagieerija.

...

hah, ärge saage valesti aru, ma olen räige pealinna fän ja patrioot. enim armastan ma lasnamäge ja koplit, vanalinna alumist / tagumist osa ja kalamaja... klantsimata aguliromantika, see on mu lemmik.

tln on rõve linn. kuid sellega tahan ma ju öelda: tln on lahedaim linn riiast põhjas / põhjanabast lõunas.

...

lollinn. jah, savisaare linn. linn, mis kord kiitis heaks kauni viru keskuse, samuti viru poja. linn, mis paigaldab avalikesse kohtadesse aint keskerakondlase skulptuure. linn, mis laseb püstitada sihukse asja harju mäe nõlvale. linn, mis ei vaja planeerimist, sest küll kõik ise kuidagi välja kukub. linn, mis areneb harjumaa põldudele, samas kui kesklinnas haigutab miljon tühja krunti. linn, kus tegelt üldse puudub konkreetne kesklinn.

maimõtle lollidena linna tavaelanikke. vaid neid "helgeid" päid ja otsusetegijaid, tänu kellele me linn kuidagi nagu naeruväärne näib... suur küla pilvelõhkujatega, üldise visiooni ja planeeringuta... minu isiklik arvamus, ärge võtke südamesse.

blandest!
07-04-2008
kell 09:58

tarktu on üks päris tark linn.

blandest!
07-04-2008
kell 09:59

(a elama ei läheks sinna enam never ever)

evertp
07-04-2008
kell 10:05

Sillamäe - Kotka värk on siis kinnitatud pekine jah? Raiskani, a kui ei siis lähme.
Ootaks veel mõnda temperatuuripügala tõusu.

evertp
07-04-2008
kell 10:05

oh, ma panin nii teemast mööda praegu. :D

blandest!
07-04-2008
kell 10:05

aa, ja muidugi kõige tähtsam. tallinn on linn, mis lammutab kogu maailma mastaabis ainulaadset arhitektuuri, et saada asemele raivo puusepa käkerdatud mannetu kopi-peist võtteid kasutav UUS sakala. fakoof.

blandest!
07-04-2008
kell 10:06

Sillamäe - Kotka värk on siis kinnitatud pekine jah? Raiskani, a kui ei siis lähme.Ootaks veel mõnda temperatuuripügala tõusu.


jah... ja jah!

maf
07-04-2008
kell 11:11

Ma olen sinuga täitsa nõus, et tegemist on planeeringuta linnaga, mille eest on võimulolijad teinud ebasoodsaid otsuseid. Aga sel juhul me räägime ju ikkagi linnavõimust, mitte linnast endast. Sa oled tark poiss, milleks sa viid sellise asja absoluudi tasemele?

Nipsakus, muide, täiskasvanud mehehakatistele ei sobi.

maf
07-04-2008
kell 11:19

Okei. Vabandust. See viimane lause kustutage oma mälust. Pole minu asi tänitada. Ma siis võtan tagasi!

blandest!
07-04-2008
kell 11:49

mh, ma ei ütle enam midagi.

teema lukku? :D

blandest!
07-04-2008
kell 11:51

aga mr haraldhaak - tunned seda kõnnot, jah. mind täitsa huvitab, et mis tyyp ta siuke on? see kopli-lugu on tal ilgelt andekalt kirjutatud tekst.

eyi
07-04-2008
kell 12:47

Tore lugemine tõepoolest! Mul Koplis kunagi oli naabriks keegi Kõnno, kuid kas just tema, ei tea.

triibukahu
07-04-2008
kell 13:29

Üheksa aastat oma elust olen ma justnimelt Koplis elanud. Ja jõle äge kogemus oli n

MC STan B
07-04-2008
kell 14:18

1. - kopli liinid. arhitektuuri- ja kultuuriajalooliselt ülimalt väärtuslik hoonete ansambel. valmis sai 1915, tänaseks on (liiga) suur osa siinsetest hoonetest maha põlend või mahapõlemist ennetades lammutatud. lammutamine on käsil praegugi. hiljuti tahtis endel siff (jobu) liinid maha tõmmata, et ne asemele kaasaegne elurajoon rajada. seda tal ei lubatud. tühjaksjäänd kruntidele plaanitakse ehitada uued majad, mis VIST ei oleks liinimajade koopiad, kuid välimuselt ansamblisse sobituvad. probleem selles, et liinimajade sanitaar- jms võimalused ei ole kaasaja inimesele enam eriti sobilikud. niisiis on vaja siia ehitada n-ö uusi liinikaid, mis vastaks kaasaja nõuetele. tulevikus oleksid liinid üks kaunis terviklik rikaste elurajoon. o well


Selle kohta on veits rohkem inffi. Kopli liinidega oli selline keiss, et tehti enampakkumine ning Savisaar (v oli siis veel Ratas puldis) oli jumala kindel, et Kruuda teeb parima pakkumise. Siff siiski pani ära. Ja nüüd asi seisab, kuna Kesikud jumala solvunud, et kuidas nii, et Siff nüüd parema pakkumise teha sai. Aga no, et liinidest mingi rikaste rajoon teha, see suhteliselt utoopiline. Seda "ebavajalikku kontingenti" on Põhja-Tallinnas rikaste jaoks liiga palju.

maf
07-04-2008
kell 16:56

no tegelikult hakkab see arusaam vaikselt müüdiks kujunema. oleks ka juba aeg.

Arethe
07-04-2008
kell 17:01

Seda ebavajalikku kontingenti on Põhja-Tallinnas rikaste jaoks liiga palju.


Põhja-Tallinn on liiga üldiselt öeldud - eraldaks Kopli Pelgurannast. Ebavajalik kontingent on Pelgurannas (eranditega loomulikult). Koplis on minu meelest olukord parem.

HaraldHaak
07-04-2008
kell 21:13

aga mr haraldhaak - tunned seda kõnnot, jah. mind täitsa huvitab, et mis tyyp ta siuke on?


Ma loodan, et olen õigesti aru saanud, et see mees.